karnaval.ir

شیرین کیاسروش

انتشار

22 شهریور 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

ایرانِ ما سرزمین گوناگونی ها و شگفتی هاست. میزان تنوع زیست بوم های این کهن دیار، در دنیا کم نظیر است. جنگل های انبوه، بیابان های وسیع، کوهستان های مرتفع و برفی، دریاها و دریاچه ها و دشت های گسترده، همه و همه در ایران وجود دارند. در گستره این سرزمین اختلاف دمای بین گرم ترین و سرد ترین نقطه می تواند به 50 درجه سانتی گراد هم برسد. شما می توانید طی یک سفر چند روزه در استان های مختلف، حضور در شرایط آب و هوایی گوناگون را تجربه کنید.

در این مجموعه از میان عکس های مناطق مختلف ایران، چند اقلیم متفاوت را انتخاب کرده ایم تا با تماشای آن ها این تفاوت دلنشین را به چشم ببینید. عکس های پیش رو توسط دو هنرمند کشورمان، خانم المیرا مهماندار و آقای نوید امین آقایی، ثبت شده اند. همراه با این دو عکاس به کویر چشم نواز ابوزید آباد در استان اصفهان، روستای فیلبند در استان مازندران، کوه بلند قامت سبلان در استان اردبیل، کلوت های کم نظیر شهداد در استان کرمان، آبشار زیبای سنگان در استان تهران، تعدادی از جاذبه های شگفت انگیز جزیره قشم در استان هرمزگان و ... سر می زنیم.

با کارناوال همراه باشید تا از این همه تنوع و زیبایی شگفت زده شوید!

1- کویر زیبای ابوزید آباد (نام محلی: بیزُوُی) در شهری به همین نام از توابع آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد. این کویر بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ در شمال شرقی کاشان است.

کویر ابوزید آباد

Navid Amin Aghaee

2- شتری در کویر ابوزید آباد

کویر ابوزید آباد

Navid Amin Aghaee

3- رنگین کمان زیبا بر فراز کویر ابوزید آباد

کویر ابوزید آباد

Navid Amin Aghaee

کویر ابوزید آباد

Navid Amin Aghaee

4- کمپینگ در دل کویر ابوزید آباد

کویر ابوزید آباد

Navid Amin Aghaee

5- سبلان، سومین کوه مرتفع ایران، آتشفشانی غیر فعال در استان اردبیل است. در گویش محلی، سبلان، "ساوالان" نیز خوانده می شود. این کوه در دامنه اش چشمه های آب گرم و در بالای قله اش یک برکه کوچک دارد. سبلان را محل مبعث زرتشتِ پیامبر می دانند و برای آن احترام زیادی قایل هستند تا حدی که در بین عشایر و بومیانِ این منطقه، از آن با نام سبلان سوگند نیز یاد می شود. در این تصویر مراسم عروسی یک زوج جوان در قله سبلان را می بینید.

سبلان

Elmira Mehmandar

6- از این ماشین ها برای بالا بردن کوهنوردان استفاده می شود.

سبلان

Elmira Mehmandar

7- چشمه آب گرم مرتضی علی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان طبس در خراسان جنوبی است.

چشمه مرتضی علی

Elmira Mehmandar

8- در حوالی قلعه بابک آذربایجان شرقی

قلعه بابک یا دژ بابک، در بالای کوهی با ارتفاع ۲۳۰۰ متر، در حدود سه کیلومتری شهر کلیبر ساخته شده است.

قلعه بابک

Elmira Mehmandar

9- دشت لوت که به آن بیابان لوت هم گفته می شود، با مساحتی در حدود 580,000 کیلومتر مربع، هفتمین بیابان بزرگ دنیاست. این دشت در جنوب شرقی ایران قرار دارد و بخش هایی از استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی آن را در بر گرفته اند. لفظ "لوت" به معنای برهنه، بی پوشش، ساده و دشت ناهموار است. 

ورود به صفحه اختصاصی تصاویر گاردین از دشت لوت

دشت لوت در کرمان

Navid Amin Aghaee

10- کلوت ها (Yardangs) ساختارهای شنی هستند که در بعضی بیابان های دنیا از جمله بیابان مصر و لوت در ایران وجود دارند. یک سمت این ساختارها به دلیل این که در معرض باد قرار داشته است پرشیب و سمت دیگر آن ها کم شیب است. سطح روی این تپه ها نیز به نسبت صاف است.

ورود به صفحه اختصاصی معرفی کلوت شهداد | گرم ترین نقطه زمین در کرمان

کلوت های شهداد دشت لوت در کرمان

Navid Amin Aghaee

کلوت های شهداد دشت لوت در کرمان

Navid Amin Aghaee

11- همنشینی نخلستان و شالیزار در روستای ازمیغان طبس

ازمیغان

Elmira Mehmandar

12- یخ زدن آبشار سنگان به شکلی منحصر به فرد

آبشار سنگان

Navid Amin Aghaee

آبشار سنگان

Navid Amin Aghaee

13- درختان جنگل ارفع ده را در لباس پاییزی می بینید. این جنگل از جاذبه های طبیعی استان مازندران و شهرستان سوادکوه است.

ارفع ده

Navid Amin Aghaee

14- دره ستارگان در جزیره قشم، نزدیک به روستای برکه خلف، جاذبه ای حیرت انگیز است. این دره بر اثر فرسایش خاک به وجود آمده است و عمری 2 میلیون ساله دارد. بنابر باور افراد محلی، اصابت شهاب سنگی در سال ها پیش چنین شکلی به این دره داده و برای همین نام دره ستارگان بر آن نهاده شده است.

دره ستارگان جزیره قشم

Navid Amin Aghaee

15- تنگه چاهکوه در 70 کیلومتری شهر قشم ،یکی از جاذبه های شگفت انگیز این جزیره محسوب می شود. عمق این دره 100 متر است و بر اثر فرسایش سنگ های رسوبی به وجود آمده است. عواملی مثل باد و باران های شدید حفره هایی را در دیواره های این دره ایجاد کرده اند.

ورود به صفحه اختصاصی معرفی تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه جزیره قشم

Navid Amin Aghaee

16- جزیره قشم یک از نقاطی ست که لاکپشت های پوزه عقابی (Eretmochelys imbricata) برای تخم گذاری انتخاب می کنند. 

دلیل انتخاب نام پوزه عقابی برای این لاکپشت ها، شکل پوزه آن ها است. پوزه این لاک پشت ها مانند منقاری کوچک به آن ها کمک می کند تا اصلی ترین غذای خود، یعنی اسفنج دریایی، را از میان مرجان ها بیرون بکشند.  

ورود به صفحه اختصاصی معرفی لاکپشت های پوزه عقابی

لاک پشت پوزه عقابی جزیره قشم

Navid Amin Aghaee

17- جنگل های حرا در قشم، با درختان منحصر به فرد خود از مهم ترین جاذبه های این جزیره هستند. دانه این درختان پس از رویش و تولید نهال، از درخت مادر می افتد و درون آب مرداب رشد می کند. این گیاهان ریشه در خاک ندارند و بر روی دریا و آب شور شناورند. 

ورود به صفحه اختصاصی معرفی جنگل های حرا

جنگل های حرا جزیره قشم

Navid AminAghaee

18- تصویر هوایی از جنگل های حرا

جنگل های حرا جزیره قشم

Navid Amin Aghaee

19- فیلبند در استان مازندران ییلاقی منحصر به فرد است. اگر فصل بهار را برای سر زدن به این روستا انتخاب کنید می توانید در یک روز هم از هوای صاف لذت ببرید و هم بارش برف، تگرگ، باران و رنگین کمان بعد از آن را ببینید. این روستا به دلیل قرار داشتن در ارتفاع، غرق در دریایی از ابر است و همین ویژگی به آن زیبایی فوق العاده ای می دهد.

ورود به صفحه اختصاصی معرفی روستای فیلبند

فیلبند در استان مازندران

Navid AminAghaee

فیلبند در استان مازندران

Navid AminAghaee

20- اسب ها در ارتفاعات فیلبند در کنار دریای ابر

فیلبند در استان مازندران

Navid Amin Aghaee

فیلبند در استان مازندران

Navid Amin Aghaee

سخن آخر 

همراه هم چند جاذبه از هزاران هزار جاذبه ایران را به تماشا نشستیم، شمال تا جنوب کشور را طی کردیم و گوشه ای از زیبایی های هر کدام را دیدیم.

شما چقدر اهل گردش در طبیعت هستید؟

تا به حال اقلیم های مختلف ایران را در فاصله زمانی و مکانی کم تجربه کرده اید؟

آیا به هیچ یک از مناطقی که در این مجموعه دیدیم سر زده اید؟

نظر ها و تجربه های خود را با ما در میان بگذارید.

زندگی برای من یعنی کتاب هایم و سفرهایم.

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

کاربر مهمان

سلام ، نوید امین آقایی هستم ، ممنون که عکسهامونو توی سایتتون گذاشتید فقط لطف کنید آدرس منبع رو هم زیر عکسها بزارید در ضمن بعضی از عکسها را ما نگرفتیم که توی سایتمون مشخص شده است موفق باشید http://kindiran.com

کارناوال

همراه عزیز کارناوال سلام سپاس از اینکه کارناوال را به عنوان راهنمای سفر خود برگزیده اید. برای آن که صحیح ترین و جامع ترین پاسخ را به شما بدهیم، در حال بررسی هستیم. به زودی اطلاعات مورد نظر خود را به جای این پاسخ موقت مشاهده خواهید نمود. با تشکر | واحد تحریریه کارناوال

نسیم امینی

دوست عزیز، ممنون از توجهی که به وبسایت ما دارید، متاسفانه به برخی دلایل فنی، در حال حاضر نام وب سایت شما به عنوان منبع نشان داده نمی شود؛ اما در آینده ای نزدیک این مساله حل خواهد شد. درباره نام عکاس ها هم خوشحال می شویم اگر کمک مان کنید تا اسامی شان را به درستی ذکر کنیم.

23 خرداد 1398

نسیم امینی

سلام دوست عزیز، همه نکاتی که گفته اید از ابتدا رعایت شده اند. ما اسم وب سایت را به عنوان منبع ذکر کرده ایم، نام شما هم به عنوان عکاس زیر هر کدام از تصاویر آمده است، واتر مارک تصاویرتان هم هستند.

23 خرداد 1398

انتشار:21 خرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.