karnaval.ir

نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 شهریور 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

رقابت های عکاسی از جمله مسابقات پر طرفدار در سراسر دنیا هستند چرا که هم فرصت خوبی را به عکاسان می دهند تا آخرین کارهای خود را به معرض نمایش بگذارند و هم علاقه‌مندان را از فرصت دیدن تصاویری با کیفیت و خارق العاده بهره‌مند می کنند. علایق و سلیقه های گوناگون باعث شده تا شاخه های مختلفی از این هنر شکل بگیرد؛ یک عکاس ترجیح می دهد وقایع شهری را به ثبت برساند، دیگری بار و بندیلش را جمع می کند و جاذبه های سرتاسر دنیا را شکار کند، طبیعت دوست ها، به قلب مناطق بکر می روند و گروهی هم دنیای متفاوت حیوانات را برای شکار تصاویر ناب برمی گزینند و ...

در این میان یکی از شاخه هایی که به تازگی مورد توجه بسیاری از عکاسان حیات وحش قرار گرفته، ثبت تصویر از پرندگان است که البته دردسرهای خاص خودش را دارد. فقط لحظه ای مکث کنید و به این فکر کنید که تا به حال چند بار توانسته اید به راحتی جزییات یک پرنده را از نزدیک بنگرید؟ با کدام نوع پرندگان ارتباط برقرار کرده اید؟ اصلا توانسته اید به این جانداران ترسو و خجالتی نزدیک شوید؟ مسلما با وجود حساسیت زیاد این جانداران به صدا و حرکات اطراف، تصویربرداری از آنها کار چندان راحتی نیست پس باید از حقه و کلک های مختلفی برای ثبت زیبایی آن ها استفاده کرد. 

عکاسان برای آنکه با دردسر کمتری بتوانند دنیای پر از شگفتی این موجودات را به ثبت برسانند از دوربین هایی با ضخامت لنز حداقل 200 میلی متر استفاده می کنند چرا که اینگونه از مسافت های دورتر هم می توان عکس قابل قبولی را به ثبت رساند. البته این تنها یکی از راه های مورد استفاده ی عکاسان است و ابزار و اصول دیگری نیز باید به کار گرفته شوند تا نتیجه رضایت بخش باشد. کمین در اطراف محل زندگی پرندگان، جابه جایی و حرکات آرام و بی سر و صدا و یا حتی دراز کشیدن در محل عبور و مرورشان، تنها گوشه ای از کارهایی هستند که برای ثبت تصویر پرندگان و زندگی آنها ضروری است.

در ادامه سری به وبسایت نشنال جئوگرافیک می زنیم که به تازگی اقدام به انتشار مجموع برترین عکس های دو رقابت جهانی عکاسی از پرندگان کرده است. انجمن جغرافیای ملی یا همان نشنال جئوگرافی، سازمانی مردمی است که بنیادش در آمریکا نهاده شد و هدف آن شناساندن جغرافیای جهان و آثار باستانی و میراث فرهنگی و ... به عموم مردم دنیاست.

یکی از این مسابقات، بهترین عکاس پرنده ی سال نام دارد که هرساله در آن بهترین تصاویر پرندگان انتخاب می شود. در سال 2017، جایزه این مسابقه به عکس الجاندرو پریتو روجاس تعلق گرفت که تغذیه شدن جوجه فلامینگوها توسط پدر و مادرانشان را نشان می داد و جایزه ای به ارزش 6475 دلار (حدودا 24 میلیون تومان) به او تعلق گرفت.

مسابقه ی دیگر، به طور مشترک توسط مجموعه مستقل Nature Photographers Ltd و موسسه تحقیقاتی مستقل British Trust for Ornithology  برگزار می شود و دسته بندی های زیادی را در زمینه های مختلفی مثل توجه به جزییات، رفتار پرندگان، پرندگان در باغ و ... دارد. این مسابقه به جزییات بیشتری توجه کرده و هدفش به تصویر کشیدن جنبه های کمتر دیده شده از زندگی پرندگان است.

با کارناوال همراه شوید تا نگاهی به تصاویری شگفت انگیز از پرندگان داشته باشیم و با عجایب زندگی این موجودات بیشتر آشنا شویم.

ورود به صفحه اختصاصی پرنده نگری

پرندگان

1- جایزه ی نقره ای برای پرنده کم و بیش نقره ای | مجارستان

تصویر زیبای این حواصیل خاکستری یا به زبان عامیانه تر، مرغ ماهی خوار، که در مجارستان به ثبت رسیده، برنده ی جایزه ی نقره ای بهترین عکس از نظر توجه به جزییات شده است. 

حواصیل خاکستری

2- دو نسل در یک قاب | مکزیک

فلامینگوهای پدر و مادر که قامتی کشیده دارند و به رنگ هایی چشمگیر نقاشی شده اند، فرزندان کوچک خود را در حوالی آشیانه تغذیه می کنند. ثبت این عکس زیبا در حوالی شهری در مکزیک به نام ریو لاگارتوس (Río Lagartos)، باعث شده تا الجاندرو پریتو روجاس (Alejandro Prieto Rojas) به بهترین عکاس پرنده‌ی سال تبدیل شود و تندیس طلای بهترین پرتره را از آن خود کند.

فلامینگو

3- جدال میان چنگرها | انگلستان

پرندگانی که در حال مجادله بر سر قلمرویشان در آب های دربی شایر (Derbyshire) در انگلستان هستند، چنگر اوراسیایی نام دارند. به صورت کلی نام چنگر به پرندگانی آبزی با پرهای تیره رنگ و پیشانی سفید اطلاق می شود.

این تصویر زیبا و پرتکاپو توانسته جایزه ی طلایی بهترین عکس در زمینه ی رفتار پرندگان را برای اندرو پارکینسون (Andrew parkinson) به ارمغان بیاورد.

چنگر اوراسیایی

4- فراز و فرود پلیکان | ولز جنوبی 

عکاس حیات وحش، بِرِت چارمن (Bret Charman)، پلیکان استرالیایی را در حال فرود در آبهای ولز جنوبی نو، تصویربرداری کرده است. این عکس او را برنده ی تندیس طلایی بهترین عکس در زمینه ی پرواز پرندگان کرد.

پلیکان استرالیایی

5- سرمای گزنده | فنلاند

در تصویر پیش رو، یک منقار طوطی ریشو را می بینید که توسط مارکوس وارنسوو (Markus Varesvuo) در یک روز زمستانی در هلسینکی (Helsinki)، پایتخت کشور فنلاند، به ثبت رسیده است. هرچند که در انتهای عکس خورشید همچنان پدیدار است و روز گرمایش را از دست نداده اما این پرنده از سرما در خود فرو رفته است. نام این پرنده ی دوست داشتنی به رنگ های سیاه در اطراف منقارش که به ریش شباهت دارد، باز می گردد.

 این تقابل زیبای خورشید و پرنده، عکاس تصویر را برنده ی جایزه ی پورتفولیو (portfolio) کرده است؛ پورتفولیو در هنر و عکاسی برای به نمایش درآوردن گزیده ای از بهترین آثار یک هنرمند تنها در یک تصویر استفاده می شود.

منقار طوطی ریشو

6-  در مقابل جغد | فنلاند

این هم تصویری دیگر از برنده ی جایزه ی پورتفولیو، مارکوس وارنسوو (Markus Varesvuo)، که در کوسامو (Kuusamo) فنلاند، جغدی خاکستر پوش (گونه ای جغد بی گوش) را با هنرمندی هرچه تمام به ثبت رسانیده است.

جغد

7- لاشه خوارها بر فراز کوهستان | شیلی 

کرکسی به دنبال شکار بر فراز کوه های یکی از پارک های ملی شیلی گشت می زند. این پرنده یکی از گونه ها ی کرکس در برِ جدید یعنی نیمکره ی غربی و به طور دقیق تر قاره ی آمریکا است که آن را "رُخ‌ کرکس آند" می نامند. این تصویر از نمای دور، بن هال (Ben Hall) را برنده ی تندیس طلای عکس "پرندگان در محیط زیست" کرده است.

کرکس کوه های شیلی

8- به دنبال لقمه ای نان | انگلستان 

در یکی از شهرستان های انگلستان به نام سافُک (Suffolk)، یکی از رایج ترین گونه های جغد یعنی جغد انبار به دنبال شکار پرواز می کند. این عکس زیبا، جیمی هال را در مسابقه ی عکس "پرندگان در باغ"، برنده ی تندیس طلا کرده است.

سافک-انگلستان-جغد انبار

9- شکوه بال ها | لندن 

عکسی دیگر از  "نکته سنجی در جزییات" که از بال یک قره غاز، توسط تام هایز در هاید پارک (Hyde Park) لندن به ثبت رسیده و برنده ی طلای این بخش از رقابت ها شده است. 

بال پرنده

10- تلالو آبی بال هایش | استرالیا

مرغابی سیاه آرام، نام پرنده ای است که در تصویر می بینید. او که در حال به نمایش گذاشتن پرهایش در یکی از پارک های شهر پرت (Perth) استرالیاست، جورجینا استیتلر (GEORGINA STEYTLER) را برنده ی طلای رقابت ها در بخش "عکس خلاقانه" کرده است.

مرغابی سیاه آرام

11- نوپا اما هنرمند | مجارستان

پرستوی دریایی تیره، در زمین های مرطوب مجارستان به دنبال خوراکی لذیذ است و شاید هم آن را به دهان داشته باشد. تصویر این پرنده ی زیبا در میان بازی های نور، آندرج پلنه ی تازه وارد (Ondrej Pelanek) را برنده ی طلای "عکاس پرندگان جوان" کرده است. 

مجارستان-پرستو دریایی تیره-عکاس جوان

12- طلای مردمی | انگلستان 

برنده ی جایزه ی مردمی رقابت ها، وینس برتون (Vince Burton) می باشد که این ماهی خورک رودخانه ای را در سافک (Suffolk) انگلستان به ثبت رسانده است.

ماهی خورک رودخانه ای

13- مار سبز، حامی ماهی ها | آمریکا 

خوزه گارسیا (Jose Garcia)، حواصیل یا مرغ ماهی خواری را که به چنگ مار سبزی افتاده و از این بابت به شدت کلافه است، در فلوریدا (Florida) به تصویر کشیده و اینگونه طلای بهترین عکس در "رفتار پرندگان" را دریافت کرده است.

حواصیل

سخن آخر 

 در هر کشوری می توان حیات وحش زیبا و مختص آن را دید و پرندگان مخصوص به هر ناحیه را به تماشا نشست. این جانداران دنیایی سراسر شگفتی دارند و زیبایی هایشان توجه هر کسی را به خود جلب می کند.

تا به حال به تماشای این مخلوقات خداوند در طبیعت نشسته اید؟

چه اطلاعاتی درباره آنها دارید؟

نظرتان درباره ی تصاویر برنده ی امروز چیست؟

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

اون بیرون پر از شگفتیه و من می خوام گوشه ای از این شگفتی ها رو بهتون نشون بدم.

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.