فیلبند مازندران | آدرس ، تصاویر و هر آنچه باید بدانید
کارناوال - راهنمای سفر

فیلبند مازندران

استان مازندران، شهرستان بابل

3.6

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 34 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

3 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

ورودی

رایگان

همه چیز درباره فیلبند مازندران

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

05 فروردین 1398

به روز رسانی

22 آبان 1398

معرفی /

فیلبند مازندران | دهکده ای معلق در ابرها

سفر امروزمان در کارناوال را به سفر به یکی از زیباترین روستاهای ایران اختصاص داده ایم و می خواهیم همراه با شما به روستای فیلبند مازندران برویم. روستایی که شما را بر فراز ابرها می برد و با منظره دریایی از ابرها شما را به وجد می آورد و غرق در آرامش می کند. ما را همراهی کنید تا عکس های فیلبند را با هم به تماشا بنشینیم، در مورد اقامت روستای فیلبند برای تان بگوییم و اطلاعات مفید و کاربردی در مورد سفر به این روستا به دست بیاوریم.

ورود به صفحه اختصاصی معرفی روستاهای ایران

s-javad-miri

چرا ییلاق فیلبند؟


  • از زیباترین ییلاق های استان مازندران است. 
  • در سفر به این روستا می توانید بر فراز اقیانوسی از ابر قدم بزنید و از مناظر طبیعی خارق العاده اطراف تان لذت ببرید. 
  • عکاسی از طلوع و غروب آفتاب و دریای ابری که ییلاق فیلبند را در بر می گیرد یکی از جذابیت های سفر به این روستاست. 
  • اینجا می توانید در یک روز بهاری هم باران، تگرگ و برف را تجربه کنید و هم از رنگین کمان و آفتاب و هوای صاف لذت ببرید.
sasan-rashtipur
-saeed-younesi-
hadi-najari
alireza-borhani

در مسیر روستای فیلبند | سخت اما زیبا 

برای رسیدن به فیلبند باید راهی جاده هراز شوید و از فرعی روستای فیلبند (یا سنگ چال) راه تان را به سمت ییلاق در پیش بگیرید. مسیری که کوهستانی و آسفالت است؛ اما کیفیت آن در برخی قسمت ها چندان مناسب نیست. جاده اما زیبایی ها و دیدنی های بسیار دارد و شما را غرق در شگفتی می کند. اما مراقب باشید جذابیت های راه شما را از مسیر اصلی تان منحرف نکند. تا آنجایی که می توانید از مردم محلی مسیر درست را بپرسید تا در پیچ و خم های جاده گرفتار نشوید. جاده فیلبند را که در پیش می گیرید چیزی که بیش از همه توجه تان را به خود جلب می کند تک درخت هایی استوار و سبز در میان دشت است که زیبایی راه را چند برابر کرده اند. چشمه های کوچک و بزرگ نیز در مسیر به طبیعت صفای تازه ای می بخشند. یکی از معروفترین این چشمه ها، چشمه لار است. متاسفانه از محل دقیق آن اطلاعی نداریم اما می توانید با کمک گرفتن از اهالی به این چشمه برسید و از آب تازه و خنک آن لذت ببرید. اگر هم با تور به این روستا سفر کنید این امکان برای تان وجود دارد تا سوار نیسان های آبی مردم محلی شوید و سینه کش کوه را در میان مه و باران یا آفتاب و ابر بالا بیایید. 

majid-behzad
Akbar Mohebbi

آشنایی با ییلاق فیلبند | روستایی بر فراز ابرها

طبیعت شمال ایران به قدری زیباست که تا مدت ها می توان از آن سخن گفت و به پایان نرسید؛ خطه سرسبز کشورمان که در هر گوشه از طبیعتِ خود، زیبایی سحرانگیزی را به نمایش می گذارد. از جمله این دیدنی ها که در سال های اخیر شهرت و محبوبیت فراوانی پیدا کرده است، ییلاق فیلبند در شهرستان بابل استان مازندران است. روستایی که از توابع دهستان خوشرود به شمار می رود و ییلاق اهالی روستای دیواملکشاه محسوب می شود. مردم این روستا در ماه های گرم سال به ییلاق فیلبند می روند و از خنکای هوای این منطقه و چراگاه های آن استفاده می کنند. فیلبند در زمستان ها به دلیل سوز و سرما و بارش برفِ شدید خالی از سکنه می شود و تنها تعداد کمی از اهالی در این ییلاق باقی می مانند. ارتفاع 2300 متری ییلاق فیلبند آن را به مرتفع ترین روستای بخش شرقی استان مازندران تبدیل کرده و بسیاری از آن با نام بام شرقی مازندران یاد می کنند. مهمترین و جذابترین ویژگی فیلبند اقیانوس ابری ست که بیشتر اوقات روستا را در بر می گیرد و چشم انداز فوق العاده ای به آن می بخشد. بسیاری از گردشگران برای تماشای این دریای ابر به این روستا می آیند و با دیدن منظره خارق العاده گذر ابرها از زیر پای شان با خاطره ای خوش به خانه باز می گردند.  

s-javad-miri
Sasan Rashtipour

دیدنی ها و تفریحات 

وصف زیبایی های روستایی مانند ییلاق فیلبند کار آسانی نیست و شرح آن لحظه ای که ابرها تا دوردست ها زیر پای شما گسترده شده اند به سختی در کلمه می آید. با این همه در این قسمت سعی می کنیم به بهترین شکل دیدنی ها و تفریحات ییلاق فیلبند را برای تان توصیف کنیم. 

1- عکاسی از دریای ابر فیلبند و طلوع و غروب های سحرانگیز

 بهترین و دلچسب ترین کاری که می توان در سفر به فیلبند انجام داد، عکاسی از مناظر مختلف طبیعت بکر و تماشایی اینجاست. بیشتر از همه دریای ابر فیلبند گردشگران را برای ثبت تصاویر زیبا به اینجا می کشاند. اقیانوس ابری که به آرامی از مقابل تان گذر می کنند و در ترکیب با خانه های روستایی، جنگل و کوه چشم اندازهای بدیعی به وجود می آورد. در کنار این منظره طلوع و غروب آفتاب از فراز کوه ها و جنگل ها در این گوشه از بهشت خدا به قدری تماشایی است که نفس رادر سینه حبس و تصاویر بی نظیری را در قاب دوربین خلق می کند. دیگر از تک درخت ها، جاده رویایی و چشم انداز کوهستانی فیلبند سخن چندانی نمی گوییم تا خودتان اینها را در سفری به این بهشت رویایی کشف و ثبت کنید. 

hosein-babaee

2- گشت و گذار در طبیعت روستای فیلبند

حیف است این همه راه را تا فیلبند آمده باشید اما در خانه بمانید و در طبیعت اطراف این منطقه به گشت و گذار نپردازید. خانه های سنگی و گلی را پشت سر بگذارید و به دامان طبیعت پناه ببرید. صدای زنگوله دام های مردم محلی فیلبند، همراه با مه غلیظ یا نم بارانی که هر از گاهی چترش را بر سر فیلبند باز می کند، می تواند حال تان را خوب کند. یکی از مسیرهایی هم که می توانید در آن به گشت و گذار بپردازید مسیر روستای سنگ چال است؛ اما دقت کنید که این راه را بدون راهنمای محلی و تجهیزات و آمادگی قبلی طی نکنید که ممکن است بعدا دچار مشکل شده یا گم شوید. 

Photo by : akbar-mohebbi
Photo by : alireza rastgrar

3- کوه نوردی در فیلبند 

یکی از تفریح هایی که گروه های مختلف گردشگری در سفر به فیلبند آن را تجربه می کنند کوه نوردی و صعود به قله های بلند اطراف این روستاست. در این قسمت ما به بررسی دو مسیر مشهور و محبوب صعود در فیلبند می پردازیم.

*نکته مهم

توجه داشته باشید که این کوه نوردی ها تنها باید با همراهی گروهی آشنا به منطقه و تجهیزات و آمادگی کامل صورت بگیرد. 

* صعود به قله حصین بن 

از آنجایی که مسیر رسیدن به فیلبند طولانی و به نسبت سخت است، بهتر است شبِ قبل در روستا یا محل کمپ، اقامت و خستگی راه را از تن به در کنید. روز بعد، صبح خیلی زود راه قله حصینِ بن را در پیش بگیرید و از گردنه عبور کنید. پس از گذر از گردنه، جاده خاکی را پشت سر بگذارید تا در انتها به چشمه ای برسید. این چشمه را رد کنید تا در مسیر، دروازه ای چوبی در مقابل تان قرار بگیرد. این دروازه چوبی مسیر سیم خاردارها را برای عبور و مرور مردم و کوه نوردان باز کرده است. مسیر پاکوب بعد از دروازه را در پیش بگیرید تا به گوسفندسرا برسید. می توانید در این محل قدری استراحت کنید و انرژی از دست رفته تان را دوباره به دست آورید. از این به بعد، مسیر پاکوبی وجود ندارد. راه را به سمت خط الراس ادامه دهید تا پس از چند دقیقه به آن برسید. مسیر در این قسمت به دلیل شیب منطقه قدری سخت می شود. راه قله را پس از استراحتی کوتاه دوباره در پیش بگیرید تا به قله 3700 متری حصین بن برسید. از اینجا قله دماوند به خوبی نمایان است و منظره ابرها چندین متر پایین تر از پای شما پاداشی ست که برای این کوه نوردی به دست می آورید. 

* پیمایش خط الراس روستای فیلبند تا امامزاده قاسم و روستای الیمستان | برنامه دو روزه

دیگر مسیر کوه نوردی روستای فیلبند پیمایش خط الراس روستای فیلبند تا امامزاده قاسم و روستا و جنگل الیمستان است. مسیری که انجام و به پایان رساندن آن به آمادگی بدنی بالا و تجربه کوه نوردی نیاز دارد. برای این کار باید خود را ابتدا به قله امامزاده قاسم برسانید. در خط الراس نزدیک به قله اَندوار و در ارتفاع های جنوبی روستا، امامزاده ای وجود دارد که بین مردم محلی به نام امامزاده قاسم معروف است. این قله را بالا بروید و خط الراس کوه را به سمت جنوب ادامه دهید تا به امامزاده قاسم برسید. در نزدیکی امامزاده میهمانپذیری وجود دارد که در صورت حضور متولیِ آن می توانید در آنجا توقف و استراحت کنید. 

مطلب مرتبط

اگر هم کسی در این مکان حضور نداشت می توانید در نزدیکی همین جا کمپ تان را برپا سازید. صبح روز بعد باید راهی که به سمت پایین شیب دارد را دنبال کرده و ادامه دهید تا دورنمای جنگل الیمستان در مقابل شما قرار بگیرد. از دیدنی های جالب راه، منطقه رستم چال است که به دلیل برخورد دو شهاب سنگ در زمین در این نقطه، دو سوراخ بزرگ را به وجود آمده است. بعد از رستم چال، جاده پاکوب تا جنگل و روستای الیمستان به خوبی شما را راهنمایی می کند. این راه را در پیش بگیرید تا به جنگل تماشایی الیمستان برسید. 

آب آشامیدنی
بارانی و لباس ضد آب
بادگیر
باتوم
تلفن همراه
دارو های عمومی
دفترچه بیمه
دستکش
دوربین
زیرانداز
شارژر موبایل
عصا
عینک آفتابی
لباس گرم
میان وعده
پول نقد
چادر مسافرتی
کارت شناسایی
چراغ قوه
کبریت یا فندک
کرم ضد آفتاب
کفش کوهنوردی
کلاه گرم
کمک های اولیه
کوله پشتی
کیسه خواب
کیسه زباله
ehsan-majd

اقامت در فیلبند

روستای فیلبند در شش ماه اول سال تا سه و چهار برابر ظرفیت خود پذیرای میهمان می شود و به همین دلیل پیدا کردن مکانی مناسب برای اقامت در فیلبند در این موقع از سال به ویژه تعطیلات کار آسانی به نظر نمی رسد. در این منطقه خبری از هتل و مهمانخانه نیست؛ اما می توانید با اجاره خانه های محلی و ویلاهای تازه ساخت، شب در روستا بمانید. البته هزینه ویلاها و خانه های نوساز به نسبت دیگر خانه های معمولی بسیار بیشتر است.

اگر هم اهل کمپ زدن هستید می توانید در فصل های گرمتر سال در زمین های اطراف روستا کمپینگ کنید؛ اما توجه داشته باشید که هوای شب روستا بسیار سرد است، پس لباس و پتوی گرم به همراه ببرید. 

Photo by : s-javad-miri

امکانات فیلبند

در این روستا به خدماتی مانند آب لوله کشی و خانه ها و ویلاهایی مجهز دسترسی خواهید داشت. علاوه بر این تکیه ای به نام تکیه غرب هم در روستا وجود دارد که می توانید برای موارد مختلف مانند اجاره اتاق و استفاده از سرویس بهداشتی و ... به آن مراجعه کنید. البته توجه داشته باشید در زمان تعطیلات و فصل تابستان به دلیل تعداد بالای گردشگر مشکل کمبود آب در روستا به وجود می آِید و ممکن است در ساعت هایی از شبانه روز آب قطع شود. 

Photo by : Unknown

فصل سفر 

بهترین زمان سفر به ییلاق فیلبند بهار و تابستان است؛ زمانی که گرمای هوای دیگر شهرها، اینجا به نسیم سرد و خوشایندی تبدیل می شود و شما را سرشار از شادابی می کند. 

بهار: در کنار ویژگی های جذاب روستای فیلبند آب و هوای این ییلاق در فصل بهار آن را خاص تر کرده است. در این فصل که به فیلبند سر می زنید با بارش باران و برف، تگرگ و تابش آفتاب، رنگین کمان و وزش باد در یک روز غافلگیر می شوید و از معجزه های طبیت استان مازندران در شگفت می مانید. به دلیل همین ویژگی فیلبند به روستای چهارفصل نیز مشهور شده است. 

تابستان: تابستان در فیلبند هوا بسیار خوش و در برخی مواقع سرد است. منظره ابرها و هوای تازه روستا، شما را از فکر هوای شهرتان در فصل تابستان بیرون می آورد. 

پاییز: هوای فیلبند در فصل پاییز سرد است و تحمل این سرما برای مردم عادی و گردشگران مشکل به نظر می رسد. روستا در این فصل کم کم خالی از سکنه می شود.

زمستان: زمستان های فیلبند بسیار سرد و هوا استخوان سوز است. به ندرت می توان کسی را پیدا کرد که در این موقع از سال در این روستا اقامت داشته باشد. 

farshad-youseftabar
Mehri Mohamadi Moghadam
Mehri Mohamadi Moghadam
Mehri Mohamadi Moghadam

مسیر دسترسی به فیلبند

آدرس: استان مازندران، شهرستان بابل، روستای فیلبند

برای رسیدن به فیلبند، چه از سمت شهرهای شمالی قصد سفر به روستا را داشته باشید چه بخواهید از تهران به این ییلاق تماشایی برسید، باید خود را به جاده هراز برسانید. از سمت آمل در حدود 25 کیلومتر و از سمت تهران در حدود 100 کیلومتر در جاده هزار باید به پیش بروید تا به فرعی روستای فیلبند یا سنگ چال که شما را به این ییلاق می رساند، برسید. این راه را که در حدود یک ساعت طی آن زمان می برد ادامه دهید تا خود را در فیلبند ببینید. 

Photo by : Unknown

ویدیویی تماشایی از روستای فیلبند

 

 

دانستنی هایی در مورد فیلبند

در این قسمت به بررسی ویژگی های ییلاق و مردم فیلبند می پردازیم. 

چرا به آن فیلبند می گویند؟

در مورد نام فیلبند دو روایت وجود دارد؛ برخی اعتقاد دارند از آنجایی که هوای این منطقه در زمستان ها بسیار سرد و طاقت فرسا می شود هیچ فیلی هم نمی تواند در اینجا دوام شود؛ اما از آنجایی که در ایران فیلی زندگی نمی کرده این وجه تسمیه معتبر نیست. در روایت دیگر هم آمده است که فِل در گویش زبانی مردم مازندران، به معنای خستگی و بند هم به معنی بندآمدن و نتوانستن است. از آنجایی که مسیر رسیدن به این روستا به دلیل ارتفاع بالا و کمرگاه های تند، بسیار سخت بوده به این نام مشهور شده است. برخی از مردم همچنان از این روستا با نام فِلبند یاد می کنند. 

گویش مردم محلی فیلبند

مردم فیلبند با گویش طبری و آن گونه که مردم در بخش بندپی بابل صحبت می کنند، سخن می گویند. 

Photo by : Unknown

موقعیت جغرافیایی

ییلاق فیلبند آخرین دهکده منطقه چلاو در شرق مازندران است و از جنوب به روستاهای ورزنه و نشل، از جنوب شرق به روستاهای شیخ موسی، نیراسم، پاریجان و از شمال غربی به روستای سنگ چال می رسد. 

گونه های درختی 

از آنجایی که سرمای هوا در فصل پاییز و زمستان، اینجا به اوج خود می رسد، درختان زیادی در این منطقه رشد نمی کنند. گونه های درختی سیاه‌ ریشه مانند آلوچه ترش، زرشک کوهی و انگور کوهی (به گویش محلی: گالش انگیر) و نیز درخت ون، کوه های اطراف فیلبند را پوشش می دهند. 

reza-hakimi
akbar-mohebbi

دغدغه کارناوال

با وجود اینکه فیلبند در سال های اخیر شهرت بسیاری پیدا کرده است؛ اما هنوز زیرساخت های گردشگری آن چنان که باید و شاید گسترش پیدا نکرده و مراقبت ویژه ای هم از محیط طبیعی و بکر این روستا انجام نمی شود. بیشتر جذابیت ییلاق هایی از این دست به بکر بودن و محیط دست نخورده آن باز می گردد؛ اما شهرت و استقبال فراوان مردم از مکان هایی مانند این باعث می شود تا متاسفانه مسوولان به فکر سودجویی بیفتند و اصل ماجرا را فراموش کنند. از جمله آنها طرح تله کابین امامزاده قاسم است که اجرای آن می تواند باعث نابودی جنگل های هیرکانی، محیط بکر منطقه، نابودی مراتع چرای گوسفندان و بسیاری دیگر شود. در کنار این مسایل نبود زیرساخت های مناسب برای گردشگری مسوولانه در فیلبند و بسیاری ییلاق های دیگر، باعث شده تا این مناطق کم کم از بکری درآمده و محیط زیست آسیب جدی ببیند. بهتر است مردم و مسوولان بیش از اینکه به درآمد آسان و زیادی که در سال های اول ممکن است نصیب آنها شود فکر کنند، منافع بلند مدت سرزمین مادری شان را در اولویت قرار دهند. باشد که بتوانیم ایران را در کنار هم برای آیندگان حفظ کنیم.

Photo by : amir-mobayen
Photo by : s-javad-miri

سخن آخر 

امروز به همراه شما گشتی در روستای دیدنی فیلبند زدیم، منظره عبور دریایی از ابرها را در پیش پای مان به نظاره نشستیم و غرق در چشم انداز رویایی روستا شدیم. عکس هایی تماشایی از طلوع و غروب آفتاب در فیلبند به ثبت رساندیم و با کوله باری از خاطره های خوش راهی خانه شدیم. 

نظر شما در مورد این منطقه زیبا در استان مازندران چیست؟ از دیدگاه شما چگونه می توان از طبیعت بکر این روستا در برابر هجوم گردشگران محافظت کرد؟

دیدگاه و پیشنهادهای تان را با ما و دوستان کارناوالی تان به اشتراک بگذارید. اگر هم تجربه سفر به اینجا را داشته اید می توانید با استفاده از لینک زیر عکس ها و سفرنامه های تان را برای همیشه به ثبت رسانید. 

ورود به صفحه کارناوالی شـو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.2

بررسی شده توسط مهدیه اکبری پارسا

سطح امنیت(عالی) 4.5
امکانات اولیه(خوب) 4
حال و هوای خوش(خوب) 4
شرایط اقامت در منطقه(خوب) 4
مسیر دسترسی(خوب) 4
نظافت(عالی) 4.5

نقاط قوت

  • با سفر به این ییلاق می توانید از منظره اقیانوس ابر زیر پای تان لذت ببرید
  • مسیر زیبای رسیدن به روستای فیلبند
  • بکر بودن طبیعت ییلاق فیلبند
  • از بهترین مکان ها برای عکاسی حرفه ای از طبیعت

نقاط ضعف

  • شلوغی بیش از حد در روزهای تعطیل و اوج سفر
  • نبود زیرساخت های مناسب برای گردشگری انبوه

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

3.6

از مجموع 34 رای کاربران

امکانات اولیه(خوب) 3.5
حال و هوای خوش(عالی) 4.7
رفتار بومیان منطقه(خوب) 3.6
مسیر دسترسی(خوب) 3.6
شرایط اقامت منطقه(معمولی) 3.1

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از فیلبند مازندران را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
مریم

4.6

4 فصلو میشه دید تو پاییز این روستا. البته نسبتا سرده

تجربه سفر مریم به فیلبند مازندران

انتشار: 07 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
Zeynab Shirazi

فوق العاده زیبا و دیدنی

4.2

مادر طبیعت تو زیبایی های منطقه کم نذاشته اما اما امااا امان از برخی از گردشگرنماها برخی جاهایی که فکرشم نمی کردی، مثلا تو پیچ جاده چادر زده بودند و منظره رو خراب کرده بودند :/ دیگه آشغال ریختن و این ها هم که پای ثابت کارهای این دست گردشگرنماها هستش :(

سفر با همسر
تجربه سفر Zeynab Shirazi به فیلبند مازندران

انتشار: 11 شهریور 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
کاربر مهمان

4

عالی بود، عاالی

سفر با دوستان
تجربه سفر کاربر مهمان به فیلبند مازندران

انتشار: 13 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
کاربر مهمان
پرسش:

سلام من و همسرم می خوایم اواخر مهر بریم فیلبند.هوا چه جوریه .امکان خوابیدن توی چادر هست یا که خیلی سرد میشه؟؟؟

مهدیه اکبری پارسا
در پاسخ به کاربر مهمان :

دوست عزیز کارناوالی سلام 

اطلاع از وضعیت دقیق آب و هوایی منطقه فیلبند از هم اکنون امکان پذیر نیست و ممکن است همراه خطای زیادی باشد. اما به طور کل بهترین زمان برای سفر به فیلبند از اواخر خرداد تا اوایل مهر است و سفر به این منطقه - که یکی از مرتفع ترین ییلاق های استان مازندران است- در پاییز و زمستان چندان توصیه نمی شود. شب های فیلبند در این مواقع از سال نیز بسیار سرد می شود و به وسایل گرمایشی و لباس و پتوی گرم نیاز خواهید داشت. 

موفق باشید

انتشار: 02 مهر 1398

انتشار: 28 شهریور 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
کاربر مهمان
پرسش:

سلام.ماقصد داریم هفته اخر مرداد بریم و کمپ بزنیم.یعنی ۵شنبه و جمعه بعد از عید غدیر.اولینباره که میریم فیلبند و اولینباره که میخایم کمپ بزنیم و شب توی چادر بخابیم🤪 با ماشین شخصی هم میخایم بریم.به نظر کسایی که رفتند اوکیه؟جاده اوکیه با ماشین شخصی؟اونجا از لحاظ امکاناتی مثل دستشوییو آبو اینا چطوره؟امنیت؟ ممنون که وقت میذارینو جواب میدین👍🏻

زينب شيرازی
در پاسخ به کاربر مهمان :

سلام دوست عزیز 

1- اگه مقصدتون خود روستاست، بله جاده آسفالته و راحت با ماشین شخصی می تونین تا خود روستا برین. اما خب لازمه راننده حرفه ای باشه. مسیر تا روستا کلی پیچ های تند با سراشیبی داره و اگه تسلط نداشته باشین ممکنه براتون سخت و خسته کننده باشه. 

2- اگه قصدتون اینه که تو خود روستا بمونین، بله امکانات آب و دستشویی داره. اما خب باید در نظر بگیرین که الان فیلبند جزو ییلاق های پربازدید گردشگراست و در طول مسیر و موقع رسیدن به روستا این مسئله رو به وضوح لمس می کنین. گردشگرا حتا تو راه روستا، توی روستا و کنار خیابون هم چادر زدند.

3- اگه دنبال یه لوکیشن خلوت هستین، پیشنهاد میشه با ماشین آفرود یا شاسی بلند برین و یا تو روستا از روستایی ها وانت آبی کرایه کنین و بخواین که شما رو به جای خلوت ببرن. به این ترتیب می تونین فیلبند و اقیانوس ابر رو از زاویه متفاوتی ببینین و از شلوغی ها دور شین. البته وقتی یه جای خلوت برین، دیگه خبری از دستشویی و آب نیست. مگه این که جایی نزدیک چشمه اتراق کنین.

4- امنیت داره. هم روستا و هم اطراف روستا امنه و خیالتون راحت. ولی اگه دنبال یه جای خلوت هستین، حتما با روستایی ها مشورت کنین و جاتون رو هم به اونا اطلاع بدین.

با آرزوی سفری خوش

انتشار: 23 مرداد 1398

انتشار: 22 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
کاربر مهمان
پرسش:

در تابستان هوای فیلبند چطور است گرما اذیت کننده هست؟ و در تابستان امکان دیدین ابرها هست ؟ آخر هفته شلوغ میشه؟ مرسی

مهدیه اکبری پارسا
در پاسخ به کاربر مهمان :

دوست عزیز کارناوالی سلام

فیلبند روستایی ییلاقی ست و برای گذران بهار و تابستان مناسب است اما از آنجایی که در ارتفاعات کوه های البرز قرار گرفته، ممکن است در زمان سفر به این روستا با تابش شدید آفتاب مواجه شوید. در مورد پاسخ سوال دوم، بله در تابستان امکان دیدن ابرها نیز هست. و در آخر اینکه بله، فیلبند به دلیل اینکه یکی از روستاهای محبوب مازندران است به طور معمول آخر هفته ها شلوغ می شود. 

با آرزوی سفری خوش برای شما

انتشار: 23 مرداد 1398

انتشار: 01 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.