karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

22 شهریور 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

یکی از خاکستری ترین و فراگیرترین عادت هایی که داریم به تاخیر انداختن است. بگذار برای شنبه... ماه دیگر به سراغش می روم.. سی سالگی بهترین موقع برای انجام دادن این کار به خصوص است... حالا حالاها شدنی نیست، باید پول زیادی داشته باشم و غیره و غیره. تمام این جمله ها برای ما بسیار آشنا هستند، آن قدر که خواندن کلمات اول شان برای ما کافی است تا باقی شان را بدانیم و حتا شوخی کردن با آن ها نیز خودش به تکرار افتاده است. این عادت ناخوشایند، از روزمره ترین کارها تا آرزوهای مان را تحت تاثیر قرار داده و وقت و بی وقت برای هر چیزی می گوییم باشد بعدا. یکی از همین بعدا گفتن ها برای سفر است. ایران گردی؟ باشد برای بعدا. جهان گردی؟ پول زیادی می خواهد، می گذارم توی برنامه های بعدی؛ اما بیایید یک بار برای همیشه با واقعیت رو به رو شویم. آدم هر چه را که عقب بیندازد، رویاهایش را که نباید!

وقتی قرار بر سفر باشد و رسیدن به رویاها، همیشه راهی برای‌شان پیدا می کنی. سفر خارجی؟ چرا که نه. عادت کردیم برای انجام ندادن کارها سخت‌شان کنیم تا به کل فراموش شوند. بیایید ساده تر به قضیه نگاه کنیم و خرج های اضافی را از برنامه حذف کنیم: به جای هتل های لوکس و چند ستاره به دنبال اقامتگاه ارزان و هاستل باشیم و مجموع هزینه های سفر را تا حد قابل توجهی کاهش دهیم. همراه کارناوال باشید تا با هاستل ها آشنا شویم و ببینیم چطور می توان یک هاستل مناسب پیدا کرد. 

ورود به صفحه اختصاصی مطلب راهنمای سفر بدون پول

انتخاب هاستل

آشنایی با هاستل ها

در ایران و دیگر کشورهای دنیا اقامتگاه هایی شبیه به هتل ها وجود دارد که علاوه بر کم هزینه بودن، امکانات اقامتی مناسبی را به شما ارایه می دهند. هاستل ها در واقع نوعی خوابگاه هستند که شما تخت آن ها را اجاره کرده و از امکاناتی چون دستشویی، حمام و آشپزخانه به صورت مشترک استفاده می کنید. در هاستل های خارجی، اتاق ها ممکن است تنها مخصوص خانم ها یا آقایان باشند و یا به صورت مختلط استفاده شوند؛ اما در ایران هاستل ها به صورت جداگانه مخصوص خانم ها یا آقایان هستند. همچنین گاهی اوقات امکان رزرو اتاق خصوصی در هاستل ها وجود دارد.

 خوب است بدانید تعداد هاستل ها در ایران چندان زیاد نیستند و تنوعی که شما در هاستل های دیگر کشورها می بینید در ایران نخواهید دید. با این حال پانسیون ها و خوابگاه های خصوصی نیز همین کاربری را دارند و شما می توانید در شهرهای بزرگ به عنوان اقامتگاهی چند روزه روی آن ها حساب کنید.

از جمله مزایای بارز هاستل ها می توان به این اشاره کرد که شما هزینه بسیار کمی می پردازید که در مجموع باعث می شود صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های اقامت داشته باشید. همچنین از دیگر نکاتی که باعث می شود اقامت در هاستل برای سفرتان اقتصادی باشد، وجود صبحانه و البته امکان آشپزی در هاستل است. هاستل ها همچنین به شما این اجازه را می دهند تا با دیگر مسافران و گردشگران آشنا شوید و دوست های جدیدی پیدا کنید. خصوصا اگر تنها سفر می کنید، این موضوع می تواند دلگرم کننده باشد. در کنار این ها، هاستل های بسیاری بازی ها و سرگرمی های مختلفی را برای گردشگران خود در نظر می گیرند که از بازی های گروهی و تماشای فیلم تا تورهای پیاده روی متنوع اند. 

از طرفی این ها تنها روی خوش ماجرا بود، اقامت در هاستل دردسرها و معایبی نیز دارد. به طور مثال فضای خصوصی شما به تخت و کمدتان محدود می شود و دیگر همانند هتل ها، یک اتاق به شما اختصاص ندارد. اگر حوصله غریبه ها را نداشته باشید، راه فراری ندارید، چرا که هاستل همچون فضایی نیمه عمومی است. این را هم در نظر بگیرید که آرامش هاستل به پای هتل ها نمی رسد، یعنی اغلب تعداد زیادی مسافر در فضای هاستل به چشم می خورد و سر و صدا کم نیست. در انتها نیز باید توجه داشته باشید که نظافت هاستل ها به اندازه هتل ها نیست و دیدن ظرف های کثیف در آشپزخانه و یا فضای نه چندان تمیز سرویس های بهداشتی، اتفاق عجیبی نیست. چندین آدم به صورت اشتراکی از یک سرویس بهداشتی استفاده می کنند و در این موضوع تاثیر دارند. همچنین این موضوع باعث می شود که برای استفاده از سرویس بهداشتی یا حمام، زمانی طولانی منتظر بمانید. 

اینجا مزایا و معایب هاستل ها را در کنار هم می بینید.

مزایای هاستل ها

معایب هاستل ها

ارزان تر به نسبت هتل ها

فضای خصوصی بسیار کم

اغلب در مراکز شهر و با دسترسی خوب

امنیت کمتر به نسبت هتل ها

فرصت معاشرت با دیگران و پیدا کردن دوست های جدید

فضای شلوغ و نا آرام

اغلب دارای صبحانه رایگان

نظافت کم یا متوسط

دارای آشپزخانه و در نتیجه امکان آشپزی

انتظار در صف دستشویی

در ادامه این مسیر را طی می کنیم:

 • 1- ابتدا با ویژگی های یک هاستل خوب آشنا می شویم.
 • 2- وبسایت های رزرو هاستل را می شناسیم.
 • 3- یاد می گیریم که چطور هاستل مناسب را انتخاب کنیم. 

آشنایی با هاستل ها

آشنایی با هاستل ها

ویژگی های یک هاستل خوب

حالا با دیدن تمام ابعاد مثبت و منفی هاستل ها تصمیم‌تان را گرفته اید و آماده اید تا در سفر پیش روی خود هاستلی را انتخاب کنید؛ اما یک هاستل خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ یا از یک هاستل خوب چه انتظاراتی می توان داشت؟ در این جا سعی می کنیم به نکاتی بپردازیم که در حین انتخاب هاستل بهتر است مد نظر داشته باشید. 

البته پیش از هر چیز توجه داشته باشید که یک هاستل خوب، الزاما تمام این ویژگی ها را همزمان با هم ندارد. اما برای آن که بتوانید یک هاستل خوب برای خودتان پیدا کنید، لازم است حداقل اغلب این ویژگی ها را در گزینه خود بیابید. فراموش نکنید مهم ترین نکات برای انتخاب یک هاستل خوب، نظافت و ایمنی حداقلی است. هر دو این موارد را می توانید در هنگام جستجوی هاستل کنترل کنید و باید بدانید خصوصا تمیزی یک هاستل از جمله مواردی است که در درجه بندی هاستل ها تاثیر دارد. 

1- محل قرار گیری

هاستلی که در نزدیکی جاذبه های معروف شهر واقع شده است، دسترسی خوبی به وسایل حمل و نقل عمومی دارد و از مکان هایی چون فروشگاه ها، رستوران ها و ... نیز فاصله ای ندارد، پس گزینه مطلوبی است. در مجموع می توان گفت هاستلی در مرکز شهر، می تواند بهترین انتخاب باشد؛ البته این موضوع بسته به هدف شما می تواند شکل دیگری به خودش بگیرد. به طور مثال اگر شما به قصد خاصی به شهری سفر می کنید و قرار است دایم از اقامتگاه‌تان تا یک نقطه خاص رفت و آمد داشته باشید، می توانید به جای مرکز شهر، در محله مورد نظر به دنبال هاستل باشید. 

از طرفی در نظر داشته باشید از آن جا که مرکز شهر بهترین نقطه برای پیدا کردن هاستل ها محسوب می شود، در نتیجه هاستل هایی که در نقاط کم رفت و آمد قرار دارند، اغلب هزینه کمتری دارند که البته انتخاب این هاستل ها چندان توصیه نمی شود. چرا که دسترسی به آن ها دشوار است و این موضوع نه تنها زمان شما را هدر می دهد که هزینه رفت و آمد شما را بالا می برد. 

انتخاب هاستل

2- زمان پذیرش و تحویل 

زمان پذیرش و تحویل هاستل ها یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن ها توجه کنید. از آن جا که در سفرهای کوله گردی و شخصی، اغلب گردشگرها دیروقت می خوابند یا به سبب سر و صدا نتوانسته اند زود بخوابند، تحویل زودهنگام تخت می تواند یکی از ویژگی های منفی یک هاستل باشد. در نتیجه در هنگام انتخاب هاستل ها به ساعت تحویل توجه کنید. نکته دیگری که در همین موضوع قابل توجه است، ساعت پذیرش هاستل هاست. هاستل هایی با ساعت شناور و یا آسان گیری در هنگام پذیرش، دست شما را در حین سفر و برنامه ریزی باز می گذارند. 

انتخاب هاستل

3- امکان لغو رزرو

یکی از مهمترین ویژگی هایی که لازم است یک هاستل داشته باشد، امکان لغو رزرو است. این ویژگی خصوصا برای کسانی که به صورت کوله گردی یا هیچهایک سفر می کنند، بسیار اهمیت دارد چرا که در صورت عقب افتادن از برنامه خود، فرصت آن را دارند تا با کمترین هزینه و یا بدون هزینه، هاستل خود را لغو کنند. اغلب اوقات قانون لغو رزرو هاستل ها به گونه ای است که فرصت دارید تا 48 ساعت قبل از زمان موعد، به رایگان تخت رزرو خود را لغو کنید. در وبسایت های رزرو، این ویژگی را با عنوان «Free Cancellation» خواهید یافت. 

امکان لغو رزرو

4- کمد قفل‌دار

چیزی که در اغلب هاستل ها رایج است وجود کمدهای قفل‌دار است. شما می توانید وسایل خود را درون این کمدها بگذارید و خیال تان راحت باشد. گرچه گفته می شود هاستل ها امنیت هتل ها را ندارند؛ اما در کل امنیت هاستل ها نیز قابل قبول است. شما با انتخاب هاستلی که اغلب گردشگران از آن رضایت داشته و کارکنان باتوجهی دارد، می توانید امنیت وسایل خود را تضمین کنید. 

بنابراین در هنگام انتخاب هاستل ها، توجه کنید که کمد را در بخش امکانات ببینید. 

کمد قفل دار

5- وجود آشپزخانه

 وجود آشپزخانه درون هاستل به شما کمک می کند تا هزینه های خورد و خوراک خود را در سفر پایین بیاورید. به این ترتیب دیگر به سراغ رستوران ها نخواهید رفت و با هزینه ای بسیار کمتر، مواد اولیه را خریداری می کنید. 

در هنگامی که در میان هاستل ها جستجو می کنید، می توانید وجود یا عدم وجود آشپزخانه را کنترل کنید و همچنین امکانات هر کدام را ببینید. بدیهی است که در این موارد لازم است هاستل وسایلی چون گاز، یخچال، ظروف آشپزی و کابینت نیز داشته باشد. 

وجود آشپزخانه

6- صبحانه رایگان

هاستل هایی که صبحانه رایگان دارند، می توانند شما را در صرفه جویی بیشتر هزینه ها یاری دهند. برای انتخاب این هاستل ها، کافی است به ویژگی های ذکر شده آن ها توجه کنید. اگر هاستلی صبحانه رایگان داشته باشد، معمولا وبسایت های رزرو هاستل آن را در تیررس نگاه قرار می دهند. 

7- اتاق مشترک برای مهمانان

در اغلب هاستل های با امتیاز بالا، اتاق مشترکی برای مهمانان در نظر گرفته شده است که گردشگران مختلف می توانند در آن استراحت و با دیگران گفت و گو کنند و البته دوستان جدیدی بیابند. اغلب اوقات این اتاق مشترک تزیینات جذابی دارد و برای جمعیت بالایی در نظر گرفته می شود. 

اتاق مشترک برای مهمانان

اتاق مشترک برای مهمانان

8- مسوولان کاردرست 

یکی از مواردی که اقامت در یک هاستل را می تواند به خاطره ای شیرین و به یادماندنی بدل کند، مسوولان کار درست است. کارکنانی که وقتی از آن ها کمک می خواهید با شما دوستانه برخورد می کنند و مجبور نیستید قیافه عبوس‌شان را تحمل کنید و یا اگر برای‌تان مشکلی پیش آمد رسیدگی می کنند و پشت گوش نمی اندازند. البته این تمام چیزی نیست که از مسوول هاستل می توان انتظار داشت. اگر شما هاستل خوبی را انتخاب کرده باشید، می توانید سوال های خود درباره جاذبه های اطراف هاستل، نحوه دسترسی و یا نزدیک ترین فروشگاه ارزان را از مسوولانش بپرسید و جواب بگیرید. 

مسوولان کاردرست

9- پاسخگویی 24 ساعته

یکی از ویژگی هایی خوب و غیر قابل انکار هاستل های برتر، پاسخگویی و رسیدگی 24 ساعته به نیازهای مهمانان است. به این ترتیب هر موردی درباره هاستل که برای شما آزار دهنده بود و یا اگر در هر موردی احتیاج به کمک داشتید، می توانید در تمام طول روز به سراغ مسوولان هاستل بروید. 

خوب است بدانید پاسخگویی 24 ساعته هاستل ها با عناوینی مانند (24 Hour Reception) یا (24-Hour Front Desk) در وبسایت های رزرو هاستل مشخص می شود. 

پاسخگویی 24 ساعته

10- وای‌فای رایگان

در روز و روزگار امروزی که اغلب ارتباطات در فضای مجازی می گذرد و یا برای رتق و فتق کارها‌ی مان به اینترنت نیاز داریم، وجود وای‌فای رایگان از بهترین ویژگی های یک هاستل محسوب می شود. قسمت خوب ماجرا آن جاست که در حال حاضر بسیاری از هاستل های برتر در نقاط مختلف دنیا این امکان را در اختیار مهمانان خود قرار می دهند. 

 در صورتی که هاستلی وای‌فای رایگان داشته باشد، این موضوع نیز با نمادها و رنگ های مختلف در وبسایت های رزرو هاستل نمایش داده می شود؛ یعنی برای بررسی این موضوع درباره هاستل های احتمالی، لازم نیست زمان زیادی صرف کنید. 

وای‌فای رایگان

11- با فعالیت های هیجان انگیز و تفریحات خوب

تعدادی از هاستل ها نیز برای سرگرمی و یا ارتباط بیشتر مهمانانش با یکدیگر، برنامه هایی ترتیب می دهند؛ به طور مثال تورهای رایگان پیاده روی و گشت شهری راه می اندازند و یا امکان بازی های گروهی درون هاستل را ایجاد می کنند. 

فعالیت های جمعی

وبسایت های رزرو هاستل

چندین وبسایت معتبر و معروف برای رزرو هاستل ها وجود دارد:

**دو وبسایت هاستل‌ورلد و هاستل‌بوکرز این مزیت را دارند که با معرفی یک حساب کِرِدیت دارای اعتبار -حتا اگر به نام خودتان نباشد- بتوانید بدون پیش پرداخت، اقامتگاه خود را رزرو و هنگام حضور، به صورت نقدی هزینه خود را پرداخت کنید.

**خوب است بدانید در وبسایت هاستل‌ورلد می توانید هاستل ها را بر اساس نوع اتاق (دخترانه، پسرانه، خانوادگی و ...) فیلتر کنید. 

ویژگی های مشترک این وبسایت ها

تمام این وبسایت ها به شما کمک می کنند که تعداد زیادی از هاستل های یک شهر را ببینید، ظرفیت آن ها را برای تاریخ های مختلف کنترل کنید، امکانات هاستل مورد نظر را بررسی کرده و عکس های هاستل را ببینید. 

همچنین با این وبسایت ها می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • 1- جستجوی هاستل های یک شهر یا منطقه
 • 2- دیدن هزینه های هر هاستل
 • 3- بررسی امکانات هر هاستل
 • 4- دیدن عکس های هر هاستل
 • 5- بررسی امتیاز هاستل ها
 • 6- خواندن دیدگاه ها
 • 7- دسته بندی هاستل ها بر اساس امتیاز
 • 8- دسته بندی هاستل ها بر اساس هزینه
 • 9- دسته بندی هاستل ها بر اساس فاصله از مرکز شهر 
 • 10- رزرو هاستل
 • 11- پیگیری موارد رزرو و استفاده از پشتیبانی وبسایت ها

هاستل‌ورلد

هاستل بوکرز

بوکینگ

راهنمای انتخاب هاستل

برای انتخاب هاستل ها در وبسایت های رزرو موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

1- نه ارزان، نه گران

درست است که انتخاب هاستل برای آن بود که در هزینه ها صرفه جویی کنید، اما در این گزینه به افراط نیفتید و به دنبال ارزان ترین گزینه ها نباشید. اغلب اوقات هاستل های خیلی ارزان، امکانات و کیفیت کمتری دارند و احتمال دارد که خاطره ناخوشایندی را برای شما رقم بزنند. از طرف دیگر هر چه هاستلی گران تر باشد، دلیلی بر خوب بودنش نیست. بهترین کار آن است که قیمت هاستل ها در یک منطقه و یا باکیفیت مشابه را مورد بررسی قرار دهید و پس از مقایسه، بهترین قیمت را پیدا کنید. 

این را هم بدانید گاه هاستل هایی که تازه شروع به کار می کنند و هنوز در وبسایت های معتبر رزرو امتیاز و دیدگاهی ندارند، کار خود را با هزینه های پایین شروع می کنند تا بتوانند نظر گردشگران را به خودشان جلب کنند. 

2- امتیازها را ببینید، دیدگاه ها را بخوانید

یکی از اولین مواردی که به شما کمک می کند تا بتوانید بین هاستل ها تمایز ایجاد کنید، امتیازها و دیدگاه های آن هاست. بر اساس هر یک از این ها می توانید هاستل های مشابه را فیلتر کنید.

پیش از هر چیز هاستل های مقصد را بر اساس امتیاز زیاد به کم مرتب کنید. از آن جا که در این دسته بندی بیشترین امتیاز 10 و کمترین 0 است، لیستی از هاستل ها در برابر شما ردیف می شوند که نخستین پیشنهادها معمولا 9 و 8 امتیازی اند. بنابراین شما به راحتی می توانید بسته به تعداد کل هاستل ها، اولین ها را در راس انتخاب خود قرار بدهید. اما نکته ای که در انتخاب از میان آن ها وجود دارد، توجه به تعداد دیدگاه هاست. در این میان ممکن است به هاستل هایی برخورد کنید که دیدگاه چندانی ندارند، اما امتیاز آن ها بالاست. این هاستل ها اغلب تازه کار هستند و امتیاز بالای آن ها چندان قابل اعتنا نیست به دو دلیل: یک) احتمال آن وجود دارد که امتیازها از سوی کارکنان هاستل وارد شده باشد تا در وبسایت های رزرو بالا بیایند. دو) حتا اگر امتیازها واقعی باشند، تعداد کم رضایت از یک هاستل نمی تواند دلیل خوبی برای انتخاب یک هاستل باشد. چرا که تنها چند امتیاز بالا می تواند میانگین امتیاز هاستل مورد نظر را بالا ببرد. 

پس از انتخاب 5 تا 10 هاستل با امتیاز بالا و پر دیدگاه، حالا وقتش است تا نگاهی به تجربه سفر دیگر گردشگران بیندازید. وارد هر یک از صفحات هاستل ها شوید و به بخش دیدگاه ها بروید. خواهید دید افراد زیادی تجربه خود را از اقامت در هاستل مربوط نوشته اند. هر چقدر بیشتر وقت بگذارید و دیدگاه های جدید را بخوانید، می توانید تصور واقعی تری از هاستل مربوط به دست آورید. 

در مورد دیدگاه ها:

 • 1- خیلی مهم است که دارید دیدگاه های چه فردی را می خوانید. در وبسایت های هاستل‌ورلد و تریپ ادوایزر می توانید میزان تجربه یا تعداد دیدگاه هایی که فرد مورد نظر قبلا گذاشته است را ببینید. در نتیجه متوجه خواهید شد کسی که دیدگاه گذاشته چقدر باتجربه است، دیدگاهش درباره هاستل چقدر به واقعیت نزدیک و فارغ از تجربیات شخصی و مثبت و منفی نوشته شده است. 
 • 2- به دیدگاه های طولانی بیش از دیدگاه های کوتاه توجه نشان دهید. بسیار دیده شده که مسوولان یک هاستل کم امتیاز و یا کم دیدگاه، در ازای گرفتن دیدگاه خوب از مسافران خود، امتیازهایی مانند نوشیدنی رایگان در اختیار آن ها قرار می دهد. این افراد اغلب حوصله نوشتن دیدگاه های طولانی ندارند و تنها به چند کلمه کوتاه بسنده می کنند. 

3- ویژگی های هاستل را بررسی کنید

حالا که از میان لیست طولانی هاستل ها، به چند مورد انگشت شمار رسیده اید، وقت آن است که ویژگی های هر هاستل را بررسی کنید. ویژگی های بارز هر هاستل را ببینید و میان دو هاستل مورد نظر مقایسه کنید. همان طور که گفتیم یکی از اصلی ترین ویژگی های یک هاستل میزان تمیزی آن جاست و بنابراین لازم است میزان تمیزی اقامتگاه را از نظر کاربران مقایسه کنید. همچنین خوب است بدانید در وبسایت هاستل‌ورلد این موضوع به صورت سمبلیک و در اولین نگاه مشخص می شود. شما یک چوب جادوی آبی رنگ می بینید که نشان دهنده تمیزی هاستل است. در نتیجه می توانید روی هاستل هایی با این سمبل حساب ویژه ای باز کنید. 

البته این موضوع تنها شامل نظافت نیست و هر ویژگی دیگری که وجودش برای شما ضروری است، لازم است کنترل شود. 

4- عکس ها را ببینید

دیدن عکس های هاستل های مورد نظر نیز می تواند به شما نشان دهد قرار است کجا اقامت کنید و البته انتخاب بهتری از گزینه های موجود داشته باشید. با این حال توجه داشته باشید که عکس های تبلیغاتی هاستل را در ابتدای شروع به کار اقامتگاه می گیرند و بنابراین ممکن است اتاق ها در حال حاضر به تمیزی و نویی عکس ها نباشند. در نتیجه توصیه می کنیم به عکس های کاربران بیشتر دقت کنید. 

خوب است بدانید وبسایت هاستل ورلد، در مجموع تنها عکس کاربران را منتشر می کند و در وبسایت تریپ ادوایزر و بوکینگ نیز عکس کاربران را پس از عکس های تبلیغاتی هاستل خواهید دید. 

5- به سبک هاستل توجه کنید

هاستل های کشورهای خارجی را می توان بسته به فضایی که دارند به دو سبک هاستل شلوغ و هاستل آرام دسته بندی کرد. هاستل های شلوغ اغلب میزبان گردشگران جوانی هستند که از سر و صدا و مهمانی گرفتن و خوش و بش با دیگر مهمان ها لذت می برند و هاستل های آرام مناسب گردشگرانی است که به دنبال جایی آرام برای استراحت و رسیدگی به کارهای شان هستند. برای تفکیک این دو هاستل از هم می توانید به امکانات هر یک از آن ها توجه کنید. به طور واضح تر، هاستل هایی که محلی اختصاصی برای نوشیدنی ها دارند، بی برو برگرد محلی برای گرفتن مهمانی های شبانه و پر سر و صدا محسوب می شوند و طرفداران خاص خود را دارند. بنابراین لازم است در هنگام انتخاب و رزرو هاستل، به این موضوع توجه داشته باشید. در صورتی که هاستلی اشتباهی را رزرو کنید، نه تنها خود که باقی مسافران هاستل نیز اذیت می شوند. 

این موضوع را همچنین از روی دیدگاه ها و عکس های هر هاستل می توانید تشخیص دهید. 

هاستل ها

هاستل ها

هاستل ها

هاستل ها

هاستل ها

توصیه ها و نکات درباره هاستل ها

1- هیچ وقت رزرو هاستل ها را برای لحظه های آخر سفر خود نگذارید. باید بدانید که تخت ها و اتاق های هاستل های محبوب سریع پر می شوند و اگر به موقع اقدام نکنید، انتخاب های خوب خود را از دست می دهید. خصوصا اگر در زمان شلوغی مقصد مورد نظر، قرار است راهی سفر شوید. بنابراین به محض آن که برنامه سفرتان قطعی شد، اولین کاری که انجام می دهید، رزرو هاستل است. 

2- در صورتی که فصل غیر پیک، سفر می کنید، نیازی نیست چندان نگران رزرو هاستل باشید. تنها با استفاده از روش های گفته شده یک یا دو هاستل را پیدا و حضوری برای گرفتن تخت اقدام کنید. 

3- به خاطر داشتن اقامتگاهی ارزان، نقاط دور از مرکز شهر را انتخاب نکنید. این انتخاب چند پیامد منفی دارد که دسترسی نامناسب و امنیت پایین از آن جمله اند. 

4- امکانات را فدای قیمت پایین هاستل نکنید. وجود آشپزخانه، پاسخگویی 24 ساعته و فضای مشترک در هاستل از جمله امکاناتی است از دست دادن‌شان چندان منطقی نیست. 

5- همان طور که گفتیم هاستل‌ورلد و هاستل‌بوکرز دو وبسایت تخصصی رزرو هاستل هستند که در این میان هاستل‌ورلد شناخته شده تر است و هاستل های بیشتری دارد؛ اما توصیه می کنیم هنگام رزرو اقامتگاه پس از پیدا کردن هاستل موردنظر، آن را در هاستل‌بوکرز هم جستجو و در صورت امکان از این وبسایت برای رزرو استفاده کنید. چرا که هاستل بوکرز برای رزرو اقامتگاه هزینه‌ای به عنوان خدمات از شما دریافت نمی کند در حالی که هاستل‌ورلد چنین روشی دارد. 

6- اگر می خواهید خانوادگی سفر بروید و از هاستل ها استفاده کنید، توصیه می کنیم به دنبال هاستل هایی باشید که اتاق خصوصی دارند. 

7- توجه داشته باشید که هزینه هاستل ها بسته به کشور مقصد و زمان رزرو متفاوت هستند؛ یعنی طبیعتا هزینه هاستل در کشوری مانند تایلند بسیار کمتر از جایی مانند ایتالیاست. از سویی دیگر هزینه ها هاستل ها در زمان اوج فصل سفر نیز بیشتر هستند. 

8- از جمله وسایلی که لازم است همراه داشته باشید می توان به حوله، شامپو و صابون و دمپایی ابری برای حمام اشاره کرد. این اقلام معمولا توسط هاستل ها ارایه نمی شوند.

9- مراقب لوازم و وسایل ارزشمند خود باشید. اصولا هاستل ها بر اساس اعتماد دو طرفه گردانده می شوند و دزدی بسیار کم پیش می آید، با این حال دلیل نمی شود که مواظب وسایل ارزشمندتان نباشید. در صورتی که کمد قفل‌دار دارید از آن استفاده کنید، در غیر این صورت مواردی چون پول و پاسپورت و گوشی خود را همیشه در جلوی چشم و در جایی امن نگه دارید. 

10- هاستل جدا از ارزان بودن، مکانی برای دوستی و آشنایی با دیگر گردشگران است؛ پس هنگام ورود به هاستل خود را معرفی و با دیگران ارتباط برقرار کنید.

11- از آن جا که تمام فضاهای درون هاستل به صورت اشتراکی استفاده می شود، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید، تا از اقامت‌تان در هاستل خاطره خوبی برای خود و دیگران بسازید:

 • برای شنیدن موسیقی از هدفون و هندزفری استفاده کنید.
 • شب هنگامی که همه خواب هستند، چراغ را روشن نکنید.
 • پس از استفاده از آشپزخانه، محیط خود را تمیز کنید.
 • طولانی مدت در حمام نمانید.
 • تخت و وسایل خود را مرتب نگه دارید.
 • هیچگاه بدون اجازه، از وسایل هم اتاقی های خود استفاده نکنید.
 • غذاهای بودار خود را خارج از اتاق نگهدارید.

12- هاستل ها نیز مانند هتل ها قوانین مخصوص به خود را برای ورود کودک، حیوان خانگی و یا آلات موسیقی دارند. لازم است به این قوانین توجه کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

13- در صورتی که به سختی با دیگر آدم ها دوست می شوید و یا کمتر کسی پیدا می شود که با او راحت باشید و همچنین به سختی به محیط جدید عادت می کنید، استفاده از هاستل انتخاب چندان خوبی برای شما نخواهد بود. همان طور که در جای جای این مطلب گفتیم، هاستل ها مناسب کسانی هستند که از ارتباط با دیگران لذت می برند و به راحتی با شرایط مختلف کنار می آیند.  

14- کشورهایی هستند که برای دریافت ویزای آن ها باید واچر یا رزرونامه هتل خود را نشان دهید. باید توجه داشته باشید که رزرونامه هاستل این کار را برای شما انجام نمی دهد. اگر برای اقامت در هاستل جدی هستید، در این موارد می توانید با کمک آژانس های گردشگری رزرونامه یک هتل را بگیرید و پس از انجام شدن کارتان و دریافت ویزا، آن را لغو کنید. 

15- برخی از هاستل ها این امکان را دارند در ازای کار در آن ها، اقامت رایگان در هاستل بگیرید. همچنین می توانید از این راه برای تامین هزینه های سفر هم استفاده کنید. برای آشنایی با دیگر راه های کار در سفر بخوانید:

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای کار در سفر

نکات انتخاب هاستل

سخن آخر

درباره هاستل ها خواندیم و دیدیدم برای داشتن سفری ارزان، چه راحت می توان هتل ها را از برنامه حذف کرد. 

شما تا به حال تجربه اقامت در هاستل ها را داشته اید؟

برای انتخاب هاستل ها چه چالش هایی را پشت سر گذاشته اید؟

دیدگاه ها و خاطرات جذاب خود را با ما در میان بگذارید و اگر مایلید تا سفرنامه های‌تان در کارناوال منتشر شود از نوار سبز رنگ زیر استفاده کنید. 

کارنــــاوالی شــــــو

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

کاربر مهمان

ایران هاستا یعنی مسافر خونه

انتشار:27 خرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

فرهاد نصیری

با عرض سلام 
واقعا چنلتون خیلی خوبه و مطالب مفیدی رو گذاشتید
امیدوارم دیدگاه من و امثال من که از مطالب شما استفاده میکنیم باعث قوت قلب شما به ادامه روند کارتان باشد،لطفا در مورد کوله گردی مطالب بیشتری رو بگذارید
با ارزوی سلامتی و موفقیت

انتشار:14 آذر 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.