ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 مرداد 1396

به روز رسانی

13 آبان 1398

از دوران قدیم تا به امروز، انسانها شیوه های مختلفی را برای زندگی انتخاب کرده اند؛ برخی یکجانشینی برگزیدند و در شهرها یا روستاها خانه ی خود را برپا ساختند و گروهی زندگی در دامان کوه و دشت را به یک جا ماندن ترجیح دادند. عشایری که زندگی خود را با طبیعت گره زده اند و در دامان پرمهرش به دنبال رزق و روزی خود هستند.

عشایر ایران نیز سالهاست که به شیوه قشلاق و ییلاق گذران ایام می کنند و دامداری و صنایع دستی شغل اکثر آنان است. عشایر، این مردمان دلیر و آزاده در جای جای نقاط ایران پراکنده شده اند، از شمال غربی ایران تا دامان کوه های زاگرس، از سرزمین های مرکزی تا غرب سربلند و زیبا. اما شاید کمتر کسی از این موضوع اطلاع داشته باشد که زندگی عشیره ای در شمال شرقی ایران، خراسان بزرگ نیز رواج دارد. عشایری که در استان های شمال شرقی ایران در دامنه کوه های پراکنده این منطقه سکنی گزیده اند، عمدتا از کردهای خراسان هستند. ییلاق آنها اکثرا ارتفاعات خراسان جنوبی و شمالی، گلستان و سمنان است و در قشلاق دشتهای خراسان جنوبی، رضوی، شمالی و استان گلستان در شهرهایی مانند قوچان، سبزوار، سرخس، کناره های رود اترک و ... ساکن می شوند.

امروز به همراه شما در کارناوال می خواهیم مروری بر گوشه هایی از زندگی عشایر خراسان داشته و با مردمان این منطقه از ایران بزرگ بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

این تصاویر توسط عکاس توانمند، رسول عزیزی گرفته شده و در خبرگزاری میزان منتشر شده است.

Photo by : Unknown

1- در صف | حتی حیوانات نیز صف را رعایت می کنند

دامداری، اصلی ترین منبع درآمد عشایر ایران است و عمده زمان و کار آنها در این ارتباط می گذرد. 

Photo by : Unknown

2- از طبیعت به طبیعت 

دام هایی که از مراتع دامنه کوه ها تغذیه می کنند، در نهایت غذای گروه دیگری در طبیعت می شوند. چرخه زندگی این گونه شکل می گیرد و ادامه می یابد. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3- این حیوان بازیگوش

چوپان در حال بازگرداندن این حیوان بازیگوش به گله است. تلاشی که تصویر جالبی را خلق کرده و عکاس با هنرمندی آن را به تصویر کشیده است. 

Photo by : Unknown

4- دوستی با حیوانات 

تصاویر فوق العاده جالب از گوسفند و بزی که انگار این جوانان را به مبارزه کشتی طلبیده اند و در حال نشان دادن زورشان هستند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- به خط

گوسفندانی که با نظم و ترتیب خاصی در یک خط قرار گرفته اند و منتظر نوبتشان هستند. 

Photo by : Unknown

6- انگار گوشواره بر گوش دارد

Photo by : Unknown

7- با حیوانات مهربان هستیم

عشایر دور از نامهربانی هایی که برخی مردم شهری بر حیوانات روا می دارند، با حیوانات خود، آفریده های خدای بزرگ با مهربانی رفتار می کنند و این مهم را به کودکان خود نیز یاد می دهند. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

8- کودکان شریک کار و تلاش

زندگی عشایری به گونه ای است که کودکان از سنین پایین به بزرگترهای خود در کار و اداره زندگی کمک کرده تا در آینده بتوانند از پس زندگی پر از چالش و تلاش عشایری برآیند. 

Photo by : Unknown

9- بازی، شادی، سرزندگی 

اما تمام مدت روز برای بچه ها به کار نمی گذرد. فرصت طلایی و کم نظیر زندگی در دامن طبیعت به کودکان عشایر این امکان را می دهد تا نهایت شادی و لذت را حتی با امکانات بسیار کم به دست آوردند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

10- قدرت زندگی در کوهستان 

زنان عشایر به مانند مردانشان، از قدرت و توان بالایی برای انجام کارهای خود برخوردارند، چیزی که در زندگی شهری بعد از سالها ورزش و کلاس نیز ممکن است به دست نیاید. 

Photo by : Unknown

11- سقفی به وسعت آسمان 

زندگی عشایر در چادرها می گذرد و مدت زمان طولانی از روزشان زیر آسمان سپری می شود. جایی که خبری از در و دیوارهای سیمانی و سنگی نیست و چشم اندازهای طبیعی، پس زمینه هر لحظه از زندگی است. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

12- نشاط وشادابی را از چشمان زیبایشان می توان زندگی کرد

Photo by : Unknown

13- زنان و مادران، قلب هر زندگی 

از سپپیده دم تا غروب آفتاب، زنان عشایر لحظه ای از کار نمی نشینند. از مراقبت و تربیت کودکان گرفته تا پخت نان و گرفتن کره و ماست از شیر، از دوشیدن شیر گوسفندان تا شستشو و رسیدگی به کارهای چادر، که تنها گوشه ای از روزشان را تشکیل می دهد، زنان و مادران عشایر سختی زندگی را بر خانواده خود هموار می کنند. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

14- و کار هر روز ادامه پیدا دارد...

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

15- خانه و ماوای عشایر | مکانی برای استراحت و آرامش 

عشایر خراسان به مانند دیگر عشایر ایران از چادر به عنوان خانه و سرپناه استفاده می کنند و آن را از موی بز می سازند. سیاه چادرها هنر دست زنان عشایری است و شیوه و نحوه بافتشان از مادر به دختر منتقل می شود. 

Photo by : Unknown

16- گرد پیری بر چهره زن عشایری | در پشت این نگاه سالها تجربه نشسته است

Photo by : Unknown

17- داستان های زندگی 

مادربزگ عزیزی که در انتظار نوه هایش نشسته است،تا از داستان های زندگی پر فراز و نشیبش بگوید و مهر و محبتش را با آنها تقسیم کند. 

Photo by : Unknown

سخن آخر

امروز به همراه شما در کارناوال به عشایر خراسان سری زدیم و روزی را با آنها گذراندیم. با چوپانان به دامنه کوه رفتیم، شریک کار و تلاش زنان شده و با شادی کودکان شاد شدیم. حالا به انتظار نوشته ها و نظراتتان هستیم. برایمان در مورد این تصاویر بنویسید و اگر تجربه ای از زندگی با عشایر خراسان دارید، لطفا آن را با ما و دوستانتان در کارناوال به اشتراک بگذارید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET