کارناوال - راهنمای سفر

باغ عفیف آباد شیراز

شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد

4.4

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 6 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 08:00 صبح تا 17:00

شماره تماس

هزینه

5000 تومان

همه چیز درباره باغ عفیف آباد شیراز

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

17 مهر 1397

به روز رسانی

20 آبان 1398

معرفی /

باغ عفیف آباد شیراز | از زیباترین باغ های ایرانی

جاذبه های تاریخی زیادی در گوشه و کنار ایران عزیزمان به چشم می خورند که هر یک نشانی از تاریخ و فرهنگ غنی این سرزمین کهن دارند و علاقه مندان را از راه های دور و نزدیک به سوی خود می کشانند. تمرکز این جاذبه ها در برخی شهرها بیشتر است و جلوه ه ای خاص به آنها بخشیده اند. شیراز یکی از همین شهرهاست؛ دیاری خوش آب و رنگ که با آمدن نامش عطر بهارنارج معروفش به مشام می رسد و حال و هوای متفاوتش شوق را در جان و تن جاری می سازد. در قدم به قدم این شهر می توان ردپایی از تاریخ یافت و سازه ای تماشایی را دید. باغ های زیبای شیراز از جمله دیدنی های پرطرفدار آن هستند؛ مکان هایی که حال و هوایی خوش را برای مهمانان شان به ارمغان می آورند و آنها را برای لحظاتی از دغدغه ها و روزمرگی ها دور می سازند. حتا اگر دوستدار تاریخ هم نباشید نمی توانید دست رد به این جاذبه ها بزنید. آنچه که پیش روی تان قرار می گیرد گوشه ای از هنر باغ سازی ایرانی است که دهان هر کس را به تحسین می گشاید.

از میان چندین باغ رنگارنگ شیراز، این بار نوبت عفیف آباد است که درش را به روی مان بگشاید و پذیرای ذهن کنجکاومان باشد. کارناوال شما را به شیراز می برد و به کشتی در این باغ زیبا دعوت تان می کند.

با ما همراه باشید...

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به شیراز

Photo by : Amin Abedini
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا باغ عفیف آباد؟


  • نمونه کاملی از هنر گُل کاری ایرانی به شمار می رود.
  • در این مجموعه یک بنای شاهانه، یک موزه و باغی جذاب انتظارتان را می کشد.
  • عفیف آباد را می توان در زمره زیباترین و کهن ترین باغ های شیراز قرار داد.
  •   ویژگی معماری دوران هخامنشی، ساسانی و قاجاریه را در خود دارد.

مناسب برای


عموم مردم که علاقه به آشنایی با بناهای تاریخی و ابزارآلات جنگی دارند.

فعالان، دانشجویان، پژوهشگران و علاقه مندان به رشته های گردشگری، معماری، مرمت، تاریخ و عکاسی

نامناسب برای


معلولان تنها به محوطه باغ مجموعه دسترسی راحت دارند.

سالمندان و ناتوانان جسمی ممکن است در بالا رفتن از پله های بناها دچار مشکل شوند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با باغ عفیف آباد | نمونه عالی گل آرایی ایرانی

اگر راه تان به سمت خیابان عفیف آباد شیراز کج شود، در میان همهمه آن، دری را می بینید که بر سردرش نام باغ عفیف آباد نقش بسته است. اینجا همان جایی است که حال و هوای شما را تازه می کند و سفری متفاوت در تاریخ را برای تان رقم می زند؛ باغی قاجاری و متعلق به دوران ناصرالدین شاه که ساختمانی مجلل و دو طبقه در میان خود دارد و با همت ارتش، موزه نظامی نیز در آن برپا شده است. همچنین در این گشت و گذار یکی از باغ های کهن و زیبای شیراز را می بینید که آن را میزبان نمونه ای عالی از گُل کاری ایرانی می دانند و ظرافت نقش و نگارهایش را در کمتر جایی می توان دید. وسعتش  به حدود ۱۲۷۰۰۰ متر مربع می رسد و می توانید لحظاتی به یادماندنی را در قهوه خانه اش بگذرانید و یا قدمی در کنار درختان تنومندش بزنید. زیبایی ها و ارزش بالای این باغ باعث شد تا در تاریخ 10 خرداد 1351 نامش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسد و بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

Photo by : Mohammad Dolatshah
Jamal Radfar 
Amin Aleshmas 

حال خوب باغ عفیف آباد

وقتی از باغ عفیف آباد سخن می گوییم، در واقع فقط از یک جاذبه تاریخی حرف نمی زنیم. در این باغ حال و هوایی جریان دارد که حسابی سرحال تان می آورد و انرژی تازه ای به شما می بخشد. وقتی قدم به درون آن می گذارید، از همهمه شهر فاصله می گیرید و گوش می سپارید به نغمه پرندگان و صدای خوش جریان آب. بر روی سنگفرش ها قدم می زنید و در هر قدم جلوه ای تازه کشف می کنید. درختان سربلند و قدبرافراشته، گل ها و چمن سرسبز، چیزهایی هستند که در قاب چشمان تان جای می گیرند. اگر بهار را برای رفتن به شهر بهارنارنج برگزینید و جلوه بهشتی اردیبهشت را در عفیف آباد به تماشا بنشینید که نور علی نور می شود. 

وقتی به عمارت میان باغ می رسید کمی سر به هوا می شوید؛ کمتر کسی می تواند از خیر تماشای نقاشی های ظریف در سقف این ساختمان بگذرد و آنها را ندیده بگیرد. ستون های برافراشته این سازه، بهانه خوبی برای ثبت عکس های زیبا به شما می دهند. کافیست به سراغ بخش اجاره لباس های سنتی در باغ بروید و تن پوش سنتی شیراز را بر تن کنید؛ حالا همه چیز آماده است تا خاطره بسازید و کلی عکس های قجری و شاهانه ثبت کنید.

در کنار عمارت توپ و تانک ها را می بینید؛ شاید کمی برای تان عجیب باشد اما باید باور کنید که حتا حضور این آلات جنگی نیز چیزی از دلنشینی باغ کم نمی کند. بلکه کنجکاوتان می کند تا در کنار لذت بردن از این همه زیبایی در یک باغ ایرانی، گشتی هم در موزه ارتش بزنید و با اسلحه ها و توپ و چیزهای دیگر آشنا شوید.

از هیچ چیز سرسری گذر نکنید و همه چیز را با دقت بنگرید تا وقتی از در باغ عبور می کنید و دوباره به خیابان باز می گردید تا مدت ها تصاویر شیرینی در ذهن تان داشته باشید.

Photo by : Unknown
Reza Ghaderi | IRNA 
Reza Ghaderi | IRNA 

تاریخچه باغ عفیف آباد

در دوره قاجار و سال 1284 هجری قمری بود که میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم بنایی را در یکی از محله های اعیان نشین شیراز ساخت. علی محمدخان پسر حاج علی اکبر خان قوام بود و به قوام الملک شهرت داشت. خاندان قوام شیرازی از خاندان‌های قدرتمند و با نفوذ شیراز در دوره قاجار بودند و تسلط زیادی بر این منطقه داشتند. میرزا علی محمدخان برای احداث بنای شاهانه اش باغی را در خیابان عفیف آباد کنونی خرید که به دوره صفویان تعلق داشت. یعقوب خان ذوالقدر -حکمران فارس در زمان شاه عباس- قلعه ای محکم از سنگ های گورستان جعفرآباد و مصلی در باغ ساخت و نامش را گلشن نهاد. ساختمان به مرور زمان تخریب شده بود و حال نوبت قوام الملک دوم بود تا به آن سر و سامانی دهد. او به نوسازی باغ و درختانش همت گماشت و عمارتی زیبا و چشم نواز را در میان آن ساخت. قوام الملک دوم برای آبیاری درختان باغ قنات «لیمک» را در همان حوالی خرید و به این ترتیب مجموعه ای کامل را برای خود بنا کرد.

در اواخر دوران قاجار، عفیفه خانم، خواهر زاده بانی باغ، آن را به دست آورد و ساختار آن را متحول ساخت. این تغییرات به حدی بود که کم کم نام باغ به عفیف آباد مشهور شد. در زمان پهلوی، وارثان باغ، این بنای شاهانه را به فرح پهلوی همسر محمدرضا شاه هدیه دادند و در سال ۱۳۴۰ خورشیدی نیز ارتش آن را در مزایده به دست آورد. ارتش، حدود 7 سال از 1342 تا 1349 خورشیدی برای مرمت قسمت های مختلف این باغ زمان گذاشت. آنها از الگوی کاخ ورسای فرانسه برای محوطه سازی باغ استفاده کردند. این مکان در آن زمان تفرجگاهی برای امرای ارتش به شمار می رفت و طبقه دوم آن نیز برای استقرار فرح دیبا و خاندان پهلوی آماده شده بود. پس از انقلاب اسلامی این مجموعه همچنان به ارتش تعلق داشت و همزمان با روز ارتش در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۷۰، به موزه نظامی شماره ۲ کشور تبدیل شد. از آن زمان تاکنون این اثر به عنوان موزه نظامى تحت اختیار سازمان عقیدتى و سیاسى ارتش جمهورى اسلامى ایران قرار دارد و دارای دو بخش اصلی موزه اسلحه و موزه عبرت است.

Photo by : Unknown

معماری مجموعه عفیف آباد

در عفیف آباد شاهد آمیزه‌ای از ویژگی های معماری دوران هخامنشی، ساسانی و قاجار هستید. در ادامه به بخش های مختلف این باغ می رویم و برای تان از ویژگی های آنها می گوییم:

1- ساختار باغ عفیف آباد

دیواری آجری دور تا دور باغ کشیده شده و آن را از مناطق اطراف جدا کرده است. ورودی باغ، یک در چوبی است که در ضلع شمالی آن قرار دارد و در پیشانی سردر، نقش دو شیر به چشم می خورد که گویی در را میان پنجه های خود دارند. از در که بگذرید وارد دالانی می شوید که شما را به فضای اصلی باغ هدایت می کند. در دو سوی این دالان دو اتاقک با سقف چوبی قرار دارد که اتاق نگهبانی هستند. 

حوضی مستطیل شکل و بزرگ فواره دار و درختان اطراف آن اولین چیزی است که در بدو ورود به باغ به چشم تان می آید. این حوض علاوه بر زیبا کردن مجموعه، فضای باغ را در فصول گرم نیز خنک می کند. باغ آرایی و گل آرایی بسیار زیبایی در این باغ به چشم می خورد که نمونه ارزشمندی از گل آرایی ایرانی به شمار می رود. وجه تمایز این باغ از سایر باغ ها حفظ کامل شیوه‌ باغ آرایی سنتی ایرانی در آن است و اثری از باغ آرایی نوین در آن به چشم نمی خورد. گذرگاه اصلی باغ از جلوی حوض مستطیلی شروع می شود و در امتداد آن، ساختمانی چشم نواز خودنمایی می کند. ابعاد باغ حدود 500 در 250 متر است که در تمام گذرگاه های آن، درختان سرو و کاج و چنار، بید، عرعر و... و درختان میوه ای همچون انار و نارنج قد علم کرده اند و در باغچه‏ ها نیز آبنما وجود دارد.

ورودی اصلی باغ در زمان قوام الملک، سردری با ستون های مزین به تزیینات تخت جمشید داشت؛ اما به مرور دستخوش تغییراتی شد. قوام الملک دوم در ورودی این باغ یک مسیر بیضی ایجاد کرده بود که اتومبیل ها در آن تردد می کردند و می توانستند تا جلوی پله ورودی ساختمان بیایند. گذرگاه اصلی باغ در طول بزرگتر آن قرار دارد و برای همین، کارشناسان تغییر ورودی اصلی باغ را به زمان بازسازی آن در زمان قوام الملک نسبت می دهند. آنها بر این باورند که در طرح قرن هشتمی باغ، ورودی شرقی، ورودی اصلی به شمار می آمده است. شاهد دیگر بر این ادعا ساختمان کوشک است که در جهت شمالی-جنوبی کشیده شده و به همین دلیل نمای اصلی آن در ضلع شرقی دیده می شود.

طرح کاشت درختان همیشه سبز سرو و کاج در محور شرقی-غربی، طرح کاشت متداول در گذرگاه اصلی باغ ایرانی است و وجود جریان آب و مکث آن در قسمت های مختلف نیز ساختار باغ ایرانی را تداعی می کند. بر اساس ساختار باغ می توان محور شرقی-غربی را به عنوان محور اصلی آن در نظر گرفت که محورهای فرعی عمود بر آن شکل گرفته اند. عمارت کوشک درست در یک نقطه تلاقی خاص قرار دارد و گویی در میان بهشت واقع شده است.

گذرگاه اصلی، حکم ستون فقرات باغ را دارد؛ عناصر مهم کارکردی در ارتباط با همین محور شکل گرفته و منظر اصلی نیز در آن به وجود آمده است. این محور چشم اندازی بی انتها را به وجود آورده که در باغ های ایرانی به وفور دیده می شود. محور اصلی در شکل دهی هندسه و معنای باغ ایرانی اهمیت زیادی دارد و نقش آن در تعیین چگونگی ساختار باغ و فضای حاصل از آن کاملا بدیهی است. این گذرگاه در باغ های مختلف شکل گوناگونی به خود می گیرد و در باغ عفیف آباد نیز چهره خاص خود را دارد.

انشعاب گذرگاه اصلی به دو خیابان کوچک تر باعث شده تا فضایی در میان آنها شکل بگیرد. محور اصلی در امتداد خود به فضایی باز می رسد که همان چمن مقابل کوشک است. همین مساله تنوع در دید و منظره را پدید می آورد و باغ را از یکنواختی در می آورد. گویی این ساختار می خواهد نظر انسان را به فراسوی فضای محدود و انسان‌ساخت جلب کند و او را به فکر وا دارد. در اینجا چمن، عنصری واسطه میان دو حوض آب می شود و پیش‌فضایی را برای ورود به کوشک برای مهمانان فراهم می سازد. جالب اینجاست که مانند هر باغ ایرانی دیگری، دو فضای مشابه را، جز در مواردی معدود نمی توان در باغ یافت و همین است که میل قدم زدن و کشف جلوه های تازه را در انسان پدید می آورد. در فضاهایی چون گذرگاه اصلی، گذرگاه دور باغ، حیاط کوشک، ورودی باغ و حیاط خلوت و ... تنوع به خوبی دیده می شود و این امر در چشم انداز محور اصلی نیز مشهود است. در اینجا از گذرگاه اصلی عبور می کنید که درختان آن را از دو سو احاطه کرده اند و دیدی محدود را پیش روی تان می گذارند، سپس فضایی وسیع و باز را می بینید و ردیف درختان، چمن، عمارت کوشک و حوض مقابل آن جان تان را تازه می کنند.

Sajad Sharifzadeh 
Photo by : Unknown
Amin Aleshams 

2- عمارت باغ عفیف آباد

این ساختمان 2 طبقه دارد که دارای شباهت هایی به باغ ارم شیراز است و حدود 30 اتاق و تالار را در آن می توان یافت. تمامى اتاق‏ ها سقف و درهاى چوبى دارند که همگی دارای تزییناتی قابل توجه هستند. نمای اصلی عمارت باغ مانند باغ ارم شیراز، به سمت شرق است و حوض بسیار وسیع باغ درست در جلوی آن قرار دارد. دورادور طبقه دوم عمارت، ایوانی با ستون های زیبا دارد و همه اتاق های این طبقه دارای دسترسی به این ایوان وسیع هستند. در اینجا نقشی از تاجگذاری یکی از پادشاهان ساسانی را می بینید که آن را به زیبایی با کاشی پیاده سازی کرده اند. در این نقش موبدى، تاج سلطنتى را به شاه تقدیم می کند.

درِ اصلی ساختمان در سمت شمال آن قرار دارد و مسیر پلکان سنگی از آنجا به سمت تالار کشیده شده است. در سردر عمارت باغ، چهار ستون گچی ساده را می بینید که دو به دو در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و دارای سرستون هایی الهام گرفته از سرستون های تخت جمشید هستند. در اینجا به ایوانی زیبا بر می خورید که سقف چوبی اش هر چشمی را به خود خیره می کند. در این سقف، قطعات چوبى به شکل 4 و 6 گوش به کار رفته و نقاشی رنگ و روغن جلوه ای خاص به آنها بخشیده است. دو بهارخواب (تراس) در دو طرف ساختمان قرار دارد که دارای 8 ستون باشکوه هستند. 

ایوانی بزرگ و زیبا، بخش اصلی نمای شرقی عمارت را تشکیل می دهد که تمام طول بنا را به خود اختصاص داده است و نمای غربی بسیار ساده به نظر می رسد. در جنوب ساختمان نیز ایوانی دیده می شود که از حیث تزیینات به ایوان شمالی شباهت بسیاری دارد. در ایوان جنوبی دو رشته پلكان شرقى-غربى وجود دارد که حياط را به طبقه دوم وصل می كند.

Ali Bahadori 
Ali Bahadori 
Ali Bahadori 
Ali Bahadori 
Ali Bahadori 
Ali Bahadori 

* طبقه اول | موزه نظامی

پس از ورود به ساختمان، قدم به طبقه اول می گذارید که به موزه نظامی تبدیل شده است و یکی از بزرگترین موزه های سلاح در خاورمیانه به شمار می رود. مجموعه‌ای از سلاح های سرد و گرم، خودکار و نیمه خودکار، انواع شمشیر، زره، نیزه، کلاه خود، سپر، انواع تفنگ‌های سرپر، سنگ چخماق، تفنگ‌های شکاری، تپانچه و انواع مسلسل را در این موزه می ببینید. از اشیای قابل توجه این موزه می توان به این موارد اشاره کرد: تفنگ های متعلق به فتحعلی شاه، مظفرالدین شاه، میرزاکوچک خان جنگلی و رزمندگان نهضت جنگل، رضاشاه و پسرش محمدرضا شاه، مسلسل رییس علی دلواری و توپ فتح علی شاه قاجار و ارابه حمل جنازه رضا شاه پهلوی. یک آبنمای زیبا در میان این طبقه قرار دارد و پنجره های شرقی آن، مشبک و رنگین هستند. در فواصل ميان پنجره‏ ها سنگ‏ هایی موسوم به سنگ گندمک به چشم می خورد که با حجاری نقوشى از گل و بته تزیین شده اند. زمینه این سنگ ها به رنگ کرم-گندمی است و به واسطه وجود طرح و رنگی شبیه خوشه های گندم، به آن گندمک می گویند.

Photo by : Fatemeh Mousavi
Reza Ghaderi | IRNA 
Reza Ghaderi | IRNA 
Elahe Pourhossein | Yjc 
Elahe Pourhossein | Yjc 

* طبقه دوم | موزه عبرت

سه پلکان برای رسیدن به طبقه دوم وجود دارد؛ طبقه ای با راهروی بلند که اتاق‌های تو در تو در دو سوی آن شکل گرفته اند. در مرکز این طبقه تالاری بزرگ و مجلل با سقف چوبی به چشم می خورد. با کمی دقت می توان نقش‌های گل و بوته، شکارگاه و بزم و شادی را در این سقف دید و ظرافت هنر ایرانی را تحسین کرد. در شمال و جنوب تالار ساختمان دو بخاری از سنگ مرمر به چشم می خورند که به ظرافت تراشیده شده اند. همه دیوارها مزین به هنر گچبری هستند و به زیبایی مقرنس کاری شده اند. درها و پنجره‌های شیشه ای جلوه ای دیگر به این فضا داده و زیبایی اش را دو چندتن کرده اند. در این طبقه موزه عبرت برپاست و بخش های مختلف آن عبارتند از: اتاق های همایش، نشیمن، رختکن، مطالعه، پذیرایی و قمارخانه. در این بخش وسایل مورد استفاده خاندان پهلوی در زمان اقامت در شیراز را می بینید. فرش های قیمتی کف اتاق ها و پیانوی شخصی فرح پهلوی که در جشن 2500 ساله شاهنشاهی با آن نواخته اند، از اشیای مهم این موزه هستند.

Elahe Pourhossein | Yjc 
Elahe Pourhossein | Yjc 
Elahe Pourhossein | Yjc 

3- حمام باغ عفیف آباد

در بخش غربی ورودی باغ و پشت دیوار اصلی، به حمام باغ می رسیم. ساختمان حمام نشانه های شیوه سنتی حمام های قدیمی ایران را دارد و نمونه ای از حمام‏ های قدیمی شیراز به شمار می رود. دو خزینه آب سرد و گرم در این مکان ساخته شده است که آب گرم آن را از جاسازی دیگ مسی در کف خزینه، فراهم می کرده اند. بر فراز پشت بام حمام، مناره و قبه (گنبد کوچک) دیده می شود و در دیوارهای آن نقش های برحسته ای شامل «فرهاد در کوه بیستون»، «دیدار مردم با خسرو پرویز ساسانی»، «صحنه ورود یوسف به جمع زنان مصری» به چشم می خورد.

4- قهوه خانه باغ عفیف آباد

در کنار این حمام یک قهوه‏ خانه سنتی قرار دارد که به شیوه معماری ایرانی ساخته شده است. این قهوه خانه 6 حجره دارد که بر دیوارهای آنها داستان ‏های شاهنامه فردوسی، به صورت کاشی کاری دیده می شود؛ داستان هایی مثل «داستان ضحاک و کاوه آهنگر»، «داستان زال و سیمرغ»، «نبرد رستم و سهراب»، «نبرد تهمتن و دیو سفید» و «نبرد رستم و اسفندیار». علاوه بر این نقوش، حوض کوچکی نیز در میان فضا خودنمایی می کند.

Photo by : Unknown

امکانات باغ عفیف آباد

در باغ عفیف آباد امکانات خوبی وجود دارد که هم گردشگران و هم عموم مردم از آنها استفاده می کنند. 

سرویس بهداشتی

اجاره لباس های سنتی و عکاسی

قهوه خانه سنتی

کتابفروشی و فروشگاه صنایع دستی

 

تالار عروسی و مهمانسرا

استخر

زمین تنیس

زمین والیبال

نکته: توجه داشته باشید که امکانات ورزشی و تالار عروسی و مهمانسرا در اختیار ارتش قرار دارند. استفاده از آنها نیازمند رزرو قبلی است و با ورودی موزه ارتباطی ندارد.

Ali Bahadori 
Masoud Kameli 
Amir Hossein Mahmoudian 

راه دسترسی

آدرس: استان فارس، شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد

برای دسترسی به این جاذبه از طریق وسایل حمل و نق عمومی می توانید به صورت زیر عمل کنید:

اتوبوس

برای آنکه با اتوبوس به باغ عفیف آباد برسید، سوار بر اتوبوس هایی شوید که از بلوار استقلال عبور می کنند. در ایستگاه زرهی، سر بلوار بعثت پیاده شوید و با کمی پیاده روی به در باغ برسید.

مترو

نزدیکترین ایستگاه مترو به باغ عفیف آباد، ایستگاه آوینی است. پس از پیاده شدن از مترو در بلوار آوینی سوار تاکسی هایی شوید که به خیابان عفیف آباد می روند. در انتهای این خیابان پیاده شده و راه باغ عفیف آباد را در پیش بگیرید.

تاکسی

از آنجا که شیراز شهری گردشگرپذیر است، تاکسی های زیادی را در آن می بینید که اقدام به جا به جایی مسافران می کنند. شما به راحتی با استفاده از این تاکسی ها و یا تاکسی های آنلاین می توانید خودتان را از هر نقطه ای از شهر به باغ عفیف آباد برسانید.

اطلاعات بازدید

زمان بازدید: همه روزه از 08:00 تا 17:00

بهای بلیت: 5000 تومان برای ایرانی ها و 50000 تومان برای خارجی ها

نکات مهم بازدید از موزه و بناهای تاریخی

بازدید خود را در مسیرهای تعیین شده انجام دهید. 

دست کودکان خود را به هنگام بازدید رها نکنید تا از مسیر خارج نشوند. عدم کنترل آنها می تواند منجر به برخورد کودکان تان به آثار نمایشی و  در نتیجه آسیب به آنها شود.

فاصله مناسب با حفاظ های شیشه ای و پایه ای را حفظ کنید تا باعث سقوط این حفاظ ها نشوید.

به هیچ عنوان آثار را لمس نکنید. این کار باکتری، رطوبت، تعرق و ... دستان شما را به آثار منتقل می کند و به مرور منجر به ایجاد برخی ترکیبات آسیب رسان در سطح آنها و در نهایت تخریب شان می شود.

در هنگام عکاسی از آثار موزه ای از فلاش استفاده نکنید. فلاش اشعه های آسیب رسان دارد و به مرور زمان بر روی آثار مختلف مانند تابلوهای نقاشی، بافته ها، آثار دارای رنگینه و... تاثیر بدی می گذارد و موجب از بین رفتن آنها می شود.

در هنگام عکاسی به ویژه در داخل موزه از مونوپاد استفاده نکنید چرا که احتمال برخورد با اشیا را افزایش می دهد.

توقف در مسیر بازدید جهت عکس های یادگاری موجب ازدحام جمعیت می شود. به دلیل مسایل حفاظتی از این کار خودداری کنید.

خوراکی خود را به فضای داخلی موزه نبرید.

از ریختن زباله در فضاهای داخلی موزه و فضای سبز خودداری کنید.

در صورت مشاهده هرگونه خسارت و آسیب بازدیدکنندگان به بناها و آثار موزه ای از قیبل یادگاری نویسی بر روی بناها و آثار، به سرعت مسئولان موزه را در جریان قرار دهید.

در صورت داشتن هر گونه سوال از راهنمایان موزه کمک بگیرید.

Photo by : Unknown
Reza Ghaderi | IRNA 
Reza Ghaderi | IRNA 

دیدنی های اطراف

باغ ارم در فاصله 4.6 کیلومتری

مجموعه وکیل (حمام، بازار، مسجد) در فاصله 5.5 کیلومتری

مسجد نصیرالملک در فاصله 6 کیلومتری

نارنجستان قوام در فاصله 6.2 کیلومتری

ارگ کریمخانی در فاصله 6.2 کیلومتری

Mohammadreza Domiri Ganji 
Reza Ghaderi | IRNA 
Mohammadreza Domiri Ganji 

توصیه های کارناوالی

باغ عفیف آباد نمونه ای کم نظیر از هنر ایرانی به شمار می رود. هرگونه آسیب به این بنا، زخمی بر فرهنگ، معماری و تاریخ این کشور محسوب می شود پس از یادگاری نوشتن بر روی دیوار و آثا خودداری کنید و این گنجینه را برای آیندگان هم نگه دارید.

در سفر به شیراز خرید سوغات از بازار را فراموش نکنید و زمانی را هم برای خوشمزه گردی در نظر بگیرید. 

 

Photo by : Ebrahim Motamed

سخن آخر

به بازدید یکی از زیباترین آثار معماری ایرن و شاهکاری از باغسازی ایرانی رفتیم. با هم به تماشای زیبایی های عفیف آباد نشستیم و به مرور جلوه های این باغ پرداختیم. شما چه نظری درباره گشت امروز دارید؟

تا به حال فرصت سفر به شیراز را داشتید؟

چه فصلی راهی این شهر شدید و آن را چگونه دیدید؟

از باغ عفیف آباد چه می دانید؟ آیا از آن بازدید داشته اید؟

دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید و اگر می خواهید تصاویر و نوشته های تان در مورد سفر برای همیشه در کارناول ماندگار شود، به لینک زیر بروید و یک کارناوالی شوید:

کـــــــــارناوالی شــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.3

بررسی شده توسط بهاره فلاح

ارزش تاریخی(خوب) 4
ارزش معماری(خوب) 4
شرایط نگهداری و مرمت(خوب) 3.5
حال و هوای خوش(عالی) 5
تنوع و کیفیت امکانات(خوب) 4
زیبایی فضای مجموعه(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(خوب) 4

نقاط قوت

  • یکی از باغ های زیبای ایرانی
  • بازدید همزمان از باغ، موزه نظامی و موزه عبرت
  • فضایی دلچسب و آرامش بخش

نقاط ضعف

  • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 6 رای

4.4

خانواده

1

دوستان

3

آیا بازدید از باغ عفیف آباد شیراز را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش(عالی) 4.8
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 4.4
زیبایی فضای مجموعه(عالی) 4.5
نحوه برخورد کارکنان(خوب) 4.2
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی(خوب) 4

باغ عفیف آباد شیراز را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
حسن ظهوریان

محیطی زیبا و سرسبز و پر از تجهیزات جنگی تاریخی به علاوه موزه ای کاملا پر از ادوات جنگی قدیمی تاریخی.کافی شاپ خوبی هم داره . تو محوطه مرغ مینا زیاد داره . اما موزه اش برق اضطراری نداره . برق که قطع شد میگن برید بیرون تا برق وصل شه بعد بیاید تو!

4

تجربه سفر حسن ظهوریان به باغ عفیف آباد شیراز

انتشار: 11 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
javad

4.6

از زیباترین باغ‌های تاریخی شیراز است. این باغ در دوره صفویه از باغ‌های مهم و گردشگاه پادشاهان بود. در این دوران این باغ توسط شاهان صفوی مورد استفاده قرار می‌گرفته. در زمان قاجاریه، میرزا علی خان قوام الملک این باغ را خریداری و اقدام به نوسازی باغ و درختان کرد و عمارتی زیبا و آراسته در آن بنا نمود. قوام دوم قناتی در نزدیکی باغ را برای آبیاری آن خریداری کرد. در اواخر دوران قاجاراین باغ به دست عفیفه خانم، خواهر زاده بانی باغ می‌رسد. وی در این باغ دگرگونی و بهسازی گسترده‌ای پدید آورد و به همین جهت پس از آن این باغ به نام عفیف آباد معروف می‌شود. اما وارثین باغ در زمان پهلوی آن را به فرح پهلوی همسر محمد رضا شاه هدیه می‌دهند.

تجربه سفر javad به باغ عفیف آباد شیراز

انتشار: 11 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
علی مرادی

باغ عفیف آباد یا گلشن از آثار تاریخی شهر شیراز است. این باغ در خیابان عفیف آباد شیراز جای گرفته‌است و هم‌اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های سلاح خاور میانه در آن وجود دارد.

5

تجربه سفر علی مرادی به باغ عفیف آباد شیراز

انتشار: 11 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

سوالات متداول

برای اطلاع از ساعت بازدید و هزینه ورودی باغ عفیف آباد شیراز، تنها کافی ست سری به این لینک بزنید و به منوی مسیر و هزینه بروید. 

شیراز، خانه تعدادی از مشهورترین باغ های تاریخی ایران است و شما برای آشنایی با آنها می توانید به صفحه معرفی باغ های تاریخی شیراز در کارناوال بروید و سفری به تاریخ شهر شعر و ادب داشته باشید. 

گزینه های بسیار مختلف و متنوعی برای اقامت در شیراز پیش روی شما قرار دارد. برای اطلاع از بهترین پیشنهادها در این زمینه، سری به صفحه اقامت در شیراز در کارناوال بزنید و اقامتگاه مورد علاقه تان را به صورت آنلاین رزرو کنید. 

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست