بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 اسفند 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

امروزه عکاسی یکی از شاخه های پرطرفدار هنری است و بسیاری تلاش می کنند با استفاده از تکنیک های این هنر زیباترین صحنه ها را در قاب تصاویر ثبت و آنها را برای همیشه ماندگار کنند. این روزها بازار مسابقات عکاسی نیز داغ است و هر یک از عکاسان تلاش می کنند که بهترین شان را ارایه دهند و جوایز وسوسه کننده را نصیب خود کنند. امروز می خواهیم به یکی از این رقابت ها سر بزنیم که توسط مجله اسمیتسونیان (Smithsonian) برگزار می شود و توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این مجله، نشریه ای رسمی است که از سال 1970 توسط موسسه اسمیتسونین (Smithsonian Institution) در واشینگتن دی سی به چاپ می رسد و به صورت ماهنامه در میان مردم پخش می‌شود.

مجله اسمیتسونیان از سال 2003 اقدام به برگزاری مسابقه عکاسی خود کرد و عکاسان را از سراسر جهان فراخواند. در پانزدهمین دوره این مسابقه بیش از 48000 عکس از 155 کشور جهان به دبیرخانه ارسال شده و بنا بر گفته داوران، انتخاب میان آنها بسیار سخت بوده است. این مسابقه در شش بخش برگزار شده است که عبارتند از: محیط زیست، تجربه آمریکایی، سفر، مردم، تصاویر تغییر یافته و موبایل. 

به تازگی وبسایت این مجله تصاویر راه یافته به مرحله نهایی مسابقه را منتشر کرده و از کاربران خواسته است با رای دادن در امر انتخاب برترین ها آنها را یاری دهند. نکته جالب در این دوره، راهیابی دو تصویر از عکاسان ایرانی به مرحله نهایی است که جذابیت این رقابت را برای ما دو چندان می کند. در ادامه به تماشای برخی تصاویر منتخب این مسابقه می نشینیم و حال و هوای هر یک را از زبان عکاسش می خوانیم. با کارناوال همراه باشید...

1- شادی | بخش محیط زیست

فک کوچولو، از نسیم صبحگاهی در جزیره دون (Dune Island) آلمان لذت می برد.

Erika Valkovicova

2- باران | بخش مردم

نیلوفر یک دختر عشایر ایرانی است که در منطقه عشایری بابا نجم در جنوب شهر شیراز استان فارس زندگی می کند.

برای رای دادن به این تصویر از طریق این لینک اقدام کنید.

Seyed Mohammad Sadegh Hosseini

3- یک اهتزاز عالی | بخش موبایل

این تصویر را در فستیوال گانگاسارا ملا (Gangasagar Mela) به ثبت رساندم که یکی از بزرگترین فستیوال های مذهبی هند است. این پارچه های پر نقش و نگار مربوط به ساری هایی هستند که در باد خشک می شوند و بازی نور و سایه را به راه انداخته اند. حضور این مرد در میان تصویر یک شاهکار را برای من خلق کرد.

Sirsendu Gayen

4- کار در کارگاه کشتی سازی | بخش موبایل

این عکس، شکار من در هلند بود. این کشتی تازه سر هم شده بود که این مرد وارد شد تا عملیات شستشو را انجام دهد.

Wiebe Dekker

5- بازار چتر | بخش سفر

در ویتنام مشغول عکاسی از یک آپارتمان بودم که چشمم به این زن افتاد که در میان چترهای مربوط به بازار جا خوش کرده بود.

Thanh Tran

6- پادشاه | بخش عکس های تغییریافته

این پرتره ای از یک کرکس گریفن (Griffon vulture) است که در فرانسه به ثبت رسانده ام.

Pedro Jarque Krebs

7- حیاط خلوت | بخش تجربه آمریکایی

کورتیس، کیت و جود، در حیاط خلوت خانه خود در شهر واتفورد (Watford) ایالت داکوتای شمالی مشغول استراحتند. این تصویر در 6 جولای 2017 به ثبت رسیده است. آنها خانواده ای نسبتا پر جمعیت و دارای پنج فرزند هستند که از سیستم آموزشی مدرسه در خانه استفاده می کنند. این منطقه در زمان رونق نفت خانواده های بسیاری را از سراسر کشور جذب خود کرد. واتفورد، مانند دیگر شهرهای کوچک در منطقه، از زمان زوال صنعت نفت، از بیکاری و توسعه بیش از حد رنج می برد.

Sarah Blesener

8- مراقبت | بخش مردم

سرپرستی و مراقبت امری فراتر از جنسیت است. صبح به محله کوچکی که در نزدیکی خانه ام بود رفتم و متوجه شدم که این مرد به نوه اش غذا می دهد؛ در حالی که دخترش -عمه نوزاد- او را نگه داشته است. این چیزی بسیار متفاوت با فرهنگ جامعه من است. در جامعه بنگلادش، کار مراقبت و سرپرستی معمولا توسط یک عضو زن از خانواده انجام می شود.

Farhana Akther

9- خرس و سالمون | بخش محیط زیست

این خرس موفق شده یک سالمون را در دریاچه کوریل (Kuril Lake) روسیه به چنگ آورد. هیچ خرسی به اندازه خرسی که یک ماهی سالمون تازه را در دهان دارد خوشحال نیست! خرس ها در دریاچه کوریل همیشه گرسنه اند؛ آنها باید قبل از خواب زمستانی وزن شان را زیاد کنند و برای این کار باید روزانه 40 ماهی بخورند.

Roie Galitz

10- محل تولد مجسمه | بخش موبایل

مجسمه ساز در میانمار، مجسمه سنگی را با استفاده از حرفه، قدرت، تمرکز، هنر و زمان شکل می دهد. 

Aung Ya

11- اوج وجود | بخش محیط زیست

انرژی صدها کیلومتر در اقیانوس سفر می کند تا به پایانی چشم نواز در سواحل کالیفرنیا برسد.

Oreon Strusinski

12- خیابان ایرما زده من | بخش تجربه آمریکایی

این تصویر را پس از عبور توفند ایرما از میامی ثبت کردم. این پسر 5 ساله من است که در خیابان قدم می زند.

توفند ایرما (Hurricane Irma) یک توفند بسیار شدید است که در سپتامبر ۲۰۱۷ مناطقی از آمریکا را مورد تهدید قرار داد. توفند یا تندباد دریایی یک سامانه جوی به شدت متلاطم است که بارندگی شدید توام با بادهای پر سرعت و سیلاب را با خود به همراه می آورد.

Sandra Portal-Andreu

13- شنا | بخش مردم

پناهنده ای از جمهوری دموکراتیک کنگو در آب های خلیج گوانابارا (Guanabara Bay) در ریو دو ژانیرو شنا می کند.

Fabio Teixeira

14- سایه روشن | بخش موبایل

دو خانم جوان از مقابل گرافیتی عبور می کنند. این تصویر را در ایران به ثبت رسانده ام.

برای رای دادن به این تصویر از طریق این لینک اقدام کنید.

Mohammad Mohsenifar

15- عروس دریایی یال شیری | بخش محیط زیست

این عروس دریایی یال شیری به دنبال یک سوپ خوشمزه پلانکتون است!

Martin Prochazka

16- دو تا دو تا | بخش محیط زیست

مرغان دریایی بر فراز ساحل پرواز می کنند و نقش سایه آنها بر آب و شن باعث شده تا تعدادشان دو برابر شود.

Vikas Datta

17- پنجره | بخش محیط زیست

وقتی در هتلی در کاستاریکا اقامت داشتم، متوجه شدم که قورباغه های درختی چشم سرخ در باغچه ها به وفور پیدا می شوند. وقتی به سوی این یکی رفتم، به پشت یک برگ رفت و از سوراخ آن به من نگاه کرد؛ انگار از پنجره به بیرون سرک می کشید!

Salvador Colvée Nebot

18- غژگاوها در کنار دریاچه پنگونگ | بخش سفر

غَژگاو یا یاک از گاوسان های موبلند است که با دم اسب مانند خود شناخته می شود و در مناطق افغانستان، هیمالیا، فلات تبت و مغولستان زندگی می کند. بسیاری از آنها در کنار دریاچه پنگونگ (Pangong Lake) به چشم می خورند.

Yusuf Chiniwala

19- محصولات رومی | بخش سفر

این دکه در میدان کاوالییری دی مالتا (Piazza dei Cavalieri di Malta) یا میدان شوالیه مالت در شهر رم برپا شده است تا گردشگرانی که برای تماشای کلیسای پیتر مقدس یا کلیسای سن پیترو (Saint Peter’s Basilica) در صف ایستاده اند، از آن استفاده کنند.

Nile Vincz

20- مرد قایق سوار | بخش سفر

مرد قایق سوار از اوقات فراغت خود لذت می برد. او در قایقش دراز کشیده و روزنامه می خواند.

Debashis Mukherjee

21- صبحانه در بازار هفتگی | بخش سفر

در شمال ویتنام، مردم صبح خیلی زود از خواب بر می خیزند تا به بازار هفتگی برسند و صبحانه خوشمزه بخورند.

Thong Huu

22- درست کردن عود | بخش سفر

با دقت بسته های عود خشک شده را در ویتنام جمع می کند. در کشورهای بودایی مانند ویتنام، روشن کردن عود بخشی جایگزین نشدنی از جشنواره های سنتی و مراسم مذهبی است.

Tran Tuan Viet

سخن آخر

امروز به تصاویر یکی از مسابقه های عکاسی مهم در جهان سر زدیم و با هم عکس هایی هنرمندانه را دیدیم که هر کدام حال و هوای خاصی داشتند. 

آیا تا به حال در مسابقات عکاسی شرکت کرده اید؟

نظرتان در مورد این عکس ها چیست؟

کدام یک را بیشتر پسندیدید؟

منتظر دیدگاه ها و تجربه های شما خوبان هستیم...

خوب که فکر می کنم، می بینم سال ها پیش که راهم به سوی گردشگری کج شد، هنوز آن قدر درباره اش نمی دانستم. خیلی از ما انتخاب رشته مان در دانشگاه اتفاقی بوده اما راستش را بخواهید برای من شیرین ترین اتفاق دنیا بود

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.