ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 اسفند 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

زمستان رو به پایان است و حال و هوای بهاری کم کم تمام دنیا را فرا می گیرد؛ زمستان امسال قدری با دیگر سال ها تفاوت داشت. در حالی که همه از گرمای جهانی نگرانند و از فصل های خشک و بی بارش به ستوه آمده اند؛ ناگهان موج سرما، یادآور آن شد که هنوز هم امیدی هست. امسال بیشتر کشورها برف و بورانی ناگهانی را تجربه کردند که مانند خوابی آمد و رفت. جالب آن که مردم برخی شهرها و کشورها، پس از چندین و چند سال، از تماشای رنگ سفید برف لذت بردند.
در این چند وقت اخیر، تصاویر موج سرما و غافلگیری هایش را در برخی سرزمین ها همچون کشور خودمان، روسیه و رمِ ایتالیا مرور کردیم. حال می خواهیم نگاهی کلی تر به این سورپرایز آسمانی داشته باشیم. به قاره اروپا سری می زنیم و می بینیم که چگونه برف و بوران بسیاری از کشورهای این قاره را به تکاپو انداخته است.
در اواخر ماه فوریه، موج سرما از جنوب دور مدیترانه راهی اروپا شد و حال و هوای عجیبی در این قاره پدید آورد. اگرچه برف، هدیه ای آسمانی ست اما برای برخی افراد، به ویژه بی خانمان ها اینطور قلمداد نمی شود. متاسفانه مرگ و میر ناشی از این جبهه سرد عدد قابل توجهی را به جای گذاشت و طعم خوش برف بازی و شور زمستانی را برای برخی افراد، تلخ و گس کرد.
این موج زمستانی برای یک هفته در جای جای اروپا گشت زد و گفته می شود که در این حین، اروپا از بعضی نقاط قطب نیز سردتر شده بود. شاید برای تان جالب باشد که از این موج سرد با نام Beast From the East یاد می کنند، یعنی «غولی از شرق»!
در ادامه تصاویر یک هفته سرما و برف و بوران را در اروپا به تماشا می نشینیم، البته این تصاویر بیشتر به زیبایی و شور و شوق اروپایی ها از تماشای شهر سفیدپوش شان پرداخته و کمتر از ناراحتی ها صحبت می کند. همراه کارناوال شوید تا ببینیم که این غول شرقی چه قیامتی در اروپا به پا کرده است؟!

Alessandra Tarantino 

1- برن، سوییس | 28 فوریه

خورشید کم فروغ از پس کلیسای جامع مونستر (Muenster Cathedral) در شهر برن، پایتخت کشور سوییس، طلوع می کند.

Photo by : Stefan Wermuth

2- ونیز، ایتالیا | 28 فوریه

شهر ونیز ایتالیا در زیر پتوی برفی اش، از خواب صبحگاهی بیدار شد. در تصویر، نوعی قایق پارویی باریک و دراز را می بینید که بیشتر در ونیز ایتالیا برای جابه جایی مردم و بارها از آن استفاده می کنند؛ به این قایق خاص «گوندولا» گفته می شود.

کمی عقب تر از گوندولاها، کلیسای جامع سینت مارکو (St Mark's Basilica) به چشم می خورد. این بنا، یکی از شناخته شده ترین کلیساهای شهر ونیز است و نمونه مناسبی از معماری بیزانسی به شمار می آید.

Photo by : Marco Secchi

3- لندن، انگلستان | 27 فوریه
سواره نظامی از گارد سلطنتی ملکه در سوز و سرمای زمستانی، بدون آن که اخمی بر صورت آورد به انجام وظایفش می پردازد. این تصویر در نزدیکی زمین رژه هورس گارد پِرِید (Horseguards Parade) در قلب لندن به ثبت رسیده است.

Photo by : Alastair Grant

4- رم، ایتالیا | 26 فوریه
آدم برفی ریز نقش، در مقابل تماشاخانه باستانی کولوسئوم برای عکاس ژست گرفته است. این تصویر زمانی که موج سرما به شهر رم ایتالیا رسیده، عکسبرداری شده است. جالب آن که شهر رم پس از شش سال، در اوایل 2018 رنگ سفید برف را به تماشا نشست.

ورود به صفحه اختصاصی تصاویر رم برفی

Photo by : Antonio Masiello

5- لندن، انگلستان | 26 فوریه

سگ هایی از نژاد هاسکی (Husky)، در گرین پارک لندن، مشغول خوش گذرانی و برف بازی هستند. گرین پارک (Green Park)، از پارک های سلطنتی شهر لندن به شمار می آید.

Photo by : Jack Taylor

6- پراگ، جمهوری چک | 27 فوریه
پای مرد در حین اسکی روی یخ، لغزیده و عکاس، فرصت ثبت این لحظه را روی هوا گرفته است! این تصویر متعلق به زمانی ست که شهر پراگ دمای صفر درجه ناشی از موج سرما را تجربه می کرد.

Photo by : Michal Cizek

7- ونیز، ایتالیا | 28 فوریه

میدان سن مارکو (Piazza San Marco) و قصر دوک (Doge's Palace) را در تصویر می بینید؛ دو تا از شاخص ترین مکان های شهر ونیز، که با منظره برفی جلوه گرتر از گذشته شده اند.

Photo by : Marco Secchi

8- ونیز، ایتالیا | 28 فوریه
میزهای پوشیده از برف برای سرو صبحانه که در میدان سن مارکو (Piazza San Marco)، چیده شده اند.

Photo by : Simone Padovani

9- ونیز، ایتالیا | 28 فوریه
عروس و دامادی در میدان سن مارکو، تصویری خاطره انگیز از روز عروسی شان ثبت می کنند.

Photo by : Andrea Pattaro

10- مسکو، روسیه | 27 فوریه
یک قایق گردشگری همراه با رستوران سیارش از رودخانه منجمد موسکوا (Moskva River) در شهر مسکو عبور می کند. این قایق تفریحی را مخصوص فصل های سرد ساخته اند. خوبست بدانید که در بیست و هفتم ماه فوریه دمای شهر مسکو در طول روز، منفی 14 درجه سانتی گراد و در شب منفی 22 درجه سانتی گراد بود.

Photo by : Alexander Zemlianichenko

11- روستای آترسی، اتریش | 28 فوریه
این صندلی به خوبی مفهوم موج سرما و یخبندان را نمایش می دهد. تصویر پیش رو در خلیجی، حوالی روستای آترسی (Attersee) به ثبت رسیده است.

Photo by : Wolfgang Spitzbart

12- بلگراد، صربستان | 26 فوریه

دایناسورهای ژوراسیک پارک شهر بلگراد (Belgrade) نیز از سوز سرما در امان نماندند. بد نیست بدانید، بلگراد عنوان پایتخت کشور صربستان را یدک می کشد و نامش به معنای «شهر سفید» است.

Photo by : Djordje Kojadinovic

13- پاریس، فرانسه | 27 فوریه
منطقه تجاری لا دفانس (La Défense)، در حوالی شهر پاریس را می بینید که موج سرما، چهره اش را مه آلود کرده است. خوبست بدانید که لا دفانس، از بزرگترین و مهمترین مراکز اقتصادی تجاری جهان به شمار می آید.

Photo by : Olivier Morin

14- بریتانیا | 27 فوریه

اسبی در مراتع برفی یکی از روستاهای شهر نیوکاسل-آندر-لایم (Newcastle-under-Lyme)؛ به نام کیل (Keele) ایستاده است. این شهر و روستا از اراضی بریتانیا هستند.

Photo by : Carl Recine

15- نیس، فرانسه | 26 فوریه
مردم از بارش برف و قدم زدن در خیابان پرومناد دز آنگله (Promenade des Anglais) لذت می برند؛ این خیابان یکی از مشهورترین تفرجگاه ها در شهر نیس فرانسه است.

Photo by : Valery Hache

16- پوگرادتس، آلبانی | 27 فوریه
بچه ها در شهر پوگرادتس (Pogradec)، در جنوب شرقی کشور آلبانی (Albania)، برف بازی می کنند و طعم زمستان را می چشند.

Photo by : Gent Shkullaku

17- لندن، انگلستان | 28 فوریه
گوزن های پارک ریچموند (Richmond Park) در لندن را می بینید که با برف نورسیده هوس خواب زمستانی به سرشان زده است.

Photo by : Toby Melville

18- خابو، سوئد | 27 فوریه
برف و بوران برای شهروندان سوئدی دردسرساز شده است، چند ماشین و کامیون را می بینید که با یکدیگر تصادف کرده اند و حالا زیر حجم عظیم برف قادر به حرکت نیستند. این تصویر در شهر خابو (Sjobo)، در جنوب کشور سوئد به ثبت رسیده است.

Photo by : Johan Nilsso

19- روستای درازنی، بلاروس | 27 فوریه
با یخ زدن آبگیر، اردک ها قصد سفر کرده اند. این عکس در حوالی روستای درازنی (Druzhnyi) در کشور بلاروس عکاسی شده است.

Photo by : Sergei Grits

20- شهر لتست دو بوک، فرانسه | 28 فوریه

مردم در تپه های ماسه ای شهر لتست دو بوک (La Teste-de-Buch) در جنوب غربی فرانسه قدم می زنند؛ و جلوه ای متفاوت از برف و سرما را تماشا می کنند.

Photo by : Nicolas Tucat

سخن آخر
با هم گشتی سرد و زمستانی در قاره اروپا داشتیم و جای جای آن را به تماشا نشستیم. شهرهایی که شاید تا به حال نام شان نیز به گوش تان نخورده باشد. دیدیم که غول سرما چه آشوبی در این قاره به پا کرده و چگونه اروپا را به تلاطم انداخته است.

آیا از تماشای این تصاویر لذت بردید؟

سوژه های عکاسی را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگاه تان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET