کلاردشت

استان مازندران، ۴۸ کیلومتری شهر چالوس

4.3

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 10 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 24 ساعته

همه چیز درباره کلاردشت

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 شهریور 1397

به روز رسانی

10 تیر 1399

معرفی /

کلاردشت | ییلاق معروف مازندران

یکی از مقاصدی که در بیشتر تعطیلات به آن فکر می کنیم، مناطق شمالی کشور است؛ بیشتر افراد این نواحی را به عنوان مقصد تابستانه در نظر می گیرند؛ اما واقعیت این است که دریای خزر و چشم اندازهای جنگلی و کوهستانی در تمام فصول طرفداران خاص خود را دارند. استان مازندران یکی از مقاصد پرطرفدار در نوار شمالی کشور به شمار می آید و هرساله پذیرای گردشگران زیادی از نقاط دور و نزدیک است. شوق دیدن امواج زیبای دریا بسیاری را بر آن می دارد تا به سراغ شهرهای ساحلی بروند و در سواحل به تفریح بپردازند. در این میان چشم انداز جنگل ها و تجربه لحظاتی پر از آرامش افراد را به سوی مناطق جنگلی این استان می کشاند. 

کارناوال می خواهد شما را به سفری دلپذیر ببرد و برای گشت و گذار شهر زیبای کلاردشت را انتخاب کرده است؛ یکی از توریستی ترین شهرهای شمالی کشور که در میانه های جاده کرج به چالوس قرار دارد و با دیدنی هایش لحظات خوشی را برای تان رقم می زند. امکانات خوب و طبیعت زیبا از دلایل استقبال از این شهر توریستی به شمار می روند. احتمالا بارها در مسیر سفرتان به چالوس یا برای یک گشت کوتاه، این شهر را دیده اید؛ اما این بار با ما باشید و از نمایی نزدیکتر زیبایی های این دیار را ببینید...

Photo by : Marjan Hamedy
Photo by : Ehsan Majd

چرا سفر به کلاردشت؟


  • طبیعت زیبا و چشم انداز های به یادماندنی دلایل خوبی هستند تا برای سفر به کلاردشت قانع شوید.
  • به دلیل دوری از دریا، هوای این منطقه فاقد رطوبت و بسیار مطبوع و خنک است و همین مساله از کلاردشت یک مقصد ناب تابستانه می سازد.
  • امکانات رفاهی و اقامتی خوبی در این شهر در دسترس تان هستند.
Photo by : Unknown

آشنایی با کلاردشت | بهشت گمشده

در 48 کیلومتری شهر چالوس و در دشتی بر فراز کوه ها به شهری می رسیم که نامش کلاردشت است. این شهر با وسعت 1509 کیلومترمربع در میان دره‌ای باز و گسترده قرار دارد و ییلاقات و روستاهای زیادی در آن شکل گرفته اند. 

زیبایی طبیعی و بی‌نظیر و آب و هوای بسیار مطبوع به ویژه درفصل تابستان باعث شده تا از این دیار با عنوان بهشت گمشده نیز یاد شود و هزاران گردشگر داخلی و خارجی از آن بازدید کنند. مردم بومی و غیر مهاجر در کلاردشت به گویشی از زبان مازندرانی حرف می زنند و عده ای نیز که خواجوندی ها نام دارند از زبان لکی و کردی استفاده می کنند.

این شهر از جنوب به قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس‌آباد محدود می شود و از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت می رسد.

Photo by : Unknown
Photo by : Ashkan Azadbakht

دیدنی ها و تفریحات کلاردشت

در سفر به کلاردشت گزینه های متعددی برای تفریح و تماشا پیش روی تان است که در اینجا با آنها آشنا می شوید:

1- ییلاقی جذاب با آب و هوای مطبوع

یکی از ویژگی هایی که سبب شده تا کلاردشت مورد استقبال مسافران قرار گیرد، آب و هوای مطبوع آن است. حتا زمانی که در تابستان، شرجی بودن هوای شمال آزاردهنده می شود، کلاردشت با آب و هوای مطبوع از میهمانانش پذیرایی می کند. اختلاف دمای کلاردشت با مرکز استان مازندران در برخی از روزهای سرد زمستان به حدود ۳۰ درجه زیر صفر نیز می رسد؛ حتا در برخی از شب های تابستان نیز ساکنان کلاردشت لباس گرم بر تن می کنند. وجود مه نسبتا دایمی نیز بر جذابیت های این منطقه می افزاید و مناظر زیبایی را پدید می آورد. 

اما چرا؟

رشته کوه‌های البرز در حوالی این منطقه، رطوبت دریای خزر را در دامنه ها متوقف می کنند و جلوی ورود آن را به ناحیه می گیرند. این ناحیه از بارش باران برخوردار است؛ بارشی که در ارتفاعات کلاردشت به شکل برف بر زمین می نشیند. نبود رطوبت و وجود برف باعث می شود که همیشه کلاردشت در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران هوای خنک تر و مطبوع تری داشته باشد. 

Photo by : Alireza Barazesh

2- جنگل های انبوه

اگر از طرفداران گشت و گذار در جنگل هستید، کلاردشت مقصد بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. در این دیار می توانید به سراغ جنگل های مختلف بروید:

جنگل های عباس آباد: در بخش شمالی کلاردشت می توانید به جنگل های عباس آباد بروید و در میان انبوه درختان جانی تازه کنید.

جنگل آزو: اگر به سمت مرکز کلاردشت یعنی حسن کیف بروید، در فاصله یک کیلومتری از غرب آن به جنگلی تماشایی می رسید که از جاذبه های بکر این منطقه است. این جنگل بخش های مختلفی همچون دشت جو پشت، عسلک، مازیگاسر و ... را در خود دارد و پناهگاهی طبیعی برای  حیوانات وحشی مانند خوک، خرس، گرگ و پلنگ به شمار می رود.

جنگل مجل: در 6 کیلومتری حسن کیف و بر تپه های اطراف روستایی به نام مجل به یکی از زیباترین مناطق جنگلی و طبیعی در مازندران می رسیم که جنگل مجل نام دارد. برای رسیدن به این جنگل باید به روستای رودبارک (در مور این روستا در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد) برویم و از آنجا راه روستای مجل را در پیش بگیریم

ٍEhsan Majd 

3- منطقه حفاظت شده رودخانه سردآبرود

سردآبرود نام یک رودخانه است که از دشت کلاردشت می گذرد. این رود از بلندترین کوه های منطقه البرز مرکزی مانند تخت سلیمان، علم کوه، سیاه کمان، رسم بنیشت، خرسان و … سرچشمه می گیرد، دامنه این کوه ها را می پیماید و صفای خاصی به منطقه می بخشد. سردآبرود در عمق گسلی چند ده کیلومتری پنهان است و در مسیرش از کلاردشت هم گذر می کند. این رودخانه از رودهای حفاظت شده دریای خزر به حساب می آید و آب آن به مصارف شرب، كشاورزی و آبزی پروری می رسد. قزل آلای خال قرمز، قزل آلای رنگین کمان، سگ ماهی، عروس ماهی یا مار ماهی از جمله ماهیان موجود در رودخانه سردآبرود محسوب می شوند.

Hasan Shaboot 

4- روستاهای کلاردشت

در گوشه و کنار کلاردشت، در میان دشت ها و دامنه کوه ها روستاهای زیبایی شکل گرفته اند که می توانند لحظات خوشی را به شما هدیه دهند. تعداد این روستاها به بیش از 30 عدد می رسد و در این مجال کوتاه نمی توان درباره همه آنها سخن گفت. در اینجا تنها به تعدادی از این روستاها اشاره می کنیم:

*مازیچال

یکی از مشهورترین روستاهایی که می توان در کلاردشت یافت، مازیچال است. این ییلاق زیبا در ارتفاع 2600 متری از سطح دریا قرار دارد و چشم انداز بسیار زیبایی را به شما تقدیم می کند.

دیدنی ها: کلبه های روستایی، و صفای خالص روستا لحظات شیرینی را برای تان به ارمغان می آورد. جنگل انبوه، کوهستان سر به فلک کشیده، دشت های وسیع، ابرهای زیبا و ... چیزهایی هستند که در سفر به مازیچال نصیب تان می شود.

راه دسترسی: برای رسیدن به این روستای رویایی بعد از میدان بزرگ کلاردشت، تا کیلومتر ۲ جاده عبا‌س‌آباد پیش بروید و به کردمحله برسید. در اینجا محلی ها راهنمای خوبی برای تان خواهند بود.

Photo by : Unknown

*طویدره

کافیست از کلاردشت 6 کیلومتری فاصله بگیرید تا به روستای طویدره برسید؛ جایی که نامش از شکل جغرافیای منطقه می آید. دسترسی به جاده جنگلی و منطقه توریستی مازیچال از جمله ویژگی های قابل توجه طویدره به شمار می رود.

دیدنی ها: رشته کوه البرز و قله علم کوه از یک سو و جنگل های انبوه از سوی دیگر، این روستا را در برگرفته و مناظری ویژه به آن بخشیده اند. جشن ها و بازی های محلی جایگاه خاصی در این روستا دارند و اگر بخت با شما یار باشد و برنامه ریزی درستی انجام دهید می توانید به آنها برسید.

راه دسترسی: برای رسیدن به طویدره از میدان بزرگ کلاردشت به سمت کردمحله بروید و وارد جاده طویدره شوید.

Seyed Mohammad Akbar Mousavi | IRNA 
Seyed Mohammad Akbar Mousavi | IRNA 

*مکارود

کمی آن طرف تر از طویدره و در فاصله حدود 10 کیلومتری از کلاردشت، روستای مکارود قرار دارد که در دامنه جنگل عباس آباد خودنمایی می کند.

دیدنی ها: در بخش غربی این روستا، مرتع وسیع و سرسبزی وجود دارد که گردشگران را به سوی خود می کشاند. افراد لحظاتی را در این مرتع می گذرانند و از دیدن چشم اندازها لذت می برند.

راه دسترسی: برای رسیدن به طویدره از میدان بزرگ کلاردشت به سمت کردمحله بروید و از آنجا تابلوهای راهنما را دنبال کنید یا از محلی ها بپرسید.

*اجابیت

در 2 کیلومتری شهر کلاردشت و در دامنه ارتفاعات جنوب مشرف بر شهر، روستایی به نام اُجابِیت وجود دارد که از خاندان علیجانی به عنوان بنیانگذاران آن یاد می شود. آقا علی علیجانی در دربار رضاشاه فعالیت می کرد و مسوولیت کاخ شاه را بر عهده داشت.

دیدنی ها: کاخ اجابیت یکی از بناهای پرآوازه منطقه است. ساخت این بنا به اوایل دوره پهلوی در سال 1318 خورشیدی باز می گردد و تزیینات گچ بری، سنگ و نقوش زیبا دارد. به هنگام پی‌کنی این ساختمان، تعدادی ظروف زرین و مفرغین و سفالین کشف شد و همین شهرت زیادی را برای این سازه به ارمغان آورد.

راه دسترسی: وارد خیابان پاسداران شوید و به دنبال خیابان اجابیت بگردید. این خیابان به روستای اجابیت منتهی می شود.

Photo by : Unknown

*لاهو

لاهو روستایی است که اولین مدرسه نوین در آن ساخته شد که به تاریخ 1301 خورشیدی باز می گردد. بخش قدیمی و اصلی لاهو از چند محله کوچک تر تشکیل شده است: میارده، قلم باغ، داوود محله، سنگرک و خواجه وند محله.

دیدنی ها: در این روستا تپه ای باستانی به نام کلار قرار دارد که از دیدنی‌های تاریخی شهر کلاردشت است. لقب دیگر این منطقه «بهشت کاوشگران» است چرا که نقش برجسته کشف شده در آن، در روشن کردن ابهامات باستان‌شناسی در حاشیه جنوبی دریای خزر سهم به‌سزایی داشته است. قدمت این تپه با توجه به آثار به دست آمده به ۸۰۰ سال پیش از میلاد باز می گردد و اهیمت بسیاری برای تاریخ منطقه دارد.

راه دسترسی: از مسیر حسن کیف - مرزن‌آباد استفاده کنید و از شهر حسن‌کیف به طرف شرق بروید تا خروجی لاهو را بیابید.

*کردیچال

در فاصله کوتاهی از کلاردشت، روستایی به نام کردیچال قرار دارد که نکات جالبی درباره آن گفته می شود. اولین بانک کلاردشت قبل از انقلاب اسلامی در این روستا تاسیس شد و دومین مدرسه کلاردشت را هم در سال ۱۳۰۶ در این روستا ساختند. 

دیدنی ها: این روستا مانند دیگر روستاهای کلاردشت طبیعت زیبایی دارد. کردیچال دومین محله قدیمی منطقه است و دیدن آن خالی از لطف نیست.

راه دسترسی: جاده مرزن آباد-کلاردشت را در پیش بگیرید و خروجی کردیچال را بیابید.

*رودبارک

روستای رودبارک در کلاردشت، یکی از روستاهایی است که نباید دیدنش را از دست بدهید. این روستا با داشتن طبیعتی کوهستانی و منار تماشایی لحظات خوشی را به شما هدیه می کند.

دیدنی ها: برای رسیدن به علم کوه و صعود به آن باید به رودبارک بروید. یخچال های طبیعی نیز از دیگر جاذبه های رودبارک به شمار می روند و رودخانه پرخروش سردآبرود نیز در این روستا در جریان است. آبشار آکاپل هم جاذبه ای است که می توانید در رودبارک به دیدنش بروید. ماهی قزل‌آلا در آب شیرین نیز در این روستا پرورش می یابد و می تواند دلیل خوشمزه شما برای سفر به رودبارک باشد. مسجد محل رودبارک نیز از دیدنی های زیبای این روستاست که حدود ۲۰۰ مترمربع مساحت دارد و نکته جالب آنکه هیچ ستونی در وسط آن دیده نمی شود.

راه دسترسی: از طریق خیابان پاسداران می توانید به راحتی به روستا برسید.

5- دریاچه و آبشار

دریاچه ها و آبشارها از جمله زیبایی های طبیعی کلاردشت و اطراف آن هستند که در اینجا مهم ترین شان را به شما معرفی می کنیم:

*دریاچه هفت خوان

دریاچه هفت خوان جاذبه ای در میان تنکابن و کلاردشت است و از هر دو سو می توان به آن رسید. برای دیدن این دریاچه باید کوهپیمایی طولانی را به جان بخرید و قدم به منطقه تخت سلیمان و علم کوه بگذارید. 

*آبشار آکاپل

آبشار زیبایی در جنگل کوهستانی سردچال کلاردشت وجود دارد که آن را آکاپل می خوانند. این آبشار در امتداد رود سردآبرود شکل گرفته است و در غرب محله رودبارک، جلوه خاصی به طبیعت بخشیده است.

*دریاچه ولشت

ولشت نام دریاچه ای است که از لحاظ جغرافیایی به مرزن آباد تعلق دارد؛ اما فاصله آن تا کلاردشت 22 کیلومتر است و همین موضوع باعث شده تا سفر به کلاردشت در بیشتر اوقات با بازدید از این دریاچه تلفیق شود. ولشت یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین ایران به شمار می رود و قرار گیری آن در میان کوه ها تصویری خاص را در طبیعت ایجاد کرده است.

Niloufar Hosein zadeh 

6- جاده های زیبا و رویایی

کلاردشت دو جاده مهم دارد که گردش در آنها به جاذبه ای برای مسافران تبدیل شده است. 

*مرزن آباد به کلاردشت

 اولین جاده در جاده چالوس و از مرزن آباد منشعب می شود و ۲۰ کیلومتر طول دارد تا به کلاردشت برسد. این جاده فرصت عبور از میان تپه‌هایی را به شما می دهد که بر دامنه شان گندم و جو کشت می شود. مناظر زیبای این جاده چیزی نیست که در وصف بگنجد و بتوان آن را در قالب کلمات آورد. اینجا تصاویری را در ذهن تان ماندگار می کند که همیشه با مرورشان لذت می برید.

*جاده جنگلی عباس آباد

جاده دوم از عباس آباد در بین راه چالوس و تنکابن منشعب می شود و 25 کیلومتر طول دارد. این جاده را با نام جاده جنگلی عباس آباد هم می خوانند که از جنگل‌های متراکم و بسیار زیبا در ناحیه مکارود عبور می کند و در نهایت به غرب کلاردشت می رسد. انبوه درختان را در نظر بگیرید که سایه ساری را بر فراز سرتان ایجاد رده اند، در میان راه آلاچیق ها و فروشنده های محلی را می بینید و برای ثبت بسیاری از این لحظه ها بارها توقف خواهید کرد.

Seyed Mohammad Akbar Mousavi | IRNA 
Seyed Mohammad Akbar Mousavi | IRNA 

7- مناظر کوهستانی، کوهنوردی و سنگ نوردی

وجود ۴۵ قله در کلاردشت که ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر دارند، این منطقه را به مقصدی جذاب برای علاقه مندان به کوهستان و کوهنوردی تبدیل می کند. علم کوه گل سرسبد این کوه هاست که با ارتفاع ۴۸۴۵ متر بلندترین آنها نیز به شمار می رود. علم کوه در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی کلاردشت قرار دارد و به عبارتی این شهر نزدیک‌ترین شهر استان مازندران به این کوه به شمار می آید. این کوه از جبهه شمالی مشرف به کلاردشت است و در جبهه جنوبی چشم انداز زیبایی از طالقان دارد.

علم کوه پس از دماوند دومین قله مرتفع کشور به شمار می رود و شهرت زیادی میان کوهنوردان دارد. سنگ نوردان و دیواره نوردان نیز روی علم کوه حساب دیگری باز می کنند چرا که دیواره‌ دامنه شمالی آن از فنی ترین و  سخت‌ترین مسیرهای سنگ نوردی محسوب می شود. این دیواره را با کی2 (دومین قله بلند جهان) هم رتبه می دانند. در مسیر صعود به علم کوه تخته سنگ بزرگ و عجیبی وجود دارد که به صورت عمودی است. این سنگ در ارتفاع نزدیک به ۴۵۰۰ متری دیده می شود و از عجایب علم کوه و کلاردشت به شمار می رود. یخچال های طبیعی کلاردشت هم در همین مناطق کوهستانی قرار دارند و از شگفتی های طبیعت اینجا به شمار می روند.

علم کوه به عنوان یک اثر طبیعی ملی نیز شناخته می شود و شورای علی محیط زیست در تاریخ 21 خرداد 1381 منطقه‌ای شامل قله علم کوه و کوهپایه آن با مساحتی بالغ بر ۴۰۷۷ هکتار را با حکم شماره ۲۲۲ به ثبت رسانده است. قله تخت سلیمان نیز با بلندای ۴۶۵۹ متر در منطقه علم کوه قرار دارد و در افسانه ها از آن با عنوان جایگاه ازدواج سلیمان و بلقیس یاد می کنند.

8- گشت و گذار و عکاسی

کلاردشت و طبیعت اطرافش سوژه های خوبی برای ثبت تصویر دارند. فرقی نمی کند که عکاس حرفه ای باشید و یا با موبایل خود به ثبت تصاویر بپردازید؛ در هر صورت از کلاردشت با دست خالی بیرون نمی روید. طبیعت، جلوه های شهری، روستاها و مردم باصفای آنها، کوهستان های زیبا و ... همه و همه می توانند در قاب تصاویر شما جای گیرند.

در این میان می توانید مکان های مناسبی را برای برپایی یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه بیابید. در کنار رودخانه، زیر سایه درختان، در میان جنگل یا حتا در وسط کوهستان؛ بسته به توانایی های خود و علایق تان یکی از نقاط کلاردشت را برگزینید و روزی خوش را در آن بگذرانید.

Photo by : Unknown

اقامت در کلاردشت

گزینه های متعددی برای اقامت در کلاردشت وجود دارند و نباید در این مورد نگران باشید. ویلاها و خانه های محلی از اقامتگاه های پرطرفدار به شمار می آیند. برخی از این ویلاها کاملا لوکس هستند؛ اما در مناطق روستایی و بکر تنها کلبه ها و خانه هایی با امکانات اولیه وجود دارند. هتل ها هم در کلاردشت خدمات خوبی به مسافران ارایه می دهند و می توانید از آنها استفاده کنید. کمپینگ هم دیگر گزینه شماست که اگر وسایلش را دارید می توانید آن را در کلاردشت و طبیعت اطرافش تجربه کنید.

Photo by : Unknown

امکانات کلاردشت

در مرکز شهر کلاردشت به همه امکانات رفاهی دسترسی دارید و می توانید از سرویس بهداشتی، پمپ بنزین، مسجد، خودپرداز بانک، فروشگاه های متنوع و ... استفاده کنید؛ اما در روستاها توقع امکانات زیادی نداشته باشید و پیش از رفتن به سوی آنها از مردم محلی در مورد امکانات شان بپرسید.

Photo by : Pouya Lucky

سوغات کلاردشت

سوغات و صنایع دستی کلاردشت همان هایی هستند که در همه مازندران در دسترسی مسافران قرار دارند. کلوچه ها، کوکی ها، لواشک و آلوچه، مرباها و ترشی های خوشمزه و ... همه و همه در کلاردشت به فروش می رسند. با وجود آنکه منبع اصلی زیتون، گیلان است، شما در کلاردشت و سراسر مازندران هم می توانید این خوراکی خوشمره را بیابید و تهیه کنید. 

ورود به صفحه اختصاصی سوغات مازندران

غذاها و خوشمزه های محلی

وقتی به شمال و استان مازندران می روید غذاهای شمالی یکی از گزینه هایی هستند که سفرتان را جذاب می کنند. رستوران ها در کلاردشت هم این غذاها را سرو می کنند و می توانید با آنها لحظه های تان را خوشمزه کنید. کباب ترش، میرزا قاسمی، باقلا قاتق و ... از جمله این غذاها هستند.ورود به صفحه اختصاصی معرفی غذاهای مازندران

Photo by : Unknown

آب و هوای کلاردشت

آب و هوای کلاردشت آن قدر جالب توجه است که می توان آن را یکی از جاذبه های آن به حساب آورد. در قسمت دیدنی ها و تفریحات مفصلا در این مورد صحبت کردیم. این شهر آب و هوایی کاملا متفاوت از دیگر شهرهای شمالی دارد. اینجا هوا همیشه سردتر از مرکز مازندران و بدون رطوبت است. 

کلاردشت در سرویس آب و هوای کارناوال

بهترین فصل سفر

بهترین زمانی که می توانید به کلاردشت بروید، بهار و به ویژه تابستان است. 

بهار و تابستان: در اوایل بهار هنوز سردی هوا حس می شود و باران های گاه و بیگاه را شاهد خواهید بود اما هر چه به تابستان نزدیک تر می شویم هوا هم مطبوع تر می شود و مسافران را برای تجربه هوایی خنک و دلپذیر در داغی تابستان راهی کلاردشت می کند.

پاییز و زمستان: هزار رنگ پاییز در جنگل های کلاردشت دیدنی است؛ اما سردی هوا ممکن است برای تان آن قدرها خوشایند نباشد. در زمستان هم کوهستان ها زیر پتوی برفی خود می روند و جلوه ای دیدنی پیدا می کنند. اگر با سرمای هوا مشکلی ندارید باز هم می توانید بر روی کلاردشت به عنوان یک مقصد جذاب حساب باز کنید.

Pourya Madadi 
Ali Sabih Kadhim 
Abdollah Jafaar 

راه دسترسی

رفتن به کلاردشت بسیار آسان است. این شهر در میانه های جاده چالوس و پس از مرزن آباد قرار دارد و از راه های زیر می توانید به آن برسید:

1- جاده ۵۹ یا همان جاده چالوس مسیر رسیدن به کلاردشت است. در این جاده تا سه راهی مرزن آباد بروید و سپس به سمت چپ و جاده اصلی کلاردشت وارد شوید.

2- از عباس آباد به کلاردشت هم جاده جنگلی زیبایی وجود دارد که می توانید از طریق آن به این دیار زیبا برسید.

کلاردشت در تاریخ

آثار به دست آمده از کلاردشت و تپه های اطراف آن حکایت از آن دارند که قسمتی از این منطقه در ادوار باستانی، سکونتگاه عده ای از مردم بوده است؛ اما نکته قابل توجه اشیای پیدا شده در کلاردشت هستند که بد نیست با ماجرای آنها آشنا شوید. 

گنجینه کلاردشت

در سال ۱۳۱۸ خورشیدی بود که به هنگام پی‌کنی برای احداث کاخ اجابیت، تعدادی ظروف زرین و مفرغین شامل جام و خنجر و …و سفالین شامل قمقمه، کوزه، بشقاب و ظروف لوله دار و ریتون کشف شد. نام این اشیا را گنجینه کلاردشت گذاشتند. مجموعه، وزنی در حدود ۵۷۴٫۷۹ گرم داشت و در ابتدا به عنوان پشتوانه اسکناس به خزانه بانک ملی سپرده شد. این گنجینه پس از مدتی در سال ۱۳۲۲ در اختیار موزه ملی قرار گرفت. در میان این اشیا، جام زرین استوانه‌ای شکلی وجود دارد که نقش سه شیر با سر برجسته بر روی آن دیده می شود. این جام از لحاظ تکنیک ساخت با جام مارلیک قابل مقایسه است. به طور کلی گنجینه کلاردشت فرهنگ و هنر پیشرفته منطقه در هزاره‌های دوم و اول ق. م را بیان می کند و ارتباط زیادی با مناطق گیلان و حسنلو در آذربایجان و سیلک کاشان و لرستان دارد.

مجموعه سیمین کلاردشت

پس از گنجینه کلاردشت، در ادامه عملیات ساختمانی، مجموعه ظروف سیمین به دست آمد که برخی از آنها مزین به نقوش طلاکوب هستند و به دوره ساسانی تعلق دارند. جام های متعدد با نقوش انسانی و حیوانی است که از میان آنها می توان به این موارد اشاره کرد:  دو جام سیمین با نقش قباد اول -پادشاه ساسانی- سوار بر اسب در صحنه شکار گوره خر، تنگی نقره‌ای با پس زمینه طلایی، نقوش و تصاویر رامشگران به صورت برجسته در صحنه نوازندگان و در میان انواع حیوانات مانند روباه، کبک، بلدرچین و ببر.

جام کلاردشت
Photo by : Unknown

نام کلاردشت

شاید برای تان جالب باشد که بدانید نام این شهر از کجا آمده است. در گذشته به کلاردشت، کَلار می گفتند. کلار نام شهر و قلعه ای باستانی بود که امروزه بقایای آن با عنوان تپه کلار در روستای لاهو قرار دارد. کلمه کلار در فرهنگ فارسی به معنی غوک و وزغ است. حالا چرا این منطقه را کلار می خواندند؟ احتمالا برای آنکه در این دشت، زمین های باتلاقی وسیعی با نام «لش» وجود دارد و این زمین‌ ها محل تجمع انواع غوک و وزغ هستند. در گذشته وسعت این زمین ها بیشتر بود و تعداد این جانداران هم سر به فلک می گذشت. نام دشت به این سبب به کلار اضافه شد و در مرور زمان کِلاردشت بر سر زبان ها افتاد.

Photo by : Unknown

دغدغه های کارناوالی

یکی از مسایلی که به شدت کلاردشت و زیبایی هایش را در معرض تهدید قرار داده، ویلاسازی های افسارگسیخته است که جلوه بصری این منطقه را نیز تحت تاثیر قرار داده اند. آلودگی محیط هم یکی دیگر از تهدیدهای موجود برای این منطقه است، با افزایش گردشگران و عدم نظارت بر این امر و عدم مسوولیت پذیری مسافران نسبت به منطقه، اولین چیزی که به سراغ کلاردشت آمده، وجود زباله در گوشه و کنار آن است. این امر می تواند حیات گردشگری را به خطر بیندازد.

Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

در روزهای تعطیل و اوج سفر در این منطقه با ترافیک و شلوغی مواجه می شوید؛ بهتر است در این شرایط آرامش خود را حفظ کنید. با عجله کردن و تلاش برای پیشی گرفتن از دیگران نه تنها به جایی نمی رسید بلکه سفر را به کام خود و دیگران هم تلخ می کنید.

لطفا به هیچ عنوان زباله های تان را در هیچ کجای این شهر و روستاهای اطرافش رها نکنید و حتما آنها را جمع آوری کرده و در سطل زباله بریزید.

Photo by : Mehdi 14

سخن آخر

شمال ایران چندین منطقه جذاب و دیدنی دارد که هریک مجموعه ای از گزینه های جذاب را برای گردش پیش روی تان قرار می دهند. در این منطقه می توانید از دیدن طبیعت و چشم اندازهایش لذت ببرید، به کوهنوردی بپردازید، لحظاتی را در ساحل بگذرانید و حتا به سراغ جاذبه های تاریخی بروید. کلاردشت تنها یکی از شهرهای توریستی شمال ایران است و می توانید بر روی شهرهای دیگر هم حساب باز کنید.

شما هم از تجربه سفرتان به کلاردشت برای مان بگویید.

چه خاطره ای از سفر به این شهر دارید؟

متظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

کــــــــارناوالی شــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط بهاره فلاح

حال و هوای خوش(عالی) 5
نظافت(خوب) 4

نقاط قوت

  • امکانات خوب برای گردشگران
  • آب و هوای خوب و دلپذیر به ویژه در تابستان
  • تعدد و تنوع جاذبه ها
  • جاده های دسترسی زیبا و تماشایی

نقاط ضعف

  • نظارت کم بر میزان ورود گردشگران و ارایه خدمات مناسب به آنها
  • انبوه زباله های گردشگران در قسمت هایی

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 10 رای

4.3

انفرادی

2

زوج

3

دوستان

2

خانواده

5

آیا بازدید از کلاردشت را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش(عالی) 4.7
سهولت در دسترسی(خوب) 4

کلاردشت را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
کاربر مهمان

4.8

اگه اهل طبیعت گردی هستید، حتما آبشار آکاپل رو ببینید. واقعا به دیدنش می ارزه مخصوصا تابستونا. آبشارها از بینظیرترین عناطر در طبیعت کلاردشت هستن

سفر با همسر, به تنهایی
تجربه سفر کاربر مهمان به کلاردشت

انتشار: 28 اردیبهشت 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
شهاب تقی پور

4.5

حیف اون همه زیبایی که مردم مسافر اونجا تو جنگلها کمپ میزنن و اتیش درست میکنن بعد از رفتن از خودشون انواع و اقسام زباله رو به جا میزارن. حیف اون همه زیبایی

سفر با همسر
تجربه سفر شهاب تقی پور به کلاردشت

انتشار: 12 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
نسترن مهربانی

4.5

اگر دنبال لوکیشن خاصی برای گرفتن تصویری از یک منظره طبیعی رو دارید حتما میتونه کمک خیلی شایانی بهتون کنه این منطقه .

تجربه سفر نسترن مهربانی به کلاردشت

انتشار: 08 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

abani
پرسش:

سلام اوجا تو چادر ميشه شب موند يا هوا سرده؟ ويلا شنيدم قيمتهاش بالاس اونجا ،جاى ارزون هم وجود داره براى يكى دو شب ؟

بهاره فلاح
در پاسخ به abani:

سلام دوست عزیز

در فصول گرم می توانید کمپینگ در کلاردشت را تجربه کنید. سوییت ها و اقامتگاه های با قیمت مناسب هم می توانید در این منطقه بیابید. پیشنهاد می کنم به رزرو اقامت در کلاردشت مراجعه و از سرویس رزرو اقامت کارناوال استفاده کنید.

انتشار: 29 اردیبهشت 1399

انتشار: 28 اردیبهشت 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.