ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 مرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

یکی از مهم ترین بارش‌های شهابی سالیانه، بارش شهابی برساوشی (Perseids) نام دارد که معمولا از ۲۷ تیرماه آغاز می شود و تا تاریخ ۳ شهریور ادامه می یابد. اوج این بارش شهابی، شب های ۲۱ و ۲۲ مردادماه است؛ در این شب ها، هر ساعت می توان حدود ۵۰ شهاب را با چشم غیر مسلح تماشا کرد.

امسال (1397) نیز این بارش شهابی مانند سال های پیشین، نقطه اوج خود را طی کرد و شب های زیبایی را رقم زد. این پدیده در نقاطی که از آلودگی نوری به دور هستند، به بهترین شکل ممکن دیده می شود و بسیاری برای دیدنش به خارج از شهرها می روند. بارش شهابی برساوشی امسال در نیمکره شمالی و جنوبی استوا قابل رویت است و افراد ساکن ایالت متحده آمریکا، اروپا و کانادا، مکزیک، آمریکای مرکزی، آسیا، بخش هایی از آفریقا و قسمت هایی از آمریکای جنوبی می توانند از مشاهده آن لذت ببرند.

اگر علاقه مند به نجوم هستید، آشنایی با این بارش برای تان خالی از لطف نخواهد بود. کانون بارش شهابی برساوشی صورت فلکی ذات‌الکرسی است. اما از آن جایی که این پدیده در نزدیکی مرز صورت فلکی ذات‌الکرسی و صورت فلکی برساوش رخ می دهد، در گذشته و با خطاهای اندازه گیری، چندان مکان دقیقش معلوم نبود و فرض را بر آن گرفته بودند که این بارش شهابی متعلق به صورت فلکی برساوش است؛ همین سبب شد تا آن را بارش شهابی برساوشی بنامند. برساوش از نام یونانی پرسئوس گرفته شده، او پسر زئوس خدای خدایان و قهرمانی نیمه خدا نیمه انسان است. منشا بارش شهابی برساوشی را دنباله‌دار سوئیفت‌تاتل می دانند؛ این دنباله دار در سال ۱۸۶۲ توسط لوئیس اِی سوئیفت (Lewis A. Swift) از نیویورک و هوراس تاتل (Horace Tuttle) از رصدخانه هاروارد کشف شد و به افتخار این دو، سوئیفت‌تاتل نام گرفت.

در ادامه می خواهیم تصاویری از این پدیده زیبا را به تماشا بنشینیم که بیشتر در شب های اوج بارش به ثبت رسیده اند؛ کارناوال را در تماشای جلوه ای زیبا از آسمان شب همراهی کنید.

1- بارش شهابی در آسمان مازندران

Photo by : Aref Fathi Akabari

2- کمتر کسی پیدا می شود که بابک تفرشی و عکاسی های هنرمندانه اش را نشناسد. این هنرمند ایرانی از عکاسان حرفه ای نشنال جئوگرافیک به شمار می رود. وی از بارش شهابی امسال غافل نمانده و تصویر پیش رو را در کشور یونان به ثبت رسانده است.

Photo by : Babak Tafreshi

3- مرتضی صالحی، عکاس هنرمند ایرانی، تصویر مقابل را با تحمل دشواری ها و مواجهه با چالش های بسیار ثبت کرده است. او با هدف عکاسی از بارش شهابی بر فراز قله سبلان، برای دو ماه تمرین فشرده کوهنوردی انجام داد و در نهایت، برای ثبت این پدیده زیبا راهی قله سبلان یا به گویش محلی ها، ساوالان شد.

Photo by : Morteza Salehi

4- رنگ سرخ برخی شهاب ها در آسمان، از مسایلی بود که در شب های 21 و 22 مرداد، یعنی اوج بارش شهابی، توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

Photo by : Aref Fathi Akabari

5- تصویر پایین در کویر خارا یا کویر ورزنه ثبت شده است که در استان اصفهان قرار دارد. 

Photo by : rasool mojahedi

6- بارش شهابی در چهارمحال و بختیاری

Photo by : Ahmad Riahi Dehkordi | Irna

7- کهکشان راه شیری به همراه بارش شهابی بر فراز سنگ تراشه ای که به شکل نقشه ایران عزیزمان، خودنمایی می کند. منوچهر خان‌رمکی، یکی دیگر از عکاسان هنرمند کشورمان این تصویر زیبا را در روستای جواهرده شهرستان رامسر به ثبت رسانده است. 

Photo by : Manouchehr khanramaki

8- این تصویر زیبا نیز در استان مازندران عکاسی شده است و جلوه ای از کهکشان راه شیری و بارش شهابی را به نمایش می گذارد. 

Photo by : Aref Fathi Akabari

9- بارش شهابی برساوشی در آسمان کشور فرانسه نیز خودنمایی کرده است؛ تصویری که مشاهده می کنید را کنار دریاچه ای به نام پیر پرسی (Pierre-Percee lake) در شرق کشور عکاسی کرده اند. 

Photo by : Unknown

10- عکس پیش رو، در تاریخ 10 آگوست (19 مرداد) از بارش شهابی در منطقه مسکونی گروسموگل (Grossmugl) در شرق کشور اتریش به ثبت رسیده است. 

Photo by : Unknown

11- همان طور که در تصویر می بینید در مناطقی که آلودگی نوری کمی دارند نیز می توان بارش شهابی را تا حدودی به تماشا نشست. این تصویر در تاریخ 10 آگوست در گوشه غربی کشور سوئیس عکسبرداری شده است. 

Photo by : Unknown

12- باز هم تصویری که در کشور سوئیس ثبت شده است؛ اما این بار در تاریخ 11 آگوست و در یکی از گردنه های کوه های آلپ. 

13- تصویر مقابل در کشور بوسنی و هرزگوین عکاسی شده است. در پیش روی تان صومعه ای متعلق به یکی از فرقه های مسیحیت را می بینید و بر فرازش، درخشش یک بارش شهابی.

Photo by : Unknown

14- این تصویر در بزرگترین و شمالی ترین منطقه کشور فنلاند، یعنی لاپلند (Lappland) عکاسی شده است. فنلاند از کشورهای نزدیک به قطب محسوب می شود و مناطق شمالی اش، طبیعتا سردتر هستند؛ اما در اینجا نیز می توان یک آسمان نیمه ابری و یک شب نیمه مهتابی را مشاهده کرد.

Photo by : Unknown

15- عده ای از علاقه مندان به پدیده های آسمانی، در جمهوری مالت (Malta) گرد هم آمده اند تا تماشاگر بارش شهابی برساوشی باشند.

Photo by : Unknown

16- تصویری 360 درجه از بارش شهابی در غرب برلین، آلمان

Photo by : Unknown

17- آسمان مقدونیه و درخشش شهاب ها؛ جمهوری مقدونیه در جنوب شرقی اروپا و شمال یونان قرار دارد.

Photo by : Unknown

18- بارش شهابی در جمهوری چک

Photo by : Unknown

سخن آخر

به تماشای آسمان شب نشستیم و نگاهی به بارش شهابی برساوشی داشتیم. در ابتدا چند تصویر زیبا از آسمان کشورمان را از نظر گذراندیم؛ تصاویری که توسط عکاسان هنرمند کشورمان به ثبت رسیده اند. سپس به دیگر نقاط دنیا رفتیم و جلوه های زیبایی از بارش شهابی را با یکدیگر مرور کردیم.

نظر شما درباره این تصاویر چه بود؟

آیا شما نیز به تماشای این پدیده زیبای آسمانی نشستید؟

دیدگاه و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET