ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 آبان 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

وقتی از ایران سخن می گوییم، تصاویر مختلفی در ذهنمان نقش می بندند؛ یک نفر به گذشته ی این سرزمین سفر می کند و بناهای به جا مانده از قلب تاریخ را یکی یکی از نظر می گذراند. دیگری قدم به طبیعت می گذارد و به مرور کوه های سر به فلک کشیده، جنگل های انبوه، دریاچه های تماشایی و.... می پردازد. نام هر گوشه ی این مرز و بوم را که بیاوریم به دنبالش فهرستی از دیدنی های کم نظیر صف می کشند و هر کدامشان با جلوه هایی دلبرانه خودنمایی می کنند. تاریخ کهن ایران باعث شده تا هر خطه ای از این دیار، میزبان آثاری از گذشتگان باشد و داستان هایی را از اعصار گذشته روایت کند. طبیعت نیز چهره ی زیبایی را از خود در این مرز و بوم به نمایش گذاشته و به هر گوشه از این خاک لباسی متفاوت پوشانده است.

برای یک عمر می شود از دیدنی های ایران حرف زد اما توصیف زیبایی های این سرزمین در وصف نمی گنجد و کلمات یارای به تصویر کشیدنش را ندارند. برای همین است که صاحبان ذوق و هنر دست به دوربین می شوند و با ظرافت و دقت، دیدنی های این دیار را در قاب تصاویر می گنجانند. آن ها با نگاهی متفاوت به این زیبایی ها می نگرند و تلاش می کنند زیباترین تصاویر را از آن ها خلق کنند.

امروز می خواهیم سفری تصویری به برخی نقاط ایران را برایتان رقم بزنیم و به نظاره ی گوشه ای از زیبایی های آن بنشینیم. یکی از فنون عکاسی را چاشنی سفرمان کرده ایم و قرار است تصاویری از جاذبه های ایران را به صورت پانوراما به نمایش در آوریم. پانوراما یا سراسرنما به دورنمای وسیع سراسری از یک فضا گفته می شود که محدوده ی بیشتری نسبت به عکس‌های معمولی را به تصویر می کشند. 

با ما همراه شوید تا تصاویری خیره کننده را از جاذبه های ایران به تماشا بنشینیم که توسط عکاسان هنرمند وطنمان ثبت گردیده و در اختیار سازمان میراث فرهنگی گذاشته شده است.

کارناوال را در این سفر تصویری همراهی کنید.

ورود به صفحه اختصاصی عکس و فیلم ایران

Photo by : Unknown

1- کاخ چهلستون | زیبای سحرانگیز نصف جهان

کاخ چهلستون نام یکی از جاذبه های شهر اصفهان است که در میان باغی زیبا قرار دارد و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. 

Photo by : Unknown

2- نقش رستم | تاریخ مصور ایران باستان

نقش رستم، مجموعه‌ای باستانی در استان فارس است که یادمان‌هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را در خود دارد. این مجموعه آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی را در خود جای داده و نقش برجسته‌های متعددی از وقایع مهم دوران ساسانیان نیز در آن دیده می شود.

Photo by : Unknown

3- کندوان | سکونتگاهی کهن در دل صخره ها

کندوان نام روستایی در استان آذربایجان شرقی است که به دلیل ساختار متفاوت خانه ها و معماری صخره ای مورد توجه قرار گرفته است. این روستا تنها سکونتگاه صخره ای جهان است که هنوز زندگی در آن جریان دارد.

Photo by : Unknown

4- مسجد شیخ لطف الله | شاهکاری در نقش جهان

میدان نقش جهان، نام میدانی تاریخی در شهر اصفهان است که بناهای متععدی در خود دارد. یکی از این بناها، مسجد شیخ لطف الله است که به سبب نداشتن مناره و کاشیکاری های کم نظیر یکی از دیدنی ترین مساجد شهر به شمار می رود.

Photo by : Unknown

5- حافظیه | بهشت شعر و غزل

حافظیه محل دفن حافظ است که یکی از شعرای بزرگ ایران زمین به شمار می رود. این آرامگاه یکی از زیباترین ودیدنی ترین اماکن شهر شیراز است و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

Photo by : Unknown

6- چغازنبیل | نیایشگاهی از اعماق تاریخ

زیگورات دور اونتاش یا چُغازَنبیل نیایشگاهی باستانی است که در نزدیکی شهر باستانی شوش در استان خوزستان قرار دارد. این بنا در زمان عیلامی‌ها و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده و نامش به عنوان اولین اثر تاریخی از ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است. بسیاری از کارشناسان، این نیایشگاه را نخستین بنای مذهبی در ایران می دانند و جامعه بین‌المللی نیز برای آن ارزش بسیار زیادی قائل است.

Photo by : Unknown

7- بارگاه شاه‌عبدالعظیم | زیارتگاهی در جنوب تهران

آرامگاه شاه‌عبدالعظیم مجموعه آرامگاه‌های نوادگان حسن بن علی (ع) است که در شهر ری قرار دارد و از مشهورترین زیارتگاه های شیعیان به شمار می رود.

Photo by : Unknown

8- گوشه ای دیگر از زیبایی های میدان نقش جهان

Photo by : Unknown

9- مسجد نصیر الملک | بازی هنرمندانه رنگ و نور

مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز است که به هنگام تابش نور خورشید بر شیشه های رنگی آن، زیبایی خاصی را به نمایش می گذارد.

Photo by : Unknown

10- سراب گیان | شاهکاری از طبیعت ایران

سراب گیان نام چشمه ای پر آب در نزدیکی نهاوند است و محوطه اطراف آن از تفرجگاه های پرطرفدار استان همدان به شمار می رود.

Photo by : Unknown

11- دروازه قرآن | ورود به شهر بهارنارنج

دروازه قرآن یکی از دروازه‌های تاریخی در ایران است که در ورودی شهر شیراز قرار دارد.

Photo by : Unknown

12- سرای مشیر | گوشه ای از بازار وکیل شیراز

Photo by : Unknown

سخن آخر

تماشای تصاویر یکی از راه های آشنایی با دیدنی های یک سرزمین است. آنچه که دیدید بخشی بسیار کوچک از زیبایی های ایران عزیزمان بود و تنها گوشه ای از آن ها را به شما نشان داد. 

از این گشت و گذار تصویری لذت بردید؟

کدام یک از این جاذبه ها را از نزدیک دیده اید؟

نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منتظرتان هستیم...

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

دیگر عکسهای پانوراما گردشگری از ایران را اینجا هم می تونید ببینید https://omid360.com/iran/panorama/

14 شهریور 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET