ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 اسفند 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری تسنیم، مسعود نصرتی -مدیر مجموعه کاخ گلستان- از نمایش تخت مرمرین فتحعلی‌شاه در نوروز 97 خبر داد.

 وی با اعلام این خبر اظهار کرد:

عمارت تخت مرمر ،یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های کاخ گلستان، نیازمند مرمت بود، این عمارت در سال‌های گذشته همواره به روی بازدیدکنندگان باز بود اما حدود 4-5 ماه پیش به‌دلیل انجام مرمت بسته شد.

مدیر مجموعه کاخ گلستان ادامه داد:

این بخش دارای دو گوشواره شرقی و غربی است و بخش شرقی آن که یکی از زیباترین گوشواره‌های کاخ است مرمت شد.

نصرتی تصریح کرد:

تخت مرمرین فتحعلی‌شاه به‌صورت 63 پازل به هم وصل می‌شود و دارای تزیینات زیبا و منحصر‌ به‌ فردی است که نیازمند تمیز کردن و مرمت بود. نخستین شاهی که بر روی این تخت، شاهی خود را اعلام کرد فتحعلی‌شاه و آخرین شاه رضاشاه‌ بود.

وی میزان اعتبار برای مرمت این بخش از کاخ را 135میلیون تومان اعلام کرد و گفت:

تا به‌ امروز بازدید از تخت مرمر و برلیان رایگان بود، اما پس از مرمت ما مبلغ 2 هزار تومان ورودی را برای بازدید‌کنندگان پیشنهاد دادیم که در صورت تایید اداره‌کل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌ تاریخی از بازدیدکنندگان اخذ و صرف نگهداری و تمیز کردن این بخش می‌شود.

بد نیست بدانید که در سال 1178 خورشیدی فتحعلی شاه به سبب محفوظ نبودن ایوان تخت مرمر و دشواری جابجایی تخت طاووس، دستور ساخت تختی را داد که همیشه در وسط ایوان قرار داشته باشد. این تخت به تخت مرمر یا تخت سلیمانی مشهور شد. طراحی تخت کار میرزا بابای شیرازی نقاش باشی بود و سرپرستی حجاری آن را استاد محمد ابراهیم اصفهانی، حجارباشی دربار بر عهده داشت.

تخت مرمر سکوی بلند دیواره داری است که روی دوش سه دیو و شش فرشته و درست در وسط ایوان قرار دارد. این تخت یازده ستون مارپیچی دارد که بعضی از آنها در زیر تخت و بقیه در کناره‌های تخت و هر کدام در پشت شیری قرار گرفته‌اند. در سطح عمودی پله‌ها و بر روی طارَمی های (دست اندازهای دور تا دور تخت) تخت مرمر اشکال و اشعاری از فتحعلی خان صبا حک و زراندود شده‌ است. نام سازنده اصلی تخت، محمدابراهیم، نیز بر روی مجسمه‌ها به چشم می خورد. بر روی سطح عمودی کنار دو پله جلوی تخت، نقش دو اژدها و در دوسوی پله اول دو مجسمه شیر حجاری شده‌ است.

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

4 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
ترانه معنوى

از نزدیک این تخت رو دیدم و واقعا ا ارزش و خاص هست .

14 فروردین 1399

حاج على

البته الان هم آقایان از این بهتر و گران قسمت تر هاش رو دارند .

05 فروردین 1399

tahereh

نوشته خیلی خوب و مفیدی بود . ممنون بابت اطلاعات . خسته هم نباشید .

22 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET