karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

06 مرداد 1399

به روز رسانی

06 مرداد 1399

کارناوال می‌خواهد شما را با مقصدی ییلاقی آشنا کند و به معرفی شهر کلاردشت بپردازد؛ یکی از توریستی‌ترین شهرهای شمالی کشور که از طریق جاده چالوس قابل دسترسی است. امکانات خوب و طبیعت زیبا از دلایل استقبال از این شهر توریستی به شمار می‌روند. در این مطلب اطلاعاتی درباره کلاردشت به شما می‌دهیم، در مورد دیدنی های کلاردشت توضیحات مختصری ارائه می‌کنیم و در مورد اقامت در کلاردشت نیز به شما می‌گوییم. همراه ما باشید.

چرا سفر به کلاردشت؟


  • طبیعت زیبا و چشم‌اندازهای به یادماندنی کلاردشت، شما را برای لحظاتی از دغدغه‌ها و روزمرگی‌ها دور می‌کنند.
  • به دلیل دوری از دریا، هوای این منطقه فاقد رطوبت و بسیار مطبوع و خنک است و همین مساله از کلاردشت یک مقصد ناب تابستانه می‌سازد.
  • امکانات رفاهی و اقامتی خوبی در این شهر در دسترس‌تان هستند.
  • در این شهر و اطراف آن می‌توانید به بازدید از معروف‌ترین جاذبه های طبیعی مازندران و روستاهایی دیدنی بروید.

کلاردشت

Marjan Hamedy

اطلاعات کلی شهر کلاردشت

جغرافیا: کلاردشت در استان مازندران واقع شده است و 50 کیلومتر با چالوس، 150 کیلومتر با تهران و 170 کیلومتر با کرج فاصله دارد.

جمعیت: بر اساس آخرین سرشماری کشوری در سال 1395، جمعیت کلاردشت 13401 نفر است. 

زبان و نژاد: مردم بومی و غیر مهاجر در کلاردشت به گویشی از زبان مازندرانی با نام کلارستاقی حرف می‌زنند و عده‌ای نیز که خواجوندی‌ها نام دارند از زبان لکی و کردی استفاده می‌کنند.

اقتصاد: این شهر درآمد خوبی از گردشگری دارد و مردم آن به ارائه خدمات در رستوران‌ها، اجاره اقامتگاه و برگزاری تورهای طبیعت‌گردی مشغولند. تولید صنایع‌دستی هم از دیگر مشاغل کلاردشتی‌هاست و در روستاها گله‌داری و دامداری نیز رواج دارد.

کلاردشت

کلاردشت

Pouya Lucky

جاذبه های کلاردشت

ییلاقی با آب و هوای مطبوع: یکی از ویژگی‌هایی که سبب شده تا کلاردشت مورد استقبال مسافران قرار گیرد، آب‌وهوای مطبوع آن است. حتا زمانی که در تابستان، شرجی بودن هوای شمال آزاردهنده می‌شود، کلاردشت با آب و هوای مطبوع از میهمانانش پذیرایی می‌کند و برای همین به بهشت گمشده نیز شهرت دارد. وجود مه نسبتا دائمی نیز بر جذابیت‌های این منطقه می‌افزاید و مناظر زیبایی را پدید می‌آورد. 

مازیچال: منطقه ییلاقی زیبا که در ارتفاع 2600 متری از سطح دریا قرار دارد و چشم‌انداز بسیار زیبایی را به شما تقدیم می‌‌کند. جنگل انبوه، کوهستان سربه‌فلک کشیده، دشت‌های وسیع، پدیده اقیانوس ابرها و ... چیزهایی هستند که در سفر به مازیچال نصیب‌تان می‌شود.

مطالب مرتبط

روستای مازیچال

جنگل آزو: اگر به سمت مرکز کلاردشت یعنی حسن کیف بروید، در فاصله یک کیلومتری از غرب آن به جنگلی تماشایی می‌رسید که از جاذبه‌های بکر این منطقه است. این جنگل بخش‌های مختلفی همچون دشت جو پشت، عسلک، مازیگاسر و ... را در خود دارد و پناهگاهی طبیعی برای حیوانات وحشی مانند خوک، خرس، گرگ و پلنگ به شمار می‌رود.

جنگل مجل: اطراف کلاردشت روستایی وجود دارد با نام مجل. درون این روستا جنگلی به همین اسم قرار دارد که بسیار دیدنی و زیباست. برای رسیدن به این جنگل باید به روستای رودبارک بروید و از آنجا راه روستای مجل را در پیش بگیرید.

مازیچال

کلاردشت

Alireza Barazesh

جنگل مجل

روستای طویدره: رشته کوه البرز و قله علم‌کوه از یک سو و جنگل‌های انبوه از سوی دیگر، روستای طویدره را در برگرفته و مناظری ویژه به آن بخشیده‌اند. جشن‌ها و بازی‌های محلی جایگاه خاصی در این روستا دارند و اگر بخت با شما یار باشد و برنامه‌ریزی درستی انجام دهید می‌توانید به آنها برسید.

مکارود: کمی آن طرف‌تر از طویدره، روستای مکارود قرار دارد که در دامنه جنگل عباس‌آباد خودنمایی می‌کند. در بخش غربی این روستا، مرتع وسیع و سرسبزی وجود دارد که گردشگران را به سوی خود می‌کشاند.

اجابیت: در دامنه ارتفاعات جنوب مشرف بر شهر، روستایی به نام اُجابِیت وجود دارد. کاخ اجابیت یکی از بناهای پرآوازه منطقه است که ساخت آن به اوایل دوره پهلوی در سال 1318 خورشیدی بازمی‌گردد و تزیینات گچ‌بری، سنگ و نقوش زیبا دارد. به هنگام پی‌کنی این ساختمان، تعدادی ظروف زرین و مفرغین و سفالین کشف شد و همین شهرت زیادی را برای این سازه به ارمغان آورد.

طویدره

Seyed Mohammad Akbar Mousavi | IRNA

مکارود

کاخ اجابیت

کردیچال: در فاصله کوتاهی از کلاردشت، روستایی به نام کردیچال قرار دارد که مانند دیگر روستاهای کلاردشت طبیعت زیبایی دارد و دومین محله قدیمی منطقه است.

رودبارک: این روستا با داشتن طبیعتی کوهستانی و مناظر تماشایی لحظات خوشی را به شما هدیه می‌کند. برای رسیدن به علم کوه و صعود به آن باید به رودبارک بروید. یخچال‌های طبیعی نیز از دیگر جاذبه‌های رودبارک به شمار می‌روند و رودخانه پرخروش سردآبرود نیز در این روستا در جریان است. آبشار آکاپل هم جاذبه‌ای است که می‌توانید در رودبارک و در جنگل سردچال به دیدنش بروید. این آبشار در امتداد رود سردآبرود شکل گرفته است و در غرب محله رودبارک، جلوه خاصی به طبیعت بخشیده است. ماهی قزل‌آلا در آب شیرین نیز در این روستا پرورش می‌یابد و می‌تواند دلیل خوشمزه شما برای سفر به رودبارک باشد. مسجد محل رودبارک نیز از دیدنی‌های زیبای این روستاست که حدود ۲۰۰ مترمربع مساحت دارد و نکته جالب آنکه هیچ ستونی در وسط آن دیده نمی‌شود.

روستای رودبارک

روستای رودبارک

کردیچال

آبشار اکاپل

علم‌کوه | مقصدی برای کوهنوردی و سنگ نوردی: وجود ۴۵ قله در کلاردشت که ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر دارند، این منطقه را به مقصدی جذاب برای علاقه‌مندان به کوهستان و کوهنوردی تبدیل می‌کند. علم‌کوه گل سرسبد این کوه‌هاست که با ارتفاع ۴۸۴۵ متر بلندترین آنها نیز به شمار می‌رود و پس از دماوند دومین قله مرتفع کشور است. سنگ‌نوردان و دیواره‌نوردان نیز روی علم‌کوه حساب دیگری باز می‌کنند چرا که دیواره‌ دامنه شمالی آن از فنی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی محسوب می‌شود. این دیواره را با کی2 (دومین قله بلند جهان) هم رتبه می‌دانند. علم‌کوه به عنوان یک اثر طبیعی ملی نیز شناخته می‌شود و شورای عالی محیط زیست در تاریخ 21 خرداد 1381 منطقه‌ای شامل قله علم‌کوه و کوهپایه آن را با شماره ۲۲۲ به ثبت رسانده است. قله تخت سلیمان نیز با بلندای ۴۶۵۹ متر در منطقه علم‌کوه قرار دارد و در افسانه‌ها از آن با عنوان جایگاه ازدواج سلیمان و بلقیس یاد می‌کنند.

کوهستان کلاردشت

کوهستان کلاردشت

دیدنی‌های اطراف کلاردشت

دریاچه ولشت | 22 کیلومتر

جاده زیبای مرزن آباد به کلاردشت | در جاده چالوس و از مرزن‌آباد منشعب می‌شود و ۲۰ کیلومتر طول دارد تا به کلاردشت برسد. 

جنگل‌های عباس‌آباد | در بخش شمالی کلاردشت

جاده جنگلی عباس آباد | از عباس‌آباد در بین راه چالوس و تنکابن منشعب می‌شود و 25 کیلومتر طول دارد و در نهایت به غرب کلاردشت می‌رسد. 

دریاچه هفت خوان | جاذبه‌ای در میان تنکابن و کلاردشت در منطقه تخت‌سلیمان و علم‌کوه

جاده کلاردشت

Seyed Mohammad Akbar Mousavi | IRNA

جاده کلاردشت

دریاچه ولشت

Ashkan Rezaei

جنگل عباس آباد

غذاها و خوشمزه های کلاردشت

وقتی به شمال و استان مازندران می‌روید غذاهای شمالی یکی از گزینه‌هایی هستند که سفرتان را جذاب ‌کنند. این غذاها می‌توانند غذاهای اصیل مازندران و یا گیلانی باشند؛ اما به هر حال طعمی به یادماندنی دارند. رستوران‌ها در کلاردشت هم این غذاها را سرو می‌کنند و می‌توانید با آنها لحظه‌های‌تان را خوشمزه کنید. کباب ترش، میرزا قاسمی، باقلا قاتق و ... از جمله این غذاها هستند. با مطالعه مطلب غذاهای مازندران می‌توانید با خوشمزه‌های اصیل مازندرانی بیشتر آشنا شوید.

باقلا قاتق

میرزاقاسمی

سوغات و صنایع دستی کلاردشت

سوغات و صنایع دستی کلاردشت همان‌هایی هستند که در همه مازندران در دسترس مسافران قرار دارند. کلوچه‌ها، کوکی‌‌ها، لواشک و آلوچه، مرباها و ترشی‌های خوشمزه و ... همه و همه در کلاردشت به فروش می‌رسند. با وجود آنکه منبع اصلی زیتون، گیلان است، شما در کلاردشت و سراسر مازندران هم می‌توانید این خوراکی خوشمزه را بیابید و تهیه کنید. کلاه ها، ظروف و محصولات حصیربافی نیز در این شهر به فروش می‌رسد و صنایع دستی چوبی نیز در آن پیدا می‌شود. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر، مطلب سوغات و صنایع دستی مازندران را بخوانید.

کوکی

کلوچه

صنایع چوبی

اقامت در کلاردشت

گزینه‌های متعددی برای اقامت در کلاردشت وجود دارند و نباید در این مورد نگران باشید:

  • ویلاهای لوکس و معمولی
  • خانه‌های محلی در روستاها
  • کلبه‌ها و خانه‌هایی با امکانات اولیه در روستاها و طبیعت
  • اقامتگاه‌های بومگردی
  • هتل
  • کمپینگ 

خبر خوب اینکه می‌توانید برای رزرو اقامتگاه و هتل از خدمات رزرو آنلاین کارناوال هم استفاده کنید. کافی است به صفحه اقامت در کلاردشت بروید و از میان هتل‌ها، اقامتگاه‌ها، ویلاها و سوئیت‌ها یکی را انتخاب کنید.

کلاردشت

حمل و نقل برون شهری کلاردشت

پایانه‌ اتوبوسرانی چالوس

کلاردشت تنها یک پایانه اتوبوسرانی دارد و سرویس‌های آن عمدتا به مقصد تهران است.

تلفن تماس: 52624800-011

آدرس: کلاردشت، لاهور، نرسیده به پمپ بنزین

تاکسیرانی بین شهری چالوس

یکی از راه‌های سفر به کلاردشت استفاده از تاکسی‌های بین شهری است که تهران، کرج و شهرهای اطراف شمالی را پوشش می‌دهند. از تهران و کرج، تاکسی های چالوس از کلاردشت می‌گذرند. 

حمل و نقل درون شهری کلاردشت

حمل‌ونقل عمومی داخل شهر کلاردشت به تاکسی‌های خطی و عبوری یا تاکسی تلفنی محدود می‌شود.

کلاردشت

کلاردشت در فصول مختلف

آب و هوای کلاردشت آن دلچسب است که می‌توان آن را یکی از جاذبه‌های آن به حساب آورد. اینجا هوا همیشه سردتر از مرکز مازندران و بدون رطوبت است. بهترین زمانی که می‌توانید به کلاردشت بروید، بهار و به ویژه تابستان است. 

بهار و تابستان: در اوایل بهار هنوز سردی هوا حس می‌شود و باران‌های گاه‌و‌بیگاه را شاهد خواهید بود؛ اما هر چه به تابستان نزدیک‌تر می‌شویم هوا هم مطبوع‌تر می‌شود و مسافران را برای تجربه هوایی خنک و دلپذیر در داغی تابستان راهی کلاردشت می‌کند.

پاییز و زمستان: هزار رنگ پاییز در جنگل‌های کلاردشت دیدنی است؛ اما سردی هوا ممکن است برای‌تان آن قدرها خوشایند نباشد. در زمستان هم کوهستان‌ها جلوه‌ای دیدنی پیدا می‌کنند. اگر با سرمای هوا مشکلی ندارید باز هم می‌توانید بر روی کلاردشت به عنوان یک مقصد جذاب حساب باز کنید.

کلاردشت

Pourya Madadi

کلاردشت

Ali Sabih Kadhim

کلاردشت

Abdollah Jafaar

تاریخچه کلاردشت و کشف های تاریخی

آثار به دست آمده از کلاردشت و تپه‌های اطراف آن حکایت از آن دارند که قسمتی از این منطقه در ادوار باستانی، سکونتگاه عده‌ای از مردم بوده است؛ اما نکته قابل توجه اشیای پیدا شده در کلاردشت هستند که بد نیست با ماجرای آنها آشنا شوید. 

گنجینه کلاردشت

در سال ۱۳۱۸ خورشیدی بود که به هنگام پی‌کنی برای احداث کاخ اجابیت، تعدادی ظروف زرین و مفرغین شامل جام و خنجر و …و سفالین شامل قمقمه، کوزه، بشقاب و ظروف لوله دار و ریتون کشف شد. نام این اشیا را گنجینه کلاردشت گذاشتند. مجموعه، وزنی در حدود ۵۷۴٫۷۹ گرم داشت و در ابتدا به عنوان پشتوانه اسکناس به خزانه بانک ملی سپرده شد. این گنجینه پس از مدتی در سال ۱۳۲۲ در اختیار موزه ملی قرار گرفت. در میان این اشیا، جام زرین استوانه‌ای شکلی وجود دارد که نقش سه شیر با سر برجسته بر روی آن دیده می‌شود. این جام از لحاظ تکنیک ساخت با جام مارلیک قابل مقایسه است. به طور کلی گنجینه کلاردشت فرهنگ و هنر پیشرفته منطقه در هزاره‌های دوم و اول ق.م را بیان می‌کند و ارتباط زیادی با مناطق گیلان و حسنلو در آذربایجان و سیلک کاشان و لرستان دارد.

مجموعه سیمین کلاردشت

پس از گنجینه کلاردشت، در ادامه عملیات ساختمانی، مجموعه ظروف سیمین به دست آمد که برخی از آنها مزین به نقوش طلاکوب هستند و به دوره ساسانی تعلق دارند. جام‌های متعدد با نقوش انسانی و حیوانی است که از میان آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: دو جام سیمین با نقش قباد اول -پادشاه ساسانی- سوار بر اسب در صحنه شکار گوره خر، تنگی نقره‌ای با پس زمینه طلایی، نقوش و تصاویر رامشگران به صورت برجسته در صحنه نوازندگان و در میان انواع حیوانات مانند روباه، کبک، بلدرچین و ببر.

نام کلاردشت

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید نام این شهر از کجا آمده است. در گذشته به کلاردشت، کَلار می‌گفتند. کلار نام شهر و قلعه‌ای باستانی بود که امروزه بقایای آن با عنوان تپه کلار در روستای لاهو قرار دارد. کلمه کلار در فرهنگ فارسی به معنی غوک و وزغ است. حالا چرا این منطقه را کلار می‌خواندند؟ احتمالا برای آنکه در این دشت، زمین‌های باتلاقی وسیعی با نام «لش» وجود دارد و این زمین‌‌ها محل تجمع انواع غوک و وزغ هستند. در گذشته وسعت این زمین‌ها بیشتر بود و تعداد این جانداران هم سر به فلک می‌گذشت. نام دشت به این سبب به کلار اضافه شد و در مرور زمان کِلاردشت بر سر زبان‌ها افتاد.

جام کلاردشت

سخن آخر

شمال ایران چندین منطقه جذاب و دیدنی دارد که هریک مجموعه‌ای از گزینه‌های جذاب را برای گردش پیش روی‌تان قرار می‌دهند. کلاردشت تنها یکی از شهرهای توریستی شمال ایران است و می‌توانید بر روی شهرهای دیگر هم برای تفریحات و دیدنی های متفاوت حساب باز کنید.

شما هم از تجربه سفرتان به کلاردشت برای‌مان بگویید.

چه خاطره‌ای از سفر به این شهر دارید؟ چه کمبودهایی را در کلاردشت حس می کنید؟

منتظر دیدگاه‌های شما عزیزان هستیم...

...

آیا این مطلب مفید بود؟

5 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

عالی بود چه اطلاعات کامل و جامعی

انتشار:07 مرداد 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟

با سلام و درود خدمت اهالی محترم و با فرهنگ و مهیمان نواز و مهربان کلاردشت بنده به مدت پنج سال است که هر بار به استان مازندران‌ سفر کنم سعی میکنم در کلاردشت اسکان پیدا کنم بخاطر اینکه آب و هوای مطبوع و دل انگیز و طبعیت بینظیری دارد

انتشار:05 مرداد 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟

با مهمان بد رفتار میکنن مهمان نواز نیستن

انتشار:27 تیر 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.