karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

02 تیر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، قنات زارچ با بیش از 80 کیلومتر طول و ۳۰۰۰ سال قدمت از قدیمی ترین و طولانی ترین قنوات جهان است که نامش به دلیل اهمیت سازه ای و شاخصه های گردشگری در قالب مجموعه قنات‎‎های ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

این قنات که در سال‏‏ های اخیر با کاهش آبدهی روبرو شده بود، علاوه بر نیاز به لایروبی و پیشکار کنی به دلیل اتصال برخی از فاضلاب های خانگی و شهری، از لحاظ سلامت بهداشتی نیز تهدید می‌شد ولی با توجه به جهانی شدن این قنات، احیا و مرمت آن در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان یزد قرار گرفت. البته با جهانی شدن شهر یزد، قنوات استان به ویژه قنات ‏‏های زارچ و حسن آباد مهریز که به ثبت جهانی رسیده‌‏‏اند نیز مورد توجه بیشتری قرار گرفتند چرا که این سازه‌های تاریخی به دلیل مهندسی بی‌‏نظیر دارای جذابیت بسیاری هستند.

قناتی با بیش از 2000 میله چاه و مادر چاه و 80 پایاب

علی اصغر سمسار یزدی -مشاور ارشد مرکز بین‌المللی قنات و سازه‌ های تاریخی آبی و دبیر کانون تفکر آب- با اشاره به ثبت جهانی قنات زارچ، حفظ حیات این قنات را با توجه به ویژگی‌های کالبدی و ناملموس آن از سوی تمام مردم استان حایز اهمیت می‌داند. او از قنات زارچ به عنوان یکی از مهم ترین منابع تامین آب زیرزمینی استان در گذشته‎‎های دور، یاد می کند و می گوید:

قنات زارچ با طول بیش از 80 کیلومتر، یکی از قدیمی ترین قنوات یزد است که حدود دو سال پیش در قالب 11 حلقه قنات کشورمان به ثبت جهانی رسیده است.

وی اضافه می‎‎کند:

در شرایط کنونی هر چند هنوز آب در این قنات جریان دارد ولی برداشت از آن بسیار محدود است چرا که در برخی از مناطق، فاضلاب ‏های خانگی به آن متصل شده‎‎اند.

 سمسار یزدی در مورد افزایش آبدهی این قنات، می گوید:

قنات زارچ با وجود خشکسالی‎ ها و تغییرات اقلیمی مقاومت کرده و هنوز خشک نشده است ولی با حفر پیشکار و لایروبی ورودی این قنات در خویدک و فهرج می ‎‎توان آبدهی کنونی آن را افزایش داد.

وی در رابطه با اهمیت حفظ حیات این قنات تاکید می کند:

کالبد و طول 80 کیلومتری این قنات، برخورداری از بیش از 2000 حلقه میله چاه و مادر چاه 90 متری از شاخصه ‎های اصلی آن محسوب می‏‏‌شود و علاوه بر ویژگی ‎‎های خاص آن، چگونگی استحصال آب توسط پدران ما را به نمایش می ‎گذارد. لذا حفظ حیات آن از اهمیت ویژه‎‎ای برای استان برخوردار است.

سمسار یزدی در مورد ویژگی ‎‎های ناملموس این قنات نیز بیان کرد:

نظام‎های حاکم بر قنات که شامل حفر و مدیریت آن در تقسیم و توزیع آب و مالکیت آن بوده، هر کدام ساز و کارهای ویژه‎‎ ای را در خود جای داده اند. از طرفی بخشی از اراضی کشاورزی در محله سرچشمه زارچ نیز هنوز تحت شرب این منبع آب زیرزمینی قرار دارند که این موضوع به اهمیت حفظ حیات آن افزوده است.

وی در رابطه با مسوولیت مردم یزد در قبال حفظ حیات این قنات نیز خاطرنشان می کند:

یکایک افرادی که در این استان کویری یزد زندگی می‎ کنند باید آگاه به مسوولیت خود در قبال حفظ منابع آبی استان از جمله این قنات و سایر قنوات استان باشند تا به طور غیرمتعارف آب آنها مصرف نشود.

او با اشاره به استفاده 82 درصدی از آب ‎‎های زیرزمینی استان در حوزه کشاورزی، عنوان می‎‎کند:

این بخش مسوولیت بیشتری در زمینه حفاظت از این منابع و مصرف بهینه آب آنها دارد و کشاورزان باید دقت کنند که منابع محدود را به درستی مصرف کنند تا نسل ‎‎های آینده نیز که در این منابع آبی سهیم هستند، بتوانند از آنها بهره‎‎مند شوند.

 از ورود فاضلاب ‎‎های شهری به طولانی ترین قنات جهان جلوگیری شود

جواد دائمی -نماینده و کارشناس قنات زارچ- نیز در رابطه با این قنات می‌‏‏گوید:

50 سالی است که به عنوان مقنی روی قنات زارچ کار می ‎‎کنم و آن را خوب می ‎‎شناسم.

وی این قنات را یکی از مواریث بزرگ یزدی ‏ها و جهان می‎‎خواند و در این باره می افزاید:

قنات زارچ 3840 سال قدمت دارد و در این مسیرِ نزدیک به 100 کیلومتر، دارای 2250 میله چاه و 82 پایاب در بافت تاریخی است.

این مقنی سرشناس یزدی ادامه می‌‏‏دهد:

این قنات در مسیر خود، دو آسیاب را به چرخش در می ‎‎آورده که هر کدام از این آسیاب ‏ها نیز به عنوان میراث تاریخی این استان هم‎‎اکنون توسط میراث فرهنگی در حال مرمت هستند. این قنات به دلیل توانایی در تامین آب کشاورزی، مورد خرید و فروش سهم کشاورزان قرار می ‎‎گرفته است.

دائمی با اشاره به این که این قنات دارای حیات آبزیانی نیز بوده است، اظهار می کند:

به دلیل طولانی بودن قنات، حشرات زدایی آن کار راحتی نیست و این درحالی است که با ورود فاضلاب ‎‎های شهری و خانگی، مشکل هجوم جانواران موذی در آن دوچندان شده است.

وی در مورد فاضلاب بیمارستان گودرز به عنوان مهمترین منبع آلاینده این قنات نیز بیان می‏‏‌کند:

این قنات یک دهه قبل توسط این فاضلاب آلوده می‌‏‏شد ولی خوشبختانه با پیگیر‎‎ی‎‎های اداره کل میراث فرهنگی، از  ورود این فاضلاب هم اکنون جلوگیری شده و در حال حاضر با توجه به جهانی شدن دیگر هیچ فاضلابی نمی‌تواند باعث آلودگی آن شود.

این مسوول، عمده ‎‎ترین مشکل کنونی قنات زارچ را عدم اختصاص اعتبار کافی برای حفاظت از آن می‎‎داند.

فاز اول ساماندهی مسیر گردشگری قنات زارچ در حال انجام است

ساشا ریاحی‌مقدم -معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد- از اجرای برنامه دوره ‎‎ای مه‎ پاشی پایاب ‎‎ها و آسیاب ‎‎های آبی در مسیر این قنات به منظور از بین بردن حشرات و آلودگی ‏های آن خبر می‎‎دهد.

وی می‎‎گوید:

طرح حفاظت و مرمت قنات زارچ از ابتدای سال 94 در راستای اهداف ثبت جهانی قنوات ایرانی با احیا و مرمت سازه ‎‎های وابسته به قنات آغاز شده است.

وی همچنین می افزاید:

فاز اول ساماندهی مسیر گردشگری این قنات نیز از محدوده مسجد جامع تا آسیاب وزیر در محله کوشک ‏نو شهر یزد در حال انجام است.

این مسوول از دیگر اقدامات صورت گرفته برای حفظ و مرمت قنات جهانی زارچ به انجام لایروبی قنات، تعریف محورهای گردشگری قنات، حفر مادر چاه و حفاریِ پیشکار کنی در دشت فهرج اشاره می‌‏‏کند.

وی می گوید:

ساماندهی و احیای سازه ‎‎های وابسته به معماری قنات زارچ و قنات حسن آباد مشیر در باغ شهر تاریخی مهریز، نورپردازی و خرید انشعابات برق و آب سازه های وابسته به این قنوات جهانی و حذف فاضلاب ‌ها و پساب ‎‎های ورودی به آنها از دیگر اقدامات در حوزه مرمت قنات جهانی زارچ است.

ریاحی ‎‎مقدم با اشاره به حفر مادرچاه و اضافه کردن گالری قنات (راهرو) که به افزایش آب ‌دهی قنات منجر شده است، بیان می ‎‎کند:

بازدید مقامات و مسوولان در راستای جلب حمایت و آشنایی با اهیمت حفاظت از این میراث آبی شامل قنات و سازه ‌های وابسته و همچنین تهیه کتابچه، بروشور و نقشه گردشگری قنات زارچ به دو زبان و مستند نگاری سازه های وابسته به قنات شامل پایاب ‎‎ها، آسیاب ‎‎ها و آب انبارها از دیگر اقدامات مهم در راستای احیای قنات زارچ است.

این مسوول با بیان این که قنات زارچ دارای سه سرشاخه به نام ‎‎های شور، شیرین و ابراهیم خویدکی است، می گوید:

در حال حاضر تنها شاخه شور این قنات فعال است و دو سرشاخه دیگر به دلیل افت سطح آب های زیرزمینی، کم آب و خشک شده ‏اند.

ریاحی مقدم مبدا این قنات را در حوالی روستای فهرج ذکر می کند و می افزاید:

این قنات پس از طی روستاهایی مانند خویدک، دهنو و اکرمیه، وارد شهر یزد می‎‎شود و سپس از محلات و مناطق مختلف یزد مانند میدان امیرچخماق و مسجدجامع یزد گذر کرده و به طرف زارچ حرکت می ‎‎کند.

وی ادامه می ‎‎دهد: در مسیر این قنات در شهر یزد، بیش از 30 پایاب ایجاد شده که بیشتر آنها عمومی و وقف هستند و در عین حال تعدادی از آنها نیز در بناهای مذهبی ایجاد شده ‎‎‌اند.

قنات یزد

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.