ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 فروردین 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

یکی از جالب ترین دیدنی هایی که در قلب مشهد قرار دارد و دسترسی به آن بسیار ساده است، موزه های آستان قدس رضوی هستند. این موزه ها چهار ساختمان مختلف هستند که سه تا از آن ها درون حرم امام رضا (ع) و یکی درست در کنار حرم واقع شده است. امروز کارناوال به سراغ موزه مرکزی آستان قدس می رود و می خواهد یکی از اشیای جذاب این بخش را به شما معرفی کند. 

موزه مرکزی آستان قدس در صحن کوثر قرار دارد و از سه طبقه مختلف تشکیل شده است. در هر یک از این طبقات مجموعه ها و گنجینه هایی از جمله گنجینه سکه، اسکناس، تمبر، نقاشی، سلاح، موجودات دریایی و ... به چشم می خورد. به طبقه دوم و انتهایی ساختمان موزه می رویم و خود را به گنجینه سلاح می رسانیم. در گنجینه سلاح پیراهنی سفید و با نقش و نگار دیده می شود که با عنوان «پیراهن طلسمات» معرفی شده است. شاید از وجود پیراهنی ساده در گنجینه سلاح و میان انواع تفنگ ها و شمشیرها تعجب کنید؛ اما باید بدانید که این پیراهن روزگاری جزو پوشاک رزم محسوب می شد! در واقع جنگجویان اعتقاد داشتند با به تن کردن این لباس، از شر دشمن و بلایای مختلف دور می مانند، در برابر دشمنان قدرت می گیرند و همچنین باعث آمرزیده شدن شان در آخرت می شود. 

پیراهن طلسمات همان طور که نامش نشان می دهد، پوشاکی با نوشته ها، آیات، ادعیه و اوراد مختلف است که مفهومی درباره رفع بلا دارند. از جمله نگاره هایی که بر روی این لباس به چشم می خورد، می توان به شیر و خورشید، شیر، ترنج، چلیپا و قندیل اشاره کرد که همگی از لحاظ مفهومی با کاربرد پیراهن هماهنگی دارند. جالب است بدانید بنا به بررسی کارشناسان، این پیراهن مربوط به اواخر دوره صفوی و اوایل دوره زندیه است و بنابراین بیش از 200 سال قدمت دارد.

همان طور که گفته شد در حال حاضر این لباس رزم در گنجینه سلاح موزه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می شود و همه روزه می توانید از آن بازدید کنید. 

دوره تاریخی: اواخر صفوی و اوایل زندیه

ابعاد: طول: 93 سانتی متر؛ عرض: 103 سانتی متر

جنس: کتان

محل نگهداری: موزه مرکزی آستان قدس رضوی، گنجینه سلاح

زمان بازدید: 

 • عید نوروز و تابستان: 8:00 تا 20:45
 • سایر اوقات: 8:00 تا 17:00

آدرس موزه مرکزی آستان قدس: مشهد، حرم امام رضا (ع)، صحن کوثر، موزه مرکزی آستان قدس، طبقه دوم، گنجینه سلاح

برای آشنایی با دیگر اشیای معرفی شده موزه های آستان قدس رضوی، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

ورود به صفحه اختصاصی اشیا موزه های آستان قدس

   Photo by : Zeynab Shirazi | Karnaval

   3 دیدگاه

   جدید ترین دیدگاه
   پيام

   تا الان نرفتم موزه آستان قدس و نميدونستم اين پيراهن اونجاست!ش

   10 فروردین 1399

   مليكا

   با سلام . در کدوم موزه نگهداری میشه این پیراهن ؟

   کارناوال

   همراه عزیز کارناوال سلام سپاس از اینکه کارناوال را به عنوان راهنمای سفر خود برگزیده اید. برای آن که صحیح ترین و جامع ترین پاسخ را به شما بدهیم، در حال بررسی هستیم. به زودی اطلاعات مورد نظر خود را به جای این پاسخ موقت مشاهده خواهید نمود. با تشکر | واحد تحریریه کارناوال

   07 فروردین 1399

   Sima

   خیلی جالب و خواندنی بود و لذت بردم ممنون .

   25 اسفند 1398

   کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.