karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

31 مرداد 1399

به روز رسانی

31 مرداد 1399

پس از صحبت درباره عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان و ۱۰ ویژگی رفتاری ایرانیان که بین تمامی اقوام عمومیت داشت، در این مطلب نگاهی به ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر داریم؛ یکی از قدیمی‌ترین و خالص‌ترین اقوام ایرانی. در ابتدا در مورد تاریخچه قوم لر و زبان لرها صحبت می‌کنیم، نگاهی به پراکندگی جمعیت لرها داریم و در نهایت در مورد ویژگی رفتاری لرها اطلاعاتی را به شما می‌دهیم.

نکته مهم

 مطالب مربوط به سرگذشت تاریخی و زبان لرها از منابع معتبری که مربوط به پژوهش‌های علمی پژوهشگرانی همچون آن لمبتون، دکتر کیومرث فلاحی و . . . هستند، گردآوری شده‌اند و هریک از نظریه‌ها و عقیده‌ها موافقان و مخالفانی دارد. کارناوال سعی کرده نظریه‌هایی، با دیدهای متفاوتی را به شما ارائه دهد و هیچ‌گونه جهت‌گیری و موافقت و یا مخالفتی با نظریه‌ها و عقاید ندارد.

تاریخچه قوم لر

لرها را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد:

 • لر کوچک
 • لر بزرگ یا بختیاری‌ها

گروه و عشیره‌های لر کوچک در غرب رشته کوه زاگرس سکونت دارند. نکته قابل توجه این است که لرها تنها محدود به منطقه لرستان نیستند؛ برای مثال 3 شهر مهم لرنشین به نام‌های ملایر، تویسرکان و نهاوند در استان همدان قرار گرفته‌اند.

نام سرزمین لرستان پیش از اسلام «پهله» بوده و پهله شامل بخش بزرگی از ایران زمین کهن بوده است که پیش از آن یونانیان آن را «زاگرس» نامیدند. زاگرس سرزمینی بود که ماد و پهله را شامل می‌شد و ظاهر واژه زاگرس از واژه زاگرتی مادی الهام گرفته شده است. نام پهله پس از فتح ایران توسط عرب‌ها به جبل یا جبال تغییر پیدا کرد و لرستان امروزی جز ایالت‌های جبال (کوهستان) به حساب می‌آمد.

به طور کلی نظریه‌های مربوط به وجه نام‌گذاری لرها را می‌توان به ٣ دسته تقسیم کرد:  

١- برخی لرها را از نسل شخصی به نام لر می‌دانند.  

٢- برخی دیگر واژه لر را برگرفته از نام‌های ایرانی همچون لهراسب و غیره می‌دانند. 

٣- نظریه سوم عقیده دارد واژه لر متعلق به مکان مشخصی‌ست که این نظریه خود به ٣ بخش تقسیم می‌شود: 

 • لر محلی بوده در ولایت "مانرود" یا "مایرود" که جایگاه اولیه تبار لرها بوده است.
 • واژه لر مخفف اللور است که آن هم نام شهری‌ست در شمال غربی دزفول.
 • برخی دیگر کلمه لر را تحریف شده از واژه لیر و یالیر به معنی کوه‌های پوشیده از جنگل تعبیر کرده‌اند.  

به سختی می‌توان گفت که کدام یک از نظریه‌‎ها درست هستند؛ اما این ٣ نظریه بر اساس پژوهش‌های انجام شده توسط صاحب نظران مختلف ارائه شده‌اند.
برخی از جغرافیدان‌ها مانند «ابن بلخی»، «حمدالله مستوفی» و «مینورسکی»، لرها را از کردها می‌دانند. با این تفاوت که لرها بیشتر از کردها پیرو مذهب شیعه و شماری از آنها اهل حق هستند.

در مقابل برخی از پژوهشگران عقیده دارند لرها با دیگر نژادها همچون ترک و سامی کمابیش درآمیخته‌اند. «ان.لمبتون» پروفسور ایرانشناس مخالف عقیده قبل بوده و آن را رد می‌کند و می‌گوید:

از آن جایی که یکی از معناهای واژه کرد، بیابانگرد و چادرنشین می باشد، بنابراین تاریخ نویسان و جغرافیدانان سده‌های نخست دوره‌های اسلامی، به همه گروه‌ها و دسته‌های صحرانشین و بیابانگرد، عنوان کلی «اکردا» می‌دادند و به این منظور نیست که لران شاخه‌ای از کردها باشند. ولی احتمال بستگی لرها به کردان به مراتب بیشتر از سایر نژاد هاست، زیرا نه فقط زبان لری با زبان کردی شباهت دارد بلکه از نظر قیافه هم لرها بیشتر ویژگی‌های نژادی مشترک با کردها را دارا هستند. 

برخی از مورخان و پژوهشگران نیز معتقدند که لرها از خالص‌ترین اقوام ایرانی به شمار می‌روند.

عکس قدیمی از قوم لر

عکس قدیمی از قوم لر

ویژگی های رفتاری و روحیه لرها

سرسختی

اگر بخواهیم یک مثال قوی برای سرسختی لرها بزنیم می‌توانیم به دوران قاجار بازگردیم. در زمان حکومت مظفرالدین شاه تا اوایل سال 1300 خورشیدی، دولت مرکزی، نفوذی در لرستان نداشت و حتی ماموری به این منطقه فرستاده نمی‌شد! لرها هیچگاه زیر بار زور نرفته و همیشه در مقابل زورگویی و دشمنان با تمام قدرت به نبرد پرداخته‌اند. دولت هنگامی که قصد داشت حاکمی را برای خوزستان بفرستد مجبور بود از مسیر و راه بغداد و بصره این کار را انجام دهد!

تا آن تاریخ مردم لرستان شهرنشین نبودند و مردمی که با شرایط بسیار سختی زیر آفتاب سوزان و سرماهای سخت زندگی می‌کردند و هرچندگاهی با حوادث طبیعی و غیر طبیعی روبرو بودند، سرسخت، شجاع و نترس بار می‌آمدند. فراموش نکنید که این سرسختی با دیگر ویژگی ها و صفات ایرانیان همچون مهمان‌نوازی، راستگویی و وفای به عهد همراه بوده است.

لرها به حفظ جان و مال و ناموس‌شان به شدت پایبندند و از قدیم به نگهداری اسلحه علاقه‌مند بوده‌اند.

هر مرد لر سعی می‌کرد که تفنگ یا شمشیر یا دست کم کاردی را تهیه کند تا در برابر هر دشمنی، چه انسان چه حیوان از خود دفاع کند. اگر هم توانایی نگهداری اسب داشت پس از اسلحه، استفاده از مرکب برای‌شان بسیار اهمیت داشت. در نتیجه تیراندازی و اسب‌‌سواری که ریشه در تاریخ ایران دارد در میان این قوم از ارزش بسیاری زیادی برخوردار است.

فتح تهران توسط سواران مشروطه خواه بختیاری

شهامت زنان

در تمامی مناطق عشیره‌نشین زنان نه تنها همانند مردها کار می‌کردند بلکه در مواردی نیز فراتر از مردها ظاهر می‌شدند. کارهای روزانه آنها شیردوشی، تهیه خوراک، پخت نان و موارد دیگر را شامل می‌شد. زنان لر به هنگام کوچ‌ها شهامت و شجاعت زیادی از خود نشان می‌دادند؛ عبور از کوه‌های پر از برف، رودخانه‌های پر آب و خروشان، بستن گهواره کودکان به خود و ... تا چند دهه پیش امری عادی به شمار می‌رفت و با تمام این سختی‌ها زنان لر هیچ‌گاه در زندگی روزمره خود بیکار نمی‌ماندند و بیکارترین زمان‌ها برای‌شان پشم‌ریسی بوده است.

سپهبد امیر احمدی (نخستین سپهبد در حکومت رضاشاه) در خاطرات خود از شجاعت و بی‌باکی زنان لر اینگونه یاد می‌کند:

جسارت بی‌نظیر و بی‌اعتنایی غیر قابل تصوری که لرها در مقابل خطر و مرگ از خود نشان می‌دادند موجب حیرت نظامیان شده بود، حتی زنان لر هم ابدا باکی از گلوله و مرگ نداشتند.

او در ادامه نوشته‌هایش از سیاه چادر فقیرانه‌ای که توجه‌اش را جلب کرده بود می‌گوید:

 در آن یک پیرزن و یک زن جوان با بچه‌اش آرام و خونسرد نشسته و در زیر گلوله‌های شرابنل و مسلسل بدون تشویش خاطر مشغول کار معمولی خود بودند. 

سادگی و بی پیرایگی

از دیگر صفات بارزی که به لرها نسبت داده می‌شود سادگی و بی‎پیرایگی آنهاست. لرها به دلیل زندگی در محیط طبیعی و حضور در طبیعت از پیچیدگی های مردم شهرهای بزرگ دور بودند به همین دلیل زود اعتماد می‌کنند و بی‌شیله و پیله‌اند. هیجان و احساسات خود را به آسانی بروز می‌دهند در عین حال خوی افراط و تفریط نیز بین آنها به چشم می‌خورد که می‌تواند علت و ریشه آن را در حالت‌های ایلی و عشیره‌ای دانست. 

زن لر

زن لر

مردان لر

زیست بوم و پراکندگی

اکثریت لرهای ایران در لرستان و باقی آنها در بخشی از ایلام، چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و بخشی دیگر در استان فارس و بوشهر زندگی می‌کنند. در مناطق دیگری همچون کرمان نیر طایفه‌ها و تیره‌های پراکنده لر وجود دارد.

در قرن ششم، همانطور که ذکر کردیم این سرزمین به لر بزرگ و کوچک تقسیم شده بود که حکومت مستقلی داشت که لرستان امروز همان منطقه لر کوچک است. براساس یک تقسیم‌بندی عشایری، لرهای لرستان و ایلام «لر کوچک» و منطقه بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد و لرهای ممسنی فارس را «لر بزرگ» نام نهاده‌اند.

پراکندگی گویش‌وران زبان لری در ایران

زبان قوم لر

زبان ساکنان پهله، پهلوی یا فهلوی بوده است و امروز نیز سروده‌های بازمانده از گویش های ملی و ترانه‌های بومی غرب ایران را فهلویات می‌گویند.

به طور کلی آنچه امروز به عنوان گویش‌های لری، لکی و بروجردی رایج است بخشی از واژه‌های کهن زبان پارسی است که از جمله گویش‌های پهلوی به شمار می‌روند. این گویش‌ها در زمره لهجه‌های نزدیک به زبان‌های ایرانی به خصوص پهلوی اشکانی و ساسانی هستند که به دلیل موقعیت جغرافیایی و محصور بودن این قوم در محل‌‌های سختی که عبور از آن جا دشوار بود از آمیختگی با زبان‌های ترکی و عربی محفوظ مانده است.

مردم لر

مشاهیر لر

با چند تن از افتخارآفرینان و مشاهیر تبار لر در زمینه‌های مختلف (روحانیت، جامعه پزشکان، سینما، ورزش، موسیقی، افراد نظامی) از گذشته تا زمان معاصر آشنا خواهیم شد.

 • بی بی مریم : سردار و مبارز بزرگ از مبارزان عصر مشروطه
 • محسن رضایی : سیاستمدار و فرمانده نظامی
 • سید حسین طباطبایی بروجردی : آیت الله و مرجع تقلید شیعیان
 • نواب نصیرشلال : وزنه بردار و دارنده مدال نقره المپیک 2012 لندن
 • مهرداد اوستا : نویسنده و شاعر
 • مسعود رایگان : هنرپیشه سینما
 • شهید محمد بروجردی : یکی از فرمانده سپاه پاسداران در جنگ با عراق 
 • علی ملک‌حسینی : پزشک و پدر پیوند کبد در ایران
 • حسین پناهی : شاعر، نویسنده و بازیگر
 • یاسر بختیاری : خواننده سبک رپ
 • علیمردان خان ملقب به شیرعلی مردان : مبارزه مسلحانه با ارتش رضاشاه
 • نصرالله کسیرئیان : عکاس برجسته و مشهور
 • فایز دشتی : شاعر
 • مهرداد اوستا : شاعر و نویسنده
 • رییس علی دلواری : سلحشور و جنگاور در زمان اشغال ایران توسط بریتانیا
 • کریم خان زند : بنیانگذار زندیه

اسامی بسیار زیادی از افراد لر مشهور وجود دارد که کارناوال تعدادی از آنها را به صورت تصادفی انتخاب کرده است.

حسین پناهی

بی بی مریم

سخن آخر

نظرتان درباره ویژگی‌های ویژه رفتاری لرها چه بود؟

آیا تا به حال با مردم این قوم برخورد داشته‌اید؟ آنها را چگونه وصف می‌کنید؟

...

آیا این مطلب مفید بود؟

92 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

عرفان زراوه

درود برلر

کاربر مهمان

یک سری افراد میان درباره قوم لر اظهار نظر میکنند تو به یک لر چپ نگاه کن اگه میتونی

30 دی 1399

کاربر مهمان

واقعا حیف ویژگی غیور بودن به بعضی از افراد این قوم ظالم

کاربر مهمان

بدو خوب همه جا هست ولی واقعا فقط با قوم خودشون میتونن کنار بیان

کاربر مهمان

چرا به نظر شما؟

17 مرداد 1400

05 بهمن 1399

06 مرداد 1399

انتشار:01 مرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کاربر مهمان

دستتون درد نکنه به نظرم در مورد لک زبانان لرستان هم بگید که اکثر خانواده های لرستان و کرمانشاه وایلام در خونه هاشون صحبت میکنن ببینم آیا جزئی از لر حساب میشود یا کرد تا جدا از آنها هستند با تشکر فروان

کاربر مهمان

لک شاخه ای از لور است که از گذشته تا به امروز تمام منابع و اسناد مردم بختیاری فیلی لک بویراحمدی لیراوی و... را لور خطاب میکنند

28 مرداد 1400

کاربر مهمان

مردم لک و لر کلا یک قوم واحدن زبونشون فرق داره فقط در بقیه اداب و رسوم هیچ فرقی باهم ندارن حتی لباسشون یکیه

کاربر مهمان

لک با افتخار زبانی لوریست لطفا اطلاعاتتون رو بالا ببرید همتبار

28 مرداد 1400

21 مرداد 1400

کاربر مهمان

لک ها یکی از ایل های لر محسوب میشن لر کوچک ب حساب میان

کاربر مهمان

بله. شما درست میگید

04 اردیبهشت 1400

12 اسفند 1399

کاربر مهمان

داداش لر کرد لک همش یکی با هم برادرن

کاربر مهمان

نظر دوستم درسته لر کرد لک یک فرهنگ مشترک دارند غیرت مهربانی انسانیت وصداقت

05 شهریور 1400

کاربر مهمان

نه اصلا ما لرها با کرد یکی نیستیم شاید در نواحی کرمانشاه چند تن از ما باشد اما ما با کردستان یکی نیستیم اما اصل ما لرها لکستان هست ما همه از قوم لک هستیم

کاربر مهمان

نام لکستان نامیست که پانکرد اون رو جام میندازه تا لور هارو پراکنده و به اراضی لورنشین تجاوز کنه لطفا چیز بی سرو ته نگید لکستان اسمی مندراوردیه د همه ی ما لور هستیم تمام اسناد و شواهد این ممالک از دیرباز با نام پر شکوه و اصیل لور ثبت و نگاشته شده و لک و بختیاری و بویراحمدی و لیراوی و ممسنی شولی وفیلی و ... همه و همه با افتخار لور هستیم

28 مرداد 1400

کاربر مهمان

کرد ها به هیچ وجه با لور ها یکی نبوده و نیستند نه ما کردی میفهمیم نه آنها لوری قوم لوری قومی قدیمی تر و با ریشه و اصالتی محکم تره حتی گفته مبشه لوری زبان مادر تمام زبان های ایرانیه کردی نامش تازه باب شده در حد مقایسه با اصالت و تمدن لور نیست وسلام

28 مرداد 1400

کاربر مهمان

درود بر شرفت ما لریم با کردها کاری نداریم

28 تیر 1400

کاربر مهمان

بله لک ها هم لر هستند و ریشه از لر دارند بعد از اسلام کمی از لر فاصله گرفتند

12 اسفند 1399

کاربر مهمان

نه داداش لر و کرد یکی هستن.من خودم لکم

11 اسفند 1399

21 دی 1399

17 آذر 1399

کاربر مهمان

لک ها از لر به حساب می آیند 💪🏻

17 آذر 1399

کاربر مهمان

موسیقی ،لباس ،غذا و سبک زندگی یکسان بین لک های لرستان با لرها ی لرستان نشانه اینه که قطعا جدا نیستن

کاربر مهمان

شجره نامه موجوده این چیزها ک چیزی نیست لک همیشه جزو لر بوده

25 بهمن 1399

14 آذر 1399

کاربر مهمان

لک ها شاخه ای از لر محسوب می شن

21 مهر 1399

کاربر مهمان

لکی یکی از گویشهای قوم لر است مانند لری بروجردی.لری بختیاری لری بویر احمدی

کاربر مهمان

نه ما لر ها همه لک هستیم اما زبانمون ساده شده و خون لک در وجود همه امون هست

کاربر مهمان

معلومه که همه خون لک و بختیاری و بهمئی...اینا تو وجودمونه لک خودش زیرمجموعه لر

25 بهمن 1399

21 دی 1399

28 شهریور 1399

عرفان زراوه

لک ها شاخه ای ازلرهامحسوب میشوند

کاربر مهمان

نه خیر ما لر ها همه لک هستیم و خون لک داریم

کاربر مهمان

داداش من خودم لکم.تا بوده از قدیم اسم لر و کرد بوده. اسم بهمئی و بختیاری و مینجایی و فیلی و لکی مال بعده

11 اسفند 1399

کاربر مهمان

شجره نامه هست تو لازم نیس اظهار نظر کنی

25 بهمن 1399

21 دی 1399

کاربر مهمان

اره

11 آبان 1399

01 مرداد 1399

کاربر مهمان

لک از اول که مردمان شهر پارساماش یعنی مسجدسلیمان امروزی به لر معروف شدن .و لر در زبان باستان ایرانی یعنی سرتر و برتر. حدود ۵ هزار سال پیش بعد از بختیاری ها. لرهای جنوبی و لرهای . فعلی. لرستان .ایلام ۷۰درصدش و ۶۰ در صد استان‌کرمانشاه و جنوب همدان و شمال خوزستان و جنوب مرکزی ...لکها اصالتن لر فعلی کوچک اصلی و قدیمی تر از همه بودن و شکی نیست که تاریخ بیش از پنج هزار سال را تعدادی کورد یا تفرقه انداز بخواهند در طول ۱۰ یا ۱۵ سال عوض کنند .زبان اصلی لری فعلی مینجایی نیست.بلکه لکی . است . آنها ایل اصیل لر تبار،(کل لر) یا همان کلهر و ایل ملکشاهی . ایل شوهان. جلاوند. عثمانی وند و غیر را از لر جدا کردن و حتی با گستاخی آنها را کرد می نامند .ولی باید به مردم لک که شاخه اصیل تر از تمام‌لرهای فعلی کوچک است شکی نیست که لر اصیل هستند و گویش و زبانشان شاخه ای از لری فعلی است و لکها هیچ نسبتی با کوردها ندارند اصالت ربطی به کرد ندارد لک بلکه لر اصیل می باشد که متاسفانه بعد از رضا شاه لرستیز حالا نوبت به یک سری آدم ضد لر و نژادپرست در صدد بهم زدن اتحاد لرها و تفرقه بین آنها می باشند . با تشکر سجاد لر

31 تیر 1399

انتشار:26 تیر 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کاربر مهمان

سلام خسته نباشید ...من لر هستم ...افتخارم اینه ...به این باور واعتقاد زندگی میکنم ...تفنگم برنو واسبم زین شده است ...برای دفاع از ناموس وشرفو مردم ایران ....خواهشن اون دیدگاه قبلیو که دادم بزارید ...

کاربر مهمان

سلام و خسته نباشی برادر لر تبار

29 آذر 1399

کاربر مهمان

دوست خسته نباشی من خودم لک لرستانم ما لکها مثل سایر لرها امثال ثلاثی مینجایی بختیاری کلهر ماهم به نوبه خودمون لریم و ما ایلی هستیم که از سایر ایلات بیشتر اصالت و زبان لری خودمان را حفظ کردیم💙💙⚘

کاربر مهمان

داداش منم لرم اما همه ما لر ها خون لک داریم فقط زبانمون ساده شده

کاربر مهمان

لک شاخه از لوره مثل بختیاری و بویر احمدی و غیره بین گویش های لوری هم تفاوت هست ولی لک کمی از کرد هم کمی تاثیر پذیرفته و دلیل نمیشه شما بیای بگی گویش های دیگر لوری ساده شده چون هرکدوم چیز های بخصوصی دارن که ممکن لور های مناطق دیگر نفهمنش

28 مرداد 1400

کاربر مهمان

نعععععع

04 خرداد 1400

کاربر مهمان

لر و لک جدانیست برادر من گوش ب کردا نکنید هدفشون جدا کردن ما از یکدیگر است

15 اردیبهشت 1400

کاربر مهمان

معلومه که داریم تو هم خون بختیاری داخلته و سایر شاخه ها

25 بهمن 1399

21 دی 1399

10 مهر 1399

کاربر مهمان

گه نخور

کاربر مهمان

سلام لک شاخه ای ازلرکوچک محسوب می‌شود چون شهرهای لک نشین درجوار شهرهای کرد نشین قرارگرفته است زبان کردی درزبان این مردم تاثیراتی گذشته است درضمن عمده فرهنگ لک همان فرهنگ لر کوچک است

16 تیر 1400

08 تیر 1399

انتشار:04 خرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.