خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 مرداد 1398

به روز رسانی

24 مرداد 1398

همراه کارناوال باشید تا با دانستنی های سفر زمینی به باتومی آشنا شوید. در این مقاله اطلاعاتی از بهترین مسیرها را در اختیار شما قرار می دهیم؛ به طور مثال مسیر سفر زمینی به باتومی از تبریز را شرح داده ایم. همچنین برای تکمیل دانستنی ها، نحوه سفر با خودرو شخصی به گرجستان را توضیح می دهیم. 

راه های سفر زمینی به باتومی

راه‌های مختلف سفر به باتومی عبارت اند از:

1) تورهای زمینی

تورهای زمینی مختص به تابستان هستند و هزینه ای در حدود 1300000 تومان تا 3000000 تومان دارند.

2) اتوبوس

 • بلیت اتوبوس تهران-باتومی: حدود 300000 تومان

این اتوبوس ها را در پایانه های بیهقی و آزادی می توانید پیدا کنید. خوب است بدانید اتوبوس های باتومی فصلی اند و در صورت نبود اتوبوس های باتومی، ابتدا به تفلیس بروید و سپس از اتوبوس های تفلیس-باتومی با کرایه 30 لاری گرجستان (معادل 141,950 تومان ) استفاده کنید. 

3) ترکیبی

 منظور از روش های ترکیبی، استفاده از وسایل حمل و نقل مختلف در طول راه است که در صورت نبود پرواز مناسب به باتومی پیشنهاد می شود. پیشنهاد ما این گزینه هاست:

 • بلیت هواپیما تهران-تفلیس: بین 500000 تومان تا 2000000 تومان
 • بلیت اتوبوس تفلیس-باتومی: حدود 30 لاری گرجستان (معادل 141,950 تومان )

سفر با ماشین شخصی

 برای آن که بخواهید با ماشین شخصیِ خود به باتومی سفر کنید، پیش از خروج از کشور نیاز است برای چندین مورد هزینه کنید:

 1. گواهینامه بین المللی یک ساله: 141,000 تومان
 2. پلاک بین المللی: 425,000 تومان
 3. دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 130,000 تومان
 4. برچسب CD و IR: برابر با 5,400 تومان
 5. کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: بدون بازدید خودرو 16,500 تومان؛ با بازدید خودرو 30,000 تومان 
 6. بیمه 10 روزه ماشین: بسته به شرکت بیمه متفاوت
 7. تفاوت هزینه بنزین: هنگام خروج از کشور باید تفاوت قیمت بنزین ایران با کشور ورودی را بپردازید. مبنای محاسبه حجم باک شماست، فارغ از این که پر باشد یا نه. 

هزینه بنزین در گرجستان

هزینه بنزین (1 لیتر): 2.5 لاری گرجستان (معادل 11,820 تومان ) 

نکات مهم:

 • برای گرفتن گواهینامه بین المللی و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. 
 • برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود بروید.
 • کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا با سایر راه های الکترونیکی پرداخت کنید.

سفر باتومی

بیمه ماشین در سفر به گرجستان

یکی از مسائلی که اغلب کاربران درباره آن سوال دارند وضعیت بیمه در کشورهای پیش روست. 

بیمه در گرجستان

پس از ورود به کشور گرجستان، می توانید بیمه ماشین را از پمپ های بنزین و نمایندگی های مربوطه تهیه کنید. پیشنهاد می کنیم تهیه بیمه را در اولین فرصت ممکن انجام دهید و آن را به تعویق نیندازید. چرا که پلیس گرجستان بر روی بیمه حساس است و در صورت نداشتن بیمه و ورود به جاده، 100 لاری جریمه می شوید. 

بیمه در کشورهای آذربایجان و ارمنستان

در مرزهای ورودی به هر یک از کشورهای آذربایجان و ارمنستان، با پرداخت هزینه، می توانید بیمه ماشین را دریافت کنید.

بیمه در کشور ترکیه

 1. برای سفر به ترکیه می توانید کارت (بیمه مخصوص ترکیه و کشورهای اروپایی) را از بیمه ایران دریافت کنید. 
 2. اگر به هر دلیلی به شعب بیمه ایران دسترسی ندارید، می توانید با شعب بیمه در مرز بازرگان تماس گرفته و پس از هماهنگی هزینه را برای آن ها واریز کنید. کارکنان بیمه، بیمه نامه را با پست پیشتاز برای شما ارسال می کنند.
 3. اگر از مرز بازرگان خارج می شوید، می توانید بیمه را به هنگام خروج از کشور و در شعبات بیمه آن جا، در حداکثر ظرف یک ساعت تهیه کنید. 
 4. اگر می خواهید از مرز رازی از کشور خارج شوید، معطلی بسیار و هزینه بیش تری در انتظار شماست. حداقل نصف روز منتظر می شوید و گاه باید شب دوباره به خوی برگشته و فردا صبحش دوباره برای دریافت بیمه نامه مراجعه کنید.
 5. اگر در مرز هستید و تازه به فکر بیمه نامه افتاده و همچنین همراهی دارید، همراه شما می تواند از مرز خارج شده و بیمه را از ترکیه دریافت کرده و برای شما بیاورد.
 6. می توانید از رانندگان ترانزیت و یا افرادی که به ترکیه رفت و آمد دارند، بخواهید که بیمه نامه را برای شما در ترکیه بگیرند.

معرفی شهر باتومی

مرزهای سفر به گرجستان و باتومی

باید بدانید که ایران با کشور گرجستان هیچ مرز مشترکی ندارد و بنابراین برای ورود به گرجستان، ابتدا باید وارد یکی از کشورهای ترکیه، ارمنستان و آذربایجان شوید. در ادامه این مسیرهای پیشنهادی را می شناسید:

1- بازرگان و رازی، مرزهای مشترک ایران و ترکیه

اولین مسیر پیشنهادی استفاده از مرزهای مشترک ایران و ترکیه است؛ چرا که با گذر از کشور ترکیه، سریع تر به شهر باتومی می رسید. در مجموع ایران با ترکیه سه مرز مشترک دارد که ما ابتدا بازرگان را پیشنهاد می دهیم و در انتخاب های بعدی رازی و سرو را مطرح می کنیم. بازرگان از آن جهت اولویت دارد که پایانه مرزی بزرگتر و با امکانات تر و عبور از آن راحت تر است. همچنین مرز بازرگان دسترسی نزدیک تری به شهر باتومی دارد. برای این کار ابتدا خود را به شهر تبریز، ماکو و سپس مرز بازرگان برسانید.

مرز رازی به شرطی می تواند برای شما جذاب باشد که قصد سفر و بازدید از شهر وان را هم دارید. در غیر این صورت فقط راه شما را دور می کند. 

برای خروج از کشور ترکیه و ورود به گرجستان نیز سه مرز پیش روی شما قرار دارد. مرز سارپی مرز اصلی این دو کشور بوده و در نزدیکی شهر مرزی سارپی قرار گرفته است. از مرز سارپی تا باتومی 20 کیلومتر فاصله وجود دارد. مرز دیگر واله است که در نزدیکی دو شهر واله در گرجستان و پوسوف در ترکیه قرار دارد. از این مرز تا شهر باتومی نیز 173 کیلومتر راه است. آخرین مرز، مرز کارتساخی است که استفاده از آن خیلی توصیه نمی شود.

 • ساعت کاری مرز بازرگان: 24 ساعته
 • ساعت کاری مرز رازی: 9:00 تا 17:00 (به وقت ایران) در نیمه اول | 9:30 تا 16:30 در نیمه دوم سال
 • ساعت کاری مرز سارپی و واله: 24 ساعته

2- مرز نوردوز، مرز مشترک ایران و ارمنستان

ایستگاه مرز نوردوز در نزدیکی شهر جلفا و در استان آذبایجان شرقی قرار گرفته است. تنها نقطه مرزی موجود برای ورود به ارمنستان این مرز است و با تهران فاصله ای ۷۶۰ کیلومتری دارد. می توانید پس از ورود به ارمنستان سری به ایروان بزنید و بعد هم به سراغ یکی از نقاط مرزی مشترک ارمنستان و گرجستان، یعنی مرز «ساداخلو» (Sadakhlo) بروید. باید بدانید که مسیر پیش روی شما کوهستانی است و استفاده از آن اصلا در زمستان ها توصیه نمی شود.

از دیگر نقاط مرزی مشترک ارمنستان و گرجستان می توان به باورا (Bavra) یا نینوتسمیندا (Ninotsminda)، گوگووان (Gogovan) یا گوگوتی (Guguti) و پیروویلون (Privolnoe) یا آخکرپی (Akhkerpi) اشاره کرد.

 • ساعت کاری مرز نوردوز: 24 ساعته
 • ساعت کاری مرز ساداخلو، باورا و گوگووان: 24 ساعته
 • ساعت کاری مرز پیروویلون: ساعات اداری

پس از خروج از ارمنستان می توانید ابتدا به شهر تفلیس و سپس به باتومی بروید. فاصله میان شهر تفلیس و باتومی 362 کیلومتر است.

3- مرز آستارا، مرز مشترک ایران و آذربایجان

مهم ترین و پر رفت و آمد ترین مرز برای ورود به کشور آذربایجان، مرز آستاراست که در نزدیکی شهر آستارا قرار دارد. پس از ورود به آذربایجان، راه خود را به سوی مرز اصلی پل قرمز (Red Bridge) کج کنید و به سوی تفلیس حرکت کنید. خوب است بدانید که آذربایجان علاوه بر پل قرمز، دو مرز مشترک دیگر با گرجستان دارد. از دیگر مرزهای مشترک آذربایجان و گرجستان می توان به بالاکان (Lagodeki / Balakan) و گاردابان (Gardaban) اشاره کرد.

 • ساعت کاری مرز آستارا: 24 ساعته
 • ساعت کاری مرز پل قرمز و بالاکان: 24 ساعته
 • ساعت کاری گاردابان: ساعات اداری

فراموش نکنید برای عبور از آذربایجان و سفر به کشور گرجستان، باید ویزای ترانزیت آذربایجان را داشته باشید. 

نکات:

 • خوب است بدانید که مرزهای زمینی در تمام روزها (حتا تعطیلات رسمی) باز هستند و هیچ گاه تعطیلی ندارند. 
 • تجربیات سفر می گوید که برای خروج از کشور و سفر به باتومی مرز بازرگان و مرز سارپی را انتخاب کنید. 
 • مسیر پیشنهادی زمینی به باتومی: مرز بازرگان، دوگوبایزید، ایگدیر، کارس، هوپا، مرز سارپی و باتومی
 • در مجموع فاصله بین تهران تا باتومی (از مسیر پیشنهادی) حدود 1414 کیلومتر است. 

سخن آخر

با هم روش های سفر زمینی به باتومی را بررسی کردیم. اگر می خواهید بیشتر در مورد سفر به این شهر بدانید، به طور مثال از هزینه های سفر به باتومی و امنیت این شهر اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد می کنیم حتما مطلب هزینه های سفر به باتومی را قبل از سفر مطالعه کنید.

نظر شما درباره این روش ها چه بود؟

تا به حال سفر زمینی به کشورهای اطراف داشته اید؟

دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید. 

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

کاربر مهمان

سلام ممنون از اطلاعات کامل و مفیدتون سوالم این هست ک ما قصد داریم تا تبریز با ماشین شخصی واز تبریز تا باتومی رو با اتوبوس بریم ایا اتوبوس مستقیم هست ممنون میشم جواب بدین

انتشار:26 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.