ویدیو HD

دنیای شگفت انگیز گیاهان گوشتخوار

به طور معمول با شنیدن کلمه های "گل" و "گیاه" تصویری از لطافت، نرمی و زیبایی در ذهن ما نقش می بندد. همیشه گیاهان را جزو مهربان ترین و بی آزارترین موجودات زمین دانسته ایم؛ اما گیاهان گوشتخواری وجود دارند که چندان هم مهربان نیستند! این موجودات به طور معمول ظاهر عجیب و گاه گل های زیبا دارند. آن ها غذای خود را با به دام انداختن حیوانات کوچک مانند قورباغه، حشرات و بندپایان دیگر تامین می کنند. گیاهان گوشتخوار 5 نوع تله مختلف برای شکار کردن دارند: گیر انداختن طعمه با لعاب چسبنده خود، حرکت دادن سریع برگ ها و به دام انداختن شکار، مکِش طعمه به درون گیاه، حرکت کردن حیوان یا حشره به سمت اندام های گوارشی گیاه و شکار طعمه درون محلولی از آنزیم های گوارشی یا باکتری ها.

این مخلوقات عجیب، کم یاب هستند اما تقریبا در همه جای دنیا پیدا می شوند؛ از نواحی آفتابی و مرطوب گرفته تا حاشیه های بیابانی، صخره های سنگ آهکی و باتلاق ها. یعنی در جاهایی که خاک آن ها مواد مغذی کمی دارد و در نتیجه این گیاهان از حیوانات و حشرات به عنوان غذای کمکی بهره می برند. البته برای رویش، نیاز به نور خورشید و آب کافی هم دارند. شاید برای تان جالب باشد که بدانید مواد ترشح شده از این موجودات عجیب خاصیت ضد قارچی دارند و می توانند در توسعه داروهای ضد قارچی به کار روند. تا کنون بیش از 600 گونه از این گیاهان شناخته شده است و ما در این ویدیو چند نمونه از شناخته شده ترین آن ها را با هم خواهیم دید؛ گونه هایی مانند دروزرا (Drosera) یا شبنم خورشید (Sundew)، ساراسینا یا گیاه کوزه ای آمریکای شمالی (Sarracenia)، گیاه کوزه ای مناطق گرمسیری (Nepenthes) و ونوس حشره خوار (dionea).

با کارناوال همراه شوید تا با هم این شکارچیانِ ماهر اما ساکن و بی سر و صدا، و نحوه شکار کردن آن ها را تماشا کنیم. 

همراه ما باشید
عضویت در خبرنامه

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.