ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

29 دی 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

Photo by : Amir Shahcheraghian

در تصویر پیش رو، منظره ای از ستون های بازالتی در ماکو را می بینید که زیر چرخ دوار و رقصان ستارگان خودنمایی می کند. ستون های بازالتی ماکو یکی از معروف ترین دیدنی های آذربایجان غربی است که قدمتی برابر با 65 میلیون سال دارد! منشورها یا ستون های بازالتی، از نمونه های زمین شناسی کم نظیر دنیا هستند که بر اثر انجماد طولانی مدت گدازه های آتشفشانی پدید می آیند. ویژگی شاخص این منشور ها، صخره های ستونی، شش ضلعی و بلند است. از جمله منشورهای بازالتی معروف دنیا می توان به غار فینگال اسکاتلند و آبشار اسوارتیفوس در ایسلند اشاره کرد. خوب است بدانید این عکس چشمنواز را آقای «امیر شاهچراغیان» به ثبت رسانده است. شاهچراغیان در وصف عکسش می گوید:

زمینه عکسی که می‌بینید شصت و پنج میلیون سال عمر دارد و آسمان شب هم تا آنجایی که امروزه می‌دانیم چهارده میلیارد سال. این سنگ ها و ستون های بازالتی در دل زمینی بودند که روزی از همان ستاره‌ی معروف منظومه‌ی شمسی یعنی خورشید نشات گرفته اند. ماگماهای داخل زمین موادی هستند که منشا آنها خورشید است تا امروزه که به این شکل در آمده اند، در اثر یک فوران آتشفشانی و سرد شدن به شکل ستون های بازالتی خودنمایی می‌کنند.

 سنگ هایی که در پایین عکس سرد شده اند نیز از ستاره هایی آمدند که در بالای تصویر به دور ستاره‌ قطبی در حال دورانند. قصه عجیبی است! داستان جدایی ماده و گسترش آن در عالمی که امروزه آن را با نام جهان هستی می‌شناسیم....

امیر شاهچراغیان، عکاس حرفه ای جوانی است که در زمینه عکاسی آسمان شب فعالیت دارد. وقتی از امیر می خواهیم تا خودش را به همراهان کارناوالی معرفی کند، می گوید:

من امیر شاهچراغیان، کارشناس ارشد سیستم های انرژی و علاقه مند به سفر و آسمان شبم و برای به تصویر کشیدن آسمان شب که بخش مهمی از طبیعت فراموش شده  بالای سر ماست، سفر می‌کنم. سفر از جنگل های سرسبز شمال گرفته تا مناطق بیابانی و سواحل جنوبی ایران تا آسمان شب را بیشتر از قبل به مردم سرزمینم و بعد از آن به مردم دنیا نشان دهم.

تا به حال چندین بار آثار آسمان شب شاهچراغیان که در ایران به ثبت رسیده اند در مجلات معتبری چون مجله اسکای اند تلسکوپ آمریکا | Sky & Telescope، مجله آسترونومی آمریکا | Astronomy، اسکای ات نایت انگلستان | The Sky at Night، آستروسرف فرانسه | Astrosurf و ...به چاپ رسیده اند. برای آشنایی با آثار امیر شاهچراغیان، توصیه می کنیم دیدن عکس هایش را در صفحه [email protected] در اینستاگرام از دست ندهید. 

3 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
حلما

شهر ماکو خیلی زیباست و این ستون ها هم یکی از دیدنی های بسیار خارق العاه این شهر زیباست . پیشنهاد میکنم حتما سری بزنید به این شهر .

17 اسفند 1398

نازنين زهرا

این مکان رو من بازدید کردم اما تصویری که دیدم در سایت شما واقعا خاص و بینظیره از این جاذبه .

17 اسفند 1398

آريان نبى زاده

منشور بازالتی ماکو واقعا بینظیره و بسیار رمز آلود . دیدنش رو به هر انسانی حداقل یکبار پیشنهاد میکنم .

17 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET