ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در این پهنه خاکی، هر روز با اتفاق های تازه ای رو به رو هستیم که شاید بعضی از آن ها چندان خوشایند نباشند؛ یک روز انسان با دانشی که به دست می آورد به سوال های بی پاسخ و رازهای بسیار پاسخ می دهد و روز دیگر مجبور می شود در مقابل قدرت طبیعت تسلیم شود. در این بین بلایای طبیعی به مراتب بیشتر باعث شگفتی انسان می شوند چرا که به هیچ عنوان نمی توان آن ها را پیش بینی کرد. حوادثی مانند زلزله، سیل، توفان، سونامی و حتا فوران آتشفشانی که چند روز پیش در جزیره هاوایی به وقوع پیوست و زندگی ساکنان این جزیره زیبا را به کل دگرگون کرد. می خواهیم نگاهی به مجموعه تصاویر این واقعه تلخ داشته باشیم و به چشم ببینیم که چطور ممکن است هر انسانی در کسری از ثانیه خانه و کاشانه خود را به کلی از دست بدهد.
هاوایی یکی از ایالت های کشور آمریکا به شمار می رود و در میان اقیانوس آرام جا خوش کرده است. این مجمع الجزایر در واقع از 8 جزیره کوچک تشکیل شده است که بزرگ ترین آن ها با 8.150 کیلومترمربع جزیره هاوایی نام دارد. بد نیست بدانید که برای جلوگیری از این سردرگمی و اشتباه گرفتن جزیره هاوایی با ایالت هاوایی، اغلب از عنوان جزیره بزرگ یا بیگ آیلند (Big Island) برای اشاره به جزیره هاوایی استفاده می کنند.

در روز جمعه به تاریخ 4 مِی 2018 (14 اردیبهشت)، چندین و چند زلزله پی در پی که قدرتمندترین شان 6.9 ریشتر بود در بیگ آیلند رخ داد و باعث شد یکی از کوه های آتشفشانی جزیره به نام کیلاویا (Kīlauea) فوران کند؛ جزیره هاوایی از 5 آتشفشان تشکیل شده است که کیلاویا فعالترین آن هاست. بد نیست ذکر کنیم که کیلاویا یک آتشفشان سپری ست؛ این نوع کوه ها، از جمع شدن روانه های آتشفشانی به روی هم ایجاد می شوند و به همین دلیل، قله ای نوک تیز ندارند و شکل ظاهری شان بیشتر به سپر شبیه است. شاید همین سپری بودن کیلاویا باعث شده باشد که ماجرای فوران این آتشفشان کمی ترسناک تر از دیگر فوران ها شود؛ چرا که پس از زلزله های متوالی، اطراف کیلاویا هشت شکاف ایجاد شد. این شکاف ها گسترده تر شدند و مسیرشان را به درون شهر باز کردند؛ حتا از زیر خانه ها سر بر آوردند و همچنین آسفالت خیابان ها را به طرز وحشتناکی متلاشی کردند.

حالا بسیاری از ساکنین منطقه مسکونی ایالات لیلانی (Leilani Estates) در نزدیکی کوه کیلاویا، اسباب خود را جمع کرده اند تا پیش از آن که دیر شود، خود را از منطقه خطر دور کنند. این افراد حتا نمی دانند چه زمانی دوباره به خانه های خود باز می گردند؛ اصلا خانه ای برای بازگشت شان وجود دارد یا نه؟! بعد از گذشت دو روز از این اتفاق وحشتناک، یعنی در تاریخ 6 مِی 26 خانه در این ایالت ویران شدند. گزارش های مختلف از این منطقه حکایت از آن دارند که شدت گاز دی اکسید کربن به حدی است که حتی نیروهای امدادی نیز نمی توانند در محل حضور پیدا کنند.

در ادامه همراه کارناوال بمانید تا به کمک عکس ها، فوران آتشفشان و زلزله را در جزیره بزرگ هاوایی دنبال کنیم.

Photo by : Unknown

1- نابودی در همسایگی

جریانی از گدازه های آتشفشان به طول 610 متر که در شرق کوه کیلاویا پیشروی می کند و تهدید برای خانه های اطراف به حساب می آید.

Photo by : Frederic J. Brown

2- رقص گدازه ها

خشم این آتشفشان به قدری است که گاهی گدازه ها را تا چندین متر به آسمان پرتاب می کند.

Photo by : Frederic J. Brown

3- هر چیزی که بر سر راه باشد، نابود خواهد شد

در صبح پنجم ماه می، برابر با 15 اردیبهشت، مواد مذاب شکاف 7، به آرامی به سمت شمال شرقی حرکت کردند و از خیابان هوکاپو (Hookapu Street) در ایالات لیلانی گذشتند. در تصویر می بینید که چطور این گدازه ها درختان، تیرهای چراغ برق و هر چیز دیگری که بر سر راه شان باشد نابود می کنند.

Photo by : Unknown

4- گدازه ها نور شب شده اند.

Photo by : Shane Turpin

5- آتش به جان جنگل هم افتاده...

مواد گداخته راه خود را در میان جنگل های ایالات لیلانی باز کرده اند و با دود، مسیر خود را نشان می دهند. این ناحیه در نزدیکی منطقه مسکونی پاهوا (Pahoa) قرار دارد. این تصویر را سازمان زمین شناسی ایالات متحده به ثبت رسانده است.

Photo by : Unknown

6- اولین لحظات فوران کیلاویا
در تاریخ 4 می 2018، پیرو زلزله 6.9 ریشتری از جناح جنوبی کوه کیلاویا، توده عظیمی از دود به رنگ قهوه ای مایل به قرمز سر بر آورد و این منظره مخوف را ایجاد کرد.

Photo by : Unknown

7- اثری از پنجمین شکاف

همان روز اول فوران گداخته ها، مواد مذاب از میان شکاف پنج فوران کرده و راه شان را در میان جنگل باز کرده اند.

Photo by : Marco Garcia

8- کوچ اجباری
در ایالات لیلانی، مردم مجبور به کوچ اجباری هستند و به خاطر شرایط نا امن منطقه، مسوولین اجازه بازگشت ساکنان هاوایی به خانه های شان را نمی دهند. 

Photo by : Marco Garcia

9- کمی پیش از نابودی

این تصویر مربوط به ساعات اولیه ایجاد شکاف در جزیره هاوایی ست. زمانی که پهنه زمین ترک خورده است اما هنوز گدازه های آتش فوران نکرده اند.

Photo by : Unknown

10- پانورامای گداخته
تصویری سراسرنما از خیابان لیلانی و جاده پوهوییکی (Pohoiki Road) در ایالات لیلانی که در دومین روز فوران به این وضعیت دچار شده اند.

Photo by : Unknown

11- نامه هایی که به مقصد نمی رسند

صندوق پستی را می بینید که به زودی طعمه مواد مذاب می شود.

Photo by : Marco Garcia

12- درونی سوزان و گداخته

به نظر می آید که توده های آتشفشانی سرد شده اند اما از درون همچنان شلعه های سوزان می درخشند.

Photo by : Marco Garcia

13- با چشمانی نگران در تعقیب شکاف ها

سم ناکس (Sam Knox)، یکی از ساکنین جزیره هاوایی ست که هیچ برنامه ای برای تخلیه منطقه ندارد. او گفته که خانه اش تنها یک کیلومتر با شکاف های آتشفشانی فاصله دارد اما همچنان امیدوار است که راه گداخته ها به محل سکونتش باز نشود.

Photo by : Unknown

14- نخل خوشبختی، دفع کننده بلا

مردم گیاهی به نام نخل خوش بختی را در میان شکاف آسفالت ها قرار داده اند تا آن ها را از وقوع بلایای بیش تر محافظت کند.

Photo by : Marco Garcia

15- کوه کیلاویا از نمایی دورتر در روز اول فوران

Photo by : Marco Garcia

16- مخروط آتشفشانی با چند دهه فعالیت
این تصویر در تاریخ 23 آپریل از مخروط آتشفشانی Pu'u O'o در شرق کیلاویا به ثبت رسیده است. از سال 1983 تاکنون این مخروط آتشفشانی دایما از مواد مذاب خالی و پر می شود و یکی از فعالترین نواحی آتشفشان کیلاویا به شمار می رود.

Photo by : Unknown

17- آرامش، یک روز پیش از حادثه

تصویر پیش رو یک روز قبل از زلزله و فوران آتشفشانی را نشان می دهد که چطور مخروط آتشفشانی Pu'u O'o در شرق کیلاویا، خالی از گداخته است و هیچ نشانه ای از فوران گداخته ها در آن دیده نمی شود. بد نیست بدانید که معمولا آتشفشان های سپری چند مخروط آتشفشانی با اسامی متفاوت دارند.

Photo by : Unknown

18- پیشروی مواد مذاب در ایالات لیلانی 

Photo by : Unknown

سخن آخر
تصاویری حیرت انگیز از فوران آتشفشان کیلاویا در جزیره بزرگ هاوایی تماشا کردیم. این حادثه بر اثر چند زلزله پی در پی رخ داده است و همچنان باعث سردرگمی مسوولین و ساکنان این جزیره زیباست. در میان عکس ها دیدیم که چطور مواد مذاب راه شان را از میان درختان و خانه ها باز می کنند و مردم را به کوچ اجباری واداشته اند.
آیا با وجود کوه های آتشفشانی بسیار، جزایر هاوایی را برای زندگی روزمره مناسب می بینید؟
نظرتان درباره تصاویری که از دیدیم چه بود؟
دیدگاه خود را با کارناوال در میان بگذارید.

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
مرتضی
این یک واقعیت است!
طبیعت همیشه کار خودش را میکند!
چه بخواهیم و چه نخواهیم!

07 خرداد 1397

اصغر
دمتون گرم
عالی بود
هم این نوشته هم کل سایت

30 اردیبهشت 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET