ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

07 آبان 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

هر کسی که قدم به تهران می گذارد، فکر می کند که همه ی جلوه های این کلانشهر به خیابان ها و بزرگراه ها، ساختمان های سر به فلک کشیده و مدرن و بسیاری دیگر از نشانه های زندگی پیشرفته، ختم می شود؛ اما اگر کمی از مرکز این استان فاصله بگیریم و راهمان را به سوی مناطقی دیگر در گوشه و کنار آن کج کنیم، تصویری متفاوت از آنچه که با عنوان تهران می شناسیم پیش رویمان شکل می گیرد. کافیست جنوب تهران را به عنوان مقصد برگزینیم و جریان زندگی را بسیار متفاوت از مرکز شهر ببینیم.

شهر ری، یکی از همان مناطق است که در جنوب تهران قرار گرفته و دیدنی های بسیاری را در خود جای داده است. پیش از آنکه تهران به صورت امروزی شکل بگیرد و به پایتختی برگزیده شود، این ری بود که به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای دنیا شناخته می شد و تهران را زیر سایه ی خود داشت. شهر ری از کهن ترین شهرهای جهان است و تاریخی بس طولانی دارد؛ این را می شود از بناهای به جامانده در آن به خوبی دریافت و لمس کرد. در هر گوشه از این شهر، بنایی تاریخی قد علم کرده و  قدمت چشمگیر این دیار را به نمایش گذاشته است. وجود همین آثار، بهترین فرصت برای این شهر هستند تا به یک مرکز گردشگری تبدیل شود و درآمد قابل توجهی داشته باشد؛ اما آنچه که در کوچه ها و خیابان های ری مشاهده می شود چیزی متفاوت از این تصور است و حکایت از هدر رفتن این سرمایه ی با ارزش چند هزارساله دارد.

حال به جای آنکه روز به روز شاهد حضور گردشگران بیشتری در این شهر باشیم، کارخانه سیمان و پالایشگاه نفت را می بینیم که در حاشیه ی ری جا خوش کرده و رنگی خاکستری را بر همه جا پاشیده اند. ساختمان های فرسوده و قدیمی در اطراف این منطقه به چشم می خورند و حاشیه نشینان زیادی زندگی خود را در آن می گذرانند. شهری که می تواند یکی از پربازدیدترین مقاصد ایران باشد، گرفتار مشکلاتی شده که به این راحتی ها حل نمی شوند.

عکاس هنرمند، اکبر توکلی، برای به تصویر کشیدن حال و هوای این شهر، گشت و گذاری متفاوت در آن داشته و به جای آنکه به سراغ جاذبه های ریز و درشت آن برود، قدم به خیابان ها گذاشته و با مردمی همنشین شده که یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران را برای سکونت انتخاب کرده اند. او تصاویری را از حال و هوای مناطق حاشیه ی شهر ری به ثبت رسانده و در خبرگزاری ایرنا منتشر کرده است.

با کارناوال همراه شوید تا نگاهی به این تصاویر بیاندازیم...

Photo by : Unknown

1- حال و هوای خیابان های یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- لحظه ای در میان مردم

ساکن و اهل ری با عنوان رازی شناخته می شود. می گویند بنیانگذاران این شهر، دو برادر به نام های "ری" و "راز" بودند و توافق کردند شهر را "ری" و اهالی آن را "رازی" بنامند.

Photo by : Unknown

3- خلوت با تنهایی...

Photo by : Unknown

4- چشم انتظار آینده ای روشن

Photo by : Unknown

5- صنعت، لباسی از دود و آلودگی برای شهر می دوزد...

یکی از آفاتی که به جان شهر ری افتاده، صنایع آلاینده ای هستند که سایه ی خاکستری خود را بر سر شهر انداخته اند. این شهر، عنوان آلوده ترین منطقه تهران را به خود اختصاص داده است و سیاست‌های اتخاذی برای کاهش آلودگی صنایع و در نظر گرفتن طرح‌های حمایتی و تشویقی از آن ها نیز برای کاهش این آلودگی، کاری از پیش نبرده اند.

Photo by : Unknown

6- گنج فراموش شده

Photo by : Unknown

7- در کوچه پس کوچه های شهر...

ری در لغت به معنای شهر سلطنتی است؛ زمانی این شهر، مرکز مهم اقتصادی در ایران بوده و امروز به خطه ای فراموش شده در دود و غبار تبدیل گشته است.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

8- خانه ها هم به تنگ آمده اند...

بیشتر خانه های این منطقه در بافت فرسوده قرار دارند و هر آن، ممکن است فرو بریزند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

9- کودکانه های کهن ترین منطقه تهران

Photo by : Unknown

10- در خانه های شهر چه می گذرد؟

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

11- حال درخت هم کم از ساختمان ها ندارد!

Photo by : Unknown

12- شهر، از نمایی دیگر

Photo by : Unknown

13- همسایگان حاشیه نشین

Photo by : Unknown

14- در حوالی بازار...

Photo by : Unknown

سخن آخر

بد نیست هر از گاهی گشتی در اطراف تهران داشته باشید و جریان زندگی را متفاوت از آنچه که تصور می کنید، به تماشا بنشینید. شهر ری از مناطقی است که هم می تواند با جاذبه هایش میزبان شما باشد و هم چشم هایتان را به روی واقعیاتی تلخ باز کند. 

نظرتان در مورد این تصاویر چیست؟

بهترین راه استفاده از پتانسیل های گردشگری این شهر تاریخی را چه می دانید؟

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم...

5 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

شهرری شهر سلاطین هست من خودم ساکن این شهر هستم امیدوارم این شهر مثل بالاشهر ها دیده شه

30 مرداد 1398

کاربر مهمان

لهترین شهر تو ایران شهرری هست

30 مرداد 1398

ناشناس

واقعامتاسفم بخاطراین همه سیاه نمایی.این عکسهامعلوم نیست دقیقاازکجاگرفته شده.بعنوان یکی ازاهالی بومی شهرری که اجدادم هم مال شهرری هستن میگم همچین جاهایی که توعکس نشون دادیدمن تاحاللتوشهرم ندیدم

کاربر مهمان

بنده هم فکر می‌کنم روح سیاه‌نمایی و یأس بر عکس‌ها حاکم است. از مدیر محترم خواهشمند است نیم نگاهی هم به نقاط مثبت شهر و همشهریان داشته باشند.

07 شهریور 1399

10 بهمن 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET