نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Soltan Amir Ahmad Alley, Alavi Street, Kashan, Iran
 • آدرس : استان اصفهان، کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد
 • ساعت دسترسی : امروز دوشنبه 08:00 صبح تا 18:00
  شنبه : 08:00 صبح تا 18:00
  یکشنبه : 08:00 صبح تا 18:00
  دوشنبه : 08:00 صبح تا 18:00
  سه‌شنبه : 08:00 صبح تا 18:00
  چهارشنبه : 08:00 صبح تا 18:00
  پنج‌شنبه : 08:00 صبح تا 18:00
  جمعه : 08:00 صبح تا 18:00
 • تلفن : 03155245764,03155245764
 • هزینه : اتباع ایرانی 2500 تومان
 • هزینه اتباع خارجی : 15000 تومان
 • امتیاز کارناوال : 4.5
 • امتیاز گوگل : 4.5
 • امتیاز Trip Advisor : 4.5
 • تاریخ شروع ساخت : بین سال های ۱۲۴۵ تا ۱۲۴۸ هجری قمری
 • تاریخ پایان ساخت : 20 سال پس از شروع ساخت
 • سطح هزینه : ارزان $
 • مدت پیشنهادی بازدید : 2 تا 4 ساعت
 • منطقه : کوی سلطان امیر احمد (Soltan Amir Ahmad)
 • معمار : نامشخص
 • سبک معماری : ایرانی - اسلامی
 • سال بازسازی : 1374 خورشیدی
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

خانه عباسیان کاشان | شاهکار معماری ایران

گاه آدمی با دست هایش سازه هایی را خلق می کند که چشمان هیچ بیننده ای از دیدنشان سیر نمی شود و زبان در توصیفش قاصر می ماند. ذهن خلاقی به بشر هدیه شده و ایده هایش تمامی ندارد. انسان مدام در تلاش است که همه این ایده ها را به نمایش بگذارد و عظمت اندیشه اش را به رخ دیگران بکشد.

معماری همان هنری است که جلوه گاه خلاقیت و ذهن پر از ایده بشر است و امروزه زیبایی آن در سازه های مختلف خودنمایی می کند. در این میان، بناهای تاریخی نمونه های بارزی از هنر انسان در معماری اند؛ هنری که در تک تک عناصر معماری ایران جلوه گری و دلربایی می کند و انسان امروزی را به تفکر وا می دارد.

امروز می خواهیم به قلب یکی از خانه های تاریخی کاشان برویم. شهری که در طی هزاران سال قدمتش، محل زندگی اقوام گوناگون بوده و به راستی میزبان خوبی برای یادگاری های تاریخی ایران است. در گوشه گوشه بناهای این دیار، هویت ایرانی- اسلامی موج می زند و دانش هنرمندان این مرز و بوم را در طول تاریخ به نمایش می گذارد. 

قدمت کاشان و آثار و ابنیه اش بر هیچ کس پوشیده نیست؛ شهری که مجموعه بی نظیری از آثار تاریخی را در خود جای داده است و در تک تک محله هایش تاریخ جریان دارد. منبع بی پایانی از آثار معماری که در جای جای این شهر جا خوش کرده اند و آن قدر زیبا و چشم نواز هستند که در عبور از کنارشان به دنبال فرصتی مناسب می گردی به داخل شان سرکی بکشی و سر از تاریخ شان در بیاوری.

انتخاب از میان خانه های رنگ و وارنگ که هرکدام قصه ای برای خود دارند و تو را به سوی خود می خوانند کار سختی است؛ اما ناگزیر به انتخابیم و می رویم به کوچه های قدیمی و سراغ خانه عباسیان را می گیریم.

کارناوال شما را به گشتی در خانه عباسیان دعوت می کند.

خانه عباسیان کاشان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا خانه تاریخی عباسیان؟


 • خانه تاریخی عباسیان یکی از شاهکارهای معماری ایران است که به عنوان نامزد دريافت جايزه زيباترين بنای مسكونی ايرانی – اسلامی در نظر گرفته شده است.
 • این خانه با داشتن یک رستوران سنتی و فضای دلنشین می تواند جلوه ای متفاوت به سفر شما بدهد و ساعات خوشی را برای تان به ارمغان بیاورد.
 • خانه عباسیان در کاشان و در نزدیکی بسیاری جاذبه های دیگر قرار دارد که می توانند برنامه سفر شما را کامل کنند.
 • این خانه تاریخی منحصر به فرد با همه چشم اندازهای زیبایش تا کنون محل ساخت چندین مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی مانند سريال های مسافر ری (زندگی حضرت شاه عبدالعظیم)، ملاصدرا، خانه ای در تاريكی (ماه تابان) و جابر بن حیان بوده است.

مناسب برای


عموم مردم علاقه مند به آشنایی با بناهای تاریخی

فعالان، دانشجویان، پژوهشگران و علاقه مندان به رشته های گردشگری، معماری، مرمت، تاریخ و عکاسی

نامناسب برای


سالمندان و ناتوانان جسمی در بالا رفتن از پله های بنا دچار مشکل می شوند.

خانه عباسیان کاشان | Photo by : Beatrice Wong
Photo by : Beatrice Wong

آشنایی با خانه عباسیان | زیباترین بنای مسکونی ایران

مجموعه تاریخی عباسیان بین سال های ۱۲۴۵ تا ۱۲۴۸ هجری قمری همزمان با دوره قاجار به درخواست حاج محمد ابراهیم تاجر كاشی -پدربزرگ آیت اله سید محمد علوی بروجرودی معروف به «سید باغ»- که از تاجران معروف چینی و بلور در کاشان بود ساخته شد. متاسفانه هیچ اطلاعاتی از معمار این مجموعه در دسترس نیست اما شواهد نشان دهنده آن است که ساخت این بنا  ۲۰ سال به طول انجامیده است. این مجموعه وسعتی بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع و زیربنایی در حدود ۷۰۰۰ متر مربع دارد و شامل ۵ طبقه و ۵ حیاط می شود.

جلوه هایی از معماری اصیل ایرانی-اسلامی در طرح های بدیع و نقش های خیال انگیز گچ بری و انواع تزیینات، خود را به نمایش گذاشته اند و این زیبایی به حدی چشم نواز است که طبق نظر كارشناسان، این مجموعه را به عنوان نامزد دریافت جایزه زیباترین بنای مسكونی ایرانی-اسلامی در نظر گرفته اند.

این خانه تاریخی منحصر به فرد با همه چشم انداز های زیبایش تا کنون محل ساخت چندین مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی مانند سریال های مسافر ری (زندگی حضرت شاه عبدالعظیم)، ملاصدرا، خانه ای در تاریكی (ماه تابان) و جابر بن حیان بوده است.

هیات امنای احیا و مرمت بافت تاریخی كاشان با همکاری مالی وزارت صنایع و معادن، خانه تاریخی عباسیان را در سال ۱۳۷۴ خورشیدی خریداری و مرمت کردند. این خانه در سال ۱۳۷۷ خورشیدی با شماره ۲۰۲۰ در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسید. بخشی از این مجموعه زیبا به بنیاد سهراب سپهری، نقاش و شاعر نامدار معاصر تعلق گرفته است و کل عمارت نیز تحت پوشش سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان قرار دارد.

معماری خانه عباسیان 

در اینجا به نکات مهم در مورد معماری خانه عباسیان اشاره می کنیم:

استفاده از سبک گودال باغچه

سبک معماری در خانه عباسیان، "گودال باغچه" نام دارد. در این سبک معماری، بنا پایین تر از سطح کوچه ساخته می شود و اصطلاحا گود است. دلیل این کار این است که:

۱- خانه به آب قنات دسترسی داشته باشد و فشار آب مورد نیاز برای جریان داشتن تامین شود. 

۲- ساختمان در برابر گرمای تابستان و سرمای زمستان عایق باشد.

۳- از خاک گودبرداری برای تامین مصالح استفاده شود. خشت خام را همزمان با عملیات گودبرداری در کوره های آجرپزی که در مجاور مجموعه ایجاد شده بود، می پختند. به این وسیله در زمان و هزینه ها صرفه جویی شده و به دلیل همگونی جنسِ مصالح با خاک زمین های مجاور، استحکام بنا نیز حفظ می شده است.

قرینه سازی و فضاهای فصلی

قرینه سازی در این بنا کاملا رعایت شده و اگر خطی فرضی در وسط هر یک از اضلاع خانه رسم شود دو قسمت ایجاد شده کاملا قرینه هم هستند. بنا قسمت های زمستانه و تابستانه دارد و تنوع فصلی در آن به وضوح دیده می شود. بنابراین در هر فصلی از سال قسمت هایی از بنا مورد استفاده قرار می گرفتند که مخصوص فصل و متناسب با همان آب و هوا بودند.

 معماری درونگرا و اسلامی

ظاهر بی آلایش و درون با شکوه و زیبای بنا خبر از معماری درونگرا در ساخت آن می دهد. شهر کاشان از دیرباز به دارالمومنین شهرت دارد پس مسایل مذهبی در سراسر خانه رعایت شده است. کاربرد معماری محجبه (نقاب دار) -مثل آنچه که در سایر بناهای دوره  قاجار مشاهده می شود- در ساخت بنا به خوبی دیده می شود. از تقسیم بنا به دو بخش اندرونی و بیرونی گرفته تا وجود اتاق های تو در تو و متعدد، جدایی محل سکونت آقایان و خانم ها در تالارها، وجود دیوار حجاب در اطراف فضای بام برای گرفتن دید همسایه به داخل بنا و... همه و همه نشان از این نوع معماری دارد. بر روی در این خانه هم مثل خانه های قدیم دو کوبه با صداهایی متفاوت نصب شده است تا اهالی خانه از روی صدای کوبه ها تشخیص دهند که مهمان شان آقاست یا خانم.

پلان های خانه عباسیان

پلان خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
پلان خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

تزیینات خانه عباسیان

خانه‌ عباسیان به لحاظ معماری، طرحی بسیار قوی و غنی دارد و در آن از تزیینات گچ بری و نقاشی و تزیینات معماری اسلامی استفاده شده است که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رسمی بندی: روشی که تکامل یافته گوشه سازی است و با استفاده از آن چهار طاقی را به چشمه تبدیل می کنند. به عبارت دیگر در رسمی بندی با استفاده از قالب واحد، طاق هایی را در فواصل چهار طاق اصلی ایجاد می کنند تا در نتیجه، شکل مربع به هشت ضلعی تبدیل شود.

کاربندی: یکی از تزیینات معماری سنتی است که به انواع طاق سازی‌ تزیینی نیز اتلاق می شود. در این تزیین، باریکه‌ طاق های مُوَربی را می بینیم که با یکدیگر تلاقی دارند و از تقاطع آنها برای ایجاد طاق استفاده می شود.

مقرنس: یکی از عناصر تزیینی معماری و پرکاربرد در زیباسازی بناهای ایرانی همچون مساجد و آرامگاه‌هاست. مقرنس‌ها طبقاتی روی هم ساخته شده هستند که برای آرایش بناها یا برای تبدیل از یک شکل هندسی به شکل هندسی دیگر به کار می‌روند. مقرنس‌ها در ساخت گنبدها استفاده می شدند؛ اما کم کم بیشتر برای تزیین به کار رفتند.

 یزدی بندی: به نوع خاصی از نحوه کاربندی زیر گنبد گفته می شود که حالتی است بین رسمی‌بندی و مقرنس. معمولا پوشش قوسی شکل ورودی‌ها از این هنر بهره برده اند.

قطاربندی: مقرنسی است كه در یک خط مستقیم پیاده شود؛ مانند مقرنس بین طاق و دیوار‌های یک اتاق. قطاربندی به‌ صورت نواری از تزیینات اصلی ایرانی است که برای رخ‌ بام‌ها از آن استفاده می شود.

مشبک کاری: هنری که به وسیله آن طرحی را بر روی سطح چوبی، فلزی و یا مواد دیگر به صورت پنجره ای در می آورند.

بخش های مختلف خانه عباسیان

وقت آن است که قدم به درون این ساختمان تماشایی بگذاریم و ببینیم در درون آن چه می گذرد:

ورودی و هشتی | وارد بنا می شویم

یک سطح شیبدار، مسیرِ ورودی به مجموعه عباسیان را تشکیل می دهد. در این مسیر تغییر ارتفاع آهسته صورت می گیرد و شما ناخواسته از سطح کوچه به سمت پایین هدایت می شوید. این مسیر به یک هشتی زیبا و مسقف می رسد كه ديد مستقيم از داخل كوچه به داخل بنا را از بین می برد تا حجاب بنا حفظ شود. هشتی فضایی سرپوشیده متصل به کوچه و حیاط خانه است که بعد از ورودی خانه قرار دارد و به اشکال مختلف ساخته می شود. هشتی مسیر ورودی را به دو یا چند جهت تقسیم و قسمتی از حریم خانه‌ را حفظ می کند.

سکوهای کناری این هشتی مسقف محل خوبی برای رفع خستگی افراد بیرون بنا است. اولین هشتی خانه عباسیان دو راه خروج دارد که یکی به بخش خدمه و دیگری به درون بنا می رسد.

اگر راه ورود به بنا را در پیش بگیریم بعد از عبور از درِ اصلی به یک هشتی کوچکتر می رسیم که راهی برای ورود به حیاط حوضخانه و راهی برای ورود به داخل بنا دارد. برای ورود به بنا باید از دالان شیبدار و پر پیچ و خمی که برای از بین بردن دید مستقیم به داخل بنا تعبیه شده و موسوم به دالان حجاب است، بگذریم تا به هشتی روباز بزرگی برسیم.

فضای هشتی بزرگ مجموعه، مزین به دیواره های حجاب است. این هشتی بزرگ علاوه بر نقش ورودی بنا به عنوان اصطبل موقت برای افرادی که قصد ورود به مجموعه را نداشته اند نیز استفاده می شده است. این قسمت برای سهولت رفت و آمد چهارپایان دارای پله های با ارتفاع کم است و قسمتی نیز برای محل علوفه حیوانات در آن وجود دارد. هشتی با سه در جداگانه به قسمت های بیرونی، اندرونی و طبقات پایین در بنا راه پیدا می کند که در ادامه به هریک از آنها می پردازیم.

در اینجا خوب است بدانید که این خانه دارای دو بخش درونی مخصوص محارم خانه و بیرونی برای اسکان موقت مهمانان بوده است.

ورودی خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
ورودی خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بخش بیرونی خانه عباسیان

بخش بیرونی خانه برای اسکان موقت کاربرد داشته و در دو قسمت طراحی شده است: طبقات بالا و طبقات پایین

*طبقات بالای بخش بیرونی

در طبقات بالای بخش بیرونی، اتاق ها و قسمت هایی برای اقامت ميهمانان تجاری، مسافران و اقوام وجود دارد قسمتی هم به اتاق های کار صاحب خانه اختصاص یافته است. اتاق ها و فضاهای این قسمت عبارتند از:

۱- اتاق آينه

این اتاق که در واقع قسمت شاه نشین و مجلل ترین بخش مجموعه است تزیینات بسیار زیبایی را در خود جای داده و گچ بری ها، آیینه کاری ها، درها و پنجره های رنگین و پنجره های گچی نازک فضای خاصی را در آن به وجود آورده است. در سقف این اتاق، آینه کاری هایی به شکل ماه، ستاره و شمسه مرکزی (نقش خورشید مانند) وجود دارد. با روشن شدن چراغی کوچک و انعکاس نور در منشورهای شیشه ای که به وسیله نخ های ابریشمین معلق شده اند، تصویر آسمان زیبای کویر را در سقف بازسازی می کنند. همچنین تامین روشنایی اتاق نیز با این انعکاس نور به راحتی صورت می گرفته است.

این اتاق همانند بسیاری بناهای دیگر مزین به درهای اُرُسی است که قسمت های بالایی آنها دو جداره هستند. پنجره های مشبک گچی نیز در این درها به چشم می خورند و حرکت درها نیز به صورت عمودی است. زیبایی های چشمگیر این اتاق باعث شده تا در آن زمان مهمانی های خاص و مراسم عقد و عروسی در آن برگزار شوند و این اتاق به اتاق عروسی شهرت یابد.

اتاق آینه | Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan
Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan

۲- سر پوشیده بزرگ

سر پوشیده بزرگ، بنایی دو طبقه در مجموعه است که محل برگزاری مراسم مذهبی، جشن ها و عزاداری ها و معادل سالن های اجتماعات و اتاق های کنفرانس امروزی است. طبقه اول به آقایان و طبقه دوم به خانم ها اختصاص داشته است. این قسمت وسیع تزیینات کمی دارد و تهویه هوای آن توسط بادگیر صورت می گیرد.

تامین نور این بخش توسط کلاه فرنگی بوده است. کلاه فرنگی سقف ویژه ای است که پنجره هایی به نام پنجره موشی دارد و نور را از خود عبور می دهد و به دلیل شباهت آن به کلاه سربازان فرنگی دوره قاجار به این نام خوانده می شود.

۳- ايوان بهاره

این ایوان در فصول معتدل سال مورد استفاده ساکنان بوده و نکته جالب آن این است که اگر با خط فرضی آن را به دو قسمت تقسیم کنیم، هر دو طرف کاملا قرینه یکدیگرند.

در سمت چپ ایوان، اتاق های متصل به سرپوشیده بزرگ و در سمت راست زمین همسایه قرار دارد. این مساله باعث به وجود آمدن قناصی در زمین شده اما به کارگیری هوشمندانه قرینه سازی توسط معمار در این قسمت، نواقص را از چشم ها پنهان کرده است.

خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

۴- اتاق های آينه

اتاق های کوچکی در این بخش هستند که مستقیما به بیرون خانه راه دارند و احتمالا محل کار صاحب خانه بوده اند.

وجه تسمیه آنها به دلیل وجود آینه در آنها نیست بلکه با ایستادن در مقابل یکی از درها و توجه به درهای دیگر، تکرار چهارچوب درها مانند تصویری در آینه های موازی، جلب توجه می کند و این منظره جالب این اتاق ها را به اتاق های آینه معروف کرده است.

در قسمت پایین همه درها تخته ای به نام «جناب در» وجود دارد که برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و حشرات موذی مانند عقرب به داخل اتاق به کار رفته اند. همچنین این قسمت هشداری برای درآوردن کفش است و ترکیب آن با ارتفاع کم درها موجب خم شدن سر فرد و ادای احترام نیز می شود.

۵- سر پوشيده کوچک

این قسمت در میان اندرونی و بیرونی واقع شده و همانند سرپوشیده بزرگ است اما ابعاد کوچک تر و تزیینات بیشتری دارد. ساکنان برای برگزاری مراسم خصوصی تر از آن استفاده می کرده اند. به کارگیری رنگ های تیره و روشن بر زیبایی این قسمت افزوده و منظره جالبی را ایجاد کرده است. برای تامین روشنایی، حلقه هایی در سراسر آن وجود دارد که برای آویزان کردن وسایل روشنایی کاربرد داشته اند.

سرپوشیده کوچک | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

۶- اتاق مركزی

این اتاق در مرکز بنا و به عنوان قلب آن، بر بخش بیرونی و درونی تسلط و دید دارد. این قسمت تنها مورد استفاده صاحبخانه بوده و تزییناتی از قبیل گچ بری های زیبا، درهای ارسی و پنجره های مشبک گچی در آن به کار رفته است.

پنجره های مشبک گچی دارای ظرافت خاصی هستند بدنه آنها از گچ تقویت شده تشکیل شده و تزیین قسمت درونی آنها با شیشه های رنگی نشانی از معماری درونگرا در بنا است.

شومینه ای که در اتاق وجود دارد مربوط به زمان تفکیک بنا به دو قسمت است و بعدها با تخریب دیوار کاذب، شومینه به طور سالم از دیوار جدا شد.

خانه عباسیان | Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan
Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan

*طبقات پایین بخش بیرونی

طبقات پایین بخش بیرونی شامل قسمت زیر است :

۱- آب انبار

به علت جیره بندی آب قنات ها و عدم دسترسی به آب در کلیه ساعات شبانه روز، آب در آب انبارها ذخیره می شده است. آب انبار مجهز به چرخ چاه است که آب را در مخزن ذخیره می کند. این آب پس از تصفیه با روش های فیزیکی و شیمیایی و گذر از تست سالم بودن مصرف می شده است. از ویژگی های قابل توجه آب انبار می توان به وجود عایق بندی و سیستم خنک سازی اشاره کرد.

خانه عباسیان | Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan
Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan

بخش اندرونی خانه عباسیان

زندگی روزمره خانواده در بخش اندرونی سپری می شده و توسط درها و راه های مخصوص از سایر قسمت ها جدا شده است. این بخش متعلق به محارم خانواده بوده و نامحرمان و مهمانان به آن دسترسی نداشته اند. 

بخش اندرونی نیز مانند بخش بیرونی دارای طبقات بالا و طبقات پایین است . 

طبقات بالای بخش اندرونی

طبقات بالای اندرونی شامل قسمت های زیر است:

۱- اتاق شاه نشين

بخش اندرونی مانند بخش بیرونی دارای یک شاه نشین است. در سقف شاه نشین از هنر آینه کاری و طرح های شمسه و ستاره استفاده شده است که برخی از قطعات آینه ها اصیل هستند.

یک شومینه بسیار زیبا در این اتاق به چشم می خورد که اطراف آن با استفاده از آب طلا کاری و رنگ های طبیعی تزیین شده است. قسمت بالای شومینه به منظور خروج دود دو جداره بوده و سورخ هایی برای تزریق هوا و کمک به سوختن بهتر در آن وجود دارد.

خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

۲- دريچه راه مخفی

در یکی از اتاق ها یک دریچه با تعدادی پله وجود دارد. این پله ها به عنوان راه فرار یا راه مخفی، به خانه ها و محله های اطراف ختم می شده اند و یکی از کاربردهای آن برای خانم ها، رفت و آمد به حمام عمومی بوده است.

۳- اتاقک مخفی

در اتاق دیگری در بخش اندرونی، دریچه ای وجود دارد که به یک اتاقک کوچک و تاریک متصل است. گمان می رود که این محل برای نگهداری اشیای گران قیمت کاربرد داشته است. هوشمندی معمار در اینجا هم قابل توجه است؛ قرار دادن مکان های مخفی در طبقات بالا بسیار گمراه کننده به نظر می رسد زیرا همه افراد، در طبقات پایین به جستجوی مکان های مخفی می پردازند.

خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

طبقات پایین بخش اندرونی

در طبقات پایین بخش اندرونی قسمت های زیر به چشم می خورد:

۱- سرويس های بهداشتی قدیمی

در معماری قدیم، سرویس های بهداشتی در پشت راه پله های طبقات ساخته می شدند زیرا در این قسمت ها رفت و آمد کم است، دید مستقیم وجود ندارد و بوی بد کسی را آزار نمی دهد. این قسمت باید حداقل ۷ قدم از اتاق ها فاصله داشته باشد و دلیل آن هم یک مساله ی شرعی است که می گوید پای نجس با هفت قدم راه رفتن روی زمين پاک می شود.

در اندرونی خانه عباسیان سرویس بهداشتی در پشت راه پله ابتدایی قرار دارد و از کانال آبی در کنار آن بهره می برد.

خانه عباسیان | Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan
Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan

۲- سردر راه پله بخش اندرونی

این سردر مزین به نقوش شمعدان های بلورين گچ بری شده است كه اشاره به شغل صاحب اوليه بنا دارد. این مساله در گذشته بسیار مرسوم بوده است مانند طرح فرش در خانه طباطبايی ها که تاجر فرش بوده اند و طرح سماور و ساعت در خانه بروجردی ها که شغلی مرتبط با این وسایل داشته اند.

۳- حوضخانه

تعدیل دما و خنک کردن هوای خانه از دغدغه های معماران در مناطق کویری بوده و حوضحانه یکی از تمهیداتی است که به این منظور به کار گرفته می شده است. به دلیل وجود حوض ها و نهر های آب، كانال های گردش آب از اطراف اتاق ها، كانال های متصل به بادگير و مسايل خاص معماری، در حوضخانه هوای مطبوعی جریان می یابد كه خنكی آن در مقايسه با ساير قسمت های بنا كاملا محسوس است. این قسمت دارای یک حیاط ویژه دو طبقه نیز هست که راه به ورودی اصلی خانه دارد.

حوضخانه محلی برای خنک شدن اهل خانه در فصول گرم سال بوده است. نورگير مركزی باعث تامين روشنايی آن می شود و در سراسر آن اتاق های مخصوصی وجود دارد. آب قنات پس از ورود به حوضخانه به سوی یکی از اتاق ها که حوض کوچکی دارد می رود. با جریان یافتن آب در کانال هایی که در دو سوی این اتاق قرار دارد، هوا خنک می شود. با توجه به اینکه هر گونه نشتی باعث تخریب پایه بنا و طبقات بالا می شود، روش دقیق عایق بندی این کانال ها خبر از دقت عمل و شجاعت معمار می دهد.

رد پای درهای ارسی در اینجا هم مشاهده می شود. درها و پنجره هایی که بدون چسب و میخ با هنر گره چینی آراسته شده اند اوج هنر ایرانیان را به نمایش می گذارند.

خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

۴- چاه آب

به منظور تامین آب ساکنان، علاوه بر قنات از چاه نیز استفاده می شده است. دو حلقه چاه عمیق در بنا وجود دارد که یکی برای ذخیره آب و دیگری برای تامین آب مورد نیاز حوض ها، باغچه ها و سایر قسمت ها کاربرد داشته است.

این چاه ها چرخ مخصوصی داشته اند که دارای ۲ سطل بوده و در خلاف جهت یکدیگر حرکت می کرده اند. آب اين چاه های عميق پس از استخراج توسط چرخ های مخصوص و نیروی انسانی، در حوضچه کناری می ریخته و سپس توسط کانال ها در سیستم آبرسانی بنا جاری می شده است.

چاه آب | Photo by : Mahsa Mehrabi | Karnava;
Photo by : Mahsa Mehrabi | Karnava;

۵- حیاط باغ

حیاط بسیار زیبایی در مجموعه وجود دارد که با حوض های آب و درختان سرسبز خود، محیط دلگشا و مفرحی را برای ساکنان ایجاد می کرده است؛ اما این حیاط به دلیل عدم اتمام مرمت قابل بازدید نیست.

حیاط اندرونی، حوضخانه و باغ از مجموعه حیاط های پنج گانه در سهم الارث آیت ا... سید محمد علوی بروجردی -از علمای مشهور و برجسته معاصر كاشان که فرزند صاحب اولیه بنا هستند-  محسوب می شود. وی تصمیم می گیرد از حیاط حوضخانه به عنوان مكتب خانه و محل تدریس استفاده کند و حیاط باغ را محل اقامه نماز جماعت خویش قرار دهد. به همین علت در بین اهالی شهر به سید باغ یا آسید محمد باغ معروف و ملقب می شود.

خانه عباسیان کاشان | Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan
Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan

۶- سرداب بزرگ

سرداب محلی خنک در خانه است که به دلیل معماری خاص، اختلاف سطح زياد با كوچه، بادگيرها، كانال های عبور آب از زير سطوح و نيز پس‌سرداب های كناری، هوای بسیار مطبوعی دارد. از سرداب برای خواب بعد از صرف ناهار و خنک شدن استفاده می شده است.

پس‌سرداب ها، به صورت اتاقک های کوچکی در داخل خاک و به وسیله نوک تیشه حفر می شوند. در بدنه آن هيچ گونه مصالحی به کار نمی رود و خنكی زياد، آن را به محل خوبی برای نگهداری غذاهای فاسد شدنی تبدیل می کند.

خانه عباسیان | Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan
Photo by : Mohammadreza Sharif | Mizan

۷- رخشويخانه

محلی برای شستشوی لباس ها و پارچه های کثیف در نظر گرفته می شده و حوض آب و کانال های ورود و خروج آب در آن وجود داشته است.

۸- عبادتگاه

در کنار همه امکاناتی که در این بنا پیش بینی شده است، نوعی مسجد هم وجود دارد. پس‌سردابی که در میان اندرونی و بیرونی قرار گرفته با مزین شدن به گچ بری اسمای مقدسه، ادعيه و آيات قرآن به یک عبادتگاه و خلوتگاه خصوصی تبدیل شده است. در گوشه ای از این عبادتگاه تنها سند موجود در بنا به چشم می خورد که با عبارت «سنة ۱۲۵۲» سال اتمام ساخت عبادتگاه را نشان می دهد.

خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بخش خدمه

بخش خدمه متعلق به خدمتکاران و مستخدمان بوده و دارای حیاط و راه عبور و مرور مستقل است. قسمت های مختلف این بخش عبارتند از :

۱- مطبخ

مطبخ عنوان قدیمی آشپزخانه های امروزی است و در آن به تهیه غذا و پخت و پز می پردازند. برای شستشوی ظروف در داخل مطبخ حوض آبی وجود دارد که مجهز به کانال های ورود و خروج آب بوده و ابعاد آن هم برای رعایت حد آب کُر مناسب است.

محل های نگهداری ظروف، تنور و اجاق ها در درون مطبخ به چشم می خورند. برای انتقال دود و دم ناشی از طبخ غذا یک مکنده قوی هوا بالای سر تنور و اجاق ها تعبیه شده است که مانند یک هود طبیعی عمل کرده و توسط یک کانال مرتفع به فضای بیرون منتهی می شود. روشنایی مطبخ توسط نورگیرهایی که به حیاط خدمه راه داشته، تامین می شده است که امروزه مسدود شده اند.

 ۲- حیاط خدمه

خدمتکاران از این قسمت برای اقامت، استراحت و کار استفاده می کردند. این حیاط دارای راهی به مطبخ بوده که امروزه مسدود شده است. حیاط خدمه تنها قسمت مجموعه محسوب می شود که تا کنون برای خرید آن توافقی با ورثه صورت نگرفته است و به دلیل مسکونی بودن آن، هیچ راه ارتباطی با سایر قسمت های مجموعه ندارد.

خانه عباسیان کاشان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امکانات خانه عباسیان

خانه عباسیان به دلیل یک اثر بی بدیل تاریخی میزبان گردشگران بسیاری است و همین باعث شده تا امکاناتی در آن شکل بگیرد. وسوسه صرف غذا در یک خانه تاریخی باعث شده تا مسوولان به فکر راه اندازی یک رستوران در این خانه تاریخی بیفتند. شما می توانید برای استراحت و میل کردن یک وعده غذایی خوشمزه ساعاتی را در این رستوران سنتی بگذرانید.

خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
خانه عباسیان کاشان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
خانه عباسیان کاشان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راه دسترسی

آدرس: استان اصفهان، کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد

اطلاعات بازدید

زمان بازدید: همه روزه از 08:00 تا 18:00

نکته: در تعطیلات نوروز در مجموعه تا ساعت 20:00 باز است.

هزینه بازدید: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 15000 تومان برای اتباع خارجی

دیدنی های اطراف

در سفر به کاشان، می توانید از جاذبه های بسیاری دیدن کنید، برخی از این جاذبه ها در چند قدمی خانه عباسیان قرار دارند مثل:

خانه طباطبایی ها در فاصله 300 متری

حمام سلطان امیراحمد در فاصله 150 متری

خانه بروجردی ها در فاصله 180 متری

ورود به صفحه اختصاصی معرفی جاذبه های کاشان

نکات مهم در زمان بازدید

عکاسی و فیلم برداری در خانه عباسیان مجاز است.

دست کودکان خود را به هنگام بازدید رها نکنید تا از شما جدا نشوند. بنا بسیار بزرگ و دارای ساختاری تو در تو است و ممکن است کودکان را گم کنید. از سوی دیگر عدم کنترل آنها می تواند منجر به برخورد کودکان تان به آثار نمایشی و در نتیجه آسیب به آنها شود.

به هیچ عنوان بنا و آثار را لمس نکنید. این کار باکتری، رطوبت، تعرق و ... دستان شما را به آثار منتقل می کند و به مرور منجر به ایجاد برخی ترکیبات آسیب رسان در سطح آنها و در نهایت تخریب شان می شود.

در هنگام عکاسی از آثار موزه ای از فلاش استفاده نکنید. فلاش، اشعه های آسیب رسان دارد و به مرور زمان بر روی آثار مختلف مانند تابلوهای نقاشی، بافته ها، آثار دارای رنگینه و... تاثیر بدی می گذارد و موجب از بین رفتن آنها می شود.

در هنگام عکاسی به ویژه در داخل بنا از مونوپاد استفاده نکنید چرا که احتمال برخورد با دیواره ها و آثار را افزایش می دهد.

توقف در مسیر بازدید جهت عکس های یادگاری موجب ازدحام جمعیت می شود. به دلیل مسایل حفاظتی از این کار خودداری کنید.

خوراکی خود را به فضاهای داخلی نبرید.

در صورت مشاهده هرگونه خسارت و آسیب بازدیدکنندگان به بنا و آثار از قیبل  یادگاری نویسی بر روی بنا و ... مسوولان این اثر را آگاه سازید.

در صورت داشتن هر گونه سوال از راهنمایان کمک بگیرید.

خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بازدیدی مجازی از خانه عباسیان کاشان داشته باشید 

نظرات خارجی ها

در این بخش به سایت تریپ ادوایزر می رویم و تعدادی از نظرات گردشگران خارجی در مورد خانه تاریخی عباسیان را می خوانیم:

جونیا از تایلند | 16 دی 1396

خانه زیبا

این خانه بسیار زیباست اما لطفا از حضور یک راهنما برای درک بیشتر این خانه و معماری بسیار پیچیده آن استفاده کند. این بنا با طراحی ویژه ای ساخته شده و فضاهایی مانند اتاق بچه ها، آشپزخانه با تهویه از طریق بادگیر و ... را در خود دارد.

لولاندا از پرتغال | 30 آذر 1396

یک گوهر

من اعتقاد داشتم که همه چیز را پس از بازدید از سه خانه تاریخی در منطقه کاشان دیده ام، اما اشتباه می کردم چرا که خانه عباسیان با حیاط های متعدد، گذرگاه های مخفی و زیبایی های شگفت انگیزی مانند اتاق تزیین شده با آینه، یک "گوهر" است که باید مورد بررسی قرار گیرد. رستوران محوطه آن ارزش بازدید و صرف غذا را دارد چرا که قیمت های آن خیلی بالا نیست.

گردشگر استرالیایی | 9 آذر 1396

خوب اما نه بهتر از خانه طباطبایی ها

اگر فقط برای دیدن یکی از خانه های کاشان وقت داری ابتدا به سراغ خانه طباطبایی ها بروید اما بعد از آن در انتخاب خانه عباسیان شک نکنید.

گردشگری از جمهوری چک | 28 آبان 1396

خانه بازرگان تاریخی کاشان

این خانه فوق العاده به تازگی بازسازی شده و مجموعه ای بزرگ از ساختمان های متصل به هم است که حیاط، اتاق، تراس، استخر و بسیاری بخش های دیگر را در خود دارد. نمونه فوق العاده از خانه های سنتی کاشان.

گردشگر مالزیایی | 7 آبان 1396

یک خانه فوق العاده - جایی که باید در کاشان ببینید

خانه ای بسیار زیبا و بزرگ سنتی در کاشان. ساختار شگفت انگیز آن شما را یاد یک قصر کوچک می اندازد. این بنا شگفت انگیز و تماشایی است و به نظر من می تواند بهترین مکان برای بازی قایم موشک باشد. 

خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

نام گذاری مجموعه

نامگذاری این مجموعه قصه جالبی دارد. نکته جالب ۵ حیاط این خانه این است که اگر اشتراکات هر يک از ۵ حیاط را کنار بگذاریم می توان گفت که هر یک از آنها دارای معماری منحصر به فرد هستند. تمایز در این قسمت ها به حدی است که پس از مرگ صاحب اول مجموعه و تقسیم ارث، صاحبان دیگری هر یک از ۵ قسمت را به صورت جداگانه می خرند و بعدها از یکی بودن این قسمت ها تعجب و اظهار بی اطلاعی می کنند.

پس از تفکيک، بخش بيرونی به نام عباسيان، بخش اندرونی به نام مسعودی فر، بخش حوضخانه به نام حقانی، بخش خدمه به نام عباسی و باغ خانه به نام تقوی خوانده شد.

در حدود صد سال پيش حیاط بیرونی به آقای عباسيان که يكی از تاجران فرش كاشان بود به مبلغ هزار تومان فروخته شد. خرید خانه ای هزار تومانی در آن زمان خبری نبود که در محافل از آن بگذرند در نتیجه کل شهر از آن خبر دار و کل مجموعه به خانه عباسیان مشهور شد.

توصیه های کارناوالی

اگر در فصل بهار و ماه های اردیبهشت و خرداد به کاشان سفر کردید، تماشای مراسم گلابگیری را از دست ندهید.

در سفر به کاشان می توانید به دیدن شهر زیرزمینی نوش آباد نیز بروید و سفری به قلب زمین را تجربه کنید.

کاشان دیدنی های زیادی دارد، پس با یک برنامه ریزی خوب بهترین گردش خود در تاریخ را تجربه کنید. همچنین می توانید در برنامه سفر خود بازدید از روستای تاریخی ابیانه را نیز بگنجانید.

خانه عباسیان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

کاشان شهری کوچک است اما دنیایی از دیدنی های تاریخی را در خود جای داده است. با سفر به این شهر می توانید غرق در تماشای تاریخ و جلوه های بی بدیل معماری شوید و از لحظه لحظه خود لذت ببرید.

آیا تا به حال سفری به کاشان داشته اید؟

کدام خانه تاریخی را بیشتر دوست دارید؟

از خانه عباسیان بازدید کرده اید؟

نظرها و تجربه های خود را با دوستان کارناوالی خود به اشتراک بگذارید.

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • از زیباترین خانه های تاریخی ایران
 • امکانات خوب و مناسب برای گردشگران
 • هزینه بازدید مناسب برای همه اقشار جامعه
 • قرارگیری در بافت تاریخی و نزدیکی به جاذبه های دیگر

نقاط ضعف

 • عدم وجود تابلوهای راهنمای مناسب
 • مسیر بازدید تعریف نشده برای گردشگران
 • کمبود راهنمای کارآمد
 • ضعف در تبلیغات و اطلاع رسانی
نکات کلی
خانه عباسیان کاشان


نقشه و مسیریابی
خانه عباسیان کاشان
X