ارابه زرین چهار اسب هخامنشی

 در دهه های آخر قرن نوزدهم میلادی مجموعه ای ارزشمند از سکه ها، آثار طلا و نقره ای در نیایشگاهی درمنطقۀ تخت قباد در نزدیکی رود جیحون ـ آمودریا (پرآب ترین رود آسیای میانه) کشف شد.

این گنجینه متعلق به زمان امپراطوری پارس ها می باشد که ازمصر و دریای اژه، تا افغانستان و دره سند را در اختیار خود داشته اند.

 گنجینه آمودریا، مجموعه‌ای از ۱۷۰ دستبند و بازوبند، پلاک های طلا و نقره با نقش برجسته، ارابه طلایی با چهار اسب و قطعات بسیار زیبا و هنرمندانه ای از دوره هخامنشیان است. امروزه این گنجینه در موزه بریتانیا، موزه ویکتوریا و آلبرت نگهداری می شود. این گنجینه به نام “جیحون”، “آمودریا” و ” اکسوس” شناخته شده است.

یکی از متمایزترین آثار گنجینه جیحون، مجسمه ارابه زرینی است با چهار اسب کوچک (سایز pony) و  دو مرد سوار بر آن، که یکی از آن ها ارابه ران و دیگری مسافر می باشد. هردو ارابه سوار لباس مادی به تن دارند. در حال حاضر تنها 9 عدد از پای اسب های ارابه سالم باقی مانده است. این ارابه چهار اسب زرین هخامنشی امروز در موزه بریتانیا نگهداری می شود.

چرا این گنجینه ارزشمند باید در موزه های خارجی باشد؟!

یکی از فرماندهان ارتش انگلیس به نام «کاپیتن برتون» در اواخر قرن نوزدهم، در میانه ی راه پیشاور به کابل تعدادی بازرگان دید که اسیر دست راهزنان بودند. وی آن ها را نجات داده و در همین زمان از موضوع گنجی که به همراه بازرگانان بود، باخبر شد. پس از آن «برتون» تعدادی از اشیای گنجینه را خریداری کرد و به انگلیس برد. از سویی دیگر «سراگوستوس فرانک» مدیر موزه انگلیس با خریداری تکه هایی دیگر در «راولپندی پاکستان» و نقاطی از هند، توانست مجموعه آمودریا را تکمیل کند. بدین گونه، گنجینه ارزشمند آمودریا زینت بخش موزه های بریتانیا، موزه ویکتوریا و آلبرت شد.


 دیگر آثار دوره ی هخامنشی را در کارناوال ببینید و مطالعه کنید.

 مهر استوانه ای داریوش هخامنشی

پیکره داریوش هخامنشی

 گردنبند طلا هخامنشی با سر ایزد مصری

تکوک طلایی شیر غران

 طوق زرین هخامنشیان

 گردنبند زرین هخامنشی

 ریتون نقره ای شیردال

تکوک اردک

 دستبند طلا با اردک‌های لاجوردی 


قدمت: 300-500 پ.م (دوره هخامنشی)

جنس : طلا

اندازه: طول ۱۸.۸سانتیمتر

محل کشف: منطقه تخته قباد تاجیکستان

محل نگهداری: موزه بریتانیا

ارابه زرین چهار چرخ هخامنشی
ارابه زرین چهار چرخ هخامنشی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 6
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....