ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

08 بهمن 1395

به روز رسانی

23 امرداد 1396

کشور ترکیه از سرزمین هایی است که در چند دهه ی گذشته سهم عظیمی در جذب توریست از کشورهای آسیایی و اروپایی داشته است. محیط زیستی پاک، آب و هوایی دل انگیز و سواحل زیبا از مهم ترین دلایل علاقه ی گردشگران به این سرزمین است.

انواع و اقسام تفریحات مفرح در شهرهای گوناگون این کشور سرسبز و زیبا وجود دارد و کارناوال هم تا به امروز بارها به شهرهای بزرگ ترکیه سفر نموده و شما را با مراکز گردشگری ناب این دیار آشنا کرده است. اما دو شهر استانبول و آنتالیا از محبوب ترین شهرهای ترکیه هستند که سالانه میزبان تعداد زیادی از مسافران ایرانی نیز می باشند.

این بار می خواهیم باز هم راهی دیار مردمان تُرک شویم... در شهر ساحلی و با طراوت آنتالیا قدم بزنیم و هوایی تازه کنیم ولی قصد داریم به بُعد دیگری از آنتالیا توجه کنیم؛ به مساجد شهر می رویم و عبادتگاه مسلمانان را از نزدیک به تماشا می نشینیم. مساجد آنتالیا کمتر مورد توجه توریست ها قرار می گیرد با وجود آنکه بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. البته در این مطلب، تاکید ما بر روی مساجد تاریخی و عبادتگاه هایی از مسلمانان است که جنبه ی تاریخی دارند و یا برای بازدید می توانند جالب باشند.

قبل از آنکه به بازدید مساجد آنتالیا بیایید، بد نیست نگاهی هم به سفرهای قبلی کارناوال به این شهر داشته باشید: 

جاذبه های گردشگری آنتالیا | اماکن و بناهای تاریخی شهر (۱)

پارک های آبی آنتالیا | هیجانی متفاوت در کشور ترکیه

موزه های شهر آنتالیا | تاریخ در کنار تفریحات رنگارنگ

پارک های آنتالیا | خوشگذرانی در دل شهر

با کارناوال همراه باشید تا به مساجد زیبای آنتالیا برویم.

مساجد آنتالیا

1- مسجد مراد پاشا | Murat Pasha Mosque

مسجد مراد پاشا در آنتالیا از نظر تاریخی و مذهبی دارای ارزش و اهمیت والایی برای ساکنان ترکیه است. این مسجد در سال 1570 میلادی ساخته شده و معماری چشم نواز و زیبایی دارد که از دلایل اصلی برای محبوبیت این بنا می باشد.

از نظر معماری و شکل ظاهری این مکان مذهبی آن قدر دیدنی است که بسیاری از گردشگران غیر مسلمان آنتالیا برای دیدن این سازه ی شاخص به خیابان سارامپل، زادگاه این مسجد مراجعه می کنند. مسجد مراد پاشا به صورت 10 ضلعی ساخته شده و یک گنبد بزرگ، چند گنبد کوچک و یک مناره ی بلند دارد. داخلش به خوشنویسی های دوران سلجوقی مزین شده که زیبایی عبادتگاه را دو چندان کرده است، همچنین محرابی ساخته شده با سنگ مرمر هم دارد.

آدرس: ترکیه، آنتالیا، خیابان سرامپل.

.Address: Sarampol Avenue, Antalya, Turkey

مساجد آنتالیا

2- مسجد تکلی محمد پاشا | Tekeli Mehmet Pasha

اگر علاقمند به دیدن اماکن مذهبی شهر آنتالیا و آشنایی بیشتر با عقاید و تفکرات مردمان این دیار هستید بازدید از مسجد تکلی را تجربه کنید. این عبادتگاه یکی از آثار بازمانده از اقوام عثمانی در قرن 18 میلادی است.

از نظر معماری بنای تکلی محمد، تابع سبک ترکی عثمانی می باشد به عبارتی دیگر دارای گنبدهای کوچک و بزرگ و یک مناره ی سر به فلک کشیده است؛ سبکی که اغلب در معماری مساجد ترکی می توان دید. 

از نکات قابل توجه و دیدنی این مکان مذهبی کاشی کاری های زیبایش است که در گوشه و کنار مسجد به چشم می خورد و گردشگران را محو تماشای خود می کند.

برای بازدید از این اثر فرهنگی، هنری، مذهبی در آنتالیا می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید:

آدرس: ترکیه، آنتالیا، مرادپاشا، تزکیولار.

.Address: Tuzcular, 07100 Muratpaşa/Antalya, Turkey

مساجد آنتالیا
مساجد آنتالیا

3- مسجد ییولی مناره | Yivliminare

مسجد علا الدین آنتالیا که با نام مسجد یولی مناره هم شناخته می شود یکی از عبادتگاه های محبوب در آنتالیا است. نام یولی مناره به معنای دارای مناره های شیاردار می باشد.

این بنای زیبا توسط علا الدین کیقباد سلجوقی در آنتالیا ساخته شد. او یکی از حاکمان روم بود و آثار و بناهای زیادی را از خود به جا نهاده است که یکی از آن ها این مسجد زیبا است. یولی مناره برای اولین بار در سال 1230 میلادی بنا گردید اما در سال 1373 میلادی دوباره سازی شد.

از نظر ظاهری این بنا دارای یک مناره ی 38 متری شیاردار است که سبب شهرت هرچه بیشتر آن شده، البته از سال 1974 میلادی تا به امروز مسجد یولی مناره شباهت زیادی به مکانی آموزشی پیدا کرده است و در آن کلاس ها و کارگاه هایی از قبیل گلدوزی، بافندگی، صنایع دستی و ... دایر می شود.

بازدید از این مکان فرهنگی و مذهبی کمک زیادی به آشنایی با آداب و تاریخ مردمان ساکن در آنتالیا می کند.

آدرس: ترکیه، آنتالیا، مرادپاشا، محمدحسین سلجوقی.

.Address: Selçuk Mh., 7100 Muratpaşa/Antalya, Turkey

مساجد آنتالیا
مساجد آنتالیا

4- مسجد اسکله | Iskele Mosque

مسجد اسکله عبادتگاهی کهن است که در بندرگاه ( Yacht Harbor ) ساخته شده؛ مکانی کوچک و با صفا برای راز و نیاز تجار و بازرگانان زحمتکش در آنتالیا بوده و همچنان هم پا بر جا است.

درباره ی سال ساخت مسجد اسکله اطلاعات دقیقی در دست نیست، فقط می دانیم در قرن نوزدهم بنا شده و تا به امروز محوطه ی داخلی آن را بارها و بارها مرمت و نوسازی کرده اند. مناره ی این مسجد کوتاه اما بسیار زیبا است و تنها با چهار ستون استوار باقی مانده و پذیرای نمازگزاران می باشد.

آدرس: آنتالیا، ترکیه، مسجد اسکله.

.Address: Antalya, Turkey

مساجد آنتالیا
مساجد آنتالیا

5- سایر مساجد آنتالیا

در شهر زیبا و خوش آب و هوای آنتالیا چندین مسجد کوچک و بزرگ محلی دیگر هم وجود دارد که به دلیل این که جاذبه ای برای گردشگری این شهر به حساب نمی آید به معرفی آن ها نمی پردازیم. تنها کافی است بدانید که در این شهر حدود 30 مسجد دیگر از قبیل مسجد صنعتی مدیترانه، کارامان بیگ و... نیز وجود دارد که اگر در طی گشت و گذارتان نیاز به مسجد داشتید می توانید به راحتی در همه ی محله های این شهر آن ها را بیابید.

مسجد کاراکاس

مساجد آنتالیا

سخن آخر

آیا تا به حال به آنتالیا سفر کرده اید؟

آیا دوست دارید که به این شهر سفر نمایید؟

چه جاذبه های گردشگری در این شهر برای شما جذاب تر است؟

منتظر دیدگاه ها . نظرات شما خوبان هستیم.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.