ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 شهریور 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

از ابتدای خلقت تاکنون، یکی از بزرگترین کابوس های بشریت بلایای طبیعی بوده است، مصیبتی که هر ساله جان هزاران هزار انسان بی گناه را در سراسر جهان می گیرد. شاید بتوان گفت این بلایای طبیعی، آینه ی تمام قد خشم طبیعت هستند که این بار قدرتی بی حد و مرز را به انسان گوشزد می کنند و به او یادآور می شوند که با تمام پیشرفت هایی که کرده و تمام علمی که به دست آورده، باز هم نمی تواند خشم و قدرت طبیعت را کنترل کند. اما با این حال همه ساله بشر با علم و دانشی که روز به روز بر آن می افزاید، جای خود را بیش از پیش بر روی زمین محکم می کند. او که روز به روز باعث انقراض موجودات بیشتری در کره ی خاکی می شود خود راه درازی تا نابودی دارد. اما با تمام این ها و با همه ی هوش و ذکاوت انسانی، این موجود نحیف اما زیرک در مقابله با بلایای طبیعی همانند روز نخست خلقتش ناتوان است.

حتی کشوری مانند ژاپن که مجهز به بهترین تکنولوژی ها است و امکانات و تسهیلات بالایی دارد، نتوانسته با حوادثی از این جنس مقابله کند و در سال 2011 مقهور خشم زمین و دریاها شد. زلزله ای که در آن سال توهوکو (یکی از ناحیه های ژاپن که در لغت به معنی شمال شرقی است) و سواحلی شمال شرقی ژاپن را با قدرت 9 ریشتری به لرزه درآورد تا به سبب عظمت و بزرگی، دولت ژاپن، به این فاجعه لقب زمین‌لرزه بزرگ شرق ژاپن بدهد. در این فاجعه اقیانوس آرام به لرزه درآمد و اینگونه سونامی پرقدرتی شرق ژاپن را به زیر آب برد، خانه ها را ویران کرد و حتی باعث انفجار چندین نیروگاه هسته ای در این کشور شد. خسارات به گونه ای بود که مسئولین اعلام کردند کشور زلزله خیز ژاپن تابحال هیچ وقت از حیث بلای طبیعی چنین دردی را متحمل نشده و پس از جنگ جهانی دوم بیشترین مقدار زیان و خسارت به مردم این سرزمین وارد شده است.

در عکاسی در سفر امروزمان به شرق ژاپن سری می زنیم و تصاویری حیرت انگیز و تاسف بار از زمین لزره ی عظیم ژاپن در یازدهم مارس 2011 را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.کارناوال را در این سفر همراهی کنید و جدال انسان و طبیعت را به نظاره بنشینید.

Photo by : Unknown

1- آب که از شهر گذشت ...

همانطور که گفتیم وحشتناک ترین اتفاقِ زلزله ی 9 ریشتری ژاپن، پدیده ی سونامی بود که سیلاب بالا آمده بر اثر لرزش زمین، تمامی سواحل کشور ژاپن را در بر گرفت و خسارات زیادی به بار آورد. در تصویر می بینید که چطور این سیلاب قدرتمند بر دیواره های کناره ی شهر ساحلی میاکو (Miyako) در استان ایواته (Iwate) فائق آمده و تمامی شهر را به زیر آب می گیرد.

Photo by : Unknown

2- نابودی ذخایر ملی

 ذخایر گاز طبیعی که متعلق به شرکت تصفیه ی نفت کازمو (Cosmo) در شهر ایچیهارا (Ichihara) در نزدیکی توکیو بوده اند، بر اثر زمین لزره ی 9 ریشتری، یک به یک منفجر می شوند.

Photo by : Unknown

3- عکاس با دل و جرأت

موج های خروشان دریا که با پدیده ی سونامی از خود بیخود شده اند و اینگونه با قدرت، ماشینی را با خود در سواحل شهر مینامی سوما (Minamisōma) در استان فوکوشیما (Fukushima) حمل می کنند. لازم به ذکر است که هنرمندی و شجاعت عکاسانی مانند ساداتسوگو تومیزاوا (Sadatsugu Tomizawa) برای به ثبت رساندن بزرگترین زلزله ی تاریخ ژاپن در تصویر قابل ستایش است.

Photo by : Sadatsugu Tomizawa

4- خانه به دوشان 

خانه هایی که مانند ماهی های کوچک و نحیف در جریان آب از سویی به سوی دیگر شناورند، در سال 2011، جمعیت بسیاری در شهر ناتوری در شمال شرقی ژاپن با حملات سونامی بی خانمان شدند.

Photo by : Unknown

5- پدیده ای طبیعی که دیگر پدیده های طبیعت را نابود کرد

باز هم تصویری مهیج و به همان اندازه غم انگیز در سواحل شمال شرقی ژاپن که دل هر بیننده ای را به لرزه می اندازد. 

Photo by : Unknown

6- سیلابی که مردم را آواره کرد 

سیل سراسر خیابان های شهر کسن نوما (Kesennuma) در استان میاگی (Miyagi) را فراگرفته بود و آب روان در خیابان ها با جابجا کردن خانه ها و ماشین ها قدرت نمایی می کرد.

Photo by : Unknown

7- عکسبرداری به چه قیمت؟!

مردی وحشت زده ای که تصویرش را می بینید، تویا چیبا (Toya Chiba) از خبرنگاران یک روزنامه ی محلی در استان ایواته است که در میان سونامی عظیم در بندر کاما ایشی (Kamaishi port) سرگردان شده است. این عکس که یک ماه بعد از حادثه منتشر شد، خبر از این دادند که او پس از جدال بسیار با جریان آب، موفق شده با گرفتن طنابی خود را به بالای تپه ی زغال سنگی با ارتفاع هشت متر برساند و از سونامی جان سالم به در ببرد.

Photo by : Kyodo

8- گرداب های نابودگر

زلزله و سونامی که منجر به جریان های گرداب در سواحل شهر ایواکی در استان فوکوشیما شدند. در ادامه ی این جریان ها در مارس 2011 صدمات گزاف و غیر قابل جبرانی به مردم ژاپن وارد آمد .

Photo by : Unknown

9- خانه های شعله ور و متحرک

خانه هایی که بعضی از آن ها بر اثر انفجار گازها مشتعل شده بودند در آب های روان کناره ی شهر ناتوری (Natori) واقع در شمال شرقی ژاپن سرگردان شدند.

Photo by : Unknown

10- پناهگاهی در ارتفاعات

مردم شهر مینامی سانریکو (Minami Sanriku) که برای فرار از فاجعه ی سونامی در بلندترین ساختمان ها پناه گرفته اند. بسیاری از آن ها به دنبال عزیزان و از دست رفتگانشان چشم به پایین ساختمان دوخته اند.

Photo by : Unknown

11- زباله دانی که زمانی فرودگاه بود

با دیدن این تصویر از بالا، گویی کودکی ماشین ها و هواپیماهای اسباب بازیش را در زباله ها رها کرده باشد، به همین سادگی!

اما این ها وسایل بازی نیستند؛ بسیاری در آن‌ها جان باخته اند و بسیاری با از دست دادنشان صدمات مالی غیر قابل جبرانی را متحمل شده اند. این وسایل نقلیه ی نابود شده بر اثر سونامی در فرودگاه سندای (Sendai) به گرد هم آمدند.

Photo by : Unknown

12- آسمان را مه گرفته

یک روز پس از فاجعه ی سونامی و زلزله های متعدد در ژاپن، آتشِ خانه ها در شهر یامادا (Yamada) رو به خاموشی می رود ولی همچنان دود غلیظ که در آسمان پخش می شود خبر از روزگار دشواری که بر این شهر گذشته، می دهد.

Photo by : Unknown

13- نجات مردمی

 سه روز پس از بلایای سونامی در شهر سومای فوکوشیما (Soma, Fukushima)، گروه های نجات مردمی و آتش نشانان همچنان به دنبال قربانیان حادثه و افراد گمشده هستند.

Photo by : Unknown

14- محموله های باری که برگشت خوردند 

قدرت سونامی بر کانتینرهای حمل بار نیز چربیده و آنان را مانند تکه های گِل و کاه در فرودگاه سندای به روی هم انباشته است.

Photo by : Unknown

15- نجات بیماران 

 پس از اینکه بیمارستان شهر اوتسوچی ( Otsuchi) هم مانند بقیه ی شهر های ساحلی ژاپن تخریب شد، پرستاران تا جایی که توان داشتند بیماران با وضعیت بحرانی را از مناطق آوار شده، خارج کردند. 

Photo by : Unknown

16- سربازان برای یافتن مردم زیر آوار در میان خانه ها و کشتی های مخروبه در شهر میاکو گشت می زنند

Photo by : Unknown

17- برفراز شهر کاما ایشی که در اثر سونامی با خاک یکسان شده است

Photo by : Unknown

18- کودکی که از سونامی جان سالم به در برد.

Photo by : Unknown

19- گسل های شکافته شده

یکی دیگر از تصاویر این فاجعه غم انگیز که به خوبی عمق و شدت زلزله و صدمات را نمایان کرده و زمینی که با زلزله ی 9 ریشتری در ایشی نوماکی (Ishinomaki) به کلی شکافته شده است.

Photo by : Unknown

20- ماشین های اوراق شده در اثر زلزله در بندر هیتاچی 

Photo by : Unknown

سخن آخر

فاجعه های ناگوار همه ساله دنیای ما انسان ها می لرزانند که البته مسبب بیشترشان نیز خودمان هستیم، اما در برخی موارد دنیای اطرافمان گناه را به گردن می گیرد. فاجعه ی عظیم شرق ژاپن یکی از آن ها بود. نظرتان راجع به این تصاویر چه بود؟ با دیدن این تصاویر بیشتر ناراحت شدید یا متحیر؟ نظراتتان را با ما به اشتراک گذارید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
علی

این تصاویر بیانگر قدرت لایزال الهی است که بشر بخود مغرور نباشد 

24 شهریور 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET