پرستو مقدم

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

02 آذر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

آلودگی هوا، مشکل بزرگی که این روزها اغلب شهرها و کشورهای جهان با آن دست به گریبان هستند. سرعت بالای صنعتی شدن زندگی، به کارگیری ماشین آلات آلاینده مختلف، تاسیس کارخانه های گوناگون و هزاران عامل دیگر دست به دست هم داده اند تا تماشای آسمان آبی به حسرت بسیاری از مردمان جهان بدل شود. شهرهای آلوده ی دنیا در بیشتر روزهای سال با این غول سیاه رنگ در حال مبارزه هستند؛ اما اوج این کشمکش را در فصل های سرد سال یعنی پاییز و زمستان شاهد هستیم؛ چرا که دود و غبار موجود در هوای آلوده سنگین تر از هوای سرد پاییز و زمستان است، پس در نتیجه زیر آن و نزدیک به سطح زمین قرار می گیرد؛ رویدادی که از آن با عنوان وارونگی هوا یاد می کنند. در ایران نیز شهرهای بزرگ به ویژه پایتخت با آغاز فصل سرد خود را آماده ی جنگ با انواع آلاینده های موجود در هوا می کنند؛ جنگی که اغلب به نفع این ذرات معلق به پایان می رسد. شاید بتوان گفت در میان شهرهای مختلف در دنیا، هوای تهران یکی آلوده ترین هاست و شاید برای ما تصور هوایی آلوده تر از پایتخت وسیع و شلوغ و پرترافیک کشورمان غیر ممکن باشد؛ اما در مطلب پیش رو تصاویری را خواهیم دید که به ما شهرهایی را نشان می دهند که با فرا رسیدن فصل سرما، کیفیت هوایی بسیار پایین تر از تهران دارند.  

شمال کشور هند و بخش هایی از پاکستان، این روزها آلودگی شدید هوا و غلظت بیش از حد دود، گرد و غبار و آلاینده ها را تجربه می کنند. در شهر دهلی نو گاهی حتی با میزان آلودگی 30 تا 75 برابر استاندارد سازمان بهداشت جهانی مواجه هستیم! این معضل کشورهای مذکور را با مشکلات بسیاری روبرو کرده است از جمله، تعطیلی مدارس، تصادف های فراوان در جاده ها و اتوبان ها به دلیل کاهش دید، کنسل شدن پی در پی پروازها و مهم تر از همه، به خطر افتادن سلامت ساکنین.

برای درک بهتر وضعیت نا به سامان مردم دهلی نو و برخی شهرهای پاکستان، می خواهیم عکس هایی از این دو ناحیه که در نوامبر و اکتبر (پاییز) سال 2017 به ثبت رسیده اند، از نظر بگذرانیم. برای مشاهده ی این عکس های ناراحت کننده، همراه کارناوال باشید...

1- در راه مدرسه | 9 نوامبر 2017

زنی در حال رساندن یک کودک به مدرسه، در نویدای بزرگ (Greater Noida)، شهری در نزدیکی دهلی نو. در این تصویر به خوبی می توان میزان آلودگی هوا را به چشم دید.

2- گردشگران در دود | 8 نوامبر 2017

تصویری از گردشگران هندی را می بینیم که میان مه و دود غلیظ، در حال بازدید از مسجد جامع دهلی (Jama Masjid) هستند.

3- موتور سوران هندی | 10 نوامبر 2017

در دل دودِ غلیظ و گرد و غبار شدید، موتور سواران هند، در حومه ی دهلی به مسیر خود ادامه می دهند.

4- خورشید پنهان در دود | 10 نوامبر 2017

در حاشیه ی دهلی نو، خورشید صبحگاهی خود را در لا به لای دود سیاه رنگ پنهان کرده است.

5- زمینِ ناپیدا | 8 نوامبر 2017

آلودگی هوای دهلی نو نه تنها مجال دیدن آسمان را از مردم گرفته است، بلکه از فراز ساختمانی ده طبقه حتی زمین نیز قابل رویت نیست!

6- پلیس وظیفه شناس | 9 نوامبر 2017

پلیسی که با وجود آلودگی هوا، در نزدیکی دروازه هند (Indian Gate)، در حال انجام وظیفه است.

ورود به صفحه اختصاصی دروازه هند

7- بار رنگین بر دوش | 9 نوامبر 2017

دستفروش پاکستانی میان دود غلیظ در حال فروختن بادکنک های رنگی.

8- سوار بر دوچرخه در غبار صبحگاهی دهلی نو | 20 اکتبر 2017

9- دستفروش پاکستانی | 10 نوامبر 2017

آلودگی هوا در پاکستان، مشکلات فراوانی از جمله تصادف های متعدد در بزرگراه ها را برای مردم این کشور پدید آورد.

10- بانوی رفتگر در دهلی نو | 10 نوامبر 2017

11- پرندگان سر سخت پاکستان | 12 نوامبر 2017

دسته ای از کبوتران کشور پاکستان را شاهد هستیم که با وجود غلظت بالای دود و غبار، در حال پرواز هستند.

12- ترکیب آشنای دود و ترافیک | 8 نوامبر 2017

13- به سوی تحصیل | 8 نوامبر 2017

دولت هند تمامی مدارس ابتدایی دهلی را در روز هشتم نوامبر سال 2017 به علت آلودگی بیش از اندازه ی هوا، تعطیل اعلام کرد. شاخص آلودگی هوای این شهر در روز هشتم نوامبر، 30 برابر بالاتر از خط قرمز تعیین شده توسط سازمان سلامت جهانی بوده است!

14- بازی نور، رنگ و آتش برفراز دهلی نو | 11 نوامبر 2017

15- ترک ایستگاه | 12 نوامبر 2017

قطاری در شهر لاهور (Lahore) پاکستان از میان هوای آلوده راهی به خارج از ایستگاه پیدا می کند.

16- این آلودگی برای همه ضرر دارد! | 9 نوامبر 2017

 

17- بازی های کودکانه در میان آلودگی هوا | 11 نوامبر 2017

کودکان پاکستانی، در میان دود غلیظ شهر لاهور تاب می خورند.

18- مبارزه آتش نشانان دهلی نو با آلودگی هوا | 14 نوامبر 2017

19- راهبان با ماسک های ضد آلودگی هوا در دهلی نو | 9 نوامبر 2017

20- خیابانی در پاکستان | 6 نوامبر 2017

وسایل نقلیه و یک ارابه در حال حرکت در خیابان های شهر لاهور در پاکستان، هنگامی که دود و گرد و غبار چهره ی شهر را پوشانده اند.

21- بازی کریکت در هر شرایطی | 20 اکتبر 2017

مردمان دهلی نو، آلودگی هوا را مانعی سر راه تفریحاتشان نمی بینند.

22- ماسک های محافظ، پوششی مرسوم در دهلی نو | 9 نوامبر 2017

نیکونج پاندِی (Nikunj Pandey) بازیگر هندی، با دوستانش در دهلی نو.

23- دانش آموزان معترض | 15 نوامبر 2017

دانش آموزان دهلی نو، با پوشیدن لباس های مبدل نسبت به وضع خطرناک هوای این شهر اعتراض دارند. شاخص آلودگی هوا در 15 نوامبر، 75 برابر حد مجاز سازمان سلامت جهانی بود؛ یعنی آلوده ترین روز دهلی نو در سال 2017.

سخن آخر

در کمال ناباوری شاهد بودیم که چگونه دودی غلیظ بر هند و پاکستان سایه افکنده و ادامه ی حیات را برای بومیان این کشورها سخت نموده است. حالا نوبت شماست تا با ما از وضعیت آلودگی هوا در شهرتان بگویید.

تصاویر این مطلب را چگونه یافتید؟

به نظر شما دولت ها باید چه تدابیری برای مهار این مشکلات بیاندیشند؟

کدام تصویر بیشتر شما را تحت تاثیر خود قرار داد؟

دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.