ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 تیر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در جای جای کشورمان ایران موزه ها و مجموعه های فرهنگی و تاریخی مختلفی وجود دارد که اغلب آن ها نه تنها برای گردشگران و مسافران، بلکه برای شهروندان همان مکان نیز ناشناخته مانده اند. برای تائید این موضوع تنها کافیست نگاهی گذرا به لیست موزه های ایرانی بیاندازید و ببینید چند تا از آن ها را می شناسید و یا تنها نامشان را شنیده اید؟! کارناوال برای آن که کمکی هر چند کوچک به شناسایی این جاذبه های مهجور مانده بکند، هر بار به گوشه ای از ایران می رود و سری به موزه های آن جا می زند. این بار همراه ما به اصفهان بیایید و با یکی از جذاب ترین موزه ها گنجینه های این شهر آشنا شوید.

 موزه کلیسا وانک یکی از موزه های قدیمی شهر اصفهان است که قدمتش به حدود 100 سال پیش بر می گردد؛ زمانی که فرزند نویسنده کتاب تاریخ جلفای اصفهان به جمع آوری تعدادی از نسخه های خطی و تاریخی کتب مقدس پرداخت و برای نمایش این کتاب ها و دیگر اشیاء ارزشمند و تاریخی، تعدادی اتاق در بخش شمالی حیاط کلیسای وانک ساخت. البته از آن زمان تا به حال موزه وانک دچار تغییرات بسیاری شده و در شکل و وسعت تغییراتی پیدا کرده است. در حال حاضر 11 بخش مختلف در موزه کلیسا وانک به چشم می خورد که برخی از آن ها عبارت اند از: تابلوهای گچبری و نقاشی، کتاب ها و نسخه های خطی، منسوجات، مجموعه آثار فلزی، ظروف چینی و سفالی و ... 

در بخش کتاب ها و نسخه های خطی با مجموعه بی نظیری از کتاب های مقدس رو به رو می شوید که هر یک در زمان های مختلفی نوشته شده اند. یکی از جالب ترین آن ها، نخستین کتاب مقدس چاپ شده به زبان ارمنی است. خوب است بدانید که این کتاب در شهر آمستردام هلند و در سال 1666 میلادی به چاپ رسیده. 

دوره تاریخی: قرن هفدهم میلادی

محل چاپ: شهر آمستردام هلند

محل نگهداری: موزه کلیسا وانک، اصفهان

Photo by : Unknown

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET