karnaval.ir

نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

عکس ها و فیلم ها دریچه ای هستند برای تماشای ناشناخته ها و دنیایی که شاید نتوانیم در زندگی واقعی به آن وارد شویم. کمبود وقت، هزینه ها، حتا ناتوانی جسمی و مواردی از این دست، سفر را برای بسیاری از ما دشوار و محدود کرده اند. البته آن عده که با این محدودیت ها مواجه نیستند و به قولی اهل سفر و گشت و گذارند نیز نمی توانند تمامی دنیا را زیر پا بگذارند و به تماشای زیبایی هایش بنشینند. همین موضوع باعث شده تا هنر تصویربرداری به یکی از محبوب ترین هنرهای قرن بیست و یکم تبدیل شود و همه روزه افراد بیشتری دوربین شان را بر دارند و بهترین و زیباترین ها را در قاب تصاویر جای دهند.

یکی از معتبرترین منابع گردشگری دنیا «نشنال جئوگرافیک» نام دارد؛ که در زبان فارسی به معنای انجمن جغرافیای ملی ست؛ سازمانی مردمی که در سال ۱۸۸۸ میلادی با هدف معرفی و نگه داری آثار طبیعی، باستان شناسی، زیست شناسی و علوم جغرافیایی در آمریکا پایه گذاری شد. همه ساله نشنال جئوگرافیک برای تشویق عکاسان برتر دنیا و البته کشف استعدادهای تازه مسابقه های بسیاری برگزار و این گونه هنرمندان عکاس را به ثبت دنیای اطراف شان تشویق می کند. مسابقه های عکاسی نشنال در شاخه های متفاوتی برگزار می شوند که یکی از محبوب ترین آن ها «نشنال جئوگرافیک در سفر» است. در این شاخه، تصاویر در سه بخش مردمی، شهرها و طبیعت به رقابت می پردازند.

هنوز چند ماهی از سال 2018 نگذشته و تنور رقابت های عکاسی نشنال داغِ داغ شده است. عکس ها از سراسر دنیا به این سازمان فرستاده می شوند تا در رقابت های امسال شرکت کنند. خوبست ذکر کنیم که تا دوازده شب 31 ماه می 2018 برابر با نهم خرداد 1397 فرصت برای فرستادن تصاویر باقی ست؛ پس اگر شما هم عکسی دارید که گوشه ای از این دنیای بزرگ را روایت می کند، فرصت را از دست ندهید و در این مسابقه شرکت کنید. در رقابت «نشنال جئوگرافیک در سفر» ارزش جایزه اصلی 10 هزار دلار است و هر کدام از دو برنده دیگر دو هزار و پانصد دلار دریافت می کنند.

حال می خواهیم نگاهی به تصاویر برتری بیاندازیم که تا به امروز وارد رقابت سال 2018 عکاسی شده اند. همانطور که کمی قبل گفتیم، سفر به تمامی دنیا کاری بسیار دشوار و حتا محال است؛ اما از طریق تصاویر ممکن می شود. پس بیایید به کمک هنر عکاسی زیباترین مناظر را از گرند کنیون آمریکا و آب فشان بولیوی گرفته تا شکوفه های سحرانگیز ژاپن به تماشا بنشینم و لذت ببریم.

همراه کارناوال بمانید...

مسابقه نشنال جئوگرافیک

1- رنگین کمان بر فراز گرند کنیون | آمریکا

ژرف دره گرند کنیون (Grand Canyon) در یک پارک ملی به همین نام قرار دارد. پارک ملی گرند کنیون از اولین پارک های ملی کشور آمریکاست و در ایالت آریزونا واقع شده است.

نارش بالاگورو (Naresh Balaguru) عکاس این تصویر زیبا، لحظه ثبت این منظره را چنین توصیف می کند:

در زمان طلوع آفتاب، طوفانی از لبه جنوبی شروع به وزیدن کرد و من برای فرار از طوفان وسایلم را جمع کردم؛ اما ناگهان برای مدتی کوتاه آسمان صاف شد و این منظره چشم نواز به وجود آمد. این اولین سفر من به این منطقه بود و در حالی که از زیبایی مناظر دهانم باز مانده بود، پشت سر هم عکس می گرفتم.

گرند کنیون ایالت آریزونا آمریکا

Naresh Balaguru

2- منظره کلیشه ای اما زیبای شکوفه های گیلاس | ژاپن

منظره ای دل انگیز از شکوفه های گیلاس که با فلش دوربین درخشنده و زیباتر شده اند. این تصویر در یکی از نواحی شهر توکیو به نام ناکامگورو (Nakameguro area) عکاسی شده است.

شکوفه های گیلاس توکیو ژاپن

Hiroki Inoue

3- هرم باستانی تئوتیئواکان | مکزیک

عکاس ایتالیایی تبار، درباره هرم باستانی تئوتیئواکان (Teotihuacan) چنین می گوید:

تئوتیئواکان، سومین هرم بزرگ در دنیاست که آن را برای خدای آفتاب ساخته اند. هندسه متقارن این سازه، انسان را به تحسین تمدنی وا می دارد که آن را بنا کرده اند. جالب آن که در مقایسه با نقطه های کوچک در گوشه و کنار تصویر که انسان های در رفت و آمد هستند عظمت بنا بیشتر به چشم می آید.

هرم باستانی تئوتیئواکان مکزیک

Enrico Pescantini

4- پارک ملی ماسای مارا | کنیا

خای چوین سیم (Khai Chuin Sim)، عکاس مالزیایی تبار در پارک ملی ماسای مارا (Massai Mara) مشغول گشت و گذار بوده که ناگهان این کرگدن تنها را در بیشه زار می بیند. از آن جایی که زمان طلوع آفتاب بوده و نور با قدرت در پس زمینه می تابیده است، این عکاس هنرمند از تکنیک ضد نور یا سیلوئت (Silhouette) برای ثبت این لحظه زیبا استفاده کرده است.

پارک ملی ماسای مارا کشور کنیا

Khai Chuin Sim

5- گذری دشوار از بلندی ها | رشته کوه هیمالیا

نیتیش تاکور (Nitish Thakur)، عکاس هندی تبار، این تصویر را در رشته کوه هیمالیا به ثبت رسانده است. او درباره گله چنین می گوید:

چوپانی که به زحمت مسیر را همراه گله اش طی می کند، وسایل ضروری سفر را به پشت گوسفندان می بندد. او همچنین برای سگ نگهبانش نیز قلاده ای تیز و برنده تهیه کرده تا در مبارزه تن به تن با گرگ ها یا خرس از شانس بیشتری برخوردار باشد.

رشته کوه هیمالیا

Nitish Thakur

6- گله داران قبیله | سودان

 این گله گاو که در تصویر می بینید به یکی از افراد قبیله ماندری (Mundari tribe) در جنوب سودان تعلق دارد. عکاس این تصویر، ماتیا پاسارینی (Mattia Passarini) می گوید:

مهم ترین شغل مردمان ماندری گله داری ست؛ این افراد در فصل های خشک و کم باران به اطراف رودخانه ها سفر می کنند و در فصل های بارانی به اقامتگاه اولیه شان در جنگل های گرم دشت باز می گردند.

گله گاو جنوب سودان

Mattia Passarini

7- یه فنجان تفکر! | هند

دو خواهر هندی بر روی پله های خانه شان در استان راجستان (Rajasthan) نشسته اند؛ یکی چای مصالح یا ماسالا (Masala chai) می نوشد و دیگری مطالعه می کند. خوبست بدانید که چای مصالح، بومی هند است و از ترکیب چای، شیر و چند نوع ادویه درست می شود.

استان راجستان هند

Firdaus Hadzri

8- آب فشانی به گرمای خورشید صبحگاهی | بولیوی

آب فشان سول دِ ماننا (The Sol de Manana) در شهرستان پوتوسیِ (Potosi Department) کشور بولیوی قرار دارد که در وقت سحر سوژه عکاس شده است. شاید برای تان جالب باشد که عبارت اسپانیایی سول دِ ماننا به معنای خورشید صبحگاهی ست.

آب فشان سول د ماننا بولیوی

King Hi Antony Tang

9- دریایی به رنگ آتش | بولیوی

پس از یک فوران آتش فشانی در کشور بولیوی، مواد مذاب به دریا می ریزند.

فوران آتش فشان بولیوی

Tetsuya Nomura

10- قطاری در میان خیابان های شلوغ و پر ازدحام | ژاپن

قطار برقی انوشیما (Enoshima) از میان بازار می گذرد و دو شهر فوجی ساوا (Fujisawa) و کاماکورا (Kamakura) را به هم وصل می کند. عکاس ژاپنی تبار، هیدیوکی کاتاگیری (Hideyuki Katagiri)، از فرصت استفاده کرده و در نزدیکی صبح، این تصویر زیبا را به ثبت رسانده است؛ زمانی که قطره های باران خطوط آهنی را تمیز و براق کرده بودند.

قطار برقی انوشیما ژاپن

Hideyuki Katagiri

سخن آخر

با یکدیگر نگاهی به تصاویر برتری داشتیم که تا به امروز وارد رقابت های عکاسی سال 2018 نشنال جئوگرافیک شده اند. در این مجموعه عکس، کشورهای متفاوتی از جمله آمریکا، ژاپن، هند، مکزیک و ... را از نظر گذراندیم و کمی بیشتر با دیدنی های شان آشنا شدیم.

دیدگاه شما درباره این تصاویر چه بود؟

به نظرتان هیچ یک از آن ها شانس پیروزی در رقابت 2018 نشنال را دارند؟

کدامیک از این ده تصویر برتر از نگاه شما زیباتر بود؟

نظرها و انتقادهای خود را با ما و دوستان کارناوالی تان در میان بگذارید.

اون بیرون پر از شگفتیه و من می خوام گوشه ای از این شگفتی ها رو بهتون نشون بدم.

آیا این مطلب مفید بود؟

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

پرنیا

خیلی بی معنی بود جز یه عکس اونم اون کرگدنه .
بقیه مظخرف تمام بودند.
 

انتشار:10 آذر 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

محمد صالح

خیلی بد بود

انتشار:29 اردیبهشت 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.