ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

09 آبان 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

زمین سیاره ای پهناور است که همچون مادری مهربان همه ی ما را درآغوش گرفته و هر آنچه را که داشته در اختیارمان قرار داده است تا زندگی کنیم و لحظات خوبی را بگذرانیم؛ اما ما تنها جانداران ساکن بر روی این کره ی خاکی نیستیم و موجودات دیگری نیز از وجود این مادر بخشنده بهره می برند. حیوانات کوچک و بزرگ نیز در سراسر زمین و به شکل های گوناگون زندگی می کنند و با استفاده از منابع این پهنه ی وسیع، به حیات خود ادامه می دهند. دنیای آن ها بسیار متفاوت از دنیای ما انسان هاست؛ اما زمین بدون توجه به این تفاوت ها همه ی داشته هایش را به آن ها نیز تقدیم کرده و شرایط را برای زیستشان فراهم نموده است؛ چیزی که شاید ما کمتر به آن توجه می کنیم و در میان تلاش هایمان برای پیشرفت، از حیات وحش و شرایط آن غافل می شویم.

این انسان است که گاه و بیگاه با کارها و اقداماتی که برای بهبود زندگی خود انجام می هد، حیات حیوانات را به ورطه ی نابودی می کشاند و عرصه را برای زیست گونه های مختلف جانوری در اقصی نقاط دنیا تنگ می کند؛ دست به تولیدات صنعتی می زند، اتومبیل ها را در خیابان ها و جاده ها به راه می اندازد، جاده می سازد و هزاران کار دیگر انجام می دهد و لحظه ای به بلایی که بر سر سایر مخلوقات خداوند می آورد فکر نمی کند.

احتمالا همین دغدغه بود که به جان عکاس، سرگئی گورسکوف (Sergey Gorshkov) افتاد و او را راهی سفر به دنیای حیوانات کرد. او به روسیه رفت و راهش را به سوی جزیره ورانگل (Wrangel Island) ادامه داد تا حیات وحش این منطقه را ببیند و زندگی‌شان را در قاب تصاویر بگنجاند. این جزیره در میان آب های اقیانوس منجمد شمالی قرار دارد و اکوسیستم شگفت آوری را در خود جای داده است.

روباه های قطبی، خرس های قطبی و چندین گونه دیگر از پستانداران جالب توجه در این جزیره زندگی می کنند و سالانه بیش از صد گونه از پرندگان مهاجر، مدتی میهمان این منطقه می شوند. این جزیره یکی از آخرین پناهگاه های ماموت های پشمالو بر روی زمین نیز به شمار می رود و از این جهت اهمیت فراوانی برای مطالعات زیست شناسی دارد. امروزه، گرم شدن کره ی زمین یکی از بلایایی است که به جان این زیستگاه حیرت انگیز افتاده و حضور روز افزون انسان ها در قطب شمال نیز به آن شدت بخشیده است. جانداران زیادی در خطر هستند و کمتر کسی به این موضوع توجه می کند.

همراهمان باشید و با کارناوال به دنیای حیوانات بیایید و آنها را از لنز دوربین یک عکاس به تماشا بنشینید؛ دنیایی که شاید در آینده دیگر اثری از آن نباشد.

Photo by : Unknown

1- در انتظار آینده ای تلخ

روباه قطبی در کنار اثری به جامانده گوزن شمالی ایستاده است و احتمالا به این فکر می کند که چه زمانی نوبت خودش فرا می رسد!

Photo by : Unknown

2- از ساکنان آب های یخ زده

گراز دریایی یکی از پستانداران بزرگ دریایی است که در پیرامون قطب شمال زیست می کند و بیشتر عمر خود را بر روی یخ می گذراند. جزیره ورانگل بیشترین جمعیت این جاندار را در خود جای داده است و سالانه بین 80000 تا 100000 عدد از آن ها را میزبانی می کند.

Photo by : Unknown

3- لکه سفید بر دامن سیاه زمین

خرس قطبی سفید بر روی صخره های تیره ی جزیره قرار گرفته است و همچون لکه ای در میان آن ها به نظر می رسد.

Photo by : Unknown

4- سپید بالان جزیره

بد نیست بدانید که نام این جانداران، غاز برفی است که در جزیره ورانگل تولید مثل می کنند.

Photo by : Unknown

5- سهمم را برداشتم!

در این تصویر گونه ای از روباه های قطبی را می بینید که تخم جاندار دیگری را به دهان گرفته و می خواهد دلی از عزا دربیاورد.

Photo by : Unknown

6- تلاش برای نجات

غاز برفی سعی دارد از تخم های خود در برابر روباه گرسنه حمایت کند.

Photo by : Unknown

7- پشمالوهای جزیره

احتمالا بارها این جانداران و چیزی شبیه به آن ها را در انیمیشن های مختلف دیده اید؛ بد نیست بدانید که این حیوان، گاو مُشک نام دارد و در نواحی قطب شمال زندگی می کند.

Photo by : Unknown

8- به جا مانده از تاریخ

در این تصویر، عاج یک ماموت را می بینید که بر روی جزیره جا خوش کرده است. گفته می شود که ورانگل آخرین جایی بوده که این جانداران در آن زندگی کرده اند.

Photo by : Unknown

9- گردهمایی خرس های قطبی

Photo by : Unknown

10- زیستگاه برفی گاو مشک ها

Photo by : Unknown

11- از نمای نزدیک تر

چهره ی گاو مشکی را می بینید که سرما و برف را بهترین شرایط برای ادامه زندگی می داند.

Photo by : Unknown

12- در جستجوی غذا

Photo by : Unknown

سخن آخر

به یاد داشته باشیم که حیوانات نیز همانند ما ساکنان زمینند و سهمی در منابع این کره خاکی دارند. گرم شدن زمین در اثر اقدامات نا‌به‌جای انسان می تواند حیات آن ها را با مشکلات جدی رو به رو سازد.

نظرتان در باره این تصاویر چیست؟

آیا اطلاعاتی در مورد پیامدهای گرم شدن زمین و اثرات آن بر روی حیات وحش دارید؟

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET