karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 دی 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، با کمی گشت و گذار در میان‌ کوچه‌ پس کوچه های بافت تاریخی و ثبت جهانی شده یزد به بوستان شاه‌ ابوالقاسم می رسیم که در جوار آن خانه‌ تاریخی رفیعیان خودنمایی می کند. بنایی  که به بام یزد شهرت دارد و قدمتش به اواخر دوره‌ی زندیه و اوایل دوره‌ قاجار بازمی‌گردد. این بنا که در سال 1394 به شماره 31285 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده، به نوعی معرف معماری سنتی ایران است. خانه‌ تاریخی رفیعیان مرکزی‌ترین نقطه‌ بافت تاریخی یزد به شمار می رود که از آن می توان کویر یزد را در یک سمت و شیرکوه پر صلابت را در سمت دیگر به تماشا نشست. این نقطه از بافت تاریخی یزد همچنین دید مناسبی به گنبد زندان اسکندر، بقعه 12 امام، مسجد جامع و سایر بناهای مطرح این بافت جهانی فراهم می کند.

بام یزد که با رویکرد مرمت سبکی، مرمت و نوسازی شده، این روزها به عنوان کتابخانه گردشگری می خواهد تجربه‌ای جدید و فعالیتی منحصر به فرد را برای شهر جهانی یزد رقم بزند. مجموعه ای که در آن، کتب و منابع دیداری و شنیداری پیرامون فرهنگ، هنر، معماری و تمدن ایران زمین به زبان‌های زنده دنیا در معرض دید گردشگران قرار گرفته است.اینجا اولین کتابخانه ثابت گردشگری دنیاست که پنج اتاق شامل اتاق‌های کتب فرش و قالیچه، کتب ایران‌شناسی، نقشه‌ها تاریخی، کتب کاشی و نقاشی‌ و اتاق امام حسین (علیه السلام) دارد. در جای جای این خانه تاریخی از روی میز گرفته تا داخل طاقچه‌ها، کتب متنوعی به زبان‌های مختلف دنیا به چشم می‌خورد که گردشگران را ساعت‌ها پای مطالب خود می‌نشانند. یکی از جذابیت های این کتابخانه اتاق امام حسین (ع) است که تاریخ مصور قیام عاشورا را برای گردشگران خارجی و داخلی روایت می کند.

مدیران این کتابخانه، آن را اولین کتابخانه ثابت گردشگری ایران و دنیا و سومین کتابخانه‌ گردشگری دنیا معرفی می کنند. محمد حسین میرجانی -مدیر داخلی و راهنمای این کتابخانه گردشگری- با اشاره به وجود بیش از 1500 جلد کتاب در این کتابخانه، اظهار می کند:

هر چند هنوز آثار این کتابخانه پایش سیستماتیک نشده اما حدود 1500 جلد کتاب که قدیمی‌ترین آن‌ها متعلق به زمان پهلوی اول است، در مخزن کتابخانه وجود دارد.

وی می گوید:

کتاب‌های این کتابخانه در زبان‌های مختلف آلمانی، ایتالیایی، روسی، انگلیسی، چینی، اسپانیایی، لهستانی، پرتغالی و زبان‌های دیگری هستند که بیشتر  موضوعات آنها مربوط به موضوعات مختلف ایرانشناسی، تاریخ، فرهنگ و صنایع دستی یزد است.

 

میرجانی با بیان این‌ که کتابخانه گردشگر یزد ثبت ملی نیز شده است، می افزاید:

طبق جست و جوهای صورت گرفته، این کتابخانه تنها کتابخانه ثابت گردشگری کشور و دنیا و سومین کتابخانه گردشگری دنیا است چرا که یکی از آن‌ها در ترن ژاپن و دیگری در یک کشتی ایتالیاییست.

وی معتقد است این کتابخانه باید بیشتر شناخته شود و تصریح می‌کند:

در صورتی که گردشگران داخلی و خارجی و همچنین بازدیدکنندگان با محوطه کتابخانه روبرو شوند، بسیار از آن استقبال خواهند کرد اما اکثر افراد که از این کتابخانه هیچ اطلاعاتی ندارند، آن را مانند کتابخانه‌های معمولی تصور می‌کنند لذا رغبتی برای ورود به آن نشان نمی‌دهند.

او ادامه می‌دهد:

هر چند به تازگی نسبت به اطلاع رسانی و تبلیغات این محل اقدام کرده‌ایم اما بنرهای این کتابخانه در سایت‌های مختلف گردشگری چون « Trip Advisor» وجود دارد و گردشگران بسیاری از این طریق به این محل رهنمود می‌شوند. اگر حمایت شویم می‌توانیم در رونق هر چه بیشتر گردشگری علمی و فرهنگی شهرمان تاثیر بگذاریم.

میرجانی، استفاده از ظرفیت این محل در برگزاری برنامه‌های فرهنگی را از دیگر مزایای کتابخانه گردشگری می‌داند و می‌گوید:

برخی دورهمی‌ها و نشست‌های تخصصی اساتید دانشگاهی و تشکل‌های دانشجویی در محل این کتابخانه برگزار می‌شود.

کتابخانه خانه رفیعیان

کتابخانه خانه رفیعیان

کتابخانه خانه رفیعیان

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.