کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
مهرنوش حیدری

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

31 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

سقوط آب از ارتفاعات یکی از زیبا ترین مناظر بر روی کره ی زمین است و وقتی این تصویر با صدای ریزش آب همراه شود یکی از تماشایی ترین صحنه ها ی روزگار را خلق می کند.  آبشارها همیشه و در هر زمانی یکی از جاذبه هایی هستند که تمامی طبیعت گردان و دوست داران طبیعت را مجذوب و حیران خود می کنندو باعث می شوند تا کوله بار ببندیم و راهی سفر شویم.

کشور عزیزمان ایران هم از این شاهکار طبیعت بی نصیب نیست و تعداد زیادی آبشار کوچک و بزرگ را با ویژگی های متفاوت در گوشه گوشه ی خود جای داده است. در هرجای این سرزمین پهناور، می توان دل به طبیعت سپرد و در میان آن آبشاری را به تماشا نشست. 

تا به حال بار ها با هم همسفر شده ایم و آبشار های زیادی را به شما معرفی نموده ایم که در ادامه می توانید با تعدادی از آنها آشنا شوید:

هفت آبشار سوادکوه | موهبتی در دل جنگل های مازندران

آبشار کمردوغ کهگیلویه و بویر احمد | هفتمین آبشار بلند ایران

آبشار آب پری رویان | تماشای خروش آب در طبیعت مازندران

هر یک از این آبشارها شکلی خاص دارند و بعضی از آنها به سبب وجود یک ویژگی، متمایز از دیگران جلوه می کنند. حال زمان آن است که بار دیگر راهی جاده شوید و این بار همراه با کارناوال  به استان فارس، بیایید. در طبیعت این استان یکی از شگفت انگیز ترین آبشارها انتظارتان را می کشد که شاید کمتر اسمش را شنیده باشید.

با ما همسفر شوید تا به دیدار آبشار فدامی برویم.

Photo by : Unknown

چرا آبشار فدامی؟


- آبشار فدامی، آبشاری شگفت انگیز است که 4 نوع آب شور، شیرین، سرد و گرم در آن جریان دارد.
-  آب شیرین آبشار در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است ولی آب شور حالتی دقیقا برعکس آب شیرین دارد.

Photo by : Amin Abedini

آبشار فدامی | شاهکار خلقت در طبیعت

کمی آن طرف تر از شهر فدامی استان فارس و درارتفاع حدود 800 متری از سطح دریا، جلوه ای زیبا از طبیعت وجود دارد که با نام آبشار فدامی شناخته می شود. شاید در نگاه اول همه چیز عادی به نظر برسد و شما فدامی را همچون دیگر آبشارها بپندارید. اما  این آبشار مجموعه ای از چهار آب شور، شیرین، سرد و گرم را در خود جای داده که سبب تمایز فدامی از دیگر آبشارها می شود.

آبشار فدامی را می توان یکی از شاهکارهای خلقت دانست؛ شاهکاری که آب شیرینش در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و  برعکس، آب شور آن در تابستان گرم و در زمستان خنک می شود و همین ویژگی ها سبب شده تا گردشگران و مسافران بسیاری همه ساله از این جاذبه ی طبیعی استان فارس دیدن کنند.

در رابطه با میزان آب آبشار فدامی نیز باید بدانید که دبی آب آبشار در هر ثانیه حدود یک متر مکعب می باشد.

Photo by : Ali Mirzaee

تفریحات در آبشار فدامی

در سفر خود به آبشار فدامی فعالیت های زیر را می توانید انجام دهید:

1- پیک نیک و آب بازی

وقت گذرانی در کنار جریان و گوش جان فرا دادن به صدای خروش آب بسیار لذت بخش و انرژی دهنده است. حتی می توان با پهن کردن بساط پیک نیک، از این لحظات متفاوت خاطراتی به یادماندنی ساخت و از بودن در کنار دوستان یا خانواده لذت برد.
اگر در یکی از روزهای گرم و آفتابی تابستان به آبشار فدامی رفتید به یاد دوران کودکی، زمانی را برای آب بازی اختصاص دهید و تن به آب خنک این آبشار بسپارید.
Photo by : Unknown

2- عکاسی و گشت و گذار در اطراف آبشار

در اطراف آبشار به گشت و گذار بپردازید تا زیبایی های دیگری را نیز کشف نمایید. تعداد زیادی غار با عمق های مختلف و اشکال و قندیل های زیبا در این منطقه وجود دارد و گسل ها،‌ طاق دیس ها، ناودیس ها، کانی ها و بلورهای مختلف سنگی و رسوبی و نمکی نیز در اثر فعالیت های ژئوفیزیکی و زمین شناسی به وجود آمده اند که هر یک از آنها می توانند سوژه ای برای عکاسی نیز باشند و به تصاویری دیدنی تبدیل شوند.

Photo by : Unknown

نگاهی نزدیک تر به آبشار فدامی

همانگونه که اشاره کردیم، این آبشار مجموعه ای از آبشارهای آب شیرین و شور است که هر یک ویژگی خاصی دارند:

*آبشار شیرین

آب شیرین فدامی از چشمه ای در یک کیلومتری آبشار سرچشمه می گیرد و پس از سقوط از ارتفاعی درحدود  ۱۲ تا ۲۰ متر از سطح زمین، به رودخانه ای دائمی می ریزد. این آب شیرین یکی از منابع تامین کننده ی آب شرب شهر فدامی و روستاهای اطراف از جمله روستای مرز به شمار می رود.

*آبشار شور

 آبشار شور فدامی در بالای آبشار شیرین واقع شده و آب آن از سر چشمه ای در فاصله ی 500 متری تامین می شود. ارتفاع آبشار حدود10 تا 15 متر می باشد و وجود نخل‌های خودرو در کنار آن، زیبایی خاصی را به وجود آورده است.

Photo by : Unknown

آغاز و سرانجام آب

آب این آبشار از چشمه های بستان و مُرز کوه رستاق سرچشمه می گیرد و پس از جریان یافتن بر روی زمین از پرتگاهی به زمین می ریزد و آبشاری زیبا را شکل می دهد. این آب پس از سقوطی شکوهمند، به حوضچه ای به عمق 20 متر می ریزد و در ادامه تشکیل یک رودخانه دائمی را می دهد.

ترکیب شدن آب شور و شیرین باعث می شود که از شوری آب به میزان قابل توجهی کاسته شود و بتوان در کشاورزی از آن استفاده نمود.

رودخانه ی ایجاد شده از آبشار ها

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر

این آبشار زیبا را می توان در تمامی روزهای سال زیبایی های خود را به رخ می کشد و میزبان گردشگران و مسافران است اما تفاوت هایی در هر یک از فصل های سال وجود دارد:

بهار و تابستان: با گرم شدن هوا، آب شیرین آبشار خنک و گوارا می شود و آب شور دمای گرم تری پیدا می کند.

پاییز و زمستان: سرد شدن هوا باعث می شود تا آب شور خنک شود و آب شیرین آن گرم و گرم تر گردد.

Photo by : Unknown

کجا بمونیم؟

برای اقامت می توانید از اقامتگاه های محلی، خانه های محلی و هتل های شهرهای اطراف استفاده کنید. کمپینگ در طبیعت هم از دیگر گزینه های شماست که برای آشنایی با آن می توانید مطالب زیر را مطالعه نمایید:
Photo by : Unknown

ملزومات سفر

از آنجا که برای رسیدن به این آبشارهانیاز به پیاده روی دارید، کفش مناسب پیاده روی به همراه داشته باشید.
البته غذای کافی، آب آشامیدنی، جعبه ی کمک های اولیه ودر صورت امکان مسیریاب فراموش نشود. اگر قصد آب بازی دارید یک دست لباس اضافه نیز به همراه بیاورید.
Photo by : Unknown

راه دسترسی

آدرس
۱۳۰ کیلومتری جنوب شرق داراب، مسیر داراب به حاجی آباد، منطقه فورگ، روستای فدامی
راه دسترسی
برای رسیدن به این آبشار خودتان را به داراب برسانید و وارد جاده بندرعباس شوید. در میان راه روستایی به نام فدامی وجود دارد. در ابتدای این روستا تابلویی قرار دارد که با توجه به آن فاصله تا آبشار فدامی 8 کیلومتر است اما این تابلو خیلی قابل اعتماد نیست و باید مسافت بیشتری را برای رسیدن به این جلوه ی طبیعت بپیمایید.

فاصله از مرکز استان و شهر های اطراف

شیراز: 380 کیلومتر

دارب: 130 کیلومتر

آبشار فدامی بر روی نقشه
با مختصات جغرافیایی E550308 N281552

دیدنی های اطراف

در سفر به استان فارس، می توانید از دیگر جلوه های طبیعت نیز استفاده کنید که فهرستی از آنها را برای شما تهیه کرده ایم:

جاذبه های طبیعی استان فارس | گشت و گذار در طبیعت 

 همچنین در سفر به مرکز این استان می توانید از تماشای جاذبه های متفاوت نیز بهره مند شوید:

جاذبه های گردشگری شیراز | باغ های تاریخی شهر

جاذبه های گردشگری شیراز | آرامگاه های مشاهیر

موزه های شیراز | نمایش تاریخ در مهد شعر و هنر

جاذبه های گردشگری شیراز | اماکن تاریخی و مذهبی شهر

جاذبه های گردشگری شیراز | اماکن و بناهای تاریخی شهر

 

آبشار مارگون

Photo by : Farzad Afzali

تنگ براق

Photo by : Unknown

دغدغه های کارناوال

با توجه به این که این آبشار در فهرست ملی به ثبت رسیده اما نبودن راه دسترسی آسان، امکانات رفاهی و سرویس بهداشتی و یا حتی پارکینک باعث شده آن گونه که باید از این آبشار استقبال نشود و کم کم به فراموشی سپرده شود. وجود امکانات در کنار این آبشار می تواند آن را به یکی از مقاصد محبوب برای طبیعت گردان و سایر علاقه مندان به سفر تبدیل کند.

توصیه های کارناوالی 

کره ی زمین و طبیعت آن میراث گران بهایی برای آیندگان است پس از آن به خوبی نگهداری کنیم  زباله هایمان را در آن به جای نگذاریم.
اگر برای رسیدن با آبشار و پیدا کردن مسیر به مشکلی برخوردید، می توانید از مردم محلی کمک بگیرید.

Photo by : Unknown

سخن آخر

آیا تا به حال به این آبشار زیبا سفر کرده اید؟
آبشار های زیبای دیگری در ایران عزیزمان می شناسید؟
نظرات و تجربیات خود را با کارناوال در میان بگذارید.

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
میرزایی

آبشار به اسم فدامی نامیده می شود. که از چشمه ای معروف به چشمه آبگرم از کوههای جنوبی رستاق و کوههای آبگرم جاری می شود. اصلا چشمه و کوهی به نام بستان یا مرز وجود ندارد. مرز و بستان تنها دو روستا قبل از فدامی می باشند.

در زلزله ی سال 1369 از چشمه ی آبگرم مقدار زیادی آب گوگردی( آب معدنی) بیرون می آمد . به طوریکه چند روز اول کاملا رنگ آب قرمز رنگ بود

29 دی 1397

پیام

ئاقعا حسرت میخورید اگه بگم آبشار چهارمی که 45 دقیق پیاده روی داره از سه آبشار اول بسیار زیباتره . آبشاری که از لای نخلهای روی دامنه تپه سرازیر میشه

18 دی 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.