karnaval.ir

نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

25 مرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

ایران از حیث جاذبه های گردشگری بسیار غنی ست و به خوبی می تواند میزبان قابلی برای مسافران خارجی باشد؛ افرادی که می آیند تا با دیدن بناهای تاریخی باشکوه و دیدنی های جذاب کشورمان، ایران واقعی را کشف کنند. کشورمان تاریخچه ای بسیار پربار دارد و قلمرو پادشاهان متعددی بوده است. هر کدام از این شاهان، خطه ای از سرزمین مان را بیشتر مورد توجه خود قرار داده و گوشه ای از آن را آباد کرده اند. همچنین، روستاهایی با قدمت هزارساله نیز در ایران به چشم می خورد و همه این موارد، کشورمان را به مکان مناسبی برای سفر بدل کرده اند. اما در میان جاذبه های بی شمار کشورمان برخی نقاط بیشتر مورد توجه گردشگران خارجی قرار دارند؛ هر یک از مسافران، حتما این مکان های خاص را در فهرست بازدیدشان قرار می دهند و عکسی یادگاری در این نقاط به ثبت می رسانند. امروز می خواهیم به همراه پونتیا فلاحی (Pontia Fallahi) به مکان های مورد علاقه گردشگران خارجی برای عکس گرفتن نگاهی بیندازیم.

پونتیا یک بانوی ایرانی-آمریکایی ست که در آمریکا متولد و بزرگ شده است. او تاکنون در چهار کشور مختلف زندگی کرده و سه سالی می شود که به تهران نقل مکان کرده است تا بیشتر با فرهنگ و زبان ایرانی آشنا شود. این بانو تا به حال تحقیقات زیادی درباره کشورمان انجام داده و فهرست های جالبی هم از این پژوهش هایش تهیه کرده است. چندی پیش یکی از این فهرست ها را تحت عنوان «دسرهای خوشمزه ایرانی از نظر یک خانم ایرانی-آمریکایی» با شما به اشتراک گذاشتیم.

این بار نیز، می خواهیم یکی دیگر از لیست های تهیه شده توسط پونتیا را با شما در میان بگذاریم که به مکان های مورد علاقه گردشگران خارجی برای عکس گرفتن در ایران می پردازد؛ به این بهانه، مروری خواهیم داشت بر زیبایی های کشورمان. در انتها بد نیست ذکر کنیم که این مکان ها در حقیقت محبوب ترین پاتوق ها برای ثبت عکس های اینستاگرامی هستند.

حتما کارناوال را در ادامه همراهی کنید.

گردشگران خارجی در ایران

1- برج آزادی تهران

اگرچه در حال حاضر برج میلاد بیشتر مورد توجه ایرانی هاست؛ اما همچنان برج آزادی برای گردشگران خارجی، اصلی ترین نماد پایتخت به حساب می آید و مسافران حتما در حین سفرشان به تهران، از این برج دیدن و یک سلفی با این سازه ثبت می کنند. این کار به حدی مرسوم و محبوب شده است که شهرداری، مجسمه مردی که در حال گرفتن عکس سلفی با برج آزادی است را نیز در گوشه ای از میدان نصب کرده است. 

برج آزادی تهران

Javid Jalvandi

برج ازادی تهران

برج ازادی تهران

2- مسجد امام اصفهان

مسجد امام، یکی از باشکوه ترین مساجد ایران است که هنر معماری اسلامی را در اصفهان به رخ می کشد و گنبد فیروزه‌ای این مسجد همچون نگینی بر انگشتری شهر می درخشد. نوآوری‌های بی شماری در طراحی و ساخت این بنای تاریخی به کار رفته که بیانگر ذوق و ذکاوت معماران ایرانی ست. این مسجد، در میدان نقش جهان قرار دارد و جزوی از مجموعه میراث جهانی میدان نقش جهان به حساب می آید. همه این موارد را ذکر کردیم تا ارزش و اهمیت این بنای تاریخی را توضیح دهیم. آوازه مسجد امام در تمام جهان پیچیده است و امکان ندارد که کسی گذرش به اصفهان بیفتد و از مسجد امام بازدید نکند. سلفی گفتن در کنار نقش و نگارهای این مسجد زیبا، یادگاری زیبایی از سفر به اصفهان است. 

ورود به صفحه معرفی مسجد امام

مسجد امام اصفهان

Damon Lynch

3- عالی قاپو اصفهان

عمارت عالی قاپو نیز در میدان نقش جهان اصفهان قرار گرفته است و جزوی از میراث جهانی یونسکو شمرده می شود. نقش و نگارهای این بنا، اتاق موسیقی اش که شهره خاص و عام است و البته، چشم اندازی منحصر به فرد به میدان نقش جهان باعث شده تا گردشگران خارجی توجه ویژه ای به این عمارت نشان دهند و حتما حین گشت و گذارشان در میدان نقش جهان، از این سازه تاریخی بازدید کنند. یک نکته جالب توجه آن است که بازدیدکنندگان برای رفتن به عالی قاپو، به دقت کفش های شان را انتخاب می کنند تا بتوانند تصویری زیبا با پله های موزاییکی ساختمان داشته باشند!

ورود به صفحه معرفی کاخ عالی قاپو

گردشگران خارجی در عالی قاپو اصفهان

عالی قاپو اصفهان

عالی قاپو اصفهان

Miguel Guinea

4- حمام سلطان امیر احمد کاشان

این حمام تاریخی در گوشه ای از شهر کاشان جای گرفته و هم نام با امامزاده مجاورش است. حمام سلطان امیر احمد نمونه ای منحصر به فرد از حمام های ایران به حساب می آید و از نظر معماری و تزیینات کمتر رقیبی برای خود می بیند. اگرچه حمام های زیادی در شهر کاشان به چشم می خورند از جمله حمام باغ فین، حمام گذرنو، حمام عبدالرزاق خان و … ، اما این بنا را می توان گل سرسبدشان دانست. زیبایی های درون این سازه بسیار است ولی گردشگران توجه خاصی به پشت بام بنا دارند و حتما در سفرشان به کاشان، عکس گرفتن در پشت بام حمام سلطان امیر احمد را از خاطر نمی برند. جالب آن که بسیاری از گردشگران با تماشای پشت بام بنا، به یاد سفینه های فضایی می افتند و همین موضوع، توجه شان را به این جا جلب کرده است. 

ورود به صفحه اختصاصی معرفی حمام سلطان امیر احمد

حمام سلطان امیر احمد کاشان

Mojtaba Bagheri

حمام سلطان امیر احمد کاشان

Kristyn Taylor

5- مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی شیراز

به گفته پونتیا فلاحی، هیچ سفری به ایران بدون گشت و گذار در مسجد نصیرالملک شیراز کامل نمی شود و ما نیز، با او موافقیم. از مسجد نصیرالملک به عنوان میعادگاه نور و رنگ یاد می کنند. جایی که به خاطر وجود شیشه های رنگی شهرت پیدا کرده و نورپردازی حیرت انگیز و متفاوتی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. در کاشی کاری این بنا، رنگ صورتی ملایم به کار رفته است که خاص بودن آن را دوچندان کرده و حتا باعث شده، به این جا لقب «مسجد صورتی» بدهند؛ لقبی که به ویژه در میان گردشگران خارجی بسیار رایج است. مسجد نصیرالملک، همچون یک آتلیه عکاسی بسیار زیبا، با نورپردازی های خارق العاده خود همیشه میزبان گردشگرانی است که می خواهند با این بنای زیبا عکس یادگاری بگیرند؛ به ویژه درساعات اولیه صبح که زیبایی های مسجد به اوج خود می رسد.

ورود به صفحه مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی شیراز

مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی شیراز

Shervin Yektaparast

6- خانه بروجردی‌های کاشان

خانه بروجردی‌ها در زمان قاجار ساخته شده و یکی از آثار ملی کشورمان به حساب می آید. صاحب این خانه، حاج سید مهدی نطنزی نام داشت؛ او از بازرگان های نطنزی مقیم کاشان بود که به خاطر سفرهای متعدد به شهر بروجرد به بروجردی معروف شد. گنبد بنای این خانه را می توان شاهکار معماری ایران دانست که از بام حمام سلطان امیراحمد نیز دیده می شود. گردشگران توجه ویژه ای به این خانه تاریخی دارند به طوری که در سال های 2015 و 2016 این بنا انتخاب برتر یونسکو از نظر محبوبیت میان گردشگران خارجی شد.

خانه بروجردی‌های کاشان

خانه بروجردی‌های کاشان

Hasab Khandan

7- روستای ابیانه 

روستای ابیانه در در 40 کیلومتری شمال غربی نطنز و در دامنه کوه کرکس قرار دارد و بخشی از استان اصفهان شمرده می شود. بناهای سرخ رنگ این روستا و پیشینه 1500 ساله اش، موجب شده تا گردشگران خارجی توجه شان به این روستا جلب شود. یک نکته جالب توجه دیگر درباره ابیانه، ساکنین این روستا هستند که بیشترشان سن بالایی دارند و با پوشش های منحصر به فرد خود در کوچه و پس کوچه های شهر دیده می شوند. جالب آن که این مردم محلی ابیانه نیز به نحوی، به جاذبه های تماشایی شهر بدل شده اند و مسافران، علاقه زیادی به عکس گرفتن با آن ها دارند.

گردشگران خارجی در ابیانه

روستای ابیانه

Cristina Pavón

8- کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان در میدان پانزده خرداد قرار گرفته و یادگاری از دوران قاجار در شهر تهران است. از آن جایی که این کاخ در بافت قدیمی تهران جای دارد حال و هوای پایتخت در سال های دور را در خاطر زنده می کند و با قدم زدن در این کاخ، گویی به گوشه دیگری از تاریخ سفر کرده اید. همچنین نام این بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به چشم می خورد. معماری و تزیینات کاخ گلستان، توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است و کاشی کاری های مجموعه، در دنیا نمونه ای ندارند. همه این ها سبب شده تا این کاخ زیبا به یکی از اماکن معروف تهران برای عکاسی تبدیل شود و گردشگران خارجی، تصاویر زیادی از خودشان، کنار دیوارهای رنگارنگ و زیبای گلستان به ثبت برسانند و در شبکه های اجتماعی منتشر کنند.

ورود به صفحه اختصاصی معرفی کاخ گلستان

کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان تهران

9- برج میلاد تهران

برج 435 متری میلاد، ششمین برج بلند جهان است و منظره ای حیرت انگیز رو به پایتخت تماشایی ایران دارد. آسانسور این سازه تماما شیشه ای ست و این فرصت را در اختیار گردشگران قرار می دهد تا تصاویر متعددی در حین بالا رفتن از این برج به ثبت برسانند. همچنین، در بالای این آسمان خراش، یک سکوی بازدید وجود دارد که بهترین فرصت برای سلفی گرفتن با تمام شهر تهران را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. کمتر پیش می آید که گردشگری حین سفرش به ایران، این فرصت طلایی را از دست بدهد و از برج میلاد بازدیدی نداشته باشد. 

ورود به صفحه اختصاصی مطالب برج میلاد

برج میلاد تهران

Hamid Ahmadibasir

10- پل خواجو اصفهان

پل هایی زیادی بر روی زاینده رود ساخته شده اند؛ اما هیچکدام جلوه و ارزشمندی خواجو را ندارند. این پل به عنوان زیباترین پل اصفهان شناخته می شود و در شرق سی و سه پل قرار گرفته است. علاوه بر معماری خاص پل، نقاشی های زیبایی بر روی این سازه به چشم می خورند که توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کرده اند؛ به ویژه قسمت میانی پل، جلوه ای بسیار تماشایی دارد و برای عکس گرفتن، فرصت های زیادی را در اختیار میهمانان قرار می دهد.

ورود به صفحه معرفی پل خواجو

پل خواجو اصفهان

Masoud Aali

پل خواجو اصفهان

Shahram Fardadvand

پل خواجو اصفهان

Markus Schierz

سخن آخر

نگاهی داشتیم به ده مکان مورد علاقه گردشگران خارجی برای عکاسی در ایران و به این بهانه، باری دیگر، چندی از بهترین جاذبه های ایران را مرور کردیم. همان طور که در مقدمه گفتیم، این فهرست به هممت یک خانم ایرانی-آمریکایی تهیه شده است. 

نظر شما درباره این فهرست چه بود؟

به کدامیک از این جاذبه ها بیشتر علاقه دارید؟

آیا شما هم با این جاذبه ها عکس یادگاری دارید؟ عکس های خود را با کارناوال شریک شوید.

منتظر دیدگاه شما عزیزان هستیم. 

ورود به صفحه کـــارناوالی شــــــــــــو

اون بیرون پر از شگفتیه و من می خوام گوشه ای از این شگفتی ها رو بهتون نشون بدم.

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

مرتضی

مطلب جالبی بود . ممنونم از وبسایت عالی شما 

انتشار:28 مرداد 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.