ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 اسفند 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

سال، چهار فصل دارد و 12 ماه که هر کدام شان حال و هوایی خاص دارند. اما در این میان، اسفند، چیز دیگری‌ست؛ نه به واسطه آن که نامش با زمستان گره خورده بلکه به خاطر پیوند جالبی که با بهار و نو شدن سال دارد. این ماه که از راه می رسد با خودش کلی خبر خوش می آورد و همه را به تکاپو می اندازد.

قرار است دخترک پر ناز و عشوه ای به نام بهار قدم به زمین بگذارد و پیراهن تازه ای را بر تن طبیعت بنشاند. اسفند وقت خریدن ناز این دخترک خندان و مهربان است؛ او می خواهد همه چیز مهیای آمدنش باشد و به وقت رسیدن از دیدن میزبانانش کیف کند. مردم دست به کار می شوند تا مبادا کم و کاستی در خانه و کاشانه شان دل بهار را بیازارد. سنت دیرینه خانه تکانی یکی از کارهایی‌ست که در روزهای پایانی سال مرد و زن و پیر و جوان و حتا کودکان را به تلاش وا می دارد. در این زمان شوق آمدن بهار را می شود از چشم همه خواند. آنها آستین های شان را بالا می زنند و به قولی به جان خانه می افتند. از شیشه ها و دیوارها گرفته تا کنج گنجه ها، همه و همه باید تمیز و پاکیزه شوند تا به قول قدیمی ها پای چرک کهنه به سال نو باز نشود و خاطر بهار را مکدر نکند.

این تکاپو در جای جای ایران عزیزمان حال و هوایی ویژه دارد و هرکس به شیوه خود در آن مشارکت می کند. عکاس توانا، وحید خادمی در روزهای پایانی سال سری به روستای اسفیدان در خراسان شمالی زده و تصاویری را از اجرای آیین خانه تکانی در این روستا به ثبت رسانده است. این روستا بافتی پلکانی دارد و بسیاری آن را با عنوان ماسوله شرق می شناسند.

این تصاویر در خبرگزاری ایرنا منتشر شده اند و حالا کارناوال می خواهد آنها را با شما به اشتراک بگذارد. با ما باشید و از دیدن این عکس های زیبا لذت ببرید...

Photo by : Unknown

1- غبار شیشه را می زدایم تا بهار را بهتر ببینم...

2- شوق آمدن بهار، لبخندی می شود بر صورت مهربانش

Photo by : Unknown

3- خانه تکانی با چاشنی عشق

Photo by : Unknown

4- مبادا از تماشا کردن این لحظات جا بماند

Photo by : Unknown

5- آب می رود و غبار سال کهنه را می برد

6- خانه تکان کوچک!

Photo by : Unknown

7- ظرف های میزبانی از بهار

8- شاید بهار آمد و خودش را در آینه دید

Photo by : Unknown

9- دستی بر نقش و نگارها

10- بهار مگر چیزی جز این خنده ها می خواهد؟

Photo by : Unknown

11- نگاهی به تن پوش خانه ام

Photo by : Unknown

12- فارغ از خانه تکانی

Photo by : Unknown

13- برکتی که قرار است سبز شود

Photo by : Unknown

14- نقش و نگار دیوارها و بام ها

15- دیگه نوبت منه...

Photo by : Unknown

سخن آخر

خانه تکانی کاری‌ست که همه ما با نزدیک شدن بهار انجام می دهیم اما دل مان چه؟ آیا اسفند وقت آن نیست که کینه ها و غصه ها را هم بتکانیم و با دلی نو به استقبال سال جدید برویم؟

از دیدن این تصاویر لذت بردید؟

کدام یک را بیشتر دوست داشتید؟

منتظر دیدگاه ها و پیشنهادهای شما عزیزان هستیم...

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET