کارناوال - راهنمای سفر

دریاچه سقالکسار گیلان

نقد و بررسی کارناوال

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

هزینه:
ورود هر ماشین 5,000 تومان
ساعت دسترسی:
امروز یکشنبه 24 ساعته
مدت زمان پیشنهادی:
2 تا 5 ساعت
آدرس:
استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رشت، دهستان لاکان، روستای سقالکسار

پارکینگ

دارد

بهترین فصل سفر

بهار، تابستان و پاییز

بهترین زمان سفر

اردیبهشت و مهر

آنتن موبایل

دارد

نیاز به راهنمای آشنا با منطقه

ندارد

راهنما

ندارد

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

4.8

امتیاز نقد و بررسی کاربران

4.6
2 نظر

نقد و بررسی تخصصی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

27 شهریور 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

معرفی /

سکوت که می کنی فقط صدای طبیعت را می شنوی. تا چشم کار می کند، همه چیز جلوه گر زیبایی های خلقت است. درختانی که انعکاس تصویرشان در آب می رقصد. زمینی که آبی درخشانی را در برگرفته است و منظره ای که چشم از دیدنش سیر نمی شود. اینها تجربه ای است که در سفر به دریاچه ها بارها لمسش کرده اید و مدام خاطرات شیرین تان از آن حال و هوا را در ذهن مرور می کنید. دوری از دغدغه ها و تجربه لحظاتی آرامش بخش هدیه ای است که دل کندن از خانه و زدن به جاده و سفر برای تان به ارمغان می آورد.

حالا کارناوال هم می خواهد چنین حال خوشی را برای تان رقم بزند و به شما نشانی یکی دیگر از جاذبه های ایران را بدهد. جاذبه ای از جنس طبیعت که حسابی حال تان را جا می آورد. کوله بارتان را ببندید و با ما همراه شوید. می خواهیم به جاده بزنیم و راه استان گیلان را در پیش بگیریم. شما را به دیدن دریاچه زیبای سقالکسار دعوت می کنیم؛ جایی که می تواند مقصد بعدی سفر شما باشد.

Photo by : Majid Moradi

چرا دریاچه سقالکسار؟


  • یکی از دریاچه های زیبای استان گیلان است.
  • امکانات مناسبی در اطراف این دریاچه در دسترس شما قرار دارد.
  • می توانید بازدیدتان از این دریاچه را با دیدن دیگر جاذبه های معروف همچون ماسوله تلفیق کنید.
  • مناظر زیبایی دارد و تصاویری تماشایی را در ذهن تان ماندگار می کند.
Shahin

سقالکسار | پاک ترین دریاچه ایران

برای دیدن یکی از دریاچه های زیبای ایران باید به روستای سقالکسار برویم؛ روستایی در 15 کیلومتری جنوب رشت که مردمی خونگرم و مهمان نواز دارد. مردمی که به دامپروری، زراعت برنج و پرورش ماهی مشغولند و در محیطی باصفا زندگی می کنند.

در کنار این روستا، سد خاکی سقالکسار، دریاچه ای در منطقه جنگلی به وجود آورده است که گردشگران را از دور و نزدیک به سوی خود می کشاند. ارتفاع دریاچه از سطح دریا 64 متر است که با طولی در حدود 600 و عرض 500 متر در این منطقه خودنمایی می کند. آب این دریاچه از بارش ها و چشمه های اطراف تامین می شود.

وجود این گوهر ناب در اینجا باعث شده تا امکاناتی هم در اطراف آن شکل بگیرند و مردم برای گذران ساعاتی خوش راه شان را به سوی دریاچه سقالکسار کج کنند.

به دلیل توجه مردم بومی به نظافت دریاچه، و محیط اطراف آن، در اینجا زباله ها آن قدر به چشم نمی آیند. برای همین است که اینجا را پاک ترین دریاچه ایران می خوانند. البته رسم جالبی هم در این دریاچه هست که موجب این نظافت می شود؛ به هنگام ورود، به شما کیسه ای برای جمع آوری زباله می دهند که اگر این کار را انجام دهید، دو سوم ورودی را به شما باز می گردانند. شنیده ها حاکی از این است که این رسم رو به کمرنگ شدن می رود و دیگر طرفداران پیشین را ندارد.

در ادامه به شما می گوییم که چه چیزهایی در این دریاچه انتظارتان را می کشد...

Photo by : Hadi Ahmadzadeh

دیدنی ها و تفریحات دریاچه سقالکسار

در دریاچه سقالکسار و حوالی آن می توانید به فعالیت های زیر مشغول شوید و از دیدن جلوه های مختلف لذت ببرید:

1- پیاده روی لذت بخش

برای دیدن تمام زیبایی دریاچه باید دور تا دور آن را از نظر بگذرانید. اگر کنجکاو باشید و دل تان بخواهد جلوه های تازه ای را کشف کنید، یک پیاده روی لذت بخش را به دور دریاچه امتحان می کنید. در این پیاده روی با حیوانات اهلی روبه رو می شوید و می توانید شاهد چرای آنها باشید. اگر تابستان و کم آبی باشد، در قسمتی از دریاچه تنه های بیرون زده از آب را خواهید دید و منظره جالبی پیش روی تان قرار می گیرد. 

Arezu Shariatii
Kourosh Gourani
Dr Azad Afshar
Ali Asadolahi Soteh | Mizan

2- قایق سواری  

علاوه بر این می توانید از امکانات قایق سواری نیز استفاده کرده و لذت تماشای مناظر را از مرکز دریاچه تجربه کنید. قایق های پدالی را سوار شوید و با همراهان تان لحظاتی لذت بخش را بسازید. قایق سواری شما در سقالکسار خاطره ای جالب برای تان خواهد بود.

هزینه

بسته به زمان سفر و زمان قایق سواری این کار برای تان 25 تا 30 هزار تومان هزینه خواهد داشت.

Ali Asadolahi Soteh | Mizan

3- پیک نیک و عکاسی

در حوالی دریاچه مکان های مناسبی برای برپایی یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه وجود دارد. می توانید محلی را در سایه سار درختان برگزینید و بساط پیک نیک را برپا سازید. البته برخی هم ترجیح می دهند در کنار دریاچه باشند و از دیدن آن لذت ببرند؛ پس بهترین جا را در حوالی دریاچه انتخاب می کنند. 

سقالکسار و زیبایی های اطرافش فرصت خوبی برای ثبت تصاویر زیبا به شما می دهد. حواس تان را خوب جمع کنید و به دنبال جلوه های چشم نواز در این طبیعت زیبا باشید. وجود درختان در اطراف دریاچه و انعکاس تصویر آنها در آب چشم انداز زیبایی را پیش روی تان قرار می دهد.

Meysam Abbasi

4- خانه پرماجرای میان دریاچه

در گذشته در میان دریاچه سقالکسار، چشم تان به خانه ای غرق شده می خورد که داستان های زیادی داشت. برخی بر این باور بودند که این سازه، یک خانه است که با بالا آمدن آب، نیمی از آن پنهان می شود و با پایین رفتن آب می توانید آن را ببینید. برخی دیگر نام این خانه را خانه سقالکسار گذاشته بودند و معتقد بودند این سازه قایقی به شکل خانه است که در میان آب لنگر اندخته است. 

 این روزها خبری از این خانه در میان دریاچه نیست و آن را برداشته اند.

Nastaran Khalili

5- شنا و ماهیگیری ممنوع!

شاید بر روی شنا و ماهیگیری به عنوان یکی از تفریحات دریاچه سقالکسار حساب باز کنید؛ اما باید بگوییم که در این مکان نمی توانید به این فعالیت ها مشغول شوید. اگر به دنبال انجام این تفریحات هستید، بهتر است مقصد دیگری را برگزینید.

Photo by : Unknown

اقامت در سفر به سقالکسار

خانه های محلی و ویلاها یکی از دم دست ترین گزینه ها در سفر به استان گیلان هستند. در هر نقطه ای از این استان می توانید یکی از این گزینه ها را بیابید و شبی آرام را در آنها سپری کنید. اما اگر می خواهید اقامت تان در حوالی دریاچه باشد می توانید به سراغ اقامتگاه بوم گردی در نزدیکی آن بروید. کمپینگ نیز یکی دیگر از گزینه های پیش روی شماست که اگر با آن آشنایی دارید می توانید در کنار سقالکسار نیز امتحانش کنید.

Maryam Safavi
Caesar Caligula

امکانات دریاچه سقالکسار

در سقالکسار امکانات زیر برای شما فراهم است:

سرویس بهداشتی

نمازخانه 

کافه رستوران با غذاهای محدود 

 

امکانات قایق سواری

یک مغازه کوچک 

محل پارک ماشین

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر

سقالکسار در تمام فصول سال زیبایی های خاص خود را دارد؛ اما در بهار و تابستان و پاییز شلوغ ترین روز های خود را تجربه می کند. 

بهار: درختان تازه جوانه زده، باران های گاه و بیگاه و تازگی فضا، چیزهایی است که در سفر بهاری به سقالکسار نصیب تان می شود.

تابستان: هوای گرم و مرطوب شمال در کنار این دریاچه هم حس می شود اما باز هم گردشگران برای دیدن زیبایی ها راهی سقالکسار می شوند.

پاییز: از نظر بسیاری، در پاییز می توان زیباترین چهره سقالکسار را دید؛ وقتی هزار رنگ درختان در آب انعکاس می یابد و تصویری محشر می سازد.

زمستان: با وجود سرمای هوا باز هم برخی ترجیح می دهند برای دیدن چهره زمستانی طبیعت راهی سفر شوند. 

Mahdi Eskandari
Pedram Abkhezr

راه دسترسی و هزینه بازدید

آدرس: استان گیلان، رشت، فلکه انتظام، 10 کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقاسید شریف، روستای سقالکسار

راهی جاده قزوین به رشت شوید و بعد از پلیس راه، در تقاطع رو گذر به سمت فومن بروید. پس از پشت سر گذاشتن بقعه آقاسید شریف و کمی رانندگی روستای سقالکسار و سد آن را می بینید.

هزینه ورودی: 5000 تومان برای هر ماشین

نکته: ورود به دریاچه تا ساعت 20:00 امکان پذیر است.

دیگر دیدنی ها و فاصله آنها با دریاچه

قلعه رودخان در فاصله 37.8 کیلومتری 

روستای امامزاده ابراهیم در فاصله 38.5 کیلومتری

شهرک تاریخی ماسوله در فاصله 61.5 کیلومتری

میدان شهرداری رشت در فاصله 17.4 کیلومتری

Seyyed Mosleh Pirkhazraeian
Ali Darvishi

تماشای ویدیوی اختصاصی کارناوال از دریاچه سقالکسار را از دست ندهید:

سقالکسار به چه معناست؟

برای سقالکسار چندین معنا عنوان شده است:

1- واژه سقالکسار از سه واژه سقا، لک و سار، تشکیل شده است. سقا به معنای محل آبخوری و لک و سار نام دو پرنده زیباست که دریاچه آنها را سیراب می کند. پس این واژه یعنی محل آبخوری لک و سار. 

 2- سقالک معرب شده سیالخ است که به معنای خار سه پهلو به کار می رود و سار، معنیِ سر را می دهد.

3- سقالک یعنی تپه و ترکیب آن با «ار» معنای بالای تپه می دهد.

توصیه های کارناوال

یکی از مهم ترین چیزهایی که در این دریاچه به چشم می آید، نظافت آن است؛ چیزی که نباید آن را خراب کنید و با زباله های تان موجب زشتی چهره دریاچه شوید. حتما و حتما پس از ترک دریاچه، زباله های تان را با خود ببرید و در نزدیک ترین سطل زباله بیندازید.

در سفر به سقالکسار، سری هم به فومن بزنید و کلوچه های خوشمزه این شهر را برای عزیزان تان تهیه کنید.

Photo by : Unknown

سخن آخر

سفر همیشه با تجربه های تازه ای همراه است و تلخی ها و شیرینی هایش همیشه در ذهن می ماند. انتخاب مقصد می تواند سهم مهمی در لذت شما از سفر داشته باشد. اگر خواهان مکانی جذاب و طبیعی هستید، سقالکسار را در میان گزینه های تان قرار دهید و سفری لذت بخش به آن را تجربه کنید.

اگر این دریاچه را از نزدیک دیده اید تجربه های خود را با ما و دیگر دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید.

دوست دارید این بار به کدام منطقه برویم و چه جاذبه های را به شما معرفی کنیم؟

اگر می خواهید سفرها و عکس های تان را با ما و کارناوالی های عزیز به اشتراک بگذارید به لینک زیر بروید و یک کارناوالی شوید:

کارنــــاوالی شـــــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط بهاره فلاح

حال و هوای خوش(عالی) 5
مسیر دسترسی(عالی) 5
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 4
امکانات اولیه(عالی) 5

نقاط قوت

  • مناظر زیبا
  • نظافت خوب
  • امکانات تقریبا مناسب

نقاط ضعف

  • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
  • نظارت کم مسئولان بر وضعیت دریاچه
  • نیاز به امکانات بیشتر برای پاسخگویی به نیاز گردشگران

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.