ویدیو HD
رویا افشاری

انتشار

26 اردیبهشت 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در همین نزدیکی، باغی وسیع و باصفا با انواع گونه های گیاهی قرار دارد. باغی که ورودش برای همگان آزاد است و محدودیتی برای قدم زدن در آن وجود ندارد. باغی غنی که هر گوشه آن تکه ای از #ایران و دنیا را به نمایش گذاشته؛ باید عاشق طبیعت و  عکاسی بود و بعد وارد این باغ شد تا نهایت بهره و لذت را از آن برد .

امروز را همراه با کارناوال به گشت و گذار در #باغ گیاه شناسی #تهران اختصاص دهید؛ باغی که در فضای باز یا گلخانه ای آن گیاهان زیادی از بومی و غیر بومی را کشت می کنند و آن را  باغ گیاهشناسی ملی ایران می نامند و نقش ویژه  و بسیار مهمی در پژوهش های علوم گیاهی، باغبانی و حفظ و نگهداری از گونه های در معرض خطر انقراض دارد .

فضای بسیار تماشایی و باطراوت آن برای هر قشر و هر گروه سنی جذاب و دلنشین است .

همراه ما باشید .

باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران

امروز خورشید در آسمان می درخشد، هوا مطبوع و بهاری است؛ به اطراف که نگاه می کنی بازدیدکنندگان را می بینی که با شور و شوق، دوربین به دست به انتظار بازدید از باغ ایستاده اند. دقایقی  می گذرد، آرام آرم به سوی باغ پیش می رویم، نسیمی صورت ما را نوازش می کند؛ به اطراف که می نگری #طبیعت سبز و زیبایی چشمانمان را به شوق می آورد .

در اواسط راه به دریاچه ای زیبا می رسی که انعکاس طبیعت اطراف آن در آب جلوه ای نو به باغ بخشیده و بازدیدکنندگان به وجد آمده و مشغول تصویر برداری از این منظره ی زیبا هستند.

در این باغ آبشارهای مصنوعی و انواع گل های زینتی به چشم می خورد و انسان را محو تماشا می کنند . 

باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران

تاریخچه احداث باغ

در سال 1347 هجری شمسی احداث باغ گیاه شناسی ملی ایران در قطعه زمینی از مراتع ملی چیتگر با مساحت حدود ۱۴۵ هكتار در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز آغاز شد. در حال حاضر این باغ جزو 10 باغ برتر جهان و بزرگترین باغ گیاه شناسی در خاور میانه است .

طرح باغ

طراحان باغ گیاه شناسی تهران  از نقش و طرح باغ های اصیل ایرانی بهره برده و براساس آن یک میدان بزرگ در مرکز که چهار بلوار در چهار جهت به آن می رسند را طرح اصلی آن قرار داده اند .

باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران

بخش های مختلف باغ

این باغ شامل قسمتهای مختلفی است که عبارتند از:

1) باغ صخره ای  2) گیاهان دارویی  3) پوشش گیاهی قاره آمریکا  4) آربراتوم  5) باغ سیستماتیک  6) ناحیه ایران و تورانی  7) ناحیه زاگرس  8) ناحیه البرز 9) رویشگاه هیمالیا  10) حوزه خزر 11) قطعات نمایشی  12) رویشگاه آذربایجان و قفقاز 13) پوشش گیاهی قاره اروپا  14) باغ چین و ژاپن  15) جنگل تفریحی  16) فضای سبز محوطه اداری  17) گلخانه ها و نهالستان 18) باغ میوه  19) نهالستان

نقشه باغ گیاهشناسی
باغ گیاه شناسی تهران

مجموعه های داخلی

مجموعه رويشي خزر 

یکی از مهم ­ترين و قديمي ­ترين مجموعه هاي جنگلي موجود در باغ گياه شناسي است که عمليات اجرايي ايجاد اين مجموعه گياهي از سال 1351 آغاز گرديده و همچنان تلاش می کنند تا گياهان علفي و چوبي مناطق جلگه اي و ميان بند ارتفاعات جنگلي­ خزر جمع آوري و کاشته شود .

در این قسمت 64 گونه درختي و درختچه ­اي از 29 تيره گياهي وجود دارند. تعداد کل درختان موجود در مجموعه رويشي خزر برابر با 5024 اصله مي­ باشد .
وقتی وارد این قسمت از باغ می شوید رطوبت هوا به دلیل #دریاچه مصنوعی کنار این مجموعه، بالا می رود و با درخت های سبز و تو در تو انگار قدم به داخل جنگل های #شمال ایران گذشته اید.

جالب توجه است که حتی خاک این ناحیه را از شمال ایران آورده اند .

مجموعه رويشي خزری باغ گیاه شناسی
مجموعه رويشي خزری باغ گیاه شناسی
مجموعه رويشي خزری باغ گیاه شناسی

مجموعه رویشی زاگرس

این مجموعه مساحت حدود 3 هکتار به شکل #تپه ماهور که بیشترین ارتفاع آن بيش از 10 متر است در سال 1367 احداث آن آغاز شد .

مجموعه رويشي #زاگرس از زيرمجموعه هاي ناحيه توراني و الگوي جنگل های طبیعی منطقه زاگرس می باشد. درحال حاضر 42 گونه چوبی و 30 گونه علفی  کاشته شده است.

عنصر اصلی این باغ گونه های مختلف بلوط است. با ورود به این قسمت حس خوب جنگل های زاگرس با پوشش بوته های زرشک و زغال اخته و حتی دیدن پرندگانی که به این #جنگل کوچک مهاجرت کرده اند را تجربه می کنید .

باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران

مجموعه رویشی البرز

این قسمت پوشش گياهي محيط های طبیعی سرزمين هایی از دامنه های جنوبی سلسله جبال البرز مرکزی را در بر می گیرد. بيش از 240 گونه گیاهی از طبيعت جمع­ آوری و در اين مجموعه كاشته شده است، که بالغ بر 235 گونه با شرايط محیطی منطقه سازگاری نشان داده ‌اند .

باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران

مجموعه رویشی ایرانی و تورانی

مجموعه ای شبیه به جنگل های شمال غرب تا شمال شرق ، از شمال غرب تا ارتفاعات جنوبی ایران در امتداد دو رشته کوه البرز و زاگرس قرار دارند و پوشش گیاهی آن درختانی چون ارس، بنه ( پسته وحشی ) و ... می باشند .

 

مجموعه رویشی جنوب ایران

اگر علاقه مند به طبیعت جنوب کشورمان هستید در این قسمت نیز گونه های گیاهی جنوب ایران استقرار دارند .

باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران

رویشگاه های خارجی

 مجموعه چین و ژاپن

این قسمت از باغ نمادی از باغ های شرق دور است که در آن پلی به همراه آبشارهای کوچک ساخته شده است و تقریبا 15 سال است که مجموعه چین و ژاپن  احداث شده است.

گیاهانی مثل بامبو در آن کاشته شده است.

 مجموعه رویشی اروپا

دارای پوشش گیاهی بخشی از دریای مدیترانه است. فضایی سرسبز با انواع گل و گیاهان بومی این منطقه .

مجموعه رویشی آمریکا

بخشی زیبا و متنوع که جنگل های شمال آمریکا و گیاهان جنوب آمریکا را درون خود جا داده است. همچنین آبشارهای مصنوعی داخل این مجموعه طراحی شده  است.

باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران

زمان بازدید

به علت تنوع زیاد مجموعه همه فصل ها زیبایی خاص خود را دارند. اما اواسط اردیبهشت و اوایل خرداد فضای باغ بسیار تماشایی و جذاب است. این مجموعه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 15 عصر پذیرای دوستدارن و علاقه مندان به باغ گیاه شناسی می باشد .

مسیر دسترسی به باغ گیاه شناسی

آدرس: ایران، تهران

برای رفتن به باغ گیاه شناسی باید از مسیر اتوبان تهران به سمت کرج، خروجی پیکان شهر، آزاد شهر، بیست متری سرو آزاد، بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران بروید.

از طریق مترو نیز باید به ایستگاه متروی ایران خودرو و ایستگاه متروی وردآورد رفته و از آنجا به سمت بلوار باغ گیاه شناسی بروید.

باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران
photo by Soheil Karimi
باغ گیاه شناسی تهران

توصیه های دوستانه کارناوالی

اگر تصمیم به بازدید ازاین باغ ملی گیاه شناسی ایران را دارید حتما از قبل با مجموعه تماس بگیرید و هماهنگ کنید. اگر توان پیاده روی ندارید سوار یکی از ماشین های گردشی قرمز رنگ شوید و از مناظر لذت ببرید .

در بدو ورود به باغ، برای رفاه بازدید کنندگان راهنمایانی معرفی می شوند که بهتر است با آن ها همراه شوید تا قسمتهای مختلف باغ  و گونه های مختلف را به شما معرفی و سوال های شما را پاسخ می دهند .

فضای باغ بسیار وسیع است و نیاز به پیاده روی طولانی مدت (حدود 3 الی 4 ساعت) دارد پس کفش مناسب به پا کنید .

دوربین عکاسی را فراموش نکنید قدم به قدم باغ زیبا و تماشایی و مناسب برای عکاسی است .

لطفا از چیدن گل ها و برگ های درختان به طور جدی خودداری کنید .

تلفن های مجموعه برای هماهنگی عبارتند از:

44196575 -44580282 (021)

باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران
باغ گیاه شناسی تهران

سخن کارناوال

طبیعت عالی و منحصربه فرد #باغ گیاه شناسی ملی در هر فصل برای گردشگران جذاب و دیدنی است.

شما در سفرهای تهرانگردی خود از این باغ بازدید کرده اید ؟

در چه فصل از سال به باغ گیاه شناسی رفته اید ؟

برای شما نیز تماشای گونه های مختلف گیاهی جالب و مفید بود ؟ 

خاطرات و تجربیات خود را در این مورد و سفرهای مشابه با کارناوال به اشتراک بگذارید .

4 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
پيام

خیلی عالی بود و میشه تمام پوشش های گیاهی ایران رو در یک مجموعه در کنار هم دید .

16 فروردین 1399

ariyan

گیاهان خیلی زیبا و تماشایی داره این باغ و بسیار حال آدم رو میتونه خوب کنه .

06 فروردین 1399

سلاله

من عاشق گل و گیاه ها هستم و ممنون از نوشته ها و تصاویر زیباتون .

24 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET