karnaval.ir

شیرین کیاسروش

انتشار

25 مهر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

مسابقه بریتانیایی "عکاس منظره سال" (Landscape Photographer of the Year) در سال 2006 توسط چارلی ویت (Charlie Waite)، عکاس برجسته انگلیسی در زمینه عکاسی منظره، شروع به فعالیت کرد. این مسابقه به طور سالانه برگزار می شود و عکس های زیبا و ارزنده ای را از مناظر سراسر بریتانیا جمع آوری می کند. عکاسان می توانند بریتانیایی یا غیر بریتانیایی باشند اما همه باید در عکس های شان چشم اندازهای این سرزمین را ثبت کنند. مسابقه در دو رده بندی سنی جداگانه عکاسان بزرگسال و عکاسان زیر 17 سال برگزار می شود و هر یک از برندگان مسابقه مبلغ 10,000 پوند جایزه را از آن خود می کنند. عکس ها به مدت 11 هفته در نمایشگاهی در معرض دید همگانی قرار می گیرند و هزاران نفر به تماشای آن ها می آیند. هدف از برگزاری این مسابقه، نشان دادن زیبایی های بریتانیا، ترغیب افراد به تماشای این سرزمین و فراهم کردن زمینه ای برای نشان دادن استعدادهای عکاسی افراد است. 

این مسابقه اسپانسرهای زیادی دارد که شرکت معروف فوجی‌فیلم (Fujifilm) یکی از آن هاست. اِی‌اِی مدیا (AA Media) اسپانسر دیگری ست که در زمینه سفر و تفریحات خدمات زیادی ارائه می دهد. این شرکت هر ساله عکس های منتخب مسابقه را در قالب کتابی چاپ می کند. در ادامه تعدادی از عکس های مسابقه سال 2018 را برای تان به نمایش درآورده ایم. با کارناوال همراه باشید تا زیباترین منظره های سرزمین پهناور بریتانیا را با هم تماشا کنیم.

1- این عکس خیره کننده با نام "قندیل ها" برنده نهایی مسابقه عکاسی چشم انداز 2018 شد. پیت رُوباتوم (Pete Rowbottom) این تصویر را از دره گلنکو (Glencoe) در اسکاتلند ثبت کرد و با آن جایزه 10,000 پوندی مسابقه را به دست آورد. او توانست با کمک سنگ ها، سه پایه ای موقتی درست کند تا بتواند از این دریاچه نیمه یخ بسته عکس بگیرد. پیت می گوید که برای گرفتن این عکس حسابی خیس شده است!

دره گلنکو در اسکاتلند

Pete Rowbottom

2- این عکس فوق العاده یک سازه سنگی را نشان می دهد که به منظور کمک به جهت یابی دریانوردان در طول روز بنا شده است. ویل میلنر (Will Milner) با این عکس به عنوان برنده جایزه ادوبی پرایز (Adobe Prize) انتخاب شد. ادوبی پرایز یک رقابت رسانه ای دیجیتال است که با هدف مشارکت دادن دانش آموزان با استعداد برگزار می شود.

این سازه سنگی با ظاهر عجیبش، به صورت یکپارچه از سنگ است و در منطقه مسکونی بریکسهام (Brixham) در شهرستان دوون (Devon) قرار دارد. ویل میلنر برای ثبت پیش زمینه این تصویر از تکنیک های سنتی عکاسی منظره استفاده کرد اما برای عکاسی از ستارگان شیوه های عکاسی پیشرفته را به کار برد و سپس آن ها را با هم ترکیب کرد. او می گوید:

زمانی که در اخبار پیش بینی وضع هوا امکان وجود هوای صافِ لازم برای هر دو جنبه عکسم (پیش زمینه و پس زمینه) را دیدم، بدون برنامه ریزی دقیق به سمت دوون به راه افتادم.

کهکشان راه شیری

Will Milner

3- این تصویر که ادوارد هاید (Edward Hyde) آن را ثبت کرده است، "فانوس دریایی و هیولای دریا" (Lighthouse And The Sea Serpent) نام دارد. او این عکس را در اکتبر 2017 همزمان با توفان برایان (1) در بندرگاه نیوهاون (New Haven) در شهرستان ساسکس شرقیِ (East Sussex) بریتانیا گرفت. بادها با سرعت بیش از 96 کیلومتر در ساعت به بندرگاه برخورد می کردند، آقای هاید می گوید:

برایم جالب است که چگونه یک نفر می تواند در میان موج هایی که به دیوار بندر می خورند شکل های آشنا و شخصیت هایی را ببیند. در این تصویر من می توانم شکل سر یک هیولا یا یک اژدهای دریایی مار مانند را ببینم که از روی دیوار به فانوس دریایی خیره شده است.

پاورقی


1- توفان برایان (Storm Brian) که سرعت آن به 137 کیلومتر در ساعت می رسید، در اکتبر 2017 بریتانیا، ایرلند و شمال فرانسه را درنوردید.

توفان برایان بندرگاه نیوهاون بریتانیا

Edward Hyde

4- قطارهای بریتانیا به این معروفند که در مقابل صدمه های ناشی از بلایای طبیعی، هرچند خیلی خفیف، مقاومتی ندارند؛ اما این عکس فوق العاده از پاول فولس (Paul Fowles) نشان می دهد که این قطارها می توانند از خودشان دفاع کنند! او این تصویر را در نزدیکی دریای ایرلند، شهرک تاوین (Tywyn)، ولز (1) ثبت کرده است و قطاری را نشان می دهد که از میان آب های کف‌آلود دریا عبور می کند. توفان برایان آب ها را به این شکل درآورده است.

پاورقی


1- ولز (Wales) منطقه‌ای خودگردان در بریتانیا است. این سرزمین پرچم جداگانه دارد و در اداره امور داخلی خود مستقل دانسته می شود اما اداره امور خارجه آن در کنترل بریتانیا است؛ در نتیجه نمی توان ولز را یک "کشور" در معنای واقعی کلمه دانست.

توفان برایان ولز بریتانیا

Paul Fowles

5- جیمز لاویج (James Loveridge) این عکس را با عبارت "منظره ای از ساحل دورست (Dorset) که شانس دیدن آن یک بار در زندگی پیش می آید" توضیح می دهد. تصویر متعلق به طلوع آفتاب در روستای وست بِیِ (West Bay) شهرستان دورست در جنوب غرب انگلستان است. آقای لاویج می گوید:

طی 27 سالی که اینجا زندگی کردم هیچ وقت مه را در حال غوطه ور بودن بالای صخره ها و پایین رفتن روی ساحل ندیدم و بعد از آن هم هیچ وقت این اتفاق نیفتاد. ویدیو تایم لپس هوایی که در کنار این عکس ضبط کردم را در فیس بوک گذاشتم و 4 میلیون بار دیده شد.

ساحل دورست بریتانیا

James Loveridge

6-  مری دِیوی (Marie Davey) این عکس را هنگام طلوع در شهر هاتن (Houghton)، شهرستان ساسکس غربی (West Sussex)، انگلستان گرفته و اینجا را زیباترین جایی می داند که تا به حال دیده است. او برای ثبت این منظره ساعت 2:45 صبح از خواب بیدار شد!

دشت شقایق شهر هاتن بریتانیا

Marie Davey

7- این عکس خیره کننده توسط کریس فلچر (Chris Fletcher) نزدیک یک خانه ییلاقی در شهرستان واریک‌شر (Warwickshire) ثبت شده است. او می گوید:

همیشه در فصل بهار، گل های زنگوله آبی در اینجا می رویند اما این بیشه تماشاگران کمی دارد و همیشه ساکت می ماند.

گل های استکانی آبی بریتانیا

Chris Fletcher

8- عنوان این عکس "یک روز دلگیر در صخره کلیت راک (Kilt Rock)" است. این صخره در جزیره اسکای (Skye) در ساحل غربی اسکاتلند قرار دارد. پاول زیگموند (Pawel Zygmunt) درباره این عکسِ خود می گوید:

ستون های عظیم این صخره شبیه چین های عمودی دامن های چهارخانه اسکاتلندی به نظر می آیند. عکاسی با تکنیک نوردهی طولانی (1) در روزی که هوایی گرفته داشت، به این چشم انداز چهره زیبایی داده است.

پاورقی


1- تکنیک نوردهی طولانی (long exposure) برای عکس گرفتن در شرایطی که روشنایی و بازتاب نوری کمی وجود دارد استفاده می شود. برای این کار شاتر دوربین را برای مدت بیشتری کنار نگه می دارند، در نتیجه نور زیادتر و طولانی تری به دوربین وارد می شود و عکس را تحت تاثیر قرار می دهد.

جزیره اسکای بریتانیا

Pawel Zygmunt

9- همان طور که می بینید این عکس هیجان انگیز، یک روز بسیار سرد را نشان می دهد. هری تیزلی وینچ (Harry Tilsley-Winch) می گوید زمانی که این عکس را می گرفته، ریشش یخ بسته است! تصویر متعلق به جبهه شمالی قله پن‌وای‌فن (Pen y Fan) در پارک ملی برِکُن بیکُنزِ (Brecon Beacons) ولز (Wales) است.

پارک ملی برِکُن بیکُنز بریتانیا

Harry Tilsley-Winch)

10- جوزف فیتزجرالد پاتریک (Josef Fitzgerald-Patrick) با این عکس، برنده بخش عکاسان زیر 17 سال این مسابقه شد. عکس در دهکده ساحلی پورتگوارا (Porthgwarra)، شهرستان کورنوال (Cornwall)، جنوب غرب انگلستان ثبت شده است. جوزف می گوید:

پورتگوارا همیشه مکان مورد علاقه من برای عکاسی از کهکشان راه شیری بود. اینجا آسمانی تیره و منظره های فوق العاده ای دارد که پس زمینه هایی عالی برای عکاسی به وجود می آورند. در این شب خاص، تصویر آسمان صاف و قایقی روی یک سطح شیبدار لغزنده به من هدیه داده شد!

کهکشان راه شیری

Josef Fitzgerald-Patrick

سخن آخر

تصاویر زیبایی از طبیعت چشم نواز سرزمین پهناور بریتانیا را تماشا کردیم.

شما با این گونه مسابقات آشنایی دارید؟ آیا مشابه این گونه مسابقه ها با موضوع کشورهای دیگر را دیده اید؟

دانسته های خود را با ما در میان بگذارید.

زندگی برای من یعنی کتاب هایم و سفرهایم.

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.