کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

راهنمای استفاده از گوگل مپ | شناخت اولیه نرم افزار مهم سفر

نقشه یکی از وسایل کاربردی در دنیای امروز است. این ابزار به شما اجازه می دهد تا آدرس های مورد نظرتان را پیدا کنید و اماکن مختلف را به راحتی بیابید. جالب است بدانید که یک لوح سفالین بابلی به عنوان اولین نقشه جهان شناخته می شود؛ البته این لوح با اشکال میخی نوشته شده است و تعدادی نماد مخصوص بر روی آن به چشم می خورد که اطلاعات محدودی از تعدادی مکان را ارایه می دهد.

در گذر زمان نقشه های متفاوتی شکل گرفتند و ثبت شدند تا به عنوان یک ابزار مفید به کمک انسان بیایند. وقتی نقشه های کاغذی روی کار آمدند تحولی در این امر ایجاد شد و انسان هر روز به اطلاعات ریزتر و دقیق تری دسترسی پیدا کرد. کم کم این نقشه ها به کتاب هایی تبدیل شدند و به عنوان راهنمای بسیار کارآمد مورد استفاده قرار گرفتند؛ اما آیا راه بهتری نسبت به حمل این نقشه ها وجود نداشت؟

احتمالا طرح همین سوال بود که باعث شد نقشه شکلی تازه به خود بگیرد و امکانات بسیار متنوعی را ارایه دهد. گوگل مپز یا گوگل مَپس یا گوگل مَپ (Google Maps) به معنای نقشه‌های گوگل یک محصول از شرکت گوگل است که نقشه های دقیق و کاملی از زمین ارایه می دهد و اطلاعات بسیار مفیدی را در خود دارد. درست است که این سرویس، کمک های زیادی به شما می کند؛ اما اگر با امکانات و نحوه استفاده از آن آشنا نباشید نمی توانید آن طور که باید از آن بهره ببرید.

در ادامه با کارناوال همراه باشید تا گوگل مپ و سرویس های آن را بیشتر بشناسید.

به دلیل گستردگی مطلب، راهنمای استفاده از گوگل مپ در قسمت های مختلفی به شما ارایه می شود. در این قسمت و در قدم اول، به آشنایی با فضای گوگل مپ می پردازیم و در قسمت های بعدی قدم به قدم با تمامی امکانات آن آشنا خواهیم شد.

ورود به صفحه اختصاصی مطالب آموزشی گوگل مپ

گوگل مپ | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با فضای گوگل مپ در کامپیوتر

برای آنکه به گوگل مپ دسترسی پیدا کنید، کافیست به این آدرس بروید:

تصویر زیر پیش روی شما قرار می گیرد که قسمت های مختلفی را بر روی آن می بینید. هر یک از بخش های مشخص شده، دارای کاربرد خاصی هستند که بر روی تصویر با اعداد، مشخص شده اند و توضیحات مربوط به هر کدام را برای تان آورده ایم:

 1- اطلاعات حساب کاربری گوگل: آنچه که در این قسمت مشاهده می کنید، مربوط به حساب کاربری شما در گوگل است و اگر پیش از ورود به نقشه به آن وارد شده و اصطلاحا لاگین باشید، تصویر خود و رویدادهای تازه یا نوتیفیکیشن های تان را در این قسمت خواهید دید. به یاد داشته باشید که برای استفاده از سرویس گوگل مپ نیازی نیست حتما دارای حساب کاربری گوگل باشید و بدون نیاز به لاگین کردن هم می توانید از خدمات اولیه آن بهره مند شوید.

در صورت لاگین نبودن در این قسمت دکمه ای به رنگ آبی را خواهید دید که بر روی آن عبارت Sign in به چشم می خورد.

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- دسترسی به سایر سرویس های گوگل: از این قسمت برای دسترسی به سایر امکانات گوگل استفاده کنید و با کلیک بر روی آن فهرست آنها را ببینید. این امکانات، سرویس هایی به جز مپ را به شما ارایه می دهند و با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ای دیگر راهنمایی خواهید شد.

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

 3 - لوکیشن: در سمت راست و پایین صفحه علامتی وجود دارد که با کلیک بر روی آن، می توانید سرویس مکان یاب یا لوکیشن خود را خاموش و روشن کنید. روشن بودن این سرویس باعث می شود که گوگل موقعیت شما را بر اساس آی پی شناسایی کند و آن را روی نقشه به شما نشان دهد. در صورت روشن بودن لوکیشن، این قسمت به رنگ آبی در می آید.

گوگل مپ | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

برای به اشتراک گذاری موقعیت خود، نقشه را بر روی آن تنظیم و بر روی علامت سه خط بر روی هم در سمت چپ و بالا کلیک کنید. سپس Share or Embed map را برگزینید و آدرس نمایش داده شده را برای فرد مورد نظر بفرستید. در صورت تمایل برای کوتاه سازی آدرس، Short URL را علامت گذاری کنید.

 

در صورت عدم مشاهده Share or Embed map در منو، از  Link to this map استفاده کنید.

 4- بزرگ نمایی و کوچک نمایی نقشه: برای بزرگ نمایی و یا به عبارتی دیگر زوم کردن (Zoom In) روی نقشه بر روی علامت + کلیک کنید و در صورت تمایل با کلیلک بر روی علامت - کوچک نمایی یا زوم اوت (Zoom Out) را انجام دهید.

5- مکان های اطراف: با کلیک بر دو فلش سربالا در پایین صفحه، بخشی تحت عنوان Explore و تصاویری به صورت یک نوار در پایین نقشه خواهید دید. با بردن نشانگر ماوس بر روی هر یک از این تصاویر، محل آنها به شما نمایش داده می شود. 

گوگل مپ | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

با کلیک بر روی هر یک از این تصاویر، می توانید آنها را ببینید و به موقعیت شان بر روی نقشه دست پیدا کنید. در بخش های بعدی در این باره توضیحات مفصلی را ارایه خواهیم داد. پس اگر روی این تصاویر کلیک کردید با استفاده از علامت ضربدر در سمت راست و بالای صفحه به نقشه باز گردید.

 6- تماشای نمای 360 درجه: آدمک زردرنگی را در پایین و سمت راست نقشه می بینید که با درگ کردن (کشیدن) آن به نقاط مشخص شده بر روی نقشه می توانید به نمایی 360 درجه از آن مکان ها دست یابید.

7- نوار اطلاعات: در این قسمت به ترتیب از سمت چپ عبارت map data 2018 google را خواهید دید که به معنای حق کپی رایت گوگل در رابطه با نقشه است. در ادامه نام کشور را خواهید دید که بسته به آی پی شما مشخص می شود. با کلیک بر روی عبارت Terms به صفحه ای منتقل می شوید که قوانین استفاده از نقشه به خوبی در آن توضیح داده شده اند. 

گوگل مپ | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

پس از آن Send Feedback را می بینید که به شما امکان می دهد هر گونه اشکال و خطا را به گوگل گزارش کنید و در مطالب بعدی به طور مفصل درباره آن توضیح خواهیم داد. عددی که بعد از این عبارت مشاهده می کنید، نشان می دهد که شما از چه ارتفاعی در حال تماشای زمین هستید و بیانگر این است که این تصویر از ارتفاع مشخصی گرفته شده است.

8- تصویر ماهواره ای: با کلیک بر روی این قسمت دیگر خبری از نقشه نیست و تصویری ماهواره ای جایگزین آن می شود و همه چیز به شکلی واقعی تر در جلوی چشمان شما قرار می گیرند.

9- جستجو: این قسمت پرکاربردترین بخشی است که با آن سر و کار دارید. با تایپ کردن نام مکان خاص در این قسمت می توانید آن را بر روی نقشه بیابید و با استفاد از فلش سمت راست مسیریابی انجام دهید. 

گوگل مپ | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

همچنین دکمه سمت چپ یا همان علامت سه خط بر روی هم در این قسمت به شما امکان می دهد تا به منوی متنوعی دسترسی پیدا کنید و از خدمات مورد نظر خود بهره ببرید. در آینده بیشتر و مفصل تر درباره این بخش توضیح خواهیم داد.

آشنایی با فضای گوگل مپ در آی او اس

برای آنکه به گوگل مپ دسترسی پیدا کنید، کافیست آیکون آن را در منوی دستگاه خود لمس کنید. تصویر زیر پیش روی شما قرار می گیرد و قسمت های مختلفی را بر روی آن می بینید. هر یک از بخش های مشخص شده دارای کاربرد خاصی هستند که بر روی تصویر با اعداد، مشخص شده اند و توضیحات مربوط به هر کدام را برای تان آورده ایم:

۱- لوکیشن: در سمت راست و پایین صفحه علامتی وجود دارد که با لمس آن می توانید موقعیت خود را بر روی نقشه پیدا کنید. توجه داشته باشید که این سرویس در صورتی کار می کند که در تنظیمات وسیله شما اجازه دسترسی به موقعیت یا لوکیشن به نرم افزار داده شده باشد. در صورت روشن بودن لوکیشن، این قسمت به رنگ آبی در می آید و در صورت روشن نبودن علامت سوال را در آن می بینید. در تصویر دوم چگونگی فعال کردن این گزینه را مشاهده می کنید.

برای به اشتراک گذاری موقعیت خود، نقشه را بر روی آن تنظیم و محل مورد نظر را لمس کرده و نگه دارید. منوی پایین صفحه را به سمت بالا بکشید و روی گزینه Share بزنید. سپس اپلیکیشنی را که قصد دارید از طریق آن لوکیشن خود را ارسال کنید انتخاب کرده و عملیات ارسال را به پایان برسانید. 

2- منو: دکمه سمت چپ بخش جستجو یا همان علامت سه خط بر روی هم در این قسمت به شما امکان می دهد تا به منوی متنوعی دسترسی پیدا کنید و از خدمات مورد نظر خود بهره ببرید. در آینده بیشتر و مفصل تر درباره این بخش توضیح خواهیم داد.

 ۳ - جستجو: این قسمت پرکاربردترین بخشی است که با آن سر و کار دارید. با تایپ کردن نام مکان خاص در این قسمت می توانید آن را بر روی نقشه بیابید و در صورتی که لوکیشن شما روشن باشد، فاصله خود را با آن مکان در پایین صفحه ببینید. علامت میکروفون سمت راست به شما امکان می دهد تا جستجوی خود را به صورت صوتی انجام دهید. به این معنا که نام محل مورد نظر خود را بگویید و موقعیت آن را بر روی نقشه ببینید. 

با زدن بر روی علامت آبی کنار کادر جستجو، صفحه ای تازه پیش روی تان قرار می گیرد و از شما مبدا و مقصد می خواهد. این بخش مربوط به مسیریابی است که در مطالب بعدی به طور مفصل درباره آن به شما خواهیم گفت.

 4- تنظیمات نقشه: در سمت راست و پایین قسمت جستجو علامتی وجود دارد که با لمس آن صفحه جدیدی پیش روی تان قرار می گیرد و در تصویر سوم قابل مشاهده است. در این قسمت دو بخش را با گزینه های مختلف می بینید:

*نوع نقشه (Map Type): در این بخش نحوه نمایش نقشه خود را از میان سه نوع زیر مشخص می کنید:

پیش فرض (Default): در حالت عادی نوع نمایش نقشه، حالت پیش فرض است. در این نوع نمایش نقشه ای معمولی را می بینید که راه ها و مسیرها در آن مشخص شده است.

تصویر ماهواره ای (Satellite): با لمس این گزینه دیگر خبری از نقشه نیست و تصویری ماهواره ای جایگزین آن می شود و همه چیز به شکلی واقعی تر در جلوی چشمان شما قرار می گیرند.

نوع زمین (Terrain): با فعال کردن این گزینه می توانید ناهمواری های سطح زمین را نیز بر روی نقشه ببینید.

*اطلاعات نقشه (Map Details): این قسمت، نوع مسیرهای موجود در نقشه را به سه حالت زیر مشخص می کند:

ترانزیت (Transit): با لمس این گزینه می توانید مسیرهای مربوط به مترو را ببینید.

ترافیک (Traffic): فعال شدن این گزینه به شما امکان می دهد که ترافیک موجود در مسیرها را ببینید. در صورت فعال کردن آن مسیرهای بدون ترافیک با رنگ سبز، ترافیک روان با رنگ زرد، ترافیک سنگین با رنگ قرمز و ترافیک خیلی سنگین با رنگ زرشکی نشان داده خواهد شد.

دوچرخه سواری (Biking): با لمس این گزینه می توانید مسیرهای دوچرخه سواری را بر روی نقشه بیابید.

نکته: به یاد داشته باشید که در هر زمان تنها یکی از گزینه ها در هر یک از بخش های نوع نقشه و اطلاعات نقشه می تواند فعال باشد و نوع عملکرد آنها بستگی به پشتیبانی از سرویس در محل مدنظر شما دارد.

 5- نوار پایینی نقشه: در نوار پایینی نقشه سه گزینه وجود دارد که هر کدام خدمت خاصی را به شما ارایه می دهند:

کشف اطراف (Explore): با لمس این گزینه می توانید به رستوران ها، کافه ها، داروخانه ها و سایر اماکن ثبت شده در گوگل که در نزدیکی شما قرار دارند دسترسی پیدا کنید به شرط آنکه لوکیشن شما فعال باشد. (تصویر سوم)

رانندگی (Driving): با استفاده از این گزینه می توانید مسیریابی را سریع انجام دهید که در آینده و در بررسی عملیات مسیریابی در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

 

ترانزیت (Transit) : جهت اطلاع سریع از نحوه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی این گزینه را لمس و از اطلاعات آن استفاده کنید. راهنمایی های بیشتر در این زمینه را در مطلبی جداگانه ارایه خواهیم داد.

گوگل مپ | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
گوگل مپ | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
گوگل مپ | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با فضای گوگل مپ در اندروید

برای آنکه به گوگل مپ دسترسی پیدا کنید، کافیست آیکون آن را در منوی دستگاه خود لمس کنید. تصویر زیر پیش روی شما قرار می گیرد و قسمت های مختلفی را بر روی آن می بینید. هر یک از بخش های مشخص شده دارای کاربرد خاصی هستند که بر روی تصویر با اعداد، مشخص شده اند که توضیحات مربوط به هر کدام را برای تان آورده ایم:

۱- لوکیشن: در سمت راست و پایین صفحه علامتی وجود دارد که با لمس آن می توانید موقعیت خود را بر روی نقشه پیدا کنید. توجه داشته باشید که این سرویس در صورتی کار می کند که در تنظیمات وسیله شما اجازه دسترسی به موقعیت یا لوکیشن به نرم افزار داده شده باشد. در صورت روشن بودن لوکیشن، این قسمت به رنگ آبی در می آید و در غیر این صورت آن را به صورت یک علامت سوال می بینید.

برای به اشتراک گذاری موقعیت خود، نقشه را بر روی آن تنظیم و محل مورد نظر را لمس کرده و نگه دارید. منوی پایین صفحه را به سمت بالا بکشید و روی گزینه Share بزنید. سپس اپلیکیشنی را که قصد دارید از طریق آن لوکیشن خود را ارسال کنید انتخاب کرده و عملیات ارسال را به پایان برسانید. 

۲- مسیریاب: با زدن بر روی این علامت، صفحه ای تازه پیش روی تان قرار می گیرد و از شما مبدا و مقصد می خواهد. این بخش مربوط به مسیر یابی است که در مطالب بعدی به طور مفصل درباره آن به شما خواهیم گفت.

3- منو: دکمه سمت چپ و بالا یا همان علامت سه خط بر روی هم در این قسمت به شما امکان می دهد تا به منوی متنوعی دسترسی پیدا کرده و از خدمات مورد نظر خود استفاده کنید. در آینده بیشتر و مفصل تر درباره این بخش توضیح خواهیم داد.

4 - جستجو: این قسمت پرکاربردترین بخشی است که با آن سر و کار دارید. با تایپ کردن نام مکان خاص در این قسمت می توانید آن را بر روی نقشه بیابید و در صورتی که لوکیشن شما روشن باشد، فاصله خود را با آن مکان در پایین صفحه ببینید. علامت میکروفون سمت راست به شما امکان می دهد تا جستجوی خود را به صورت صوتی انجام دهید. به این معنا که نام محل مورد نظر خود را بگویید و موقعیت آن را بر روی نقشه ببینید.

5- تنظیمات نقشه: در سمت راست و پایین قسمت جستجو علامتی وجود دارد که با لمس آن صفحه جدیدی پیش روی تان قرار می گیرد و در تصویر سوم قابل مشاهده است. در این قسمت دو بخش را با گزینه های مختلف می بینید:

*نوع نقشه (Map Type): در این بخش نحوه نمایش نقشه خود را از میان سه نوع زیر مشخص می کنید:

پیش فرض (Default): در حالت عادی نوع نمایش نقشه، حالت پیش فرض است. در این نوع نمایش نقشه ای معمولی را می بینید که راه ها و مسیرها در آن مشخص شده است.

تصویر ماهواره ای (Satellite): با لمس این گزینه دیگر خبری از نقشه نیست و تصویری ماهواره ای جایگزین آن می شود و همه چیز به شکلی واقعی تر در جلوی چشمان شما قرار می گیرند.

نوع زمین (Terrain): با فعال کردن این گزینه می توانید ناهمواری های سطح زمین را نیز بر روی نقشه ببینید.

*اطلاعات نقشه (Map Details): این قسمت، نوع مسیرهای موجود در نقشه را به سه حالت زیر مشخص می کند:

ترانزیت (Transit): با لمس این گزینه می توانید مسیرهای مربوط به مترو را ببینید.

ترافیک (Traffic): فعال شدن این گزینه به شما امکان می دهد که ترافیک موجود در مسیرها را ببینید. در صورت فعال کردن آن مسیرهای بدون ترافیک با رنگ سبز، ترافیک روان با رنگ زرد، ترافیک سنگین با رنگ قرمز و ترافیک خیلی سنگین با رنگ زرشکی نشان داده خواهد شد.

دوچرخه سواری (Bicycling): با لمس این گزینه می توانید مسیرهای دوچرخه سواری را بر روی نقشه بیابید.

نکته: به یاد داشته باشید که در هر زمان تنها یکی از گزینه ها در هر یک از بخش های نوع نقشه و اطلاعات نقشه می تواند فعال باشد و نوع عملکرد آنها بستگی به پشتیبانی از سرویس در محل مدنظر شما دارد.

5- نوار پایینی نقشه: در نوار پایینی نقشه سه گزینه وجود دارد که هر کدام خدمت خاصی را به شما ارایه می دهند:

کشف اطراف (Explore): با لمس این گزینه می توانید به رستوران ها، کافه ها، داروخانه ها و سایر اماکن ثبت شده در گوگل که در نزدیکی شما قرار دارند دسترسی پیدا کنید به شرط آنکه لوکیشن شما فعال باشد. (تصویر سوم)

رانندگی (Driving): با استفاده از این گزینه می توانید مسیریابی را سریع انجام دهید که در آینده و در بررسی عملیات مسیریابی در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

ترانزیت (Transit): جهت اطلاع سریع از نحوه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی این گزینه را لمس و از اطلاعات آن استفاده کنید. راهنمایی های بیشتر در این زمینه را در مطلبی جداگانه ارایه خواهیم داد.

گوگل مپ اندروید | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
گوگل مپ اندروید | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

گوگل مپ، سرویسی است که به هنگام سفر و گشت و گذارهای تان می تواند راهنمایی مطمئن برای شما باشد و کمک قابل توجهی به شما کند؛ اما باید به خوبی با امکانات آن آشنا باشید و بدانید که چگونه می توانید از آنها استفاده کنید.

در این مطلب، تنها به آشنایی کوتاهی با این سرویس پرداختیم و در مطالب بعدی، قدم به قدم درباره همه امکانات آن به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

آیا با این سرویس گوگل آشنایی دارید؟

چه قدر از امکانات آن مطلع هستید؟

نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه ها : 2
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....