ویدیو HD
پرستو مقدم

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 آذر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

خواندن کتاب های تاریخی، شنیدن حکایات روزگاران قدیم و دنبال کردن اخبار و نوشته ها می توانند تا حد زیادی ما را با گذشته ی کشورها و مردمان مختلف آشنا کنند؛ اما هیچ چیزی مانند دیدن تصاویر، نمی تواند ما را به سفری در تاریخ ببرد. عکس ها از جمله اسنادی هستند که با وجود قدمت کمشان، بار سنگینی از اخبار و وقایع گذشتگان را بر دوش می کشند. شاید بتوان گفت که انسان امروزی، بخش زیادی از اطلاعات تاریخی خود را با مطالعه و بررسی این تصاویر به دست آورده است. این عکس ها گاه پادشاهان، شاهزادگان و دربارشان در روزی عادی را به تصویر می کشند و گاهی روسای جمهور کشورهای مختلف در یک جلسه ی سیاسی را نشان می دهند. شاید هم نمایی از وقایع مهم و تاریخ‌ساز را به نمایش بگذارند. در این میان تماشای عکس هایی قدیمی از مردمان روزگاران گذشته همیشه برای ما جذابیت خاصی داشته است؛ چرا که می توان از آن ها درک خوبی از شیوه ی زندگی مردم کشورهای مختلف به دست آورد.

اگر می خواهید سفری به گذشته داشته باشید، همراه ما بیایید که گشت و گذاری جالب برایتان مهیا کرده ایم؛ به میان جوانان روسی در قرن بیستم می رویم و با آن ها در جشنواره ها و تفریحات مختلف همراه می شویم. تصاویری که در ادامه می بینید را وبسایت اسپوتنیک (Sputnik) در پاییز 2017 منتشر کرده است؛ یک خبرگزاری روس که دفتر اصلی آن در مسکو قرار دارد و از سال 2014 تاکنون فعالیت می کند. جالب است بدانید که این خبرگزاری نامش را از اولین ماهواره های فضایی شوروی سابق گرفته است. در مطلب پیش رو تصاویری از جوانان روسیه را در دورانی می بینید که این کشور یکی از اعضای اتحاد جماهیر شوروی (USSR) به شمار می رفت؛ اتحاد جماهیر شوروی یا به طور خلاصه شوروی، شامل روسیه و چندین جمهوری متحد دیگر می شد. شوروی در سال 1922 شکل گرفت و تا زمان فروپاشی‌اش در سال 1991 پهناورترین کشور جهان شناخته می شد و قسمت هایی زیادی از شرق اروپا و شمال آسیا را در برمی‌گرفت.

با وجود زندگی در یک کشور کمونیستی، جوانان شوروی بهترین لحظات زندگی را تجربه کرده و به نظر می رسد روزهای هیجان انگیزتری نسبت به جوانان امروز داشته اند. آن ها هیچ نوع وسیله ی بازی و سرگرمی نداشتند، در عوض سفر و ورزش بخشی از زندگیشان بود و در کنسرت های راک حسابی خوش می گذراندند. گویی جوانی در قرن بیستم شبیه به یک افسانه بوده است! در صورتی که از علاقمندان به تاریخ یا عکاسی هستید، امروز همراه ما باشید و با تیم کارناوال از روسیه ی قرن بیستم دیدن کنید.

Photo by : IGOR MIKHALEV

1- فیلمبرداران تازه کار | قزاقستان کنونی

این دو جوان از اعضای یک استودیوی فیلم‌برداری در شهر قوستانای (Kostanay) قزازقستان هستند و به تازگی کار خود را آغاز کرده اند.

Photo by : YURIY KUYDIN

2- سوار بر اسکیت برد | مسکو

در این عکس جوان پر شوری را می بینیم که در فستیوالی متعلق به روزنامه ی موسکاوسکیچ کامسامولِتز (Moskovskij Komsomolets) با اسکیت برد هنرنمایی می کند. روزنامه ی موسکاوسکیچ کامسامولِتز از سال 1919 فعالیت می کند.

Photo by : PROSTYAKOV

3- کوهنورد جوان | تاجیکستان کنونی

 کوهنوردی به نام کلادک لیوش (Khladek Leosh) اهل چکسلواکی را در تصویر زیر می بینید که از اعضای تیم صعود به قله ی اسمولی سامونی

 (Ismoil Somoni) بوده است. این کوه بلندترین قله ی تاجیکستان را دارد و با نام قله ی کمونیسم (Peak of Communism) نیز مشهور است.

Photo by : V. BOJUKOV

4- بازی بیسبال در دانشگاه دولتی مسکو

این بازی بخشی از مراسم افتتاحیه اولین استادیوم بیسبال در شوروی بوده و در شهرک ورزشی دانشگاه دولتی مسکو (Moscow State University) صورت گرفته است.

Photo by : VLADIMIR FEDORENKO

5- آماده برای رقابت | قفقاز

این ورزشکاران رنگی پوش، شرکت کنندگانِ اولین دوره مسابقات آزاد شوروی در منطقه ی دومبی (Dombai-Dombay) هستند.

Photo by : PTITSYN

6- زنان خوش پوش روس در سال 1978 | مولداوی کنونی

گوشه ای از یک فستیوال در شهر کیشناو (Chisinau)، پایتخت مولداوی (Moldova).

Photo by : FRED GRINBERG

7- بازی با خرس قهوه ای | اتوبان کولیما روسیه

تصویری از دو جوان شجاع روس در اتوبان کولیما (Kolyma Highway) را می بینید که با خرس کوچکی که جنگل تایگا (Taiga) را ترک کرده است، بازی می کنند. تایگا که آن را با نام جنگل برفی یا شمالی نیز می شناسند، به جنگل هایی که زمین نمناک و اندکی برای کشاورزی دارند، گفته می شود. تایگاها مقدار زیادی از اکسیژن زمین را تولید می کنند.

Photo by : B. KOROBEINIKOV

8- یکی از شرکت کنندگان اولین سری مسابقات آزاد شوروی

Photo by : A. BOCHININ

9- کار در بیابان | ترکمنستان کنونی

این سه نفر از اعضای تیم عملیات "انسان و بیابان" هستند که در تابستان 1984 با پای پیاده از بیابان قره‌قوم (Karakum) گذشتند. 

Photo by : V. CHISTIAKOV

10- لذت موسیقی | مسکو

دخترکی در میان تماشاگران یک مسابقه ی موسیقی راک (Rock) در سال 1988.

Photo by : VLADIMIR FEDORENKO

11- مسابقات قهرمانی اسکی روی آب شوروی، سال 1970

Photo by : VLADIMIR ARSIRIY

12- دوازدهمین فستیوال جهانی جوانان و دانش آموزان

جوانانی از شوروی، آمریکا و فنلاند در قسمت کمپ کودکان این فستیوال.

Photo by : VLADIMIR FEDORENKO

13- فرود امن | خاور دور روسیه

عکسی از چتربازان، کوهنوردان و دانشمندان را می بینید که فرودی بی نقص بر آتشفشان آواچینسکی (Avachinsky)، واقع در شبه جزیره کامچاتکا (Kamchatka) داشته اند. این شبه جزیره در خاور دور روسیه قرار دارد. خاور دور روسیه یک اصطلاح جغرافیایی جایگزین است که برای اشاره به آسیای شرقی، شرق دور روسیه و آسیای جنوب شرقی به کار برده می شود.

Photo by : MAY NACHINKIN

14- ماشین دست ساز جوانان روس

این خودرو توسط جوانانی اهل شهر سواستوپول (Sevastopol) ساخته شده بود و در نمایشگاه "خلاقیت علمی و فنی جوانان" در روسیه به نمایش درآمد. این ماشین کاتران (Katran) نام دارد.

بد نیست بدانید که سواستوپول نام شهری بندری در کرانه دریای سیاه و جنوب غربی شبه‌جزیره کریمه است که از سال 2014 و طی بحران کریمه به فدراسیون روسیه پیوست.

Photo by : IGOR MIKHALEV

15- خانه مُد اتحاد جماهیر شوروی، 1978

Photo by : Unknown

16- ورزشکار افتخار آفرین ازبک، 1968

سرگئی دیومیدوف (Sergey Diomidov)، ژیمناست مشهوری است که در سال های 1965 و 1966 به ترتیب موفق به کسب مدال های نقره و برنز جام ورزشی شوروی شد.

Photo by : YURIY SOMOV

17- کوهنوردی در رشته کوه پامیر | آسیا

پامیر (Pamir Mountains) نام رشته کوهی است که در کشورهای چین، افغانستان، پاکستان، قرقیزستان و تاجیکستان می گذرد و به کوه های هیمالیا متصل می گردد.

Photo by : YURIY KUYDIN

سخن آخر

میان ورزشکاران، دانش آموزان پرشور و بانوان خوش پوش روس گشتی زدیم و کمی بیشتر با شوروی سابق آشنا شدیم.

شما کدام عکس این مجموعه را بیشتر پسندیدید؟

در مورد شرایط جوانان روس در نیمه ی دوم قرن بیستم چه نظری دارید؟

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET