خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

کارناوال - راهنمای سفر

معروف ترین نماد شهرهای ایران

نمادهای شهرهای ایران کدامند؟

نمادهای شهری هویت هر شهر محسوب می‌شود که آن‌ها را بنابر اقتضای مکانی و زمانی انتخاب می‌کردند، نمادهای شهرهای ایران نیز سمبلی برای هر شهر به شمار می‌روند. امروز به معرفی نماد شهرهای ایران می‌پردازیم بنابراین برای آشنایی با نمادهای شهرهای ایران این مطلب را از دست ندهید. خاطر نشان می‌شود که در مطلب فوق تنها به تعدادی از شهرهای ایران و نمادهای معروف هر یک اشاره شده است. همچنین برخی از شهرها بیش از یک نماد دارند همانند تهران که برج آزادی نماد قدیمی و کلاسیک و برج میلاد نمادی نوین برای آن است، بنابراین سعی شده تا مهم‌ترین یا معروف‌ترین نماد در لیست قرار بگیرد که این به معنای کم ارزش شمردن یا بی‌اهمیت جلوه دادن سایر نمادها نیست.

امتیاز کارناوال

4.3

تهران، میدان آزادی

امتیاز کاربران: 4.2 از 8 رای


مدت بازدید: 

1 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 09:00 صبح تا 17:00

هزینه: 

10,000 تومان

یکی از دیدنی‌های تهران، برج آزادی است که به عنوان یکی از نمادهای تهران و حتی ایران شناخته می‌شود و در خاطره جمعی تهرانی‌ها و مردم کشورمان جایگاه ویژه‌ای دارد. برج آزادی به دلیل معماری منحصربه‌فرد خود و اینکه در طول تاریخ کوتاهش شاهد وقایع مختلف سیاسی و اجتماعی مهمی بوده است، اهمیت بسیاری دارد؛ تا جایی که در نظرسنجی‌های مختلف، بیشتر مردم تهران این برج را به عنوان نماد شهر انتخاب کرده‌اند.

امتیاز کارناوال

5

اصفهان، ميدان نقش جهان

امتیاز کاربران: 4.7 از 22 رای


مدت بازدید: 

1 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

ورودی: 

رایگان

میدان نقش جهان که به صورت رسمی با عنوان میدان امام شناخته می‌شود، میدان مرکزی شهر اصفهان است و بخشی از یک مجموعه تاریخی به شمار می‌رود. آنچه که این میدان را از سایر همتایانش متمایز می‌کند شکل مستطیلی آن است که با ظاهر دایره‌ای یا بیضی شکلِ بسیاری از میادین معمول و رایج، تفاوت دارد. این میدان میزبان تعدادی از آثار تاریخی است و بناهای متعددی را در آغوش خود دارد؛ برای همین است که با بازدید از این میدان با یک تیر چند نشان می‌زنید و بخش مهمی از گنجینه اصفهان را خواهید دید.

اهواز، حدفاصل ميدان شهدا و خيابان فلسطين (اداره پست)

امتیاز کاربران: 4.6 از 9 رای


مدت بازدید: 

30 دقیقه

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

ورودی: 

رایگان

با قدم گذاشتن به شهر اهواز و پرس و جو از اهالی شهر به راحتی می‌توان به پل سفید رسید که قدیمی‌ترها آن را با عنوان پل معلق یا پل هلالی نیز می‌شناسند. این پل از سال ۱۳۱۵ خورشیدی بر روی رودخانه کارون قد علم کرده و تا به امروز پا بر جای مانده است. پل سفید عنصر نمادین اهواز است و هر کسی در سفر به این شهر محال است به آن سر نزند.

رنگ سپید این پل آن را به عروس شهر تبدیل کرده که بیش از 80 سال است که دلبری می‌کند و یکی از ۸ پلی است که بر روی رود کارون احداث شده و دو قسمت شرقی و غربی شهر را به ‌هم می‌رساند. از زیبایی‌های پل که بگذریم، جوش و خروش کارون از دیگر دلایل محبوبیت پل سفید است که مردم را به حاشیه خود می‌کشاند و لحظاتی به یاد ماندنی را به آن‌ها هدیه می‌دهد.

امتیاز کارناوال

4.3

شیراز، بزرگراه شیراز-مرودشت، ورودی شهر شیراز

امتیاز کاربران: 3.8 از 4 رای


مدت بازدید: 

30 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

ورودی: 

رایگان

شیراز، عروس شهرهای جنوب ایران، در میانه دشتی پهناور و در محاصره کوه‌ها بنا شده و گسترش یافته است. شیراز چند ورودی دارد که بر سر راه یکی از ورودی‌های آن، راهی که اصفهان را به مرودشت و فیروزآباد متصل می‌کند، دروازه‌ای به نام دروازه قرآن قرار دارد. این دروازه در میانه کوه‌های باباکوهی و چهل مقام و روی تنگه‌ای به نام تنگه الله اکبر ساخته شده است و به‌ دلیل قرآنی که بر بالای آن وجود دارد، به این نام خوانده می‌شود، البته از اینجا در گذشته به نام طاق قرآن نیز یاد می‌کردند. این بنا در سال 1375 با شماره 1800 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

امتیاز کارناوال

4.4

استان همدان، شهر همدان، میدان بوعلی سینا

امتیاز کاربران: 4.2 از 5 رای


مدت بازدید: 

45 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 08:30 صبح تا 17:00

هزینه: 

3,000 تومان

یکی از جاذبه‌هایی که به راحتی در همدان می‌توان آن را یافت، آرامگاه بوعلی سیناست. از این سازه به عنوان نماد این شهر یاد می‌شود و یکی از نشانه‌های قدمت ایران در فرهنگ و دانش و علم جهان به شمار می‌رود. بنای این آرامگاه در یکی از میادین اصلی همدان قرار دارد و در مرکز این شهر خودنمایی می‌کند. ستون‌های سربه‌فلک‌کشیده این آرامگاه به همراه سنگ گرانیتی به‌کاررفته در نمای آن شکوه و ابهت خاصی را به نمایش گذاشته و زیبایی خاصی را به این قسمت از شهر بخشیده‌اند. آرامگاه بوعلی سینا در زمینی به مساحت ۳۰۹۰ متر مربع ساخته شده و زیر بنای اصلی آن چیزی در حدود ۱۷۹۲ متر مربع تخمین زده می‌شود. نام این بنا از تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۶۹ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد و به عنوان یکی از دیدنی‌های شاخص همدان پذیرای گردشگران بسیاری است.

امتیاز کارناوال

5

مشهد، حرم امام رضا

امتیاز کاربران: 4.7 از 14 رای


مدت بازدید: 

2 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

ورودی: 

رایگان

حرم امام رضا (ع) در نزد مسلمانان یک زیارتگاه مهم و باشکوه است که سالانه نزدیک 300 میلیون عاشق و زائر را به آغوش خود راه می‌دهد. البته اهمیت این مجموعه مقدس تنها در بعد مذهبی آن خلاصه نمی‌شود و جالب است بدانید که حرم امام رضا یکی از بزرگترین مساجد جهان هم از لحاظ وسعت و هم از لحاظ گنجایش است. ورودی‌های مختلف، چندین صحن، مسجد، رواق، موزه، کتابخانه و بخش‌های خدماتی همه و همه در این مجموعه جای گرفته‌اند و در کنار همه این‌ها، ویژگی‌های منحصربه‌فرد معماری و شکوه و عظمت بناهای آن، زائران را مبهوت خود می‌کنند.

بد نیست بدانید نام این مجموعه باشکوه از تاریخ 15 دی 1310 با شماره 140 در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

امتیاز کارناوال

4.4

استان آذربایجان شرقی، تبریز، بلوار باکری

امتیاز کاربران: 4.4 از 19 رای


مدت بازدید: 

1 تا 5 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

ورودی: 

رایگان

اولین جایی که در تبریز به هر مسافری برای گشت‌وگذار پیشنهاد می‌شود، پارک مشهور ایل گلی است. ایل گلی که به نام‌های ائل گلی، ائل گولی، شاه گلی و شاه گولی نیز خوانده و نوشته می‌شود، مهم‌ترین گردشگاه و مجموعه تفریحی تبریز است و در جنوب‌شرقی این شهر قرار دارد. پارک ایل گلی، گردشگاهی به شکل اکثر باغ‌های قدیمی ایرانی است که با یک استخر (دریاچه) و عمارت کلاه فرنگی (کاخ ایل گلی) در میان و باغی بزرگ در اطراف ساخته می‌شدند. البته جذابیت‌های ائل گلی محدود به این استخر و باغ نمی‌شود و وجود امکانات و تفریحاتی مانند مرکز مینی گلف، شهربازی، پیست اسکیت، زمین‌های ورزشی و شکم‌گردی باعث شده است این مجموعه انتخاب نخست تبریزی‌ها و گردشگران برای تفریح و گردش باشد.

این پارک دیدنی به دلیل وجود عمارت تاریخی کاخ ایل گلی در آن، از 27 بهمن 1387 با شماره 24774 در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار دارد.

امتیاز کارناوال

4.5

استان گیلان، شهر رشت، میدان شهرداری

امتیاز کاربران: 4 از 17 رای


مدت بازدید: 

1 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

ورودی: 

رایگان

اگر بخواهید در شهر رشت گشت‌و‌گذاری دل‌چسب داشته باشید و با مردم محلی و حال‌وهوای آن‌ها بیشتر آشنا شوید باید به میدان شهرداری سری بزنید؛ میدانی تاریخی که قدمت آن به دوره پهلوی باز می‌گردد و تا سال‌ها یکی از نشانه‌های مدرن شهرسازی در رشت به شمار می‌آمده است. جایی که یکی از زیباترین و اولین کاخ‌های شهرداری ایران را در خود جای داده است و عنوان نخستین میدان شهرداری در ایران را دارد. کاخی با معماری زیبا و فریبنده که باعث شد این میدان به نام میدان شهرداری در میان مردم شناخته شود. در حقیقت ساخت این مکان به این شکل تحت تاثیر حضور روس‌ها در این منطقه بود و شهر سن پترزبورگ الگوی ساخت این میدان و مجموعه اطرافش محسوب می‌شد.

شهر قم، حرم حضرت معصومه (س)

امتیاز کاربران: 4.6 از 10 رای


مدت بازدید: 

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

ورودی: 

رایگان

حرم حضرت معصومه (س) دومین زیارتگاه مهم مذهبی بین ایرانیان است و سالانه میلیون‌ها نفر از این مکان دیدن می‌کنند. حرم حضرت معصومه جدا از اهمیت مذهبی که بین گردشگران به ویژه مسلمانان شیعه دارد از لحاظ تاریخی نیز حائز اهمیت است و بی‌شک یکی از جاذبه‌های تاریخی مهم شهر قم نیز محسوب می‌شود. این حرم مجموعه‌ای بزرگ شامل چند ورودی و صحن، کتابخانه، موزه، شبستان و رواق است که بخش‌های زیادی از آن را با کاشی‌کاری، مقرنس‌کاری و آینه‌کاری‌های باشکوه مزین کرده‌اند. همچنین، این مکان مذهبی محل دفن چندین تن از مشاهیر ایران مانند بانوی شاعر ایرانی پروین اعتصامی، شاه عباس دوم صفوی و... است و همین امر موجب شده تا طیف گوناگونی از گردشگران از این مکان دیدن کنند. همچنین خوب است بدانید حرم حضرت معصومه (س) در تاریخ 25 دی ماه سال 1310 در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

امتیاز کارناوال

5

استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه، میدان پدر، خیابان طاق بستان

امتیاز کاربران: 4.5 از 7 رای


مدت بازدید: 

30 دقیقه تا 2 ساعت

هزینه: 

3,000 تومان

آنچه به عنوان طاق بستان می‌شناسیم مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نوشته‌های مربوط به دوره ساسانی است که در محله طاق بستان در شمال‌غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. ایجاد این محوطه به قرن سوم میلادی باز می‌گردد و از آن به عنوان یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی ایران و حتی جهان یاد می‌کنند. تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج‌گذاری شاهپور دوم و سوم و چند سنگ نوشته یا کتیبه به خط پهلوی، مراسم شکار گراز توسط سوارکاران و نواختن موسیقی با آلات موسیقی چنگ و ... از نقوشی هستند که در این مجموعه به چشم می‌خورند.

اینجا به دلیل وجود کوه و چشمه از دیرباز، تفرجگاه و محل شکار و نمایش قدرت شاهان بوده و امروزه نیز به دلیل حال‌وهوای جذابش، مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. مردم محلی از این مکان به عنوان خنک‌‌ترین جای شهر و مکانی برای فرار از گرمای تابستان یاد می‌کنند و در فصول گرم به گردش در آن می‌پردازند.

استان لرستان، خرم آباد، خیابان امام خمینی (ره)، خیابان دوازده برجی

امتیاز کاربران: 4.3 از 3 رای


مدت بازدید: 

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 08:00 صبح تا 19:00

هزینه: 

9,000 تومان

در مرکز شهر خرم آباد و بر بلندای تپه‌‌ای مشرف به شهر، بنایی تاریخی قد علم کرده که نامش قلعه فلک الافلاک است. این اثر که با نام قلعه دوازده برجی و دژ شاپورخواست نیز شناخته می‌شود، مهم‌ترین جاذبه تاریخی شهر به شمار می‌آید و به عنوان یکی از زیباترین قلعه‌های ایران از آن یاد می‌شود. فلک الافلاک بنایی به‌جامانده از دوران ساسانیان است و نامش از تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۴۸ با شماره ثبت ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

امتیاز کارناوال

5

استان یزد، شهر یزد، میدان امیر چخماق

امتیاز کاربران: 4.7 از 11 رای


مدت بازدید: 

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

ورودی: 

رایگان

امیر چخماق نام میدانی‌ است در بافت تاریخی شهر یزد که مجموعه‌ای از بناهای مختلف از جمله بازار، تکیه، مسجد، دو آب‌انبار و یک بقعه را در خود جای داده و یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری یزد است. میدان امیرچخماق یا به قول ساکنان شهر یزد، میرچخماق یا میرچماق در طول زمان‌های مختلف یکی از میدان‌های اصلی برای تجمع مردم یزد بوده و بعد از انقلاب نیز به مرکز تجمعات مردمی در راهپیمایی‌ها، تظاهرات‌ها، تشییع شهدا، علما و غیره تبدیل شده است. به همین دلیل میدان امیرچخماق علاوه بر اینکه عنوان نماد استان یزد را یدک می‌کشد، به عنوان میدان حماسه‌های یزدی‌ها نیز شناخته می‌شود.

امتیاز کارناوال

4.3

لاهیجان، میدان کاشف، خیابان طلای سبز

امتیاز کاربران: 4 از 9 رای


مدت بازدید: 

1 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

آنچه با عنوان شیطان کوه می‌شناسیم، کوهی در شرق لاهیجان است که ارتفاع آن به 60 متر می‌رسد و در امتداد رشته کوه البرز قرار دارد. منطقه‌ای که گفته می‌شود در گذشته به شاه‌نشین کوه مشهور بود و شیخان و بزرگان از آن به عنوان تفرجگاه استفاده می‌کردند.

ارتفاع این کوه به حدی هست که با قرار گرفتن در بالای آن بتوانید شهر را زیر پایتان ببینید و حسابی لذت ببرید. شیطان کوه مجموعه‌ای تفریحی دارد که امکانات متنوعی را در خود جای داده است. کافه‌ها و رستوران‌ها بهانه خوبی هستند تا گردشگران به اینجا بیایند و ساعاتی را دور از هیاهوی شهر بگذرانند و خاطرات خوشمزه داشته باشند. بعضی هم به هوای تله کابین سواری، گذرشان به شیطان کوه می‌افتد و خیلی‌ها هم به دنبال برپا کردن بساط پیک‌نیک شان هستند. شیطان کوه را می‌توان جاذبه اصلی شهر لاهیجان دانست؛ جایی که هم به شما فرصت می‌دهد دمی را در طبیعت باشید و از جلوه‌های آن لذت ببرید و هم فرصت تفریح و خوشگذرانی را در اختیارتان می‌گذارد.

امتیاز کارناوال

4

استان خراسان رضوی، شهرستان نیشابور، خیابان عرفان

امتیاز کاربران: 4.5 از 9 رای


مدت بازدید: 

1 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 08:00 صبح تا 20:00

هزینه: 

4,000 تومان

آرامگاه عطار نیشابوری بنایی‌ است تاریخی که قدمت آن به دوران فرمانروایی تیموریان در ایران باز می‌گردد و در میان باغی زیبا واقع شده است. فریدالدین عطار نیشابوری یکی از معروف‌ترین عارفان و شاعران ایرانی‌ در حدود بیش از 700 سال پیش در نیشابور زندگی می‌کرده است. این مرد بزرگ در زمینه فرهنگ و ادب فارسی هم جایگاه والایی دارد. آرامگاه عطار در منطقه قدیمی شادیاخ و منطقه تفریحی-توریستی نیشابور امروزی واقع شده است و آرامگاه کمال الملک -نقاش و هنرمند معاصر- نیز در نزدیکی و در محوطه آرامگاه عطار قرار دارد.

امتیاز کارناوال

4.5

کرمان، خیابان شهدا

امتیاز کاربران: 4.3 از 4 رای


مدت بازدید: 

30 دقیقه

ساعت دسترسی: 

امروز سه‌شنبه 09:00 صبح تا 18:00

هزینه: 

4,000 تومان

در شرق کرمان بنایی هشت‌ضلعی با گنبدی آجری توجه هر تازه واردی را به خود جلب می‌کند؛ سازه‌ای سنگی که نامش گنبد جبلیه است و با نام‌های گنبد گبری و گنبد زیگ و گنبد گنج هم شناخته می‌شود. این بنای سنگی از سال 1383، موزه سنگ کرمان را نیز در خود دارد و در فضای اطراف آن پارک جبلیه ایجاد شده است. از ویژگی‌های مهم این بنا، سنگی بودن آن است و احتمالا برای همین جبل‌ سنگی یا جبل‌ سنگ نیز خوانده می‌شود. مشخص نبودن تاریخچه و کاربری بنا نیز باعث شده تا آن را سازه‌ای مرموز بدانند که معلوم نیست به چه دلیلی و در چه زمانی سر از این محل درآورده است.

این اثر از از ۲۹ آذر۱۳۱۶ با شماره 296 در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست