کارناوال - راهنمای سفر

تنگه هایقر فیروزآباد

فارس، 35 کیلومتری جنوب غرب فیروزآباد، جاده قیر-فیروزآباد، تنگه هایقر

4.1

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 13 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

5 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره تنگه هایقر فیروزآباد

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

01 مرداد 1399

به روز رسانی

09 مرداد 1400

معرفی /

تنگه هایقر فیروزآباد | گرند کنیون ایران

در این مطلب به معرفی تنگه هایقر، یکی از جاذبه‌های طبیعی استان فارس که در شهرستان فیروزآباد و دل کوه‌های زاگرس قرار دارد، می‌پردازیم. با هم عکس های تنگه هایقر را می‌بینیم، نگاهی به زیبایی‌ها و ویژگی‌های این جاذبه داریم و راه دسترسی به تنگه هایقر را به شما می‌گوییم. با ما همراه باشید.

چرا تنگه هایقر ؟


 • به گرندکنیون ایران شهرت دارد و مشابه یک جاذبه معروف و طبیعی در آمریکاست.
 • از جاذبه های دیدنی استان فارس محسوب می‌شود.
 • اگر حرفه‌ای هم نباشید و کار با تجهیزات تنگه‌نوردی را ندانید، باز هم می‌توانید به تماشای چشم‌اندازی که تاقدیس‌های خشک زاگرس در کنار آب روان رودخانه پدید آورده‌اند بنشینید.
 • آبی که در این مکان جاری است به همراه صدای پرندگان لحظاتی پر از آرامش و به یادماندنی را برای‌تان می‌سازد.
 • انواع گوناگونی از پوشش گیاهی را به نمایش گذاشته است.
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با تنگه هایقر فیروزآباد | گرند کنیون ایران

در 35 کیلومتری جنوب فیروزآباد، جاذبه‌ای شگفت‌انگیز به نام تنگه هایقر قرار دارد؛ تنگه‌ای در دل سنگ و صخره‌‎های پر ابهت رشته‌کوه‌های زاگرس که همچون سرسرایی طبیعی بین دو سوی کوه فاصله انداخته است و رودخانه قره آقاج، از میانش می‌گذرد. ارتفاع دیواره‌های این تنگه گاه به حدود 450 متر می‌رسد و همین بر ابهت و عظمت آن می‌افزاید. طول این دره شگرف، در منابع مختلف بین 8 تا 14 کیلومتر تخمین زده شده، که با استناد به موثق‌ترین این منابع طول تنگه هایقر نزدیک به 13 کیلومتر است. 

تنگه هایقر هم‌اکنون با نام گرندکنیون ایران هم شناخته می‌شود؛ گرند کنیون یک ژرف‌دره در ایالت آریزونای آمریکاست که یکی از زیباترین دره‌های جهان به شمار می‌رود و به عنوان یکی از قطب‌های طبیعت‌گردی دنیا شناخته می‌شود. هایقر نمونه مشابه همین شاهکار طبیعی‌ست که در ایران قرار دارد و در سال‌های اخیر مورد توجه طبیعت‌دوستان قرار گرفته است. 

به دلیل اهمیت زمین‌شناسی این دست جاذبه‌ها می‌توان آن‌ها را از مقاصد ژئوتوریسم نیز به حساب آورد و آن‌ها را مقصدی مناسب برای علاقه‌مندان این رشته دانست. این تنگه در کنار برخورداری از ارزش بالای طبیعی، به محلی برای تفریحات آبی در روزهای گرم سال برای اهالی استان فارس و دیگر گردشگران بدل شده است؛ اما این مکان، اهمیت تاریخی نیز دارد. هایقر پیش از آنکه یک تنگه یا تفرجگاه باشد، میدان جنگ بوده است؛ میدانی برای دلیران قشقایی که متجاوزان انگلیسی را به خاک و خون کشیدند. 

نکته مهم: آنکه بازدید و لمس همه زیبایی‌های این تنگه نیازمند امکانات و مهارت‌های بسیاری است؛ رسیدن به درون تنگه حدودا 2 ساعت پیاده‌روی نیاز دارد؛ که بدون تجهیزات لازم و راهنما سخت و چالش‌برانگیز است.

هایقر چگونه به وجود آمد؟

علت پدید آمدن تنگه هایقر در ابتدا فعل‌وانفعالات جغرافیایی بود و سپس جاری شدن آب رودخانه آن را تشدید کرد تا پدیده‌ای طبیعی شکل بگیرد که امروز به سبب عظمت و شگفتی‌اش با گرندکنیون آمریکا قیاس می‌شود. 

گرندکنیون
Photo by : Unknown
تنگه هایقر
Photo by : Unknown

راهنمای بازدید از تنگه هایقر

اگر هیچ چیز از تنگه‌نوردی نمی‌دانید

پیمایش هایقر فقط به حرفه‌ای‌ها توصیه می‌شود. اما اگر چیزی از تنگه‌نوردی نمی‌دانید و تجهیزات هم ندارید، باز هم می‌توانید از زیبایی‌های تنگه هایقر لذت ببرید. کافی است در کنار جاده توقف کنید و تنگه را از بالا به تماشا بنشینید. بدون هیچ خطری از زیبایی‌ها لذت ببرید و ابهت هایقر را درک کنید.

اگر حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای هستید

اگر مهارت کافی و لوازم ضروری داشته باشید می‌توانید با همراهی یک راهنما به دل هایقر بزنید. در مسیر پیمایش درختان بادام کوهی و گل‌های خرزه را می‌بینید و از دیدن دیواره‌های بلند شگفت‌زده می‌شوید. صخره‌ها و دیواره‌های تنگه هایقر و آب زلال رودخانه قره آقاج زمینه ساز تفریحاتی متنوع برای شما هستند اما پیش از هر چیز باید از خطرات دره آگاه باشید. در اینجا امکان گم شدن، سقوط و آسیب‌های جدی وجود دارد و عقرب‌ها، مارها و رتیل‌ها ممکن است در لابه‌لای صخره‌ها پنهان شده باشند. 

کوهنوردی و صخره‌نوردی لذت بخشی در پیش دارید چرا که برای رسیدن به هایقر باید از دیواره‌های زاگرس عبور کنید که با داشتن راهنما و تجهیزات می‌تواند تا 2 ساعت به طول بینجامد.

از آرامش دره غرق در لذت شوید و در کنار گذر از میان این پدیده حیرت‌انگیز جغرافیایی، شنیدن صدای چلچله‌ها و تماشای گیاهانی که از لابه‌لای سنگ‌های سخت بیرون آمده‌اند، را از دست ندهید.

با آب‌بازی حسابی خنک شوید. در پیمایش تنگه و عبور از میان آب خنک رودخانه می‌توانید دست به شیطت بزنید و با آب‌بازی لحظاتی شاد را تجربه کنید.

می‌توانید از تفریحات آبی لذت ببرید به شرط آنکه با تجهیزات لازم و کافی، به همراه راهنمایان و متخصصان ورزش‌های آبی مانند قایق‌سواری وارد هایقر شوید. به یاد داشته باشید که برای سفر به هایقر و انجام بازی‌ها و تفریحات آبی حتما با تجهیزات و راهنما و در قالب یک گروه سفر کنید.

ورزش‌های هیجانی و حرفه‌ای را امتحان کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به هایلاین و اسلک‌لاین اشاره کرد.

امکانات تنگه هایقر

هایقر، جاذبه‌ای بکر و فاقد هرگونه امکانات است. پس تمام وسایل مورد نیازتان را از قبل آماده کنید.

اقامت در تنگه هایقر

 • کمپینگ در مکان‌های مناسب
 • چادرهای عشایر در اطراف تنگه
 • اقامت در روستاهای اطراف و خانه محلی‌ها در فاصله حدود 20 کیلومتری
 • اقامت در هتل در شهر فیروزآباد در فاصله حدود 35 کیلومتری
ورودی هایقر

بهترین فصل سفر به تنگه هایقر

هایقر یک منطقه طبیعی است و قطعا در هر فصلی می‌توانید به آن سر بزنید؛ اما در اواخر زمستان و اوایل فصل بهار می‌توانید زیباترین مناظر این تنگه را ببینید.

بهار: بهترین فصل سفر به هایقر بهار است چرا که از نظر زیبایی پوشش گیاهی به بهترین شکل خود می‌رسد و حضور چلچله‌ها و پرندگان بر جذابیتش می‌افزاید.

تابستان: با وجود آزاردهنده بودن گرما در این فصل، تابستان زمان خوبی برای تفریحات آبی در هایقر است.

پاییز: زیبایی طبیعی ناحیه کمتر از بهار و تابستان است؛ اما منطقه آب‌وهوای مطبوعی دارد.

زمستان: سرمای آب برای‌تان آزار‌دهنده خواهد بود و بهتر است بازدید خود را به اواخر این فصل موکول کنید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
لوازم ضروری بازدید یک روزه
آب آشامیدنی
تلفن همراه
دارو های عمومی
دفترچه بیمه
عصا
لباس اضافه
وعده های غذایی
پاور بانک
پول نقد
کارت شناسایی
کفش کوهنوردی
کیسه زباله
باتوم
کمک های اولیه
هدلامپ
کرم ضد آفتاب
بارانی و لباس ضدآب
نقشه یا GPS
کوله پشتی یکروزه
یک وعده غذای سبک قابل حمل
قمقمه آب
میان وعده
داروهای شخصی
کلاه آفتابگیر
عینک آفتابی
لباس مناسب فصل
لوازم کمپ و سفر دو روزه
دوربین
عینک آفتابی
میان وعده
چراغ قوه
کلاه آفتابگیر
کفش اضافه
کیسه زباله
کمک های اولیه
وعده های غذایی
لباس مناسب فصل
لباس اضافه
قمقمه آب
پتو و لوازم خواب
پتوی مسافرتی
کفش کوهنوردی
کوله چند روزه
کرم ضد آفتاب
پاور بانک
لیوان
فلاسک چای
قاشق
بشقاب
تلفن همراه
دارو های عمومی
داروهای شخصی
دفترچه بیمه
زیرانداز
وسایل نظافت شخصی
چادر مسافرتی
کیسه خواب
کارت شناسایی
کبریت یا فندک

راه دسترسی به تنگه هایقر

برای رسیدن به تنگه هایقر وارد جاده قیر - فیروزآباد شوید. در 25 کیلومتری فیروزآباد مسیر فرعی قیر - هنگام - فیروزآباد را در پیش بگیرید. بعد از دیدن تابلوی "تاسیسات سد هایقر" به تنگه زیبای هایقر می‌رسید. از کنار سد پایین بروید تا بتوانید وارد تنگه شوید.

شهر باستانی اردشیر خوره
قلعه دختر فیروزآباد فارس
کاخ اردشیر

ویدیویی دیدنی از تنگه هایقر فیروزآباد

تاریخچه تنگه هایقر | کارزار قشقایی‌ ها و انگلیسی‌ ها

در زمان جنگ جهانی اول، سربازان دلیر قشقایی، برای مقابله با انگلیسی‌ها، به کمک مردم تنگستان شتافتند و همین امر سبب دشمنی انگلیس‌ها با مردم ایل قشقایی و بعدها، شکل گرفتن پلیس جنوب توسط آنان شد. از آن پس تنگ هایقر میزبان درگیری‌های شیرمردان اصیل ایرانی به رهبری ناصرخان قشقایی و سربازان انگلیسی بود و حوادث زیادی را به خود دید.

دلیل نامگذاری تنگه هایقر

نبردها بهانه‌ای برای نامگذاری این تنگه شدند. در این کشمکش‌ها، هرگاه یکی از جنگجویان قشقایی موفق به از پای در آوردن یک سرباز انگلیسی می‌شد، فریاد «هایقر» سر می‌داد تا هم‌رزمانش از این واقعه آگاه شوند و امیدی مضاعف بر دل‌های‌شان بتابد. باید بگوییم که هایقر در لغت معنای مُردن یک فرد را می‌رساند. 

البته بنا به روایاتی، نام اصلی دره هایقر، گلین اوچان به معنای پرواز عروس بوده است. نقل است که در گذشته، در روز عروسی دو جوان از ایل قشقایی، هنگامی که عروس و داماد به همراهی اقوام، سوار بر اسب از بالای دره عبور می‌کردند، پای اسب عروس لیز می‌خورد و این حادثه سقوطی مرگبار را، برای عروس نگون‌بخت رقم می‌زند.

گیاهان و حیوانات مهم تنگه هایقر

به طور کلی شهرستان فیروزآباد یکی از 8 منطقه پر گیاه جهان، از جهت داشتن گیاهان دارویی و خوراکی به شمار می‌رود. یکی از گیاهان فوق‌العاده ناحیه تنگه هایقر، بادام وحشی است که عشایر و روستائیان از شاخه تلخ آن، جارو می‌سازند و زمانی که از این جارو استفاده می‌کنند، تلخی شاخه بادام سبب فراری شدن حشرات از محل زندگی‌شان می‌شود.

از هر گوشه هایقر صدای چلچله‌ها به گوش می‌رسد که یکی از انواع پرستوها هستند و در بالای دیواره‌های تنگه و در مرتفع‌ترین نقاط آن لانه‌های‌شان را می‌سازند. خدنگ‌های کوچک هم از مهمانان همیشگی تنگه هایقر به شمار می‌روند؛ حیواناتی کوچک و گوشت‌خوار که مقاوم بودن سیستم عصبی‌شان نسبت به زهر مار از ویژگی‌های مهم‌ آن‌ها محسوب می‌شود. خدنگ‌های هایقر با طول 20 تا 40 سانت در گروه‌های چندتایی (معمولا دو یا سه تایی) در سراسر دره پراکنده شده‌اند.

Photo by : Unknown

دغدغه کارناوال

شگفتی‌های زیست محیطی هایقر بسیار زیادند اما متاسفانه این جاذبه مغفول و مهجور باقی مانده است. مدتی ست که گروه‌های مختلفی از محققان پس از تحقیقات و بررسی‌های زمین‌شناسی در هایقر خواستار ثبت این ناحیه به عنوان یکی از ژئوپارک های ایران در یونسکو شده‌اند. اما عملیات ساخت سدی که در ابتدای تنگه هایقر قرار دارد، ویژگی‌های زیست محیطی هایقر را دچار دگرگونی کرده است. گویا به دلیل منافع اقتصادی، از عوارض هولناکی که این پروژه بر محیط زیست منطقه خواهد گذاشت، چشم‌پوشی شده است. با ساخت این سد، قسمتی از پوشش گیاهی نایاب، زیستگاه برخی گونه‌های جانوری و بسیاری از زمین‌های حاصلخیز کشاورزی این منطقه به زیر آب خواهند رفت.

سخن آخر

با یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی بکر و فوق‌العاده ایران در استان فارس آشنا شدیم. 

شما کدام مناطق طبیعی این استان را دیده‌اید؟

آیا تا به حال به تنگه هایقر سفر کرده‌اید؟

خاطرات‌تان از سفر به این تنگه حیرت‌انگیز را با ما در میان بگذارید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط کارناوال

سطح امنیت(خوب) 4
حال و هوای خوش(عالی) 5
بکر و دست نخورده بودن(عالی) 4.5

نقاط قوت

 • یکی از زیباترین تنگه‌های کشور
 • پوشش گیاهی جالب توجه
 • تجربه‌ای متفاوت از تنگه‌نوردی و صخره‌نوردی و فعالیت‌های هیجان‌انگیز
 • از جاذبه‌های دیدنی استان فارس
 • مشابه جاذبه گرندگیون آمریکا
 • از مقاصد ژئوتوریسم به دلیل ویژگی زمین‌شناسی

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 13 رای

4.1

دوستان

4

خانواده

3

انفرادی

1

زوج

1

آیا بازدید از تنگه هایقر فیروزآباد را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح امنیت(عالی) 4.5
حال و هوای خوش(عالی) 4.7
رفتار بومیان منطقه(عالی) 4.8
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 4

تنگه هایقر فیروزآباد را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
حدیث افسری

اطلاعات سایت واقعا کامله ولی کاش جاهای بیشتری رو معرفی می کردین خیییلی مکان های دیدنی هنوز وجود داره

انتشار: 27 مرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

4.6

بعنوان یک نفر که سالهاست با این مکان زیبا آشنا هستم بایستی عرض کنم که آمریکایی ها از گرندکانیون درآمدزایی می کنند اما ما به لطف مافیای سدسازی و شرکت های وابسته اش تمام زیبایی این دره زیبا را با احداث سد بتنی عظیم و بی خیر و خاصیت هایقر از بین بردیم

سفر با همسر, دوستان, خانواده
تجربه سفر undefined به تنگه هایقر فیروزآباد

خدا لعنتشون کنه

انتشار: 25 فروردین 1403

برای کلیپ فرمالیته

انتشار: 06 خرداد 1401

انتشار: 01 مرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
علیرضا مرادی قره قانی

درود و سپاس از کارناوال

انتشار: 17 اردیبهشت 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

پرسش:

برای رفتن به تنگه هایقر لزوما با راهنما امکان پذیره؟؟؟ چطور میتونم راهنما خبره و مجوز دار پیدا کنم برای رفتن به اینجا؟

در پاسخ به undefined:

من خونم همونجاست . بدون راهنما هم میتونی بری

انتشار: 30 آذر 1401

در پاسخ به undefined:

درود.باشماره۰۹۱۷۱۱۲۶۱۱۱تماس بگیرید

انتشار: 25 دی 1400

فهیمه دزفولی
در پاسخ به undefined:

دوست گرامی
برای سفر به هایقر حتما نیاز به تجهیزات مهارت و همراهی راهنما دارید زیرا پیمایش این تنگه با توجه به سختی مسیر، خطر گزش حشرات و وجود رودخانه دشوارتر از طبیعتگردی های معمول است. 
بزودی در کارناوال سرویس ارتبط با راهنمایان بومی ایجاد میشود تا بتوانید راهنمای مورد نظرتان را برای بازدید از جاذبه ها به آسانی پیدا کنید.

انتشار: 01 اردیبهشت 1399

در پاسخ به فهیمه دزفولی:

لطف میکنید بفرمایید چطور میتونیم یک راهنمای آشنا به منطقه و مورد اعتماد پیدا کنیم؟ تشکر

انتشار: 13 اردیبهشت 1399

مهدیه اکبری پارسا
در پاسخ به undefined:

سلام دوست عزیز

به زودی سرویس ارتباط با راهنمایان محلی روی کارناوال راه می افته ولی در حال حاضر ما دسترسی به راهنماها نداریم. بهتره از انجمن راهنمایان گردشگری بخواید که کسی رو بهتون معرفی کنن.

موفق باشید

انتشار: 01 خرداد 1399

انتشار: 23 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست