کارناوال - راهنمای سفر

تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان بروجن، شهر گندمان، خیابان شهید مطهری، جاده تالاب گندمان

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

07 مرداد 1399

به روز رسانی

06 مرداد 1399

معرفی /

تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری

می‌خواهیم به تالاب گندمان در استان زیبای چهارمحال‌وبختیاری برویم؛ جاذبه‌ای کمتر شناخته شده برای طبیعت دوستان که به عنوان یکی از مهم‌ترین تالاب های ایران شناخته می‌شود. همراه‌مان شوید تا به شما بگوییم تالاب گندمان کجاست و جذاب‌ترین دلیل سفر به این تالاب چیست؟ همچنین مروری بر تصاویر و عکس تالاب گندمان خواهیم داشت تا با زیبایی‌ها و محیط آن آشنا شویم و در نهایت در مورد امکانات و شرایط اقامت در تالاب گندمان بدانیم. 

چرا سفر به تالاب گندمان ؟


  • یکی از ده تالاب مهم پرنده نگری ایران است و می‌توانید از نزدیک تعدادی از پرنده‌های نادر طبیعت را در این تالاب ببینید. 
  • به عنوان یکی از ده تالاب برتر ایران برای پرنده‌نگری شناخته می‌شود و نام آن در فهرست دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن (1352) هم به چشم می‌خورد. 
  • با سفر به تالاب گندمان می‌توانید از زیبایی‌های طبیعت استان چهارمحال‌و‌بختیاری که در میان مردم ایران کمتر شناخته شده است، لذت ببرید. 
Hadi Bakhtiyarvand 
Reza Kamran Samani | YJC 

آشنایی با تالاب گندمان 

برای بازدید از تالاب گندمان، باید خود را به شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن برسانیم؛ تالابی که به عنوان یکی از ده تالاب برتر ایران برای پرنده‌نگری شناخته می‌شود و نام آن در فهرست دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن (1352) هم به چشم می‌خورد. 

بر اساس منابع مختلف، وسعت تالاب گندمان، به 1000 هکتار می‌رسد و در ارتفاع 2215 متری از سطح دریا واقع شده است. البته در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی وسعت تالاب تا حد زیادی تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته و در زمان‌هایی حجم آب در آن به دلایل مختلف بسیار کاهش پیدا کرده است. رودخانه آقبلاغ، چشمه‌های حاشیه تالاب و بارش باران و برف از منابع اصلی تامین آب این تالاب فصلی آب شیرین هستند و هر ساله هزاران هزار پرنده مهاجر برای گذران دوره زمستان خود راهی اینجا می‌شوند. 

تالاب گندمان همچنین یکی از تالاب‌های عضوِ کنوانسیون رامسر به شمار می‌آید و مقدمات آن برای تبدیل شدن به یک تالاب بین‌المللی در حال انجام است. علاوه بر این، نام تالاب گندمان از سال 90 در فهرست مناطق شکار و تیراندازی ممنوع کشور قرار دارد. 

Photo by : IRNA

دیدنی ها و تفریحات تالاب گندمان

پرنده نگری 

تالاب گندمان همان‌طور که گفتیم یکی از مشهورترین مناطق ایران برای پرنده نگری در کشور است و بسیاری از پرندگان مهاجر برای گذران دوره زمستانی خود اینجا را انتخاب می‌کنند. همچنین این تالاب یکی از مهمترین زیستگاه‌های کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم‌گذاری پرندگان مهاجر محسوب می‌شود. شما در این تالاب امکان تماشای پرنده‌های بومی و پرنده‌هایی از مناطقی مانند سیبری، آسیای میانه، ترکیه و حتی شمال کشور را دارید که از مهمترین آنها می‌توان به خانواده اردک‌ها، کشیم‌ها، خوتکاها، اگرت، حواصیل، فلامینگوها، لک‌لک‌ها و ... اشاره کرد. البته اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید گونه‌های کمیابی مانند مرگوس را نیز در این تالاب ببینید. 

به طور کلی بهترین زمان تماشای پرنده‌های مهاجر در این تالاب از اواخر مهرماه تا زمان یخ زدن تالاب‌هاست و در سال به طور میانگین در حدود 30 تا 120 هزار قطعه پرنده از این تالاب بازدید می‌کنند. 

گشت‌وگذار در طبیعت اطراف تالاب

تالاب گندمان در زمینی وسیع قرار دارد و اطراف آن با مرغزارها، زمین‌های کشاورزی و چشمه‌های طبیعی احاطه شده است. بعد از بازدید از این تالاب می‌توانید سری به چشمه‌های اطراف تالاب مانند چشمه‌های گل کوچم، گل بزرگ، مرادان یا نصیرآباد بزنید و پیک‌نیک کنید. در برخی زمان‌ها می‌توانید عشایر را نیز ببینید که در همین حوالی چادر زده‌اند یا اینکه روستائیان با اسب‌های شان در حال سواری در مرغزار اطراف تالاب هستند.

کمپینگ 

اگر از طرفداران کمپینگ هستید می‌توانید در اطراف تالاب اقامت یک روزه‌ای داشته باشید و از آب‌وهوای کوهستانی منطقه لذت ببرید. برای آشنایی بیشتر با چگونگی کمپینگ در طبیعت، مطالب پیش رو اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار می‌دهند. 

این نکته را به یاد داشته باشید که:

مواد معدنی موجود در تالاب و نیزارها و مرغزارهای اطراف آن خیلی سریع آتش می‌گیرد و از این طریق آتش به سرعت در سراسر تالاب پخش می‌شود. تاکنون این تالاب چندبار درگیر آتش سوزی‌های بزرگ شده است و بسیاری از گونه‌های جانوری و گیاهی موجود در آن از بین رفته‌اند. بنابراین در زمان کمپینگ یا پیک‌نیک در نزدیکی تالاب، به شدت مراقب طبیعت اطراف باشید. 

Reza Kamran Samani | YJC 
Reza Kamran Samani | YJC 
Reza Kamran Samani | YJC 
Zahra Baghban | IRNA 

امکانات تالاب گندمان 

در اطراف تالاب گندمان امکانات خاصی به چشم نمی‌خورد و شما باید وسایل مورد نیازتان را با خود همراه ببرید. 

اقامت تالاب گندمان 

در نزدیکی تالاب گندمان، تعدادی اقامتگاه بوم‌گردی وجود دارد که برای شب‌مانی می‌توانید روی آنها حساب باز کنید.

کمپینگ و اقامت در شهرهای اطراف تالاب به ویژه در شهر بروجن از دیگر گزینه‌های شب‌مانی در زمان سفر به تالاب گندمان است. 

Reza Kamran Samani | YJC 
Zahra Baghban | IRNA 

بهترین فصل سفر به تالاب گندمان 

بهار و تابستان: یکی از بهترین فصل‌ها برای سفر به تالاب گندمان، بهار است که هم منطقه آب‌وهوای خوبی دارد و هم امکان پرنده‌نگری وجود دارد. تابستان‌ها اما آب تالاب کاهش پیدا می‌کند و ممکن است چشم‌انداز آن چندان جذاب نباشد. 

پاییز و زمستان: اگر به قصد پرنده‌نگری راهی تالاب گندمان می‌شوید پاییز، به ویژه آبان و آذر بهترین زمان سفر به اینجاست. زمستان‌ها اما تالاب گندمان و منطقه اطراف آن بسیار سرد می‌شود و امکان یخ زدن تالاب وجود دارد. 

لوازم سفر یک روزه برای کمپینگ
آب آشامیدنی
بشقاب
دارو های عمومی
داروهای شخصی
دفترچه بیمه
دمپایی و صندل
زیرانداز
قاشق
فلاسک چای
لباس اضافه
لباس مناسب فصل
لیوان
ملحفه
هیزم و ذغال
وسایل نظافت شخصی
وعده های غذایی
پاور بانک
پتو و لوازم خواب
کفش اضافه
کرم ضد آفتاب
پول نقد
چادر مسافرتی
کارت شناسایی
چنگال
کوله پشتی
کیسه زباله
کمک های اولیه
کلاه آفتابگیر
کبریت یا فندک

مسیر دسترسی به تالاب گندمان 

برای رسیدن به تالاب گندمان دو مسیر پیش روی‌تان دارید که مبدا هر سه آنها از شهر گندمان است. بعد از رسیدن به بروجن در استان چهارمحال و بختیاری و رفتن به شهر گندمان، از آنجا می‌توانید از یکی از دو روش زیر به تالاب برسید. 

روش اول: 

از غرب شهر گندمان از طریق خیابان مطهری و پس از گذر از روستای حسین آباد

روش دوم: 

از شرق شهر گندمان از طریق جاده گندمان به روستای نصیرآباد 

دیدنی های اطراف

تالاب بین المللی چغاخور در فاصله 40 کیلومتری

آبشار تنگ زندان در فاصله 10 کیلومتری 

کوه کلار در فاصله 5 کیلومتری 

تالاب چغاخور
آبشار تنگ زندان

گونه های جانوری و گیاهی تالاب گندمان

به غیر از پرنده‌هایی که در تالاب زندگی می‌کنند، این تالاب میزبان گونه‌های جانوری دیگری مانند انواع مارها، قورباغه‌ها، لاک‌پشت، ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه‌دار و سیاه‌ماهی نیز هست. البته دقت کنید به دلیل اینکه این تالاب، منطقه شکار ممنوع است امکان ماهیگیری در تالاب گندمان را ندارید. از مهمترین گونه‌های گیاهی تالاب نیز می‌توان به درخت بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش اشاره کرد. 

Zahra Baghban | IRNA 
Zahra Baghban | IRNA 

سخن آخر 

به یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور سر زدیم و در مورد آن سخن گفتیم. حالا نوبت شماست که از تجربه‌های سفرتان به این منطقه بگویید. 

آیا تا به حال از اینجا بازدید کرده‌اید؟ کدام ویژگی این تالاب نظر شما را بیشتر به خود جلب کرد؟

منتظر دیدگاه‌های شما هستیم. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.3

بررسی شده توسط مهدیه اکبری پارسا

نظافت و شرایط محیط زیستی(معمولی) 3
سهولت در دسترسی(خوب) 4
ارزش بازدید(عالی) 4.5

نقاط قوت

  • یکی از ده تالاب مهم ایران برای پرنده‌نگری
  • طبیعت زیبا و چشم‌انداز تماشایی

نقاط ضعف

  • تبلیغات و اطلاع‌رسانی ضعیف

نقد و بررسی کاربران

تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست