ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 اسفند 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

با گذر زمان و پیشرفت و توسعه علم و فناوری، جوامع در سراسر دنیا رنگ دیگری به خود می گیرند. آنها لباس سنت را از تن به در می کنند و کم کم جامه ای نو بر تن خود می نشانند که در آن آثاری از علم و فناوری روز دنیا خودنمایی می کند. با وجود پیشرفت های بشر در فناوری های مدرن، هنوز هم هستند جوامعی که از غرق شدن در مدرنیته جان سالم به در برده و چهره سنتی خود را حفظ کرده اند. آنها هنوز هم لباس های سنتی و رنگین بر تن می کنند و به آداب و رسوم خاص خود پایبندند. 

فئودور تلکوف (Fyodor Telkov) عکاسی روسی است که در سال ۱۹۸۶ متولد شده و از سال ۲۰۰۸ به عنوان یکی از اعضای انجمن عکاسان روسیه فعالیت می کند. تلکوف جوایز ملی و بین المللی زیادی را به دست آورده و آثار او در نشریات معتبری همچون گاردین، نشنال جئوگرافیک و نیویورک تایمز نیز منتشر شده است.

او در یکی از مجموعه عکس های خود با عنوان «مسیر شمال» به موضوع گذر از سنت به سوی مدرنیته در بخشی از روسیه پرداخته و تلاش کرده است تا این دگرگونی را به تصویر بکشد. وی درباره این کار خود می گوید:

در عصر جهانی شدن، مشکل همزیستی فرهنگ ها و تمدن ها شکل یک امر حیاتی را به خود می گیرد. اقتصاد و صنعت رشد یافته به سرزمین هایی نفود می کند که مردمانی با هزاران فرهنگ مختلف در آنها به زندگی ادامه می دهند. فرآیند گذر از الگوهای زندگی سنتی به الگوهای جدید، فرآیندی بسیار متنوع و همراه با چالش های بسیار است. ثبت این تغییر زندگی سنتی مردم به زندگی شهری، اهمیت زیادی دارد و لحظه ای که در آن عادت های سنتی و مدرن جامعه با یکدیگر همسو می شوند را برای همیشه ماندگار می کند.

فرآیند جهانی شدن به ویژه در مناطق شمال و شمال شرقی روسیه در زندگی مردم بومی منطقه نفوذ یافته است. الگوهای زندگی سنتی تغییر پیدا کرده و فرهنگ بومی مردم منطقه در حال فراموشی است.

امروزه برخی از مردم بومی شمال روسیه به شیوه زندگی سنتی خود برگشته و حتا دوباره به پرورش گوزن های شمالی روی آورده اند؛ اما برخی دیگر یکجانشینی در روستاها و شهرها را گزینه بهتری می دانند. با این تغییرات می توانیم بگوییم که الگوی جدیدی از زندگی در این مناطق شکل گرفته است. روزنامه نگاران و مستند سازان به خوبی زندگی سنتی مردم بومی این منطقه را می شناسند اما کسی از شیوه جدید زندگی افرادی که دیگر تمایلی به زندگی سنتی ندارند، آگاهی ندارد.

کارناوال می خواهد مروری بر تصاویر ثبت شده توسط این عکاس داشته باشد. از شما دعوت می کنیم که با ما همراه شوید و نگاهی به تصاویر مردمان بومی در شمال روسیه بیندازید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- زن خانه دار روستایی

Photo by : Unknown

2- دختران دانش آموز

Photo by : Unknown

3- کاپیتان و مکانیک کشتی

Photo by : Unknown

4- زندگی در سرزمین یخ زده

این زنان بیش از 60 سال سن دارند و از دولت مستمری دریافت می کنند. آنها تمام عمرشان را در چادر زندگی کرده و عاشق سنت های شان هستند.

Photo by : Unknown

5- یک عکس خانوادگی

این مرد 56 ساله است و یک دختر و یک پسر 7 ساله و یک دختر 5 ساله دارد.

Photo by : Unknown

6- میزبان دوست داشتنی

78 ساله است و تعهد خاصی به سنت ها دارد. او بازنشسته است و از دولت مستمری دریافت می کند.

Photo by : Unknown

7- آماده برای مهمانی

Photo by : Unknown

8- چوپان گوزن ها

این مرد چوپان است و از گله گوزن های شمالی مراقبت می کند.

Photo by : Unknown

9- یکی از کارمندان شرکت شیلات

Photo by : Unknown

10- جلوه ای از نفوذ مدرنیته در زندگی سنتی

Photo by : Unknown

11- به جا مانده از گذشتگان

Photo by : Unknown

12- در قاب پنجره

Photo by : Unknown

12- دوستان قدیمی با لباس سنتی

Photo by : Unknown

13- به سپیدی برف

Photo by : Unknown

14- چهره ای گرم و مهربان

Photo by : Unknown

15- نمایی از خانه های رنگین

Photo by : Unknown

16- نقش ونگار سنتی بر روی ظرف

Photo by : Unknown

17- از نمای نزدیک

Photo by : Unknown

سخن آخر

بسیاری از جوامع در سراسر دنیا با وجود تمام پیشرفت های بشر در زمینه های مختلف، هنوز هم چهره ای سنتی دارند و به این راحتی ها نمی توانند با مدرنیته کنار بیایند. روسیه تنها تعدادی از این جوامع را در خود دارد و در سایر کشورها نیز می توان نمونه هایی از آنها را یافت.

از دیدن این تصاویر لذت بردید؟

به نظر شما نفوذ مدرنیته در سنت ها خوب است یا بد؟

دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید...

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET