ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 دی 1396

به روز رسانی

04 شهریور 1399

مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد، مجموعه وسیعی از باغ ها و عمارت های مختلف است که در شمال تهران قرار دارد. این مجموعه چهار دوره تاریخی را پشت سر گذاشته و تعداد کاخ های آن 18 عدد ارزیابی می شود که هر کدام در یکی از دوره های قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم بنا شده اند. امروزه مجموعه سعدآباد 12 موزه جذاب را در خود جای داده که از آن جمله می توان به کاخ موزه ملت، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه سلاح های دربار، موزه هنر ملل و ... اشاره کرد. یکی از جالب ترین موزه های مجموعه سعدآباد، موزه پوشاک سلطنتی است که در کاخ تابستانی شمس پهلوی برپا شده است. جالب است بدانید که پس از انقلاب این کاخ به عنوان محلی برای موزه مردم شناسی در نظر گرفته شد؛ اما در سال 1388 تغییر کاربری داد و به موزه پوشاک سلطنتی بدل شد. در این موزه، مجموعه ای از لباس های خانواده پهلوی مانند فرح دیبا، محمدرضا پهلوی و اشرف و شهناز پهلوی در معرض دید قرار دارند.

یکی از جدیدترین لباس هایی که موزه پوشاک سلطنتی از آن رونمایی کرده، لباسی رسمی محمدرضا پهلوی است. این لباس که به شکل یونیفرمی سورمه ای رنگ است، به هنگام بازدید پادشاه از مسوولان و افسران بالارده ارتش نیروی هوایی به کار می رفت. در واقع یکی از تشریفات مرسوم دربار آن بود که هرگاه پادشاه می خواست از یگان های نظام بازدید کند، لباس مخصوص آن نیروی نظامی را به تن می کرد. با نگاهی به این یونیفرم سورمه ای و دیدن آرم روی یقه آن، متوجه می شویم که این لباس به بازدید از نیروی هوایی ارتش اختصاص داشته است. بر روی شانه های یونیفرم 4 ستاره به چشم می خورد که نشان از بالاترین درجه نظامی دارد و با عنوان ارتشبد شناخته می شود. در سمت چپ لباس، ردیفی از چند نشان افتخار دیده می شود که به دوره های گذرانده شده اشاره دارد و آرم های تشویقی محسوب می شوند. اگر خوب به یونیفرم سلطنتی نگاه کنید، بر روی دکمه های طلایی رنگ آن، نقش شیر و خورشید را خواهید دید و بر روی کلاه آن، نقشی از عقاب با بال های گشوده و تاجی بر روی بال ها می بینید. 

همان طور که گفته شد در حال حاضر لباس رسمی آخرین پادشاه ایران در موزه پوشاک سلطنتی کاخ موزه سعدآباد نگهداری می شود و همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۷ می توانید به بازدید آن بروید.

دوره تاریخی: پهلوی

جنس: فاستونی

محل نگهداری: موزه پوشاک سلطنتی، کاخ موزه سعدآباد

زمان بازدید: 9 تا 17 (در تعطیلات رسمی ساعت بازدید را کنترل کنید.)

آدرس کاخ موزه سعدآباد: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی، خیابان شهید کمال طاهری

برای آشنایی با دیگر اشیای معرفی شده کاخ موزه سعدآباد، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

ورود به صفحه اشیا کاخ موزه سعدآباد

Photo by : Unknown

3 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
حامد عنايتى

برای بازدید از هر رسته و یگان لباس مخصوص داشته . دمش گرم .

14 فروردین 1399

حاج على

در این موزه بجز این لبلس چه چیزهایی نگهداری میشود ؟

زينب شيرازی

دوست عزیز مجموعه ها خیلی متنوعن. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میدم این رو بخونین: مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

06 فروردین 1399

05 فروردین 1399

بسطامى

عجب لباس با وقاری . خدا رحمتت کنه .

22 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET