ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

01 بهمن 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

همراه کارناوال باشید تا با هم مجموعه ای از عکس های قدیمی از بالی را تماشا کنیم. در این مجموعه مردم بالی در سال های پیش را خواهید دید و متوجه خواهید شد در گذشته زندگی در بالی چگونه بوده است. این تصاویر کاری از کلیفورد وایت (Clifford White)، عکاس استرالیایی است که در جوانی به بالی سفر کرد. امروزه، جزیره بالی در اندونزی به یکی از قطب های گردشگری این کشور بدل شده است و سالانه بسیاری از کوله گردها و طبیعت گردان ماجراجو را به خود می خواند. 

1- سال ها پیش، قبل از آن که پای گردشگران به جزیره بالی در اندونزی باز شود، کلیفورد وایت، عکاس و موج سوار 20 ساله در سال 1975 به همراه چند تن از دوستانش به جزیره ناشناخته بالی سفر کرد. در این عکس ساحل سانور (Sanur beach) را می بینید که امروزه یکی از سواحل محبوب و گردشگرپذیر بالی است.

Photo by : Unknown

2- آب بازی

وایت در طی سفرش به بالی، از مناظر روستایی و مردم محلی عکاسی کرد و با بومی هایی ملاقات داشت که تا به حال اهالی کشورهای غربی را ندیده بودند. 

Photo by : Unknown

3- مسیر جنگلی

وایت از خاطراتش می گوید:

برخی از همراهان در ازای پول کمی، تخته های موج سواری خود را به بومی ها سپرده بودند تا آن ها را در طی مسیر جنگلی و فاصله تا اقیانوس حمل کنند. جالب است بدانید فرد کلاه به سری که در جلوی عکس، با پای برهنه می بینید، ایان کوهن (Ian Cohen) سیاستمدار سابق استرالیایی است. 

Photo by : Unknown

4- فلش بک

در این تصویر خیابان جالان تگال وانگی (Jalan Tegal Wangi) را می بینید که از نظر وایت، خیابانی دوست داشتنی، کوچک و آرامش بخش بود. جالب است بدانید امروزه پس از حدود 45 سال، این خیابان یکی از شلوغ ترین و مدرن ترین نقاط در ساحل کوتا (Kuta beach) است. 

Photo by : Unknown

5- بکر و جذاب

امروزه ساحل کوتا یکی از نقاط پر رفت و آمد و توریستی بالی محسوب می شود. همان طور که در این تصویر می بینید، زمانی که وایت از این نقطه در اواخر دهه 70 میلادی بازدید کرد، تنها یک بازار محلی کوچک وجود داشت که در آن صنایع دستی و اصیل به فروش می رفت؛ چیزی که این روزها کمتر به چشم می خورد.

Photo by : Unknown

6- کسب و کارهای مرده!

 کلیفورد وایت در سال 2011 به آدرس این مغازه رفت اما در کمال تعجب متوجه شد دیگر اثری از آن باقی نمانده است و در مقابل، تعداد زیادی مغازه با شکل و شمایل مدرن جایش را گرفته است. 

Photo by : Unknown

7- سلف پرتره!

زمانی که میمون کنجکاو روی شانه وایت نشست، دوربین را آماده کرد و از خودش به همراه میمون عکس گرفت.

Photo by : Unknown

8- موج سواری

وایت می گوید در طی سفر سال 1975 اش به بالی، در ساحل اولوواتو (Uluwatu) یکی از بهترین تجربه های موج سواری خود را پشت سر گذاشت. 

Photo by : Unknown

9- خاطرات خوب گذشته

کلیفورد وایت از دیگر خاطراتش می نویسد:

بیشتر اوقات را به موج سواری در سواحل جنوبی بالی می گذراندیم و عمده خاطرات خوشم مربوط به همان زمان است. جایی که برای موج سواری توقف می کردیم، هیچ ساختمانی نبود و تنها یک دکه تنقلاتی بود که از آن خوراکی و نوشیدنی می گرفتیم. راننده ها ساعت ها منتظر ما می شدند و آن قدر قابل اطمینان بودند که می توانستم دوربینم را نزد آن ها بسپارم.

Photo by : Unknown

10- پیش گوی خسته

کلیفورد می گوید هر روز کنار یکی از خیابان های ساحل کوتا، این پیش گوی خسته را می دیدیم که با آسودگی تمام به دیوار لم داده و منتظر مشتری است.

Photo by : Unknown

11- طبیعت سرسبز و دیگر هیچ!

کلیفورد وایت این عکس را در هواپیما و در اولین سفرش به بالی به ثبت رساند. در آن زمان دور تا دور اقیانوس را ساحل سرسبز و طبیعت دست نخورده پوشانده بود، چیزی که امروز دیگر اثری از آن نمی بینید. امروزه اگر سوار بر هواپیما به بالای این منظره برسید، انبوهی از اقامتگاه های ساحلی این منظره زیبا را خراب کرده اند. 

Photo by : Unknown

12- پیاده روی روزانه

وایت در بخشی از سفرش، به شهر اوبود (Ubud) که در ارتفاعات بالی قرار دارد، رفت و این عکس را در حین پیاده روی در اطراف شهر گرفت. 

Photo by : Unknown

13- دوستی با خانواده‌ای بومی

کلیفورد در گشت و گذارهایش در ساحل کوتا به این خانواده بومی برخورد و با آن ها دوست شد. پدر خانواده و بچه هایی که در این عکس می بینید، در حال برداشت آب از چاه بودند. 

Photo by : Unknown

14- درهم و برهم

کلیفورد در نخستین لحظاتی که به بالی رسیده بود و توی شهر پرسه می زد، این عکس را گرفت. وایت می گوید در آن لحظات از میزان شلوغی و فضای درهم و برهم شهر وحشت کرده بود.

Photo by : Unknown

15- آخرین خاطرات

وایت برای دقایقی از موج سواری دست کشید و به سرعت این عکس را از یکی از افراد ساکنان بالی به ثبت رساند. 

Photo by : Unknown

سخن آخر

با هم تصاویری از جزیره بالی در سال 1975 میلادی دیدیم و متوجه شدیم این جزیره زیبا، در گذشته به چه شکل بوده است.

نظر شما درباره این تصاویر چیست؟

دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET