karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

02 تیر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

همیشه یکی از مهم ترین اشیاء و آثار تاریخی به جا مانده از سال های دور، نسخ مختلف کتاب های آسمانی هستند. خواندن و دیدن این نمونه های قدیمی، به درک بهتر و شناخت بی واسطه ما از گذشته کمک بسیاری می کند. قرآن، کتاب آسمانی ما مسلمانان، از ابتدای ظهور اسلام همیشه در مرکز توجه بوده و در فراز و نشیب تاریخ، بارها و بارها نسخه های متفاوتی از آن تهیه شده است. امروز همراه کارناوال باشید تا با یکی از نفیس ترین نمونه های به جا مانده از قرآن کریم آشنا شویم.

در پیش رو قرآنی می بینید که آیات آن با دست مبارک امام رضا (ع) و به خط کوفی نگارش شده است. جنس برگه های این قرآن از کاغذ پوست آهو نباتی است و در مجموع 27 برگ دارد. وقتی به هر صفحه این قرآن دقت کنید، خواهید دید که آیات قرآن در 16 سطر نوشته شده اند. خوب است بدانید که ابتدای این قرآن با آیه شصتم سوره نور آغاز می شود و در انتها با آیه 4 سوره حدید به پایان می رسد.

امروزه  این قرآن با دست خط امام رضا (ع) در موزه قرآن و نفایس واقع در موزه استان قدس رضوی نگهداری می شود و همه روزه می توانید با مراجعه به حرم امام رضا، از این گنجینه نفیس بازدید کنید.
برای آشنایی و اطلاعات بیش تر از موزه آستان قدس و دیگر امکانات حرم مطهر امام رضا (ع) بخوانید:
دوره تاریخی: اسلامی
مشخصات: کاغذ پوست آهوی نباتی، خط کوفی
تعداد برگه ها: 27
ابعاد: 25 × 17.7 سانتی متر
محل نگهداری: موزه قرآن و نفایس، حرم مطهر امام رضا (ع)، مشهد
ساعات بازدید: شنبه تا پنج شنبه: از ساعت 8 تا 18، جمعه ها: از ساعت 8 تا 13

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان
می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

نخستین تمبر پستی جهان | پنی سیاه

باتری اشکانی | قدیمی ترین باتری جهان
شمشیر حضرت محمد(ص) | یادگاری از جنگ بدر و احد
تاج محبوب فرح پهلوی

قرآن با دستخط منسوب به امام علی (ع) | اهدایی شاه عباس
بازوبند پهلوانی غلامرضا تختی
اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته
کمربند زمردنشان ناصرالدین شاه
قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد
لباس عروسی ملکه ویکتوریا 

قرآن با دست خط امام رضا

قرآن با دست خط امام رضا

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

محسن

با سلام
بهتر است با روشهای علمی قدمت این قران اندازه گیری شود تا صحت و سقم این مطلب معلوم شود .

انتشار:03 تیر 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.