ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 شهریور 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

 زندگی تمام موجودات زمین به آسمان و آنچه در آن اتفاق می افتد گره خورده است. از آسمان آبی و خورشید درخشنده که منشا حیات سیاره ی آبی ماست تا طوفان های سهمگینی که در یک لحظه زمین و زمان را به هم می ریزد و شکل طبیعت و شهرها را تغییر می دهد. از صاعقه های چند شاخه ای که به ترس، معنایی حقیقی می بخشند تا باران های بهاری که جان و زندگی دوباره به زمین هدیه می کنند.

این جلوه های متفاوت و سراسر شگفتیِ آسمان و آب و هوا همواره برای انسان جذاب بوده و در تمام دوران می خواسته که از راز و رمز آن سر در بیاورد و در برابر خطرات آن خود را مجهز و ایمن کند. در این بین، عکاسان در راه شناخت داستان آسمان و فراتر از آن کمک شایانی به علم بشری کرده اند و با ثبت تصاویر گوناگون از لحظه های متفاوت اتفاقات آب و هوایی، تصویر روشن تری از آن در اختیار همگان قرار داده اند.

برای ارج نهادن به این تلاش ها و برای جامع تر و کامل تر کردن آلبوم عکس های آب و هوایی، هر ساله، موسساتی اقدام به برگزاری مسابقات عکاسی می کنند و از علاقه مندان به عکاسی و افراد عادی درخواست می نمایند که تصاویر خود را برای داوری به این رقابت ها ارسال کنند. یکی از این مسابقات، مسابقه سالانه عکاسی آب و هوا است که توسط جامعه سلطنتی هواشناسی (The Royal Meteorological Society) و جامعه سلطنتی عکاسی (The Royal Photographic Society) انگلستان برگزار می شود. تصاویر عکاسی در سفرِ امروز نیز به عکس های منتخب این رقابت در سال 2017 اختصاص دارد. این تصاویر از میان ۲۰۰۰ عکس و از ۶۰ کشور دنیا ارسالی به این مسابقه انتخاب شده و در دو بخش ۱۶ ساله ها و زیر ۱۶ سال و ۱۷ ساله ها و بالاتر به داوری گذاشته می شود.

نخستین سری از تصاویر منتخب این رقابت با عنوان مسابقه عکاسی 2017 برای شما به نمایش گذاشته شده بود و این مطلب سری دوم از این مجموعه را پیش چشمان شما می گذارد. شایان ذکر است تاکنون برنده های این رقابت اعلام نشده و نتیجه نهایی در ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) به اطلاع عموم می رسد.

 با کارناوال در مرور این تصاویر خارق العاده و بی نظیر از آسمان همراه باشید.

ورود به صفحه اختصاصی مسابقه عکاسی آب و هوا

Photo by : Kim Stevens

 1- در میان ابرها

مه و ابرها به هنگام غروب آفتاب در حال غلتیدن به سوی کوه های سانتا مونیکا (Santa Monica) هستند. در این تصویر رد ماشین ها تا زمانی که کامل به درون مه فرو می روند و وارد جاده مالیبو در کالیفرنیا (Malibu Road in California) می شوند ثبت شده است.

Photo by : Yoshizawa Brandon

 2- طوفانی از آذرخش 

این عکس در زمانی بین ساعت 4:30 و 5 صبح گرفته شده است و طوفان صاعقه ایِ چشمگیری را بر فراز برج اسپیناکر (ُSpinnaker در شهر پورتسموث به هنگام طلوع آفتاب نشان می دهد.

Photo by : Paul Jacobs

3- سرمایی فراتر از یخبندان

این تصویر در یک روز فوق العاده سرد و منجمد کننده در شهر تورین (Torino) ایتالیا ثبت شده است.

Photo by : Imazio Marco

 4- نبرد با امواج

امواج سهمگین دریا، فانوس دریایی سیهام (Seaham Lighthouse) را در خود فرو می برند. این فانوس دریایی در ساحل شمال شرقی انگلستان قرار گرفته است.

Photo by : Paul Kingston

 5- ایستاده در ابر 

 این درختان از میان وارونگی هواییِ سواحل اولسواتر (Ullswater) در ناحیه دریاچه ای انگلیس راه خود را به بیرون باز می کنند.

Photo by : Paul Kingston

 6- فرار از موج و غبار

در این تصویر، گله ی گوسفندان را می بینید که در حال فرار از موج و غبار دریا هستند. این عکس به هنگام سپیده دم آفتاب دره ی سواِیل (Swaldele) در یورک شایر شمالی (North Yorkshire) انگلستان به ثبت رسیده است.

Photo by : Kingston Paul

 7- خورشید دروغین 

در این عکس، پدیده ی پارجلیوس (Pargelius) که به پدیده ی خورشید دروغین شهرت دارد را می بینید. این تصویر تماشایی در یک صبح سرد زمستانی در پوشکین سنت پترزبورگ (ُPushki, Saint-Petersburg) و از نقطه ای بلند در نزدیکی قصر کاترین (Catherine Palace)ثبت شده است.

Photo by : Kazakevich Aleksandr

 8- پیش به سوی آسمان

ابرها در حال بالا آمدن از کوه تیانزی در استان هونان چین (Hunan Province of China) و در نزدیکی دره ی سواکسی (Suoxi Valley) هستند.

Photo by : Li Honghui

 9- تورنادوی تنها

تورنادویی تنها در حال درنوردیدن تپه های سند نبراسکا است که از چشم عکاس دور نمانده و با هنرمندی تمام به تصویر کشیده شده است.

Photo by : Lisius Martin

 10- شبنمی از جنس یخ 

به هنگام زمستان، شبنم های یخ زده تمام ساحل هایث در همپشایر (Hythe, Hampshire) را سفید پوش می کنند. این تصویر در ژانویه (دی و بهمن ماه) سال 2017 گرفته شده است.

Photo by : Lansley Alison Frost

 11- ابرهای عدسگون

در این تصویر ابرهای عدسگون (Lenticular Clouds) را می بینید که غالبا ظاهری شبیه به عدس یا لوبیا دارند و بر فراز مرغزار پاتاگونیان (Patagonian Pampa) در پارک ملی تورس دل پین (Torres Del Paine) در شیلی در حرکتند.

Photo by : Graham Niven

 12- کمانی از مه 

عکاس این عکس در مورد آن این گونه توضیح می دهد:

من خیلی خوش شانس بودم که توانستم عکسی از یک کمان مهی را در نوامبر گذشته (آبان و آذر ماه) در کشور اسکاتلند به ثبت برسانم. درخت تنها، برفِ تازه باریده شده، حالت موجی زمین و کمان تشکیل شده از مه یکی از محبوب ترین عکس های من را خلق کرد .

Photo by : Melvin Nicholson

13- رقص برف در هنگامه ی ساعت آبی

برف بر فراز دریاچه بلد (Lake Bled) واقع در کشور اسلواکی در حال باریدن بود و عکاس، هنرمندانه، توانست با استفاده از یک سه پایه و فلاش رقص برف در هوا را به ثبت برساند. این تصویر در هنگامه ی "ساعت آبی" یعنی در زمان گرگ و میش صبح گرفته شده و همین مسئله زیبایی آن را دو چندان کرده است.

Photo by : Kasia Nowak

 14- انجام کار در هر شرایطی

 در دوره ی بارش های سنگین در کلکته ی هند، این مناطق با آبگرفتی های شدیدی مواجه می شود. در این تصویر مسافری سوار بر درشکه را می بینید که به سوی مقصد می رود در حالی که راننده ی درشکه تا زانو در آب فرورفته است. آبگرفتگی هایی اینچنینی به دلیل اثرات مخرب و تغییرات شدید آب و هوایی و مدیریت ضعیف به وجود می آید و خسارات سنگینی را به بار می آورد.

Photo by : MUKHERJEE DEBARSHI

15- آسمان در تسخیر آذرخش ها

عکاس در شرح این عکس این گونه نوشته است:

تصویر درست یک ساعت بعد از نیمه شب سوم ژوئن سال 2015 (خرداد ماه) گرفته شده است. من شاهد متحیر کننده ترین طوفان آذرخشی تمام عمرم بودم.

Photo by : Mike Olbinski Photography

16- سهمناک ترین چرخش طبیعت 

طوفان تورنادویی با قدرت ای 4 (E4) به سوی روستای کوچکی در اوکلاهمای آمریکا در حال چرخش است.

Photo by : Mike Olbinski Photography

 17- هیولای عروسکی

ابرهای عدسگون در زمان غروب آفتاب، شهر نارین در اسکاتلند را پوشانده اند. توصیف عکاس در مورد این تصویر اینگونه بود:

 ابرها به مانند هیولایی عروسکی به نظر می رسیدند.

Photo by : Lisa Wood

 18- لبخند یخ زده

عکاس با زمان شناسی خوب خود توانسته پرتره ای از فردی که در قطب جنوب در حال کار کردن است را به ثبت برساند در حالی که ردی از لبخندی یخ زده بر روی کلاه اودیده می شود.

Photo by : Amy Valach

19- نهایت زیبایی از میان سرما و یخ

 عکاس هنرمند، تصویری از قندیل های یخ زده ای که از ماشینی آویزان بوده اند را به تصویر کشیده است. جزییات بی نظیری از این قندیل ها در این تصویر خارق العاده دیده می شود.

Photo by : Adomou Merveille

سخن آخر

 امروز به همراه شما در کارناوال با مسابقه عکاسی آب و هوا همراه شدیم و شکل ها و جنبه های مختلف آسمان را در تصاویر هنرمندانه و خلاقانه ی عکاسان به تماشا نشستیم.

از نظر شما کدام یک از این عکس ها جلوه ی متفاوت تر و جذاب تری از آب و هوای زمین را به تصویر کشیده اند؟

کدام عکاس توانسته است هنر عکاسی را بهتر در ثبت این تصاویر به نمایش بگذارد؟

نظرات و دانستنی هایتان را با ما و دوستانتان در کارناوال به اشتراک بگذارید. 

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
نوحبیب ازافغانستان

تمام عکس برداری مسلکی بوده ولی عکس نانجی ابردرفضاء بسیارخوش ایندبود

25 تیر 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET