karnaval.ir

شیرین کیاسروش

انتشار

22 مهر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

"انتشارات آموزش سریع" (Accelerated Education Publications) در انگلستان، به تازگی کتابی را به چاپ رسانده است که کمی با کتاب هایی که تا الان دیده ایم تفاوت دارد. "استادان عکاسی با پهپاد" (Masters Of Drone Photography) عنوانی جذاب، دقیق و مناسب برای این کتاب به شمار می آید. واژه "پهپاد" که با نام "پهباد" مصطلح شده، مخفف عبارت "پرنده هدایت‌پذیر از دور" است. امروزه از پهپادها برای عکاسی بسیار استفاده می شود و این انتشارات درباره تصمیمش برای انتشار چنین کتابی می گوید:

بیش از یک و نیم میلیون عکس در اینستاگرام با هشتگ پهپاد منتشر می شود، بالای سر ما انقلابی در عکاسی در حال رخ دادن است. صف اول این انقلاب را افراد نوآوری تشکیل می دهند که با سرعت، عکاسی با پهپاد را تا سطح هنر بالا برده اند. آن ها در زمینه چشم انداز هوایی، در شاخه های مختلفی از منظره و معماری گرفته تا طبیعت و ورزش، پیشگام هستند."

کتاب "استادان عکاسی با پهپاد" عکس های 16 عکاس را به نمایش می گذارد که هر یک در زمینه هنری خود بسیار حرفه ای شناخته می شوند. با کارناوال همراه باشید تا چند عکس چاپ شده در این کتاب را تماشا کنیم و زیبایی یک زمین برفی، جنگل ابری، روستاهای ساحلی، خرس قطبی، وال و زمین بسکتبال را همان طوری ببینیم که پرنده های آسمان آن ها را تماشا می کنند.

1- جرُم کورشال (Jerome Courtial) مسافر جنگل های سری‌لانکا بود و یک روز صبح زود بیدار شد تا در اولین تابش نور صبحگاهی این عکس فوق العاده را از یک قصر باستانی بگیرد. جرُم تعریف می کند که چطور پیدا کردن مکان مناسبی برای به پرواز درآوردن پهپاد برایش سخت بود. چون این جنگل خیلی انبوه است و درختان تمام مسیر را پوشانده اند. نگرانی دیگر او سر رسیدن میمون های فضولی بود که به او پیوسته بودند. او درباره عکسش می گوید:

خوش شانس بودم که نور ملایم زیبایی تابید و ابر کوچکِ سمت چپ نیز ترکیب دلنشینی ایجاد کرد.

ورود به صفحه اختصاصی تصاویری از زیبایی های سریلانکا

عکاسی با پهپاد سری‌لانکا

Jerome Courtial

2- استیسی گارلینگتون (Stacy Garlington) شانس ثبت این تصویر خارق العاده از یک وال و بچه اش را به صورت ناگهانی پیدا کرده است. او درباره این عکس می گوید:

واقعا همه چیز کاملا تصادفی بود. وقتی داشتم پهپاد را به پرواز در می آوردم رنگین کمان را ندیدم و بعدا وقتی تصویر را روی کامپیوترم نگاه کردم متوجه آن شدم. عکس را خیلی کم ادیت کردم. من برای همه عکس هایم ادیت خاصی در نظر می گیرم اما اینجا فقط روشنی پشت وال را بیشتر کردم، همان قسمتِ در امتداد باله پشتی که از سطح آب بیرون است.

عکاسی با پهپاد

Stacy Garlington

3- این تصویر که بشیر موکارزل (Bachir Moukarzel) آن را ثبت کرده، به عنوان برنده جایزه بخش محیط شهری در مسابقه بین المللی عکاسی با پهپاد سال 2017 انتخاب شد. اینجا دبی مارینا (Dubai Marina) است و "بلندترین برج مسکونی دنیا" نام دارد. بشیر برای گرفتن این عکس ماه ها صبر می کند تا هوا صاف شود و ابری در آسمان نباشد. او می گوید:

این عکس برای من نماد تحول دبی محسوب می شود؛ تبدیل شدن از یک بیابان به جنگلی بتنی.

دبی مارینا یک منطقه تفریحی ساحلی در دبی است. یک کانال 3 کیلومتری، آب خلیج فارس را به این محله می رساند و در اطراف آن مرکز خرید و برج های مسکونی قرار دارند. این پروژه بزرگ، 120,000 نفر امکان سکونت در اینجا را پیدا می کنند و مراکزی مانند شهر اینترنتی دبی و یک دانشگاه آمریکایی نیز برای این محل در نظر گرفته شده اند.

ورود به صفحه اختصاصی معرفی مرکز خرید دبی مارینا مال

دبی مارینا

Bachir Moukarzel

4- جرُم کورشال 3 روز باشکوه را در منطقه مسکونی سنک ترره (Cinque Terre) ایتالیا سپری کرد اما در آن مدت هوا چندان مهربان نبود. در عصر آخرین روزی اقامتش، زمانی که از منطقه ورنزا (Vernazza) دیدن می کرد، خورشید به مدت چند دقیقه ظاهر شد. جرمی می گوید تا بالای تپه رفته و فقط به قدری وقت داشته است که از دهکده در حال "حمام آفتاب زیر نور ملایم غروب" عکاسی کند.

منطقه ورنزا ایتالیا

Jerome Courtial

5- فرانچسکو کاتوتو (Francesco Cattuto) این تصویر را در روز کریسمس از شهر آسیزی (Assisi)، ناحیه اومبریا (Umbria) در ایتالیا ثبت کرد و با آن برنده مسابقه بین المللی عکاسی با پهپاد سال 2016 شد. او می گوید وقتی به مرکز شهر رسید مه غلیظ و خیس بود اما او تصمیم می گیرد هر طور شده پرواز پهپادش را امتحان کند. فرانچسکو توضیح می دهد:

همانطور که پهپاد بالا می رفت و از ابرها می گذشت، می توانستم روی آی‌پدم ببینم که این تصویر واقعا فوق العاده است، ابرها شهر را به طور کامل محاصره کرده و باعث شده اند تا آسمانی و معلق در فضا به نظر برسد.

برنده مسابقه بین المللی عکاسی با پهپاد سال 2016

Francesco Cattuto

6- کریم ایلیا (Karim Iliya) با استفاده از پهپادش تصویر یک مرد ماهیگیر اندونزیایی را ثبت کرد. این مرد روی آب های پر از علف دریایی، با قایق چوبی کوچکش پیش می رود و نخ های ماهی گیری اش را بررسی می کند. کریم متوجه شده است که:

مردم زمانی که مشغول کار هستند یا بزرگسالان وقتی سرگرم ورزش کردن هستند، توجه کمی به پهپاد دارند و به کار خودشان ادامه می دهند.

عکاسی با پهپاد

Karim Iliya

7- دیوید هوپلی (David Hopley) در یک بعدازظهر سرد این عکس جالب توجه از درختی تنها را در زمینی نزدیک به خانه اش گرفت. سرمای زیاد باعث شد که تبلتش از کار بیفتد و ارتباط داده هایش با پهپاد قطع شود. خوشبختانه دستگاه کنترل پهپادش هنوز کار می کرد و توانست آن را هدایت کند و به زمین بنشاند. 

عکاسی با پهپاد

David Hopley

8- این تصویر از بندرگاه ویکتوریا (Victoria Harbour) در هنگ کنگ را توگو چنگ (Tugo Cheng) ثبت کرده است و کسانی را نشان می دهد که در استخر شنا می کنند. چند نفر دیگر هم مشغول شنا در آب های بندر طبیعی هستند. او می گوید خیلی از مردم استخرهای دست ساخته انسان را ترجیح می دهند در حالی که عده ای، مخصوصا افراد مسن، ترجیح می دهند در فضاهای طبیعی و بدون هزینه شنا کنند.

بندرگاه ویکتوریا هنگ کنگ

Tugo Cheng

9- آموس چپل (Amos Chapple) درباره این عکس طلایی که آن را در سنت پترزبوگ، روسیه ثبت کرده است می گوید:

من 6 مرتبه برای گرفتن این عکس تلاش کردم اما اینجا همیشه پوشیده از ابر بود. عمارت آرمیتاژ (Hermitage Pavilion) در فاصله دوری از مرکز سنت پترزبورگ قرار دارد. طی کردن مسیر 90 دقیقه ای رفتن به این محل به امید دست پیدا کردن به طلوع در روز پاییزی بدون ابر، به طور فزاینده ای سخت تر می شد. یادم می آید آن روز صبح در یک اتوبوس قدیمی نشسته بودم و اطراف من پر از آدم هایی بود که برای انجام شغل خود مهاجرت روزانه می کردند و چون به خاطر شیفت شب بیدار مانده بودند، حالا چرت می زدند. من نشسته بودم و ناخن هایم را می جویدم و سپیده دم بنفش رنگ فوق العاده ای را می دیدم که روشن و روشن تر می شد و امیدوار بودم خیلی دیر نکرده باشم. از اتوبوس پایین پریدم و یک کیلومتر باقی مانده را دویدم. در آن صبح ها وقتی هوا برای عکاسی خوب به نظر نمی آمد، مدام با خودم این درس را تکرار می کردم: "اگر بروی احتمال دارد عکس را نگیری ولی اگر نروی حتما عکس را نمی گیری!"

عمارت آرمیتاژ

Amos Chapple

10- فلورین لدوکس (Florian Ledoux) در یک روز تابستانی پهپادش را به پرواز درآورده بود و با این خرس قطبی مواجه شد که از روی تکه یخی در حال ذوب شدن عبور می کرد. او درباره دیدن این حیوان قطبی می گوید:

همیشه اولین باری که با یک خرس قطبی روبه‌رو شدم را به خاطر دارم. مدت 3 ساعتی که نزدیک آن ها ایستاده بودیم را گریه کردم! این یک حیوان خارق العاده است؛ ترکیبی از قدرت و کنترل. آن ها با عظمت راه می روند و با عقلانیت می ایستند.

خرس قطبی

Florian Ledoux

11- توبیاس هاگ (Tobias Hägg) پهپادش را بر فراز روستای کوچک رئین (Reine) در مجمع‌الجزایر لوفوتن (Lofoten) شمال نروژ به پرواز در آورد و این عکس را گرفت. او می گوید:

حین زمستان در مناطق قطبی، در تمام روز ساعاتی طلایی در اختیار شماست؛ یعنی شانس خوبی برای به دست آوردن نور فوق العاده و رنگ های غنیِ کوهستان دارید.

او ادامه می دهد که لوفوتن به خاطر آب های شفاف و آبی رنگش معروف است و باعث می شود، فکر کنید در جزایر کارائیب هستید.

تماشای ویدیویی زیبا از لوفوتن

مجمع‌الجزایر لوفوتن

Tobias Hägg

12- کایا مورفی (Kaya Murphy) این عکس را در ایسلند گرفته است، جایی که بیش از 100 آتشفشان فعال یا خاموش دارد. او می گوید بعضی از ساحل های اینجا شن و ماسه های سیاه رنگ دارند که در نتیجه خُرد شدن تدریجی گدازه ها ایجاد شده اند. کایا می خواست این چشم انداز زیبا را ثبت کند و در همان حال یک مرغ دریایی از جلوی دوربین او پرواز کرد.

سواحل ایسلند

Kaya Murphy

13- جی‌پی و مایک اندروز (JP and Mike Andrews) می گویند به پیدا کردن شکل های جالب و عجیبی که اشیا معمولی می سازند و عکس گرفتن از آن ها علاقه دارند. این عکس یکی از چندین مارینا در بریتانیا را نشان می دهد. مارینا بندر کوچکی برای قایق‌های کوچک و تفریحی است و مارینایی که در تصویر می بینید از قایق های رنگارنگِ باریک زیادی میزبانی می کند. این دو عکاس نام این تصویر را "با احتیاط حرکت کردن" گذاشته اند؛ برای اشاره به اینکه هدایت کردن قایق ها در این فضای فشرده به مهارت زیاد نیاز دارد.

عکاسی با پهپاد

JP and Mike Andrews

14- توگو چنگ نام این عکسش را "مردان مریخی هستند" گذاشته و درباره آن می گوید:

چین هیچوقت مناظر طبیعی چشم گیر کم ندارد، به ویژه در مناطق غربی مثل سیچوآن (Sichuan)، تبت و سین‌کیانگ (Xinjiang). این تصویر از سیچوآن، چشم انداز جنگل مانندِ سنگ های سیاهی را نشان می دهد که انگار متعلق به دنیای دیگری هستند. زمین هیجان انگیزی که برآمدگی هایی شبیه به مریخ دارد. جلوه منحصر به فردی که با تغییرات جغرافیایی و آب و هوایی به وجود آمده است.

سیچوآن

Tugo Cheng

15- پترا لیاری (Petra Leary) این عکس را از یک زمین بسکتبال در شهر آوکلند (Auckland) نیوزیلند گرفت. او می گوید:

بین زمین های بسکتبال آوکلند، این یکی زمین محبوب من است در نتیجه برای عکاسی کردن از اینجا بسیار هیجان زده بودم. وقتی رسیدیم زمین هنوز مقداری خیس بود که باعث شد رنگ ها و علامت گذاری ها شفاف تر به نظر برسند ولی باز هم من از فیلتر مناسبی برای ادیت عکس استفاده کردم تا آن ها را مشخص تر کنم.

یک زمین بسکتبال در شهر آوکلند

Petra Leary

سخن آخر

تصاویری که دیدیم انقلابی در صنعت و هنر عکاسی را نشان می دهند. عکاسی با پهپاد کمک می کند تا همه چیز را از زاویه دیگری ببینیم و گستره بیشتری را پیش چشم داشته باشیم.

شما درباره این نوآوری چه فکر می کنید؟

آیا تجربه عکاسی با پهپاد را داشته اید؟

تجارب خود را با ما در میان بگذارید.

زندگی برای من یعنی کتاب هایم و سفرهایم.

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.