karnaval.ir

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

05 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

اکلاهما یکی از ایالت های آمریکاست که شهر اکلاهما سیتی پایتخت آن محسوب می شود. غرب این ایالت چند سالی است که با مشکل خشکسالی و کمبود آب دست و پنجه نرم می کند، به همین خاطر آتش سوزی می تواند یکی از وحشتناک ترین پدیده ها در آن به شمار بیاید. در همین چند سال گذشته به دلیل گرمای بیش از اندازه هوا، چند آتش سوزی اکلاهما را سوزانده است. متاسفانه در ماه آوریل امسال (2018) نیز آتش سوزی بزرگی غرب این ایالت را در بر گرفت و خساراتی جدی به این منطقه وارد آورد.  

این آتش سوزی با نام ریا فایر (Rhea Fire) یا آتش ریا شناخته می شود. ریا فایر نوعی مگافایر (Megafire) به حساب می آید؛ این اصطلاحی است که از سوی مرکز رابط آتش نشانی ملی (National Interagency Fire Center) ابداع شده و به آتش سوزی هایی گفته می شود که بیش از 100000 هکتار را طعمه خود کنند. این مرکز به هنگام آتش سوزی های بزرگ دست به کار می شود و تمامی مراکز آتش نشانی منطقه را برای کنترل فاجعه سازماندهی می کند. 

 این آتش سوزی در تاریخ 12 آوریل (23 فروردین) آغاز شد و ماموران آتش نشانی تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا بتوانند آن را مهار کنند. آتش ریا تا به حال 260000 هکتار از اکلاهما را در بر گرفته است و هنوز هم شمار جان باختگانش مشخص نیست اما منابع وقوع دو مرگ را در این آتش سوزی تایید می کنند.

 امروز با هم گزارشی تصویری از آتش ریا را مرور می کنیم؛ یکی از بزرگترین بلایای طبیعی که تا به امروز مردم اکلاهما با آن مواجه شده اند.  پژوهشگران و مسوولان تا حالا مهم ترین دلیل رخ دادن این آتش سوزی را دمای بیش از حد گرم هوا بیان کرده اند و در صدد هستند تا پس از مهار این فاجعه، فکری برای جلوگیری از فاجعه های چنینی کنند. ما در ادامه تصاویری از این آتش سوزی بزرگ را قرار داده ایم تا بیشتر عمق این فاجعه را احساس کنید. با کارناوال همراه باشید.

آتش سوزی در اکلاهما

1- گسترش آتش

تصویر هوایی پیش رو در تاریخ 13 آوریل (24 فروردین) توسط ماهواره سنتینل-۲بی (Sentinel-2B) متعلق به آژانس فضایی اروپایی (European Space Agency) گرفته شده است. این عکس جنوب شهر ویسی (Vici) را نشان می دهد و شاهد هستید که آتش تا چه اندازه در حال گسترش است.

آتش سوزی در اکلاهما

2- مزرعه ای در آتش

این عکس در 17 آوریل (28 فروردین) به ثبت رسیده است و مزرعه ای در شهر سیلینگ (Seiling) را نشان می دهد.

آتش سوزی در اکلاهما

3- طبیعت در حال نابودیست

درختان ارس آمریکایی را می بینید که آتش آن ها را آرام آرام می سوزاند.

آتش سوزی در اکلاهما

4- تلاش برای مهار آتش سوزی ریا

آتش نشانی در نزدیکی شهر سیلینگ بود که سوژه عکاس ماجراجو شد. 

آتش سوزی در اکلاهما

5- نابودی کامل

متاسفانه آتش سوزی ریا گیاهان زیادی را با طور کامل از بین برده است. عکسی که در ادامه می بینید، درختان اطراف شهر تالوگا (Taloga) را نشان می دهد.

آتش سوزی در اکلاهما

6- چراگاهی بی آب و علف

این عکس فاجعه آتش سوزی ریا را به خوبی نشان می دهد. اینجا تا چند روز پیش یک چراگاه پر از علف بود اما حالا هیچ گیاهی در آن به چشم نمی خورد.

آتش سوزی در اکلاهما

7- حیوانات طعمه آتش شدند

دو گاو را می بینید که جان شان را در آتش ریا از دست داده اند.

آتش سوزی در اکلاهما

8- خانه ای ویرانه

اینجا روزی خانه یک زوج به نام لری و آرلیندا (Larry and Arlinda) بود که حالا چیزی از آن باقی نمانده است.

آتش سوزی در اکلاهما

9- تلاش برای بقا

دیوید بلیلی (David Bailey) را در سمت چپ و بابی یودر (Bobby Yoder) را طرف راست عکس می بینید؛ آن ها در تلاش هستند تا در میان بقایای یک خانه حادثه دیده وسایل به درد بخور را پیدا کنند.

آتش سوزی در اکلاهما

10- باید قوی بود

لری و آرلیندا را می بینید که از آتش سوزی جان سالم به در بردند و حالا می خواهند دوباره خانه خود را از نو بسازند.

آتش سوزی در اکلاهما

11- شعله های آتش

در این تصویر درختان ارس آمریکایی را می بینید که در آتش می سوزند. 

آتش سوزی در اکلاهما

12- اطفای حریق

یکی از بهترین روش ها برای خاموش کردن آتش در طیف وسیع، ریختن آب به وسیله هواپیما و هلی کوپترهاست.

آتش سوزی در اکلاهما

13- باد در میان آتش

این عکس در تاریخ 17 آوریل (28 فروردین) گرفته شده است و یک نیروگاه بادی را در میان آتش نشان می دهد.

آتش سوزی در اکلاهما

14- آتشِ شبانه روزی

مردم اکلاهما مدتی است که شب و روز خود را در میان آتش و با ترس از آن سپری می کنند.

آتش سوزی در اکلاهما

15- آتش‌نشان های شجاع

آتش نشان ها همچنان در حال مبارزه با آتش ریا هستند.

آتش سوزی در اکلاهما

سخن آخر

با هم نگاهی کردیم به چند تصویری که از آتش سوزی اخیر اکلاهما گرفته شده بودند. این عکس ها تنها گوشه ای از این حادثه خانمان سوز را نشان دادند و حتما در آینده عکس های بیشتری از این آتش سوزی و بازماندگانش منتشر می شود. به نظر شما در مناطق گرم و خشک چگونه باید از وقوع آتش سوزی جلوگیری کرد؟

آیا تا حالا از نزدیک شاهد آتش سوزی بزرگی بوده اید؟

نظرها و پیشنهادهای تان را با ما در میان بگذارید.

زمانی موفق خواهی شد که شوقت به موفقیت، بیشتر از تَرست از شکست باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

محمدصالح

عکس تهران خودمان از این که خیلی بهتر بود

انتشار:29 اردیبهشت 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

محمدصالح

خیلی خوب بود

انتشار:29 اردیبهشت 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.