karnaval.ir

سحر بحیرائی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 آبان 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

هر کدام از ما سفر را برای هدف خاصی انجام می دهیم که طیف گسترده ای از نیاز ها را در بر می گیرد؛ از برطرف کردن خستگی های زندگی روزمره گرفته تا تجربه دیدن مکان های خاص و عجیب و یا حتا غیر قابل دسترس! در این میان، مقاصد مختلف دنیا هم شهرت خود را با دلایل متفاوتی به دست می آورند؛ از زمینه های مذهبی گرفته تا لوکس و گران بودن.

این بار می خواهیم به سرزمینی برویم که بام دنیا نامیده می شود؛ سرزمینی کوهستانی و مرتفع در غرب کشور چین که فلات آن در حدود4200 متر از سطح دریا بالاتر است و به عنوان بلند ترین فلات دنیا شناخته می شود. وجود کوه های بی شمار و طبیعتی متفاوت، مردمانی با چهره های خاص که گویی به دنیای دیگری تعلق دارند و راهِبانی نارنجی پوش که روزها و شب های خود را برای معنویات، صرف می کنند، همه و همه جذابیت هایی است که هیچ کجای دنیا قابل مشاهده نیست و جهانگردانی مثل تیم فون کمپن را از قلب اروپا به این سرزمین رویایی می کشاند. پس این بار با کارناوال همراه باشید تا منطقه محصور در کوه های بلند دنیا، تبت، را از دریچه لنز دوربین این گردشگر اروپایی ببینیم.

آشنایی با تیم فون کمپن | Tim van Kempen

تیم در سال 1989میلادی در یکی از شهر های کوچک شمال هلند به دنیا آمد. تجربه زندگی در حومه شهر و طبیعت او را شیفته زندگی طبیعی و هوای تازه کرد. شروع سفر های او و همچنین علاقه اش به سفر زمانی شروع شد که تنها 17 سال داشت و با یک تیم حرفه ای برای شیرجه زدن در آب های عمیق وارد مصر و یونان شد و همین تجربه سفر به او نشان داد که سفر کردن و آزاد بودن چه قدر می تواند لذت بخش باشد. در کنار سفر، او به عکاسی هم بسیار علاقه دارد و ثبت تصاویر در سفر را راهی برای گفتن داستان هایی می بیند که در سفر هایش اتفاق می افتند و با آن ها مواجه می شود. تیم سفر را هدیه ای بزرگ می داند که در ورای آن آموختن فرهنگ های متفاوت، تاریخ و ... قرار دارد. وی در سال 2017 سفری به آسیا داشت و از مقاصدی نظیر نپال، تبت، هند، میانمار، کامبوج و ویتنام دیدن کرد و عکس های زیبایش را در وبسایت شخصی خود با مخاطبانش به اشتراک گذاشت. در اینجا داستان تصویری او از سفرش به تبت را می بینیم.

عکاس هلندی

1- مقبره ای مقدس در ارتفاع 5400 متری که مردم در حال عبادت آن هستند.

مقبره ای در تبت

Tim van Kempen

2- منظره ای از ارتفاعات برفی تبت

منظره کوه های تبت

Tim van Kempen

3- نمایی از کوه اورست، جایی که فلات هند و تبت به یک دیگر می رسند. کوه اورست که به زبان نپالی ساگارماتا و به تبتی کومولانگما گفته می شود، در اصل بلند ترین کوه دنیاست که ارتفاعی معادل 8848 متر از سطح دریا دارد و در مرز بین نپال و تبت در میان رشته کوه ها هیمالیا قرار گرفته است.

نمای اورست

Tim van Kempen

4- نمایی از کوه اورست در طلوع آفتاب که از زاویه پناهگاه اورست گرفته شده است.

برای استراحت کوهنوردان در مسیر رسیدن به قله اورست 2 پناهگاه اصلی وجود دارد؛ یکی پناهگاه شمالی و دیگری جنوبی است که کمپ جنوبی در کشور نپال و کمپ شمال در تبت قرار دارد. این پناهگاه در ارتفاع 5150 متری از سطح دریا واقع شده است.

تیم در مورد این عکس می گوید که نور نارنجی رنگ غروب بر تن زیبای کوه اورست قطعا بهترین لحظه ای بوده که توانسته ثبت کند. او در ادامه در باره سختی ها و بیماری های ارتفاع زدگی در این شهر نیز می گوید و توصیه می کند که حتما قبل از ارتفاع گرفتن از دارو های ارتفاع زدگی استفاده کنید.

نمای کوه اورست

Tim van Kempen

5- صومعه پالچو در بخش جیانسه

این صومعه متعلق به قرن 9 میلادی است و محل زندگی پلخور سن (Pelkhor-tsen)، پسر امپراطور غرب تبت یعنی لنگدارما (Langdarma) بوده است. وی در این صومعه ماند تا از حکومت پدرش که توسط مخالفان ترور شده بود دفاع کند.

.صومعه پالچو

Tim van Kempen

6- منظره وسیعی از فلات تبت که به طرز عجیبی یاد آور کویر است اما کویری در ارتفاعات بسیار بالا.

فلات تبت

Tim van Kempen

تبت

Tim van Kempen

7- غروب دریاچه یامدورک (Yamdork)

تیم در مورد لحظه ثبت این عکس می گوید:

ما چهارمین روز سفرمان را پشت سر می گذاشتیم و در مسیر رسیدن به لهاسا بودیم که ماشین مان خراب شد. اصلا فکرش را نمی کردم که چه لحظه زیبایی پشت من در حال اتفاق افتادن است و وقتی برگشتم با غروب آفتاب در افق دریاچه مواجه شدم که هر بار رنگی خاص می گرفت و فوق العاده زیبا بود.

این دریاچه یکی از دریاچه های آب شیرین در تبت است و حدود 72 کیلومتر طول دارد. نام این دریاچه به معنای فیروزه بوده که به خاطر رنگ آن است.

غروب دریاچه یامدورک

Tim van Kempen

8- بانوی تبتی در لباس سنتی

تیم در مورد مردم تبت و فرهنگ آن ها چنین می گوید:

اگر به تبت سفر کردید تجربه دیدن معابد و مردم در لباس های محلی شان را به هیچ عنوان از دست ندهید. البته درست است که چین در سال های گذشته تاثیر به سزایی در از بین بردن فرهنگ بومی مردم تبت داشته است اما این معابد زیبا به نوعی آینه تمام قدی از فرهنگ مردم تبت به شمار می رود. وی همچنین می گوید که مردم تبتی بسیار خجالتی هستند و شاید این امر به خاطر سال ها تسلط چینی ها بر آن ها و منع کردن آن ها از صحبت با خارجی هاست. البته اگر به آن ها لبخند بزنید خیلی خوب از شما استقبال خواهند کرد.

بانوی تبتی

Tim van Kempen

9- نمای داخلی یکی از سالن های مدیتیشن در تبت

سالن مدیتیشن در تبت

Tim van Kempen

10- کاخ پولاتا تبت، خانه دالای لامای 14ام قبل از تبعید به هند

این کاخ در لهاسای تبت قرار دارد و محل زندگی دالایی لاما (عنوان رهبران تبت) است و نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به چشم می خورد. جالب است بدانید که بعد از حمله ارتش خلق چین در سالهای 1950 وی به هند تبعید شد. او اکنون هم در آن جا زندگی می کند، اما هنوز هم تعداد زیادی از مردم تبت به او وفادار هستند. آنها از این استعمار خاموش چین بسیار ناراضی به نظر می رسند تا جایی که این روند در حال از بین بردن فرهنگ محلی و بومی مردم تبت است و کمپین های حقوق بشری را بر آن داشته تا از آن ها حمایت کنند و موضع های کشور چین در مورد تبت را مورد اعتراض قرار دهند.

کاخ پولاتا

Tim van Kempen

11- صومعه تاشی هونپا (Tashi- lhunpo) در شیگاتسه (Shigatse) که در گذشته بالغ بر 3000 راهب در آن زندگی می کردند.

این صومعه در سال 1447 میلادی توسط دالایی لامای اول تاسیس شد. تیم در مورد این معبد می گوید:

رنگ آمیزی های زیبای این معبد توجه مرا به شدت به خود جلب کرد و راهنمای ما که خود فردی مذهبی بود در مورد بازتاب فرهنگ تبتی در این صومعه توضیح داد.

صومعه Tashi- lhunpo

Tim.van.kempen

12-یکی از دریاچه های مرتفع تبت

دریاچه های مرتفع تبت

tim.van.kempen

سخن آخر

با کارناوال گشتی در سرزمین پهناور و مرتفع تبت زدیم و از کوهستان های پوشیده از برف عبور کردیم و دریافتیم که استعمار خاموش چین چگونه آرام آرام موجب از بین رفتن تدریجی فرهنگ غنی این مرز و بوم شده است.

نظر شما در این باره چیست؟

آیا به تبت سفر کرده اید و یا تجربه سفر به آن را از زبان دیگران شنیده اید؟

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

در دنیای آبی رنگ کاشی های فیروزه ای سفر می کنم تا بیابم راز این خاک مقدس را

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.