karnaval.ir

پرستو مقدم

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 مرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

 از آغاز شکل گیری فرهنگ و تمدن بشریت، ایران مهد هنر و زیبایی بوده و هست. هنر و سلیقه ی به کار رفته در آثار هنرمندان ایرانی در دوران مختلف و همچنین شکوه، درخشش و ظرافت موجود در آثار معماران و هنرمندان ایرانی، همواره مورد توجه و تحسین بازدید کنندگان داخلی و خارجی قرار می گیرد. علاوه بر زیبایی های حیرت انگیز موجود در طبیعت و آثار دست ساز ایرانیان، مهمان نوازی و طعم لذیذ غذاهای ایرانی از نکات مورد علاقه ی توریست های خارجی هستند.

در طول سالیان اخیر با پیشرفت صنعت گردشگری در ایران، تعداد گردشگرانی که به ایران می آیند نیز به طور چشم گیری افزایش داشته است و در پی این رشد، گردشگران و وب سایت های خارجی بسیاری اقدام به انتشار نظرات خود درباره ی ایران کرده اند. یکی از این وب سایت ها متعلق به شرکت گردشگری آمریکایی زگراهم اکسپدیشنز (Zegrahm Expeditions) می باشد که در وبلاگ رسمی خود در خرداد 2017 مطلبی منتشر کرده است تحت عنوان " جاذبه هایی که باید در سفر به ایران از آن ها بازدید کنید". شرکت گردشگری زگراهم با بیش از 25 سال سابقه، برگزار کننده ی تور های ماجراجویانه در زمینه های مختلف، به کشورهای سراسر دنیاست. در مطلب پیش رو، 10 جاذبه ی دیدنی ایران از نظر این وب سایت به گردشگران معرفی شده است. 

در ادامه همراه کارناوال باشید تا به بررسی 10 جاذبه ی برتر ایرانی از دیدگاه این شرکت آمریکایی بپردازیم.

تخت جمشید

Reza Maslahati

1- موزه جواهرات ملی | تهران 

 چشمانتان را ببندید و به مکانی مملو از جواهرات گران قیمت و چشم نواز بیندیشید، آری اینجا موزه ی جواهرات ملی ایران است. موزه ای با گنجینه ای از قدیمی ترین و قیمتی ترین جواهرات به جای مانده از سلسله ها و حکومت های پیشین ایرانی.

موزه جواهرات ملی که در ساختمان بانک مرکزی واقع شده، در بر گیرنده ی جواهراتی ارزشمند، از جمله الماس دریای نور، تاج پهلوی ، تاج کیانی (متعلق به فتحعلی شاه) ، کره ی جواهر نشان (متعلق به ناصرالدین شاه) و تخت طاووس (متعلق به فتحعلی شاه) می باشد.

در چهار روز ابتدایی هفته، امکان این را دارید تا به دیدار این موزه بروید و با قدم زدن میان اشیای گران قیمت، چند دقیقه ای حال و هوای زندگی پادشاهان پیشین ایران را تجربه کنید.

ایام بازدید: روزهای شنبه تا سه شنبه

ساعات بازدید: 14 الی 16:30

هزینه بازدید: 4000 تومان – برای گردشگران خارجی 20000 تومان

آدرس: تهران – میدان امام خمینی – خیابان فردوسی – نرسیده به چهار راه استانبول – ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

شماره تماس: 64464700

موزه جواهرات ملی

موزه جواهرات ملی

2- میدان نقش جهان | اصفهان 

شاید بتوان گفت میدان نقش جهان مشهور ترین جاذبه ی موجود در شهر اصفهان است. این میدان که با نقشه ای مستطیلی شکل در مرکز شهر اصفهان قرار گرفته، در چهار ضلع خود میزبان چهار بنای مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله، عالی قاپو و سردر قیصریه می باشد. 

ساخت این میدان به شکل کنونی، به دستور شاه عباس صفوی در سال 1011 ه.ق آغاز شد و در آن آیین مختلفی از جمله آتش بازی اجرا می کردند. آنچه هم اکنون به زیبایی این میدان می افزاید وجود حوضی با چند فواره در میان میدان و همچنین حجره های متعدد دور تا دور میدان می باشد که محل خوبی برای خرید سوغات و یادگاری های این شهر است.

آدرس: اصفهان- میدان امام حسین (ع) – خیابان سپاه

آشنایی با میدان نقش جهان

میدان نقش جهان | شکوه شهر اصفهان

میدان نقش جهان

Alireza Vaghei

میدان نقش جهان

Ali Bahadori

3- مسجد شیخ لطف الله | اصفهان

مگر می شود به اصفهان سفر کرد و به دیدار میدان نقش جهان نرفت. هنگام گردش اطراف میدان به گنبدی زیبا و چشم نواز بر می خورید که خبر از وجود مسجدی زیبا می دهد؛ اما این مسجد یک چیز کم دارد؛ مناره ای دیده نمی شود... بنایی که با آن روبرو هستید مسجد شیخ لطف الله است که مسجد اختصاصی خاندان سلطنتی بوده و از همین روی از ساخت مناره که وسیله ای برای دعوت عموم به مسجد می باشد، در این بنا خودداری شده است.

این مسجد یکی از شاهکار های معماری ایرانی در عصر صفوی به شمار می آید که ظرافت و زیبایی اش را باید از نزدیک دید تا به اوج هنر کاشی کار عصر صفوی پی برد. اگر در ساعات میانی روز از این مسجد دیدن کنید بی شک شاهد تلالو زیبای نور، که از میان پنجره های دور تا دور گنبد به درون میتابند خواهید بود.

ایام بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری

ساعات بازدید: 9 الی 12:30 – 14 الی 18

هزینه  بازدید: 3000 تومان – برای گردشگران خارجی 20000 تومان

آدرس: اصفهان – میدان امام حسین (ع) – خیابان سپاه – ضلع شرقی میدان نقش جهان

مسجد شیخ لطف الله

Ali Bahadori

مسجد شیخ لطف الله

Damon Lynch

4- مسجد نصیرالملک | شیراز

کمتر کسی را می توان یافت که بوی بهار نارنج، در فصل بهار، هنگام قدم زدن در شهر زیبای شیراز هوش از سرش نبرده باشد. شیراز که با مردمی خونگرم و مهمان نواز، از دیرباز پذیرای گردشگران بسیاری بوده است، در دلش مسجدی جای داده که هر بیننده ای را مسحور خود می سازد. ساخت این مسجد که نصیرالملک نام دارد و به آن لقب مسجد صورتی داده اند، بین سال های 1255 و 1267 ه.ش به دستور نصیرالملک، از اشراف شهر شیراز صورت گرفت. انعکاس رنگ های خیره کننده ی پنجره های مسجد بر هر زاویه ی این بنای ارزشمند، واقعا دیدنی است. علاوه بر رنگ های فریبنده و وسوسه انگیز، کاشی کاری و مقرنس های مسجد نصیرالملک بی بدیل و مثال زدنی اند.

هرگاه به شیراز سفر کردید، حتما سری هم به این شاهکار رنگین دنیای اسلام بزنید.

ایام بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری

ساعات بازدید: 6ماه اول سال 8 الی 13- 15 الی19:30 | 6 ماهه دوم سال 8 الی 11:30- 15 الی 17:30

هزینه  بازدید: 3000 تومان – برای گردشگران خارجی 20000 تومان

آدرس: شیراز- محله گود عربان –  جنوب خیابان لطفعلی خان زند 

شماره تماس: 2241661

مسجد نصیرالملک

Xuhai Li

مسجد نصیرالملک

Nick Potter

5- شاه چراغ | شیراز 

شاه چراغ یکی از مهمترین ترین اماکن مذهبی برای شیعیان به شمار می آید. این مکان آرامگاه میر سید احمد، فرزند امام موسی کاظم (ع)، ملقب به شاهچراغ و همچنین محمد ابن موسی، برادر امام رضا (ع) است که برای دیدار برادرش به سوی خراسان روانه می شود اما در شهر شیراز به دستور مامون به قتل میرسد.

آیینه کاری های رنگی درون حرم، جلوه و روحانیتی خاص به این بارگاه بخشیده است. هر قدمی در این بارگاه گویی شما را به حق تعالی نزدیک تر می کند و آرامشی وصف ناپذیر بر قلبتان می افکند.

آدرس: شیراز – میدان احمدی

شاهچراغ

Tony Yao

شاهچراغ

yukari Feby

6- حرم امام رضا (ع) | مشهد

در تمامی مناسبات مذهبی شیعیان، شاید هیچ نقطه ای از ایران مانند مشهد سرشار از جمعیت نشود. مردمی عاشق که با شور و علاقه ای باور نکردنی در هر فرصتی به دیدار امام محبوب خود می شتابند و در حرمی مملو از آیینه کاری های فوق العاده، خیره به مزار مرمرین امام رضا (ع) به دعا و راز و نیاز می پردازند. خواندن نماز در صحن حرم این حضرت با جلوه ی گنبدی طلایی رنگ، حال و هوای دیگری دارد. چه بسا مسافرانی که زمانی طولانی برای طلب شفاعت و گرفتن حاجت خود محو در زیبایی های این حرم و حال معنوی اش می شوند.

حرم امام رضا (ع)

M V

حرم امام رضا (ع)

M V

7- تخت جمشید و پاسارگاد | فارس، مرودشت

 تخت جمشید، یا نام کهن و بین المللی آن، پرسپولیس، از باشکوه ترین آثار به جای مانده از عصر هخامنشی می باشد که روزگاری پایتخت وسیع ترین امپراطوری تاریخ ایران بود. 

هنگامی که از دور به تخت جمشید نزدیک می شوید ابهت و عظمت ستون ها و سر ستون های باقی مانده حسی عجیب در شما ایجاد می کنند. عملیات ساخت تخت جمشید توسط داریوش بزرگ آغاز و و در دوران خشایارشاه و اردشیر اول تکمیل شد و مورد استفاده قرار گرفت.

اسکندر مقدونی به قصد ویران کردن قدرت سلسله ی هخامنشی، در سال 330 پیش از میلاد بی رحمانه تخت جمشید را به آتش کشید و این امر سبب نابودی بخش عمده ای از کتاب ها و آثار هنری عصر هخامنشی شد. اما با وجود این آتش سوزی هنوز هم عظمت و قدرت این سلسله در فضای پرسپولیس جریان دارد و لرزه بر اندام آدمی می اندازد.

و اما پاسارگاد، برخلاف باور عموم تنها نام آرامگاه کوروش کبیر نیست، بلکه مجموعه ای است متشکل از بخش های مختلفی مانند کاخ اختصاصی، کاخ بار عام، باغ پادشاهی و....

اگر به دیدن تخت جمشید می روید، حتما از این مجموعه هم دیدن کنید، زیرا که مشاهده ی این ابنیه سنگی که تا حدودی یادآور معماری یونانی هستند، در دل دشت های فارس می تواند شما را به حال و هوای روزگار هخامنشیان نزدیک کند.

ایام بازدید: همه روزه

ساعات بازدید: 8 الی 17:30

هزینه ورودی: 3000 تومان – برای گردشگران خارجی 20000 تومان

آدرس: استان فارس – 57 کیلومتری شمال شهر شیراز

شماره تماس: 07143341556

تخت جمشید

Saeed Moghaddam

تخت جمشید

Mehdi Mehran

8- باغ فین | کاشان

آب جاری در جوی ها، حوض و فواره ها مهم ترین قسمت باغ اسرار آمیز فین را تشکیل می دهند. به هر سوی این باغ که بنگریم و در هر نقطه اش که قدم بگذاریم صدای دلنشین جریان آب و فواره ها حس سرخوشی و سر زندگی را در ما بیدار می کنند. نکته ی دیگری که باعث حیرت بازدیدکنندگان می شود، سرسبزی و جریان فراوان آب در منطقه ای خشک و کویریست.

پیشینه ی باغ فین به دوران صفوی می رسد. این باغ به دستور شاه صفی بنا گردید و رشد و تکاملش در زمان شاه عباس دوم نیز ادامه یافت. شاهان و سلسله های بعدی نیز از امکانات و زیبایی های این باغ بهره جستند و خود نیز عماراتی به آن افزودند، اما پس از فتحعلی شاه قاجار، باغ فین مورد بی توجهی قرار گرفت و خساراتی جبران ناپذیر به آن وارد شد.

اگر تا حالا از باغ فین دیدن نکرده اید، حتما در فرصتی مناسب به دیدار این بهشت در دل کویر بشتابید.

ایام بازدید: همه روزه به جز ایام تعطیل و سوگواری

ساعات بازدید: 8:30 الی 19

هزینه ورودی: 3000 تومان – برای گردشگران خارجی 20000 تومان

آدرس: کاشان – خیابان امیرکبیر

شماره تماس: 0361-32001

باغ فین

Orhan KILIC

باغ فین

Bruno Lebouc

9- ابیانه کاشان

در اولین دقایق حضورتان در این شهر عمیقا حیرت زده خواهید شد، رنگ سرخ خاک این شهر که به سبب آن تمامی خانه ها و ساختمان ها نیز به این رنگ درآمده اند، شما را به دنیای خیالی کودکی می برد.

خانه های کوچک و مایل به قرمزی که به صورت پلکانی روی هم قرار گرفته اند و پیرزن ها و پیرمرد هایی که با لباس محلی مشغول به فروختن محصولات و صنایع دستی خود به گردشگران هستند، همگی ویژگی های یکی از قدیمی ترین و مرتفع ترین روستاهای ایران هستند که از آن با نام ابیانه یاد می شود.قدمت تقریبی ابیانه به حدود 1500 سال میرسد و جمعیت این روستا در حدود 300 نفر می باشد.

بازدید از ابیانه میتواند زمان را برایتان را متوقف کند و یا به سال های دور ببردتان. در این سفر تاریخی خرید از دست فروشان محلی را فراموش نکنید.

 

ابیانه

Majid Keshavarz

ابیانه

Arad

10- بادگیرهای یزد

کمتری شهری در ایران یافت می شود که مانند یزد، همچنان حال و هوا و بافت تاریخی خود را خفظ کرده باشد. یزد به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای کویری در فصول گرم سال، آب و هوای بسیار گرمی دارد و شاید با خود بیاندیشید که مردم در سال هایِ پیش از تکنولوژی چگونه این آّب و هوا را تاب می آوردند؟

پاسخ در راز و رمز بادگیرهای این شهر نهفته است. در همان فصول گرم، کافیست پا درون بنایی تاریخی یا خانه ای قدیمی بگذارید تا جریان هوای خنک شما را متحیر سازد. عملکرد کلی بادگیرها بر مبنای هدایت هوای بیرون، به داخل بنا و خنک کردن آن با آب حوض موجود در داخل ساختمان میباشد.

اطلاعات دقیقی از زمان پیدایش بادگیرها در دست نیست، اما در بسیاری از شهر های جنوبی ایران شاهد این سازه های تاریخی هستیم، که هرکدام با توجه به اقلیم و شرایط، ساختار و ویژگی هایی متفاوت دارند.

یزد، شهر بادگیرها، با مردمی خونگرم و مهمان نواز، منتظر بازدید شما از این سرمایه های فرهنگی است.

بادگیرهای یزد

Ramin R

بادگیر های یزد

Ian Robertson

سخن آخر

یک عمر شاید برای دیدن تمامی نقاط این جهان سراسر شگفتی کم باشد، پس از همین حالا شروع کنیم تا با گوشه هایی از زیبایی های کشورمان آشنا شویم. نظرتان در مورد جاذبه هایی که توسط این وب سایت آمریکایی منتشر شده است، چیست؟

شما تا به حال از کدامیک از این جاذبه ها دیدن کرده اید ؟

نظرات و پیشنهادات خود را با ما و دوستانتان در میان بگذارید.

آیا این مطلب مفید بود؟

4 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

شاهین صالحی

خیلی خوب بود 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتشار:19 آذر 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

رها

خیلی عالی بودمتشکر

انتشار:27 تیر 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

سید

مگه فقط ایران همین دو یاسه شهره.یه عالمه بناهای جذابتر درشهرهای دیگه هست

احمد

بله همین 2 یا 3 شهره هیچ شهر دیگه ای هم نداریم
مرد حسابی یه شرکت گردشگری اینارو انتخاب کرده ، لینکش رو هم گذاشته با خودشون صحبت کن

رها

جای بحث نیست مهم اینه که ایرانه وخیلی قشنگه

27 تیر 1397

11 اردیبهشت 1397

انتشار:19 شهریور 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.